W sklepach ruszyła operacja "czyste ręce". Wymagania są, środków brak

02.04 | W sklepach ruszyła operacja "czyste ręce". Wymagania są, środków braktvn24

Od czwartku do sklepu można wejść tylko po dezynfekcji rąk i w rękawiczkach. Ta restrykcja jeszcze nie wszędzie jest stosowana. Brakuje rękawiczek. Coraz więcej mówi się też o obowiązku chodzenia w maseczkach, ale ich brakuje nawet dla personelu medycznego.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Operacja "czyste ręce w sklepie" rozpoczęta. Od czwartku zakupy można robić tylko w plastikowych rękawiczkach i dodatkowo trzeba ręce dezynfekować.

- Lekka niewygoda bym powiedział, ale jak trzeba, to trzeba - ocenia wprowadzone zmiany pan Tomasz, mieszkaniec Szczecina.

Te zabezpieczenia mają zapobiec przenoszeniu wirusa z rąk na kupowane produkty lub w drugą stronę. To właściciele sklepów muszą zapewnić rękawiczki i środki do dezynfekcji.

Z tym jednak jest problem.

- Hurtownik, który mi przywozi rękawiczki i płyny dezynfekujące, powiedział, że będzie dopiero miał na początku maja - mówi pan Janusz, właściciel sklepu.

Sieci handlowe proszą rząd, by ten złagodził przepisy i dał możliwość wyboru tylko jednego sposobu ochrony.

- Albo rękawiczki, albo żele dezynfekujące lub ewentualnie trzecia opcja to są to jednorazowe foliowe woreczki, które też w przejściowych sytuacjach mogą spełnić to samo zadanie - tłumaczy Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

ZOBACZ JAK POPRAWNIE ZDEJMOWAĆ JEDNORAZOWE RĘKAWICZKI

Walczy cały świat

W Austrii rękawiczki to za mało. Od środy wszystkie większe sklepy muszą wydawać swoim klientom maseczki na zakupy. Rząd Izraela idzie o krok dalej i nakazuje powszechne zasłanianie twarzy.

- Proszę was, wszystkich obywateli Izraela, byście nosili maski w miejscach publicznych - apeluje premier Izraela Benjamin Netanjahu.

W Polsce minister zdrowia dotychczas sugerował, że maseczki powinni nosić tylko chorzy, by nie zarażać zdrowych. Jednak liczba chorych rośnie, a wraz z nią liczba chorych bez objawów, którzy mogą zakażać nieświadomie. To zmienia ocenę sytuacji.

- My tak na prawdę reagujemy też na wskazania ekspertów. Bo to najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili czy to jest ten moment, w którym powinniśmy wszyscy zacząć nosić maseczki - zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszeństwo mają szpitale

- Sądzę, że w naszych warunkach lekceważenia wszystkich możliwych przepisów, zachęcałbym używanie masek u wszystkich osób na zewnątrz - tłumaczy profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Do wprowadzenia obowiązku noszenia masek wezwali rząd pracodawcy ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że jeśli posłów podczas obrad wyposaża się w taką ochronę, powinni z niej korzystać wszyscy obywatele.

Masek jednak brakuje. Cała Polska szyje je domowymi sposobami. W Kaliszu szwaczkami zostały opiekunki ze żłobków. Maski wciąż się załatwia lub kupuje za grube pieniądze.

Rząd podkreśla, że kupuje w Chinach kolejne partie środków ochrony osobistej. Pierwszeństwo w dostępie mają jednak szpitale.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS