Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami

Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami
Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistami
Fakty TVN
Dzięki technologii mRNA powstanie szczepionka na raka? Naukowcy optymistamiFakty TVN

Skrót, który warto zapamiętać: mRNA. To technologia, która zachwyca naukowców. Już została zastosowana przy szczepionce na COVID-19, a ma też pomóc przy tworzeniu szczepionki na raka.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że wkrótce na raka użyją dokładnie tej samej technologii, co w szczepionkach przeciwko COVID-19.

- Nadchodzące dziesięciolecie będzie stało pod znakiem terapeutycznego mRNA - uważa profesor Jacek Jemielity, kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Technologia zachwyca naukowców, wbrew powtarzanym nieprawdom, to nic nowego.

- Kiedy jeszcze byłem na studiach, a było to w poprzednim wieku, mówiono o szczepionkach RNA jako o przyszłości wakcynologii - opowiada doktor Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczepionki podawane dziś to efekt długich lat badań. Na pomysł terapii genowych naukowcy wpadli już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Pierwsze badanie kliniczne z użyciem mRNA wykonano dwadzieścia lat temu, w 2001 roku, do organizmu człowieka pierwszy raz wprowadzono je osiem lat później - w roku 2009.

- Przełom w jednym miejscu powoduje, że nagle się okazuje, że w wielu innych miejscach też można coś zrobić. Przez kombinację różnych właśnie takich półprzełomów i ćwierćprzełomów można potem uzyskać wyniki, które do tej pory nam się wydawały zupełnie niemożliwe do osiągnięcia - mówi profesor Magda Konarska z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk.

Siła nowoczesnej medycyny

Całkiem możliwa wkrótce może stać się personalizowana szczepionka na raka.

- Szczepionkę dopasowujemy konkretnie do zmian nowotworowych danego pacjenta - tłumaczy profesor Jacek Jemielity.

Naukowcy produkują mRNA sztucznie w laboratorium, ale mRNA jest też naturalnym składnikiem naszych komórek. Pełna nazwa to messenger RNA. To nośnik informacji, który przekazuje informację do komórki. Tą informacją jest gotowy przepis na terapeutyczne białko, którego pacjent nie ma, lub ma je uszkodzone.

Po otrzymaniu informacji komórki produkują białko, a samo mRNA w ciągu godzin znika.

Raz użyta w szczepionkach technologia mRNA otwiera drogę do leczenia wielu innych chorób, na które nie pomaga łykanie zwykłych leków.

Już teraz tę technologię bada się na pacjentach z rzadkimi chorobami genetycznymi. Na przykład związanych z metabolizmem.

Metoda produkcji mRNA w szczepionce COVID-owej jest prosta, szybka i tania. Jeśli pojawi się nowy wirus i nowa pandemia - nowa szczepionka zostanie opracowana jeszcze szybciej niż obecna.

- Podmiana wariantu 1.0 na 2.0 na linii produkcyjnej zajęłaby nie więcej niż dwa do trzech miesięcy - uważa doktor Tomasz Dieciątkowski.

To właśnie pokazuje siłę nowoczesnej medycyny.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS