"Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?

03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Szczepienia idą naprzód, ich zasady są jasne. Niejasną sytuację na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ma wyjaśnić kontrola. Lista uprawnionych do szczepień w "grupie zero" jest długa, ale konkretna.

Chcieli zachęcać, a nie zniechęcać. - Nie wiedzieliśmy, że to wywoła takie reperkusje - przyznaje Zenon Jahns, starosta śremski.

W przeddzień kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdy nie cichną kontrowersje po szczepieniu aktorów i ludzi kultury, uwaga opinii publicznej skupia się też na samorządowcach, którzy szczepili się w szpitalach w swoich powiatach. - Chcąc wzbudzić wśród personelu chęć szerszego szczepienia - przekonuje prezes Szpitala Powiatowego w Śremie Michał Sobolewski.

- To ogromna pogarda dla ludzi i dla medyków - ocenia, pytany o kontrowersje wokół sprawy szczepień, eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki. - Osoby, które do tego doprowadziły, powinny ponieść konsekwencje służbowe - uważa Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Na przykład w Śremie, gdzie szpital jest własnością starostwa, starosta tłumaczy, że należy do "grupy zero", bo jest przedstawicielem organu właścicielskiego.

- Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy. (...) Dla mnie nie byłoby żadnego problemu, żeby sobie dwa tygodnie poczekać, naprawdę, żadnego problemu. Nie było moją intencją, żeby komukolwiek zabrać szczepionkę - twierdzi Zenon Jahns.

Kto jest w "grupie zero"?

"Grupa zero" obejmuje wszystkie zawody medyczne, w tym także diagnostów i farmaceutów. Są na liście także pracownicy MOPS-ów, DPS-ów i sanepidów, studenci i wykładowcy uczelni medycznych, a także personel niemedyczny - pomocniczy, administracyjny, techniczny i personel transportu. Nawet pracownicy firm współpracujących z placówkami medycznymi.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia dodało do tej listy jeszcze rodziców wcześniaków, które leżą w szpitalach. Jeszcze przed sylwestrem resort pozwolił też szczepić do 6 stycznia członków rodzin osób z "grupy zero" oraz pacjentów, jeśli dawki miałyby się zmarnować.

- Nie zaszczepiłem żadnego celebryty, polityka, ani kogoś tam jeszcze innego, choć wcale nie uważam, że należy to krytykować, bo jeszcze raz powtarzam: naszym nadrzędnym celem powinno być szczepienie jak największej liczby osób - komentuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W sobotę rząd podał, że dotychczas zaszczepiono blisko 50 tysięcy osób, a do szpitali dostarczono blisko 53 tysiące dawek. Zutylizowano zaś 26 dawek.

"Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało"

Po pierwszym tygodniu szczepień, który rząd uważał za tydzień na rozruch, wciąż są miejsca, gdzie są one bardzo potrzebne. - W pierwszych dniach, kiedy był otwarty punkt szczepienia, ja przeżywałem szturm - twierdzi Marcin Jędrychowski.

To nie oznacza, że wykorzystanie każdej dostępnej dawki nie wymaga czasami wysiłku.

- Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało. (...) Priorytetem absolutnym powinno być to, że ani jedna dawka szczepionki nie może się zmarnować - uważa dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W pierwszych dniach dostawy były różne, a zamówienia - dorywcze. Od poniedziałku dostawy mają trafiać do szpitali regularnie i, w zależności od potrzeb, raz lub dwa razy w tygodniu.

- Nasz rząd się do tego nie przygotował. Od 9 listopada wiemy, że ta szczepionka będzie. Już tego dnia powinno być wszystko przygotowane - ocenia posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, by zaszczepić swoich pracowników, stworzył specjalną aplikację. Dzięki niej zarejestrowało się trzy i pół tysiąca chętnych do szczepienia pracowników. Dużo jak na szpital, mało jak na szczepienia powszechne, które ruszą za dwa tygodnie. - Problem będzie z logistyką - uważa Marcin Jędrychowski.

Zapisy dla chętnych ruszą 15 stycznia.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS