"Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?

03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.01.2021 | "Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy". Kto jest w "grupie zero"?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Szczepienia idą naprzód, ich zasady są jasne. Niejasną sytuację na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ma wyjaśnić kontrola. Lista uprawnionych do szczepień w "grupie zero" jest długa, ale konkretna.

Chcieli zachęcać, a nie zniechęcać. - Nie wiedzieliśmy, że to wywoła takie reperkusje - przyznaje Zenon Jahns, starosta śremski.

W przeddzień kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdy nie cichną kontrowersje po szczepieniu aktorów i ludzi kultury, uwaga opinii publicznej skupia się też na samorządowcach, którzy szczepili się w szpitalach w swoich powiatach. - Chcąc wzbudzić wśród personelu chęć szerszego szczepienia - przekonuje prezes Szpitala Powiatowego w Śremie Michał Sobolewski.

- To ogromna pogarda dla ludzi i dla medyków - ocenia, pytany o kontrowersje wokół sprawy szczepień, eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki. - Osoby, które do tego doprowadziły, powinny ponieść konsekwencje służbowe - uważa Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Na przykład w Śremie, gdzie szpital jest własnością starostwa, starosta tłumaczy, że należy do "grupy zero", bo jest przedstawicielem organu właścicielskiego.

- Jeżeli chodzi o same zasady, to my ich nie złamaliśmy. (...) Dla mnie nie byłoby żadnego problemu, żeby sobie dwa tygodnie poczekać, naprawdę, żadnego problemu. Nie było moją intencją, żeby komukolwiek zabrać szczepionkę - twierdzi Zenon Jahns.

Kto jest w "grupie zero"?

"Grupa zero" obejmuje wszystkie zawody medyczne, w tym także diagnostów i farmaceutów. Są na liście także pracownicy MOPS-ów, DPS-ów i sanepidów, studenci i wykładowcy uczelni medycznych, a także personel niemedyczny - pomocniczy, administracyjny, techniczny i personel transportu. Nawet pracownicy firm współpracujących z placówkami medycznymi.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia dodało do tej listy jeszcze rodziców wcześniaków, które leżą w szpitalach. Jeszcze przed sylwestrem resort pozwolił też szczepić do 6 stycznia członków rodzin osób z "grupy zero" oraz pacjentów, jeśli dawki miałyby się zmarnować.

- Nie zaszczepiłem żadnego celebryty, polityka, ani kogoś tam jeszcze innego, choć wcale nie uważam, że należy to krytykować, bo jeszcze raz powtarzam: naszym nadrzędnym celem powinno być szczepienie jak największej liczby osób - komentuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W sobotę rząd podał, że dotychczas zaszczepiono blisko 50 tysięcy osób, a do szpitali dostarczono blisko 53 tysiące dawek. Zutylizowano zaś 26 dawek.

"Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało"

Po pierwszym tygodniu szczepień, który rząd uważał za tydzień na rozruch, wciąż są miejsca, gdzie są one bardzo potrzebne. - W pierwszych dniach, kiedy był otwarty punkt szczepienia, ja przeżywałem szturm - twierdzi Marcin Jędrychowski.

To nie oznacza, że wykorzystanie każdej dostępnej dawki nie wymaga czasami wysiłku.

- Trzeba wydzwaniać, żeby się nie zmarnowało. (...) Priorytetem absolutnym powinno być to, że ani jedna dawka szczepionki nie może się zmarnować - uważa dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W pierwszych dniach dostawy były różne, a zamówienia - dorywcze. Od poniedziałku dostawy mają trafiać do szpitali regularnie i, w zależności od potrzeb, raz lub dwa razy w tygodniu.

- Nasz rząd się do tego nie przygotował. Od 9 listopada wiemy, że ta szczepionka będzie. Już tego dnia powinno być wszystko przygotowane - ocenia posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, by zaszczepić swoich pracowników, stworzył specjalną aplikację. Dzięki niej zarejestrowało się trzy i pół tysiąca chętnych do szczepienia pracowników. Dużo jak na szpital, mało jak na szczepienia powszechne, które ruszą za dwa tygodnie. - Problem będzie z logistyką - uważa Marcin Jędrychowski.

Zapisy dla chętnych ruszą 15 stycznia.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS