Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie

05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie
05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życieMarek Nowicki | Fakty TVN

To grupa, dla której koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. Statystyka nie pozostawia wątpliwości – około 30 procent wszystkich śmiertelnych ofiar koronawirusa to osoby chorujące na cukrzycę.

Pan Mieczysław Skrzypczak z Gdańska miał 70 lat i cukrzycę. W listopadzie dopadł go koronawirus.

- Lekarz pierwszego kontaktu, jak zobaczył saturację na poziomie 78, natychmiast wzywał pogotowie i pogotowie rzeczywiście Mietka zabrało do szpitala – opowiada Krystyna Kiedrowicz, znajoma Mieczysława Skrzypczaka.

Niestety, nic już się nie dało zrobić. Po pięciu dniach pacjent zmarł. Podobnych historii jest mnóstwo. Znany aktor Dariusz Gnatowski umarł w październiku. Miał 59 lat, cukrzycę i podejrzenie zakażenia koronawirusem. Z COVID-em i cukrzycą zmarli też 65-letni lekarz ze szpitala w Pabianicach, 35-letni trener jednego z zespołów w Piasecznie i 62-letni jezuita. To tylko początek bardzo długiej listy, składającej się z wielu tysięcy nazwisk. Jedna trzecia zmarłych na COVID-19 miała cukrzycę.

- Dane, które są w tej chwili dostępne, pokazują, że chorzy na cukrzycę umierają częściej, ale pogłębiona analiza wykazała, że nie sama cukrzyca jako taka, tylko cukrzyca niewyrównana i cukrzyca z powikłaniami – wskazuje profesor Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

"Chcemy do ludzi docierać"

Problem jest poważny, bo do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce już prawie 30 tysięcy osób. Oznaczałoby to, zgodnie ze światowymi wynikami badań, że niemal dziesięć tysięcy z tej grupy to chorzy z cukrzycą.

- Koronawirus nie tyle powinien przerażać, a powinien motywować do jeszcze większego dbania o siebie, do przestrzegania wszystkich zasad życia z cukrzycą – wyjaśnia Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

To jest przekaz do tych z wielkiej, dwuipółmilionowej grupy Polaków chorych na cukrzycę, którzy zaniedbują leczenie.

- Jest to apel do wszystkich osób, które cukrzycę mają, aby ją leczyć jak najlepiej, aby jednak egzekwować, poprzez telewizyty, ale jednak porady lekarskie, stosować się do zaleceń lekarzy i akceptować propozycje intensyfikacji leczenia – mówi profesor Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest to też ostrzeżenie dla tych, którzy nie wiedzą, że mają cukrzycę. Takich osób może być nawet pół miliona.

- Namawiam telewidzów, którzy nas słuchają, żeby oznaczyli sobie czy poprosili lekarza o skierowanie na oznaczenie poziomu cukru we krwi, cholesterolu, zmierzyli ciśnienie, zważyli się, żeby ocenili, czy nie mają nadwagi bądź otyłości, wykonali badanie moczu i morfologię. Te podstawowe badania, żadna filozofia –tłumaczy profesor Krzysztof Strojek.

Odpowiednie zachowanie może uratować życie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS