Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie

05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie
05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życie
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.01.2021 | Koronawirus szczególnie groźny dla cukrzyków. Proste badania mogą uratować życieMarek Nowicki | Fakty TVN

To grupa, dla której koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. Statystyka nie pozostawia wątpliwości – około 30 procent wszystkich śmiertelnych ofiar koronawirusa to osoby chorujące na cukrzycę.

Pan Mieczysław Skrzypczak z Gdańska miał 70 lat i cukrzycę. W listopadzie dopadł go koronawirus.

- Lekarz pierwszego kontaktu, jak zobaczył saturację na poziomie 78, natychmiast wzywał pogotowie i pogotowie rzeczywiście Mietka zabrało do szpitala – opowiada Krystyna Kiedrowicz, znajoma Mieczysława Skrzypczaka.

Niestety, nic już się nie dało zrobić. Po pięciu dniach pacjent zmarł. Podobnych historii jest mnóstwo. Znany aktor Dariusz Gnatowski umarł w październiku. Miał 59 lat, cukrzycę i podejrzenie zakażenia koronawirusem. Z COVID-em i cukrzycą zmarli też 65-letni lekarz ze szpitala w Pabianicach, 35-letni trener jednego z zespołów w Piasecznie i 62-letni jezuita. To tylko początek bardzo długiej listy, składającej się z wielu tysięcy nazwisk. Jedna trzecia zmarłych na COVID-19 miała cukrzycę.

- Dane, które są w tej chwili dostępne, pokazują, że chorzy na cukrzycę umierają częściej, ale pogłębiona analiza wykazała, że nie sama cukrzyca jako taka, tylko cukrzyca niewyrównana i cukrzyca z powikłaniami – wskazuje profesor Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

"Chcemy do ludzi docierać"

Problem jest poważny, bo do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce już prawie 30 tysięcy osób. Oznaczałoby to, zgodnie ze światowymi wynikami badań, że niemal dziesięć tysięcy z tej grupy to chorzy z cukrzycą.

- Koronawirus nie tyle powinien przerażać, a powinien motywować do jeszcze większego dbania o siebie, do przestrzegania wszystkich zasad życia z cukrzycą – wyjaśnia Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

To jest przekaz do tych z wielkiej, dwuipółmilionowej grupy Polaków chorych na cukrzycę, którzy zaniedbują leczenie.

- Jest to apel do wszystkich osób, które cukrzycę mają, aby ją leczyć jak najlepiej, aby jednak egzekwować, poprzez telewizyty, ale jednak porady lekarskie, stosować się do zaleceń lekarzy i akceptować propozycje intensyfikacji leczenia – mówi profesor Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest to też ostrzeżenie dla tych, którzy nie wiedzą, że mają cukrzycę. Takich osób może być nawet pół miliona.

- Namawiam telewidzów, którzy nas słuchają, żeby oznaczyli sobie czy poprosili lekarza o skierowanie na oznaczenie poziomu cukru we krwi, cholesterolu, zmierzyli ciśnienie, zważyli się, żeby ocenili, czy nie mają nadwagi bądź otyłości, wykonali badanie moczu i morfologię. Te podstawowe badania, żadna filozofia –tłumaczy profesor Krzysztof Strojek.

Odpowiednie zachowanie może uratować życie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS