KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godzinyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

Jak reagować, kiedy na długo zabraknie prądu, dojdzie do trzęsienia ziemi, powodzi błyskawicznej albo ataku terrorystycznego? Komisja Europejska chce, by każdy obywatel Unii znał odpowiedzi na te pytania i był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny. 

ZOBACZ TEŻ: Plecak przetrwania - co powinien zawierać?

KE proponuje, by w każdym domu znalazł się zestaw przetrwania w przypadku nagłego kryzysu. Co ważne, to wszystko na wszelki wypadek. - Naprawiamy dach, póki jeszcze świeci słońce. Chodzi nam o zminimalizowanie szkód, jakie może wyrządzić deszcz, gdyby dach nie został naprawiony - wyjaśnia przez analogię Roxana Minzatu, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić Kijów
Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić KijówTVN24

Unijna akcja "Gotowi na wszystko"

Unijna komisarz do spraw gotowości i zarządzania kryzysowego w nagraniu utrzymanym w humorystycznej tonacji proponuje, by w skład zestawu przetrwania wchodziły między innymi latarka, zapałki lub zapalniczka, woda butelkowana, żywność z długą datą przydatności do spożycia, powerbank, dokumenty tożsamości w wodoszczelnym opakowaniu.

- Mamy na stole 10 scenariuszy. Począwszy od powodzi, pożarów lasów, klęsk żywiołowych, ataków terrorystycznych, tsunami, po ataki bronią chemiczną lub jądrową. Bierzemy pod uwagę wszystkie te scenariusze, ćwiczymy, wymieniamy się informacjami - zwraca uwagę Hadja Lahbib, komisarz UE do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

ZOBACZ TEŻ: Do każdego domu mają trafić "instrukcje przetrwania"

Akcja prowadzona jest pod hasłem "Gotowi na wszystko". Mają towarzyszyć jej działania edukacyjne. Jest nawet pomysł, by wprowadzić Europejski Dzień Gotowości. Komisja Europejska musi mierzyć się z pytaniem, czy w kontekście wojny w Ukrainie takie działania nie są sianiem paniki. 

- Świadomość ryzyka i przygotowanie się na nie to przeciwieństwo tworzenia paniki i irracjonalnych działań, jakie mogliśmy zobaczyć podczas pandemii. Widzieliśmy w sklepach tłumy ludzi kupujących papier toaletowy. Czy to naprawdę miało ich uchronić przed pandemią? Nie, bycie przygotowanym to wiedza o tym, co może się wydarzyć i gotowość na to - podkreśla unijna komisarz do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

- To jest straszenie, a z drugiej strony, jeżeli się nie straszy, to nie przekona się ludzi do zrobienia czegokolwiek. I to jest ten paradoks dzisiejszy. Tylko zamiast straszenia trzeba właśnie zbudować kilka poziomów bezpieczeństwa, czyli powiedzieć tak, że najczęściej będzie potrzebne to, to i to. Do tego nie trzeba żadnej filozofii, to musi być po prostu w domu - wskazuje prof Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Co kraj to inne zagrożenia

Bruksela chce współpracować z rządami państw członkowskich, które przygotowują własne plany kryzysowe. Wzorem są rozwiązania funkcjonujące już w państwach skandynawskich, ale co kraj to inne zagrożenia. Naszej części kontynentu nie grożą raczej silne trzęsienia ziemi. Hiszpanie czy Portugalczycy mniej boją się rosyjskiej agresji. 

- Nasi obywatele są w bardzo różny sposób informowani o ryzyku i niebezpieczeństwach, z którymi mogą się zetknąć. Istnieją różne realia geopolityczne. Od Finlandii, która dzieli z Rosją granice o długości ponad tysiąca kilometrów, po Hiszpanię, Portugalię i Grecję, które są nawiedzane przez pożary lasów - zwraca uwagę Hadja Lahbib.

CZYTAJ TEŻ: Szwecja i Finlandia aktualizują wytyczne na czas wojny i kryzysu. "Sytuacja na świecie jest poważna"

Szczególną kategorią zagrożeń są ekstremalne zjawiska pogodowe potęgowane przez zmiany klimatyczne. Jako najbardziej tragiczny przykład Bruksela wskazuje ulewne deszcze i powódź, które w październiku nawiedziły region Walencji w Hiszpanii. Nagły kataklizm pochłonął życie ponad 200 osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS