KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godzinyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

Jak reagować, kiedy na długo zabraknie prądu, dojdzie do trzęsienia ziemi, powodzi błyskawicznej albo ataku terrorystycznego? Komisja Europejska chce, by każdy obywatel Unii znał odpowiedzi na te pytania i był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny. 

ZOBACZ TEŻ: Plecak przetrwania - co powinien zawierać?

KE proponuje, by w każdym domu znalazł się zestaw przetrwania w przypadku nagłego kryzysu. Co ważne, to wszystko na wszelki wypadek. - Naprawiamy dach, póki jeszcze świeci słońce. Chodzi nam o zminimalizowanie szkód, jakie może wyrządzić deszcz, gdyby dach nie został naprawiony - wyjaśnia przez analogię Roxana Minzatu, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić Kijów
Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić KijówTVN24

Unijna akcja "Gotowi na wszystko"

Unijna komisarz do spraw gotowości i zarządzania kryzysowego w nagraniu utrzymanym w humorystycznej tonacji proponuje, by w skład zestawu przetrwania wchodziły między innymi latarka, zapałki lub zapalniczka, woda butelkowana, żywność z długą datą przydatności do spożycia, powerbank, dokumenty tożsamości w wodoszczelnym opakowaniu.

- Mamy na stole 10 scenariuszy. Począwszy od powodzi, pożarów lasów, klęsk żywiołowych, ataków terrorystycznych, tsunami, po ataki bronią chemiczną lub jądrową. Bierzemy pod uwagę wszystkie te scenariusze, ćwiczymy, wymieniamy się informacjami - zwraca uwagę Hadja Lahbib, komisarz UE do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

ZOBACZ TEŻ: Do każdego domu mają trafić "instrukcje przetrwania"

Akcja prowadzona jest pod hasłem "Gotowi na wszystko". Mają towarzyszyć jej działania edukacyjne. Jest nawet pomysł, by wprowadzić Europejski Dzień Gotowości. Komisja Europejska musi mierzyć się z pytaniem, czy w kontekście wojny w Ukrainie takie działania nie są sianiem paniki. 

- Świadomość ryzyka i przygotowanie się na nie to przeciwieństwo tworzenia paniki i irracjonalnych działań, jakie mogliśmy zobaczyć podczas pandemii. Widzieliśmy w sklepach tłumy ludzi kupujących papier toaletowy. Czy to naprawdę miało ich uchronić przed pandemią? Nie, bycie przygotowanym to wiedza o tym, co może się wydarzyć i gotowość na to - podkreśla unijna komisarz do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

- To jest straszenie, a z drugiej strony, jeżeli się nie straszy, to nie przekona się ludzi do zrobienia czegokolwiek. I to jest ten paradoks dzisiejszy. Tylko zamiast straszenia trzeba właśnie zbudować kilka poziomów bezpieczeństwa, czyli powiedzieć tak, że najczęściej będzie potrzebne to, to i to. Do tego nie trzeba żadnej filozofii, to musi być po prostu w domu - wskazuje prof Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Co kraj to inne zagrożenia

Bruksela chce współpracować z rządami państw członkowskich, które przygotowują własne plany kryzysowe. Wzorem są rozwiązania funkcjonujące już w państwach skandynawskich, ale co kraj to inne zagrożenia. Naszej części kontynentu nie grożą raczej silne trzęsienia ziemi. Hiszpanie czy Portugalczycy mniej boją się rosyjskiej agresji. 

- Nasi obywatele są w bardzo różny sposób informowani o ryzyku i niebezpieczeństwach, z którymi mogą się zetknąć. Istnieją różne realia geopolityczne. Od Finlandii, która dzieli z Rosją granice o długości ponad tysiąca kilometrów, po Hiszpanię, Portugalię i Grecję, które są nawiedzane przez pożary lasów - zwraca uwagę Hadja Lahbib.

CZYTAJ TEŻ: Szwecja i Finlandia aktualizują wytyczne na czas wojny i kryzysu. "Sytuacja na świecie jest poważna"

Szczególną kategorią zagrożeń są ekstremalne zjawiska pogodowe potęgowane przez zmiany klimatyczne. Jako najbardziej tragiczny przykład Bruksela wskazuje ulewne deszcze i powódź, które w październiku nawiedziły region Walencji w Hiszpanii. Nagły kataklizm pochłonął życie ponad 200 osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS