Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"Marek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze z Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mogą mówić o sukcesie. W krótkim czasie przeszczepili serca trójce dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Dla Antosi i Cecylii - jak mówią ich mamy - to ogromna szansa.

Antosia Żek skończyła czternaście miesięcy i z lekkim opóźnieniem uczy się chodzić, ale daje sobie doskonale radę. Za dwa dni wyjdzie ze szpitala i pomaszeruje wreszcie do domu. - W wieku 6 miesięcy została stwierdzona choroba, która nazywa się kardiomiopatia rozstrzeniowa. Miała pierwszą operację, banding, która nie zdała egzaminu i zdecydowano się podjąć przeszczep serca - mówi Katarzyna Żek, mama dziewczynki.

Czytaj też: Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"

Dwa miesiące temu lekarze zdecydowali się na przeszczep serca także u ośmiomiesięcznej wówczas Cecylii. Jej własne serce było w tak opłakanym stanie - pompowało krew tylko w dwunastu procentach - że w pewnym momencie stanęło. - Serce Cecylki zatrzymało się, była prawie godzinę reanimowana. Dzięki temu, że była w tym miejscu, w którym była, właściwie nie to, że była w szpitalu, tylko że była w tym szpitalu, który posiada ECMO, to przeżyła - wspomina Irena Suchocka, mama Cecylii.

Wkrótce po reanimacji i odłączeniu ECMO u dziewczynki wykonano przeszczep serca. W sumie lekarze z Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w krótkim czasie przeszczepili serca trójce dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Przełomowa operacja chirurgii małoinwazyjnej w Warszawie. To lepszy sposób na leczenie jaskry
Przełomowa operacja chirurgii małoinwazyjnej w Warszawie. To lepszy sposób na leczenie jaskryMarek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze mówią o sukcesie

- W ciągu półtora miesiąca przeszczepiliśmy trzech dziesięciokilogramowych pacjentów. Dla mnie to kosmos - mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Jak wielki jest to kosmos, widać po ujęciach, które nakręciliśmy czternaście lat temu w Zabrzu w familoku, w którym mieszkał kilkumiesięczny Alan. Był wówczas najmłodszym w Polsce dzieckiem z przeszczepionym sercem. Transplantacja serca u niemowlęcia wykonana przez zespół profesora Mariana Zembali była wtedy niezwykłym wydarzeniem. Teraz podobne zabiegi są standardem i w Zabrzu, i w Warszawie.

Zobacz także: Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"

- Do tej pory wykonywało się około 10 transplantacji serca u dzieci do 18. roku życia. W zeszłym roku wykonaliśmy ich w całym kraju 14 albo 15, a więc o 50 procent ta liczba się zwiększyła - zwraca uwagę prof. Kuśmierczyk.

Lekarze uratowali tą metodą w Polsce o 50 procent więcej dzieci. Dla niemowląt takich jak Antosia czy Cecylka i wszystkich innych z kardiomiopatią rozstrzeniową, czyli niewydolnością serca, nie ma innego skutecznego sposobu leczenia. - Biorąc pod uwagę naturalną historię tej choroby, to w perspektywie czasami roku, czasami dwóch, czasami pięciu lat, te dzieci żyją z wyrokiem śmierci - zaznacza dr Michał Buczyński, dyrektor medyczny Szpitala Dziecięcego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS