Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze w Warszawie w krótkim czasie przeszczepili serca u trzech niemowlaków. "Dla mnie to kosmos"Marek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze z Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mogą mówić o sukcesie. W krótkim czasie przeszczepili serca trójce dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Dla Antosi i Cecylii - jak mówią ich mamy - to ogromna szansa.

Antosia Żek skończyła czternaście miesięcy i z lekkim opóźnieniem uczy się chodzić, ale daje sobie doskonale radę. Za dwa dni wyjdzie ze szpitala i pomaszeruje wreszcie do domu. - W wieku 6 miesięcy została stwierdzona choroba, która nazywa się kardiomiopatia rozstrzeniowa. Miała pierwszą operację, banding, która nie zdała egzaminu i zdecydowano się podjąć przeszczep serca - mówi Katarzyna Żek, mama dziewczynki.

Czytaj też: Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"

Dwa miesiące temu lekarze zdecydowali się na przeszczep serca także u ośmiomiesięcznej wówczas Cecylii. Jej własne serce było w tak opłakanym stanie - pompowało krew tylko w dwunastu procentach - że w pewnym momencie stanęło. - Serce Cecylki zatrzymało się, była prawie godzinę reanimowana. Dzięki temu, że była w tym miejscu, w którym była, właściwie nie to, że była w szpitalu, tylko że była w tym szpitalu, który posiada ECMO, to przeżyła - wspomina Irena Suchocka, mama Cecylii.

Wkrótce po reanimacji i odłączeniu ECMO u dziewczynki wykonano przeszczep serca. W sumie lekarze z Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w krótkim czasie przeszczepili serca trójce dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Przełomowa operacja chirurgii małoinwazyjnej w Warszawie. To lepszy sposób na leczenie jaskry
Przełomowa operacja chirurgii małoinwazyjnej w Warszawie. To lepszy sposób na leczenie jaskryMarek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze mówią o sukcesie

- W ciągu półtora miesiąca przeszczepiliśmy trzech dziesięciokilogramowych pacjentów. Dla mnie to kosmos - mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Jak wielki jest to kosmos, widać po ujęciach, które nakręciliśmy czternaście lat temu w Zabrzu w familoku, w którym mieszkał kilkumiesięczny Alan. Był wówczas najmłodszym w Polsce dzieckiem z przeszczepionym sercem. Transplantacja serca u niemowlęcia wykonana przez zespół profesora Mariana Zembali była wtedy niezwykłym wydarzeniem. Teraz podobne zabiegi są standardem i w Zabrzu, i w Warszawie.

Zobacz także: Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"

- Do tej pory wykonywało się około 10 transplantacji serca u dzieci do 18. roku życia. W zeszłym roku wykonaliśmy ich w całym kraju 14 albo 15, a więc o 50 procent ta liczba się zwiększyła - zwraca uwagę prof. Kuśmierczyk.

Lekarze uratowali tą metodą w Polsce o 50 procent więcej dzieci. Dla niemowląt takich jak Antosia czy Cecylka i wszystkich innych z kardiomiopatią rozstrzeniową, czyli niewydolnością serca, nie ma innego skutecznego sposobu leczenia. - Biorąc pod uwagę naturalną historię tej choroby, to w perspektywie czasami roku, czasami dwóch, czasami pięciu lat, te dzieci żyją z wyrokiem śmierci - zaznacza dr Michał Buczyński, dyrektor medyczny Szpitala Dziecięcego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS