Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"

Źródło:
Fakty TVN
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"Marek Nowicki/Fakty TVN

W tej historii kluczowa jest dobra wola i chęć pomocy pacjentom, ale 86-letnia lekarka z Małopolski wypisywała seniorom recepty na darmowe leki, choć nie miała do tego uprawnień. Apteki je realizowały, a Narodowy Fundusz Zdrowia płacił. Teraz lekarka musi zapłacić prawie 60 tysięcy złotych kary. 

Pani doktor Danuta Hauben w Porąbce Uszewskiej w Małopolsce przyjmuje pacjentów od 53 lat. Wszyscy w okolicy ją znają i bardzo szanują. - Bardzo dobra lekarka, bardzo uczynna - przyznaje jeden z jej pacjentów. Nic więc dziwnego, że jak ostatnio córka pani doktor poprosiła o pomoc w zbiórce pieniędzy, odzew mieszkańców był ogromny. - Nikt się nie spodziewał, że w ciągu jednej doby zbierzemy wyższą kwotę, niż założyliśmy - mówi Dorota Hauben, córka pani Danuty.

ZOBACZ TEŻ: MZ: trwają analizy dotyczące zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne

Chodziło o zebranie pieniędzy na karę, jaką wymierzył 86-latce Narodowy Fundusz Zdrowia. Urzędnicy kazali emerytowanej lekarce zwrócić pieniądze za bezpłatne leki, jakie wypisywała seniorom w latach 2016 - 2020. Nie miała do tego prawa, bo choć miała umowę z NFZ, to jednak nie prowadziła gabinetu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Urosła suma do 56 tysięcy złotych, a Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata. W latach 2016-2020 nie miałam żadnej informacji i pisałam, jak głupi Kaziu, te recepty na "eskę" i myślałam, że to jest dobrze - mówi emerytowana lekarka.

Ponieważ NFZ nie chciał pójść na żadną ugodę, pani doktor dwa lata temu honorowo zapłaciła całą karę, biorąc na to pożyczkę. Do dziś płaci raty. Gryzła ją jednak ta bezduszność urzędu i jawna niesprawiedliwość, bo Fundusz przez cztery lata, kiedy źle wypisywała kolejne recepty, w ogóle nie reagował, tylko płacił za leki.

Warszawski szpital otwiera poradnię leczenia niepłodności
Warszawski szpital otwiera poradnię leczenia niepłodnościTVN24

- Po wyborach 15 października mama zaczęła pisać do pana Kosiniaka-Kamysza, bo przecież jest lekarzem, i myśmy z siostrą zobaczyły, że mama nie odpuści, że bez przerwy będzie ją to gryzło - opowiada pani Dorota. Wtedy właśnie rodzina zorganizowała zbiórkę, żeby spłacić pożyczkę.

ZOBACZ TEŻ: NFZ ostrzega. "Odbieramy niepokojące sygnały od pacjentów"

Kary dla lekarzy

Takich lekarzy jak doktor Danuta Hauben - poszkodowanych przez NFZ - jest więcej. Wielokrotnie informowaliśmy w "Faktach" TVN na przykład o lekarzach, którzy zapisywali specjalne mleko w proszku chorym pacjentom. Ich recepty też fundusz na bieżąco realizował, nie reagując na formalne nieprawidłowości, a karał ich dopiero po wielu latach. We wtorek ministra zdrowia, w obecności prezesa NFZ, zapowiedziała, że to się wreszcie skończy.

- Centrum e-Zdrowia pracuje nad takim systemem refundacji, systemem informatycznym, który będzie podpowiadał refundację i to pozwoli nam uniknąć tych problemów - zapowiedziała Izabela Leszczyna.

Z lekarzami, którzy wypisywali recepty na mleko, NFZ najprawdopodobniej w sądzie zawrze ugody.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS