Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"

Źródło:
Fakty TVN
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"Marek Nowicki/Fakty TVN

W tej historii kluczowa jest dobra wola i chęć pomocy pacjentom, ale 86-letnia lekarka z Małopolski wypisywała seniorom recepty na darmowe leki, choć nie miała do tego uprawnień. Apteki je realizowały, a Narodowy Fundusz Zdrowia płacił. Teraz lekarka musi zapłacić prawie 60 tysięcy złotych kary. 

Pani doktor Danuta Hauben w Porąbce Uszewskiej w Małopolsce przyjmuje pacjentów od 53 lat. Wszyscy w okolicy ją znają i bardzo szanują. - Bardzo dobra lekarka, bardzo uczynna - przyznaje jeden z jej pacjentów. Nic więc dziwnego, że jak ostatnio córka pani doktor poprosiła o pomoc w zbiórce pieniędzy, odzew mieszkańców był ogromny. - Nikt się nie spodziewał, że w ciągu jednej doby zbierzemy wyższą kwotę, niż założyliśmy - mówi Dorota Hauben, córka pani Danuty.

ZOBACZ TEŻ: MZ: trwają analizy dotyczące zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne

Chodziło o zebranie pieniędzy na karę, jaką wymierzył 86-latce Narodowy Fundusz Zdrowia. Urzędnicy kazali emerytowanej lekarce zwrócić pieniądze za bezpłatne leki, jakie wypisywała seniorom w latach 2016 - 2020. Nie miała do tego prawa, bo choć miała umowę z NFZ, to jednak nie prowadziła gabinetu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Urosła suma do 56 tysięcy złotych, a Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata. W latach 2016-2020 nie miałam żadnej informacji i pisałam, jak głupi Kaziu, te recepty na "eskę" i myślałam, że to jest dobrze - mówi emerytowana lekarka.

Ponieważ NFZ nie chciał pójść na żadną ugodę, pani doktor dwa lata temu honorowo zapłaciła całą karę, biorąc na to pożyczkę. Do dziś płaci raty. Gryzła ją jednak ta bezduszność urzędu i jawna niesprawiedliwość, bo Fundusz przez cztery lata, kiedy źle wypisywała kolejne recepty, w ogóle nie reagował, tylko płacił za leki.

Warszawski szpital otwiera poradnię leczenia niepłodności
Warszawski szpital otwiera poradnię leczenia niepłodnościTVN24

- Po wyborach 15 października mama zaczęła pisać do pana Kosiniaka-Kamysza, bo przecież jest lekarzem, i myśmy z siostrą zobaczyły, że mama nie odpuści, że bez przerwy będzie ją to gryzło - opowiada pani Dorota. Wtedy właśnie rodzina zorganizowała zbiórkę, żeby spłacić pożyczkę.

ZOBACZ TEŻ: NFZ ostrzega. "Odbieramy niepokojące sygnały od pacjentów"

Kary dla lekarzy

Takich lekarzy jak doktor Danuta Hauben - poszkodowanych przez NFZ - jest więcej. Wielokrotnie informowaliśmy w "Faktach" TVN na przykład o lekarzach, którzy zapisywali specjalne mleko w proszku chorym pacjentom. Ich recepty też fundusz na bieżąco realizował, nie reagując na formalne nieprawidłowości, a karał ich dopiero po wielu latach. We wtorek ministra zdrowia, w obecności prezesa NFZ, zapowiedziała, że to się wreszcie skończy.

- Centrum e-Zdrowia pracuje nad takim systemem refundacji, systemem informatycznym, który będzie podpowiadał refundację i to pozwoli nam uniknąć tych problemów - zapowiedziała Izabela Leszczyna.

Z lekarzami, którzy wypisywali recepty na mleko, NFZ najprawdopodobniej w sądzie zawrze ugody.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS