Policja ma nowego szefa, ale przydaliby się też nowi policjanci. "To jest po prostu dramat"

Źródło:
Fakty TVN
Policja ma nowego szefa, ale przydaliby się też nowi policjanci. "To jest po prostu dramat"
Policja ma nowego szefa, ale przydaliby się też nowi policjanci. "To jest po prostu dramat"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Policja ma nowego szefa, ale przydaliby się też nowi policjanci. "To jest po prostu dramat"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Jest nowy komendant główny policji. To inspektor Marek Boroń, który wcześniej pełnił obowiązki komendanta głównego policji. Przed nim trudne zadanie, bo w policji trwa kryzys kadrowy. Jest ponad 16 tysięcy wakatów. Problemem jest też wizerunek policji, który na przestrzeni ostatnich lat został mocno nadszarpnięty.

Już nie pełniący obowiązki, a od teraz oficjalnie komendant główny policji. - Chcemy pokazać, że polski mundur to godność i szacunek - zapewnił Marek Boroń. - Wyzwania to odbudowa zaufania społecznego. Policja musi służyć obywatelom - podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.

Nowy komendant będzie musiał się zmierzyć z poważnym problemem, bo nigdy w policji nie było tak dużo wakatów. Stan na dziś to 16 tysięcy wolnych miejsc w ponad 100-tysięcznej formacji. - Na dzielnicę Wawer czy Białołękę w nocy wyjeżdża po jednym radiowozie. Na Mokotowie czy Ochocie wyjeżdżają po trzy załogi. To jest po prostu dramat - wyznaje anonimowo jeden ze stołecznych policjantów.

Zobacz też: Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

W efekcie w niektórych dzielnicach Warszawy na przyjazd radiowozu do kradzieży trzeba czekać kilkadziesiąt minut. - Czas reakcji się wydłuża, dlatego że nie ma odpowiedniej liczby policjantów. Ludzie, którzy będą potrzebowali pomocy, mogą otrzymać ją o minutę za późno - zwraca uwagę Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Policja w kryzysie
Policja w kryzysieTVN24

Straż sąsiedzka i ochroniarze

Mieszkańcy Wawra założyli straż sąsiedzką. - Ludzie coraz bardziej są zainteresowani, żeby włączyć się w nasze działania. Chcą się nauczyć, w jaki sposób można skutecznie reagować - informuje Łukasz Osiecki ze straży sąsiedzkiej na osiedlu "Las" w Wawrze.

W Sosnowcu z powodu braku policjantów prezydent miasta zapowiedział przetarg dla firm ochroniarskich na patrolowanie centrum miasta. - Szukamy sposobów na to, żeby ludzie naprawdę mogli śmiało każdego wieczoru odwiedzać centrum miasta i czuć się tutaj bezpiecznie - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Czytaj też: Pustki w policyjnych komendach. Ministerstwo chce dopuścić zawałowców i otyłych

Sytuacja jest trudna. Nowy komendant główny zapowiada zmiany. - Odbudowujemy środki szkolenia policji, wychodzimy z akcją informacyjną, jeśli chodzi o samych kandydatów - wylicza inspektor Marek Boroń.

W szkołach średnich mają powstać też klasy mundurowe, które mają kształcić nastolatków na przyszłych śledczych. Łatwiej ma być też wrócić w szeregi policji po odejściu na emeryturę. Największym problemem w policji są jednak wynagrodzenia. - Pensja policjanta jest mało atrakcyjna na rynku pracy. Sektor prywatny nam odjeżdża, a służba nie jest łatwa - wskazuje Jankowski. - Pracujemy też nad inną siatką płac, jeśli chodzi o funkcjonariuszy. Policja musi być konkurencyjna z innymi służbami - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Główna Policji

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS