Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.
W ostatni piątek marca kandydaci na prezydenta zabiegają o głosy wyborców, a na konferencjach prasowych padają pytania o pomysły dotyczące edukacji w Polsce. Wywołała je wypowiedź Sławomira Mentzena, który w jednym z wywiadów stwierdził, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". - W wielu państwach na świecie, typu Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, studia są płatne. Poziom edukacji w tych państwach wygląda znacznie lepiej niż w Polsce - wskazuje kandydat Konfederacji.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej i kandydatka Lewicy zgodnie odpowiadają Sławomirowi Mentzenowi, że nie każdego stać na płatne studia.
- Ten idealny świat Sławomira Mentzena już istnieje. To jest świat Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie muszą potem spłacać długi za studia przez połowę swojego życia - zwraca uwagę Magdalena Biejat. - 300 tysięcy młodych ludzi rocznie zaczyna bezpłatne studia na bardzo wysokim poziomie. Jak można podjąć decyzję, żeby tę możliwość zlikwidować? To jest propozycja dla młodzieży? - pyta Rafał Trzaskowski.
"Absolutne minimum"
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki - rywalizujący ze Sławomirem Mentzenem bezpośrednio o utrzymanie drugiego miejsca w sondażach - płatnym studiom też jest przeciwny, choć nie odnosi się wprost do pomysłodawcy. - Są rzeczy, które nas łączą i w programach, i w odbiorze środowiska Konfederacji, ale są zasadnicze rzeczy, które nas dzielą. Kwestia płatności za studia z całą pewnością jest jedną z takich rzeczy - podkreśla Karol Nawrocki.
W podobnym tonie wypowiada się też Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. - Bezpłatne studia to jest absolutne minimum równości szans - uważa polityk.
Na kampusie Uniwersytetu Szczecińskiego od młodych ludzi, potencjalnych wyborców kandydata Konfederacji, też słyszymy, że edukacja powinna być dostępna dla każdego.
- Ludzi nie stać na studia w momencie, w którym nie są płatne, a co dopiero, jak będą płatne - mówi jeden ze studentów. - Nie jestem w stanie połączyć studiów z pracą - dodaje kolejna studentka. - Jestem spoza Szczecina i już koszty utrzymania się samemu wykraczają poza moją kieszeń - przyznaje inna studentka.
Mentzen: w świecie idealnym nie powinno być 800 plus
Sam Sławomir Mentzen studiował na publicznym i bezpłatnym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie profesorem jest jego ojciec. Tam obronił też doktorat.
- Pomysł pana Mentzena na Polskę to jest Polska, która jest rajem dla 3-4 procent najbogatszych i piekłem dla całej reszty - ocenia Adrian Zandberg. - Płatne studia to wstęp do całego programu Mentzena, który, im dłużej będzie pytany, tym, mam nadzieję, chętniej będzie przedstawiał - komentuje Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich.
Płatne studia to nie jedyny pomysł kandydata Konfederacji. Sławomir Mentzen mówi też, że w "świecie idealnym nie powinno być 800 plus", ale też nie powinno być też podatków ani większych budżetowych pieniędzy na publiczną ochronę zdrowia. - Województwa mogą zakładać swoje fundusze, prywatne firmy, bez znaczenia. Ważne, żeby była konkurencja - sugeruje Mentzen.
Kwestia debaty też wybrzmiewa w kampanii. Wyzwanie prowadzącemu w sondażach Rafałowi Trzaskowskiemu rzucił Karol Nawrocki, ale o debacie mówią też inni.
Źródło: Fakty po Południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Szymon Pulcyn/PAP