Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej osiągnęło właśnie historyczne maksimum. Aż 74 procent obywateli państw członkowskich uważa, że przynależność do Unii Europejskiej przynosi ich krajom korzyści. Tak wynika z najnowszego badania Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. 

- To najlepszy wynik od 83 roku, od początku tych badań. W Polsce ten euroentuziazm jest jeszcze większy - 84 procent. To plus 3 punkty procentowe od poprzedniego badania, z lata 2024 - wskazuje Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Europa się przebudza". Tylko czy naprawdę Europa widzi rozmiar zagrożenia?

Najczęściej wskazywanym powodem jest dziś nie gospodarka, a bezpieczeństwo. Po trzech latach wojny w Ukrainie to właśnie ochrona pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa stało się pierwszoplanowym atutem Unii, wyprzedzając nawet współpracę między państwami. To może być efekt nowego podejścia amerykańskiej administracji do Europy.

Największe atuty UEEurobarometr

- Wszyscy wiemy, że nie wiadomo, czy można rzeczywiście dzisiaj liczyć na Amerykanów, by bronili Ukrainy i doprowadzili do pokoju, który jest sprawiedliwy według Europejczyków - zauważa prof. Jan Zielonka, politolog w Centrum Europejskim UW i Uniwersytecie w Oksfordzie. 

Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardówJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jednocześnie rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych

Równolegle do rekordowego entuzjazmu w wielu krajach rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych, często krytycznych wobec Brukseli. Alternatywa dla Niemiec w niedawnych wyborach do Bundestagu osiągnęła 20 procent głosów. W Holandii sukces ogłosił Gret Wilders. We Francji rosną notowania Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Hasła nacjonalistyczne, antyimigracyjne, a często eurosceptyczne trafiają do coraz większej grupy wyborców. 

- Mamy taką dwoistość sytuacji, że obywatele europejscy zdają sobie sprawę, że w tym zmieniającym się porządku międzynarodowym lepiej występować jako podmiot o nazwie Unia Europejska, bo inaczej toniemy w takich potęgach jak Chiny, Indie czy Stany Zjednoczone, a z drugiej strony mamy te egoizmy narodowe - zauważa dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW. 

ZOBACZ TEŻ: "Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Bruksela podejmuje kroki, by wzmocnić swoją pozycję w oczach obywateli. Mimo, że kwestie obronności pozostają głównie w gestii państw członkowskich, intensyfikuje działania w tym obszarze. Odpowiedzią na rosnące zagrożenia jest przedstawiona 19 marca tzw. Biała Księga Obronności, inicjatywa Komisji Europejskiej, która zakłada wspólne zakupy uzbrojenia, rozwój unijnego przemysłu obronnego i zwiększanie budżetu na bezpieczeństwo. 

- Porządek międzynarodowy przechodzi zmiany. Zmiany, których nie widzieliśmy od 1945 roku. To kluczowy moment dla europejskiego bezpieczeństwa, kluczowy moment na działanie - podkreśla Kaja Kallas, szefowa dyplomacji UE. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Jakie są obawy Europejczyków?

Właśnie na obronności, według respondentów Eurobarometru, powinna przede wszystkim skupiać się wspólnota, poza tym na konkurencyjności europejskich gospodarek, zwłaszcza względem Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród obaw na najbliższe pięć lat ankietowani najczęściej wskazywali inflację i wzrost kosztów życia, a także rosnące ubóstwo. 

Badanie objęło ponad 26 tysięcy osób ze wszystkich 27 państw członkowskich. Wyniki pokazują, że w obliczu globalnych wyzwań Europejczycy coraz mocniej wierzą, że razem znaczy bezpieczniej. 

Największe obawy respondentówEurobarometr

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock