Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej osiągnęło właśnie historyczne maksimum. Aż 74 procent obywateli państw członkowskich uważa, że przynależność do Unii Europejskiej przynosi ich krajom korzyści. Tak wynika z najnowszego badania Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. 

- To najlepszy wynik od 83 roku, od początku tych badań. W Polsce ten euroentuziazm jest jeszcze większy - 84 procent. To plus 3 punkty procentowe od poprzedniego badania, z lata 2024 - wskazuje Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Europa się przebudza". Tylko czy naprawdę Europa widzi rozmiar zagrożenia?

Najczęściej wskazywanym powodem jest dziś nie gospodarka, a bezpieczeństwo. Po trzech latach wojny w Ukrainie to właśnie ochrona pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa stało się pierwszoplanowym atutem Unii, wyprzedzając nawet współpracę między państwami. To może być efekt nowego podejścia amerykańskiej administracji do Europy.

Największe atuty UEEurobarometr

- Wszyscy wiemy, że nie wiadomo, czy można rzeczywiście dzisiaj liczyć na Amerykanów, by bronili Ukrainy i doprowadzili do pokoju, który jest sprawiedliwy według Europejczyków - zauważa prof. Jan Zielonka, politolog w Centrum Europejskim UW i Uniwersytecie w Oksfordzie. 

Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardówJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jednocześnie rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych

Równolegle do rekordowego entuzjazmu w wielu krajach rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych, często krytycznych wobec Brukseli. Alternatywa dla Niemiec w niedawnych wyborach do Bundestagu osiągnęła 20 procent głosów. W Holandii sukces ogłosił Gret Wilders. We Francji rosną notowania Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Hasła nacjonalistyczne, antyimigracyjne, a często eurosceptyczne trafiają do coraz większej grupy wyborców. 

- Mamy taką dwoistość sytuacji, że obywatele europejscy zdają sobie sprawę, że w tym zmieniającym się porządku międzynarodowym lepiej występować jako podmiot o nazwie Unia Europejska, bo inaczej toniemy w takich potęgach jak Chiny, Indie czy Stany Zjednoczone, a z drugiej strony mamy te egoizmy narodowe - zauważa dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW. 

ZOBACZ TEŻ: "Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Bruksela podejmuje kroki, by wzmocnić swoją pozycję w oczach obywateli. Mimo, że kwestie obronności pozostają głównie w gestii państw członkowskich, intensyfikuje działania w tym obszarze. Odpowiedzią na rosnące zagrożenia jest przedstawiona 19 marca tzw. Biała Księga Obronności, inicjatywa Komisji Europejskiej, która zakłada wspólne zakupy uzbrojenia, rozwój unijnego przemysłu obronnego i zwiększanie budżetu na bezpieczeństwo. 

- Porządek międzynarodowy przechodzi zmiany. Zmiany, których nie widzieliśmy od 1945 roku. To kluczowy moment dla europejskiego bezpieczeństwa, kluczowy moment na działanie - podkreśla Kaja Kallas, szefowa dyplomacji UE. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Jakie są obawy Europejczyków?

Właśnie na obronności, według respondentów Eurobarometru, powinna przede wszystkim skupiać się wspólnota, poza tym na konkurencyjności europejskich gospodarek, zwłaszcza względem Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród obaw na najbliższe pięć lat ankietowani najczęściej wskazywali inflację i wzrost kosztów życia, a także rosnące ubóstwo. 

Badanie objęło ponad 26 tysięcy osób ze wszystkich 27 państw członkowskich. Wyniki pokazują, że w obliczu globalnych wyzwań Europejczycy coraz mocniej wierzą, że razem znaczy bezpieczniej. 

Największe obawy respondentówEurobarometr

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS