Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo
Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwoJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej osiągnęło właśnie historyczne maksimum. Aż 74 procent obywateli państw członkowskich uważa, że przynależność do Unii Europejskiej przynosi ich krajom korzyści. Tak wynika z najnowszego badania Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. 

- To najlepszy wynik od 83 roku, od początku tych badań. W Polsce ten euroentuziazm jest jeszcze większy - 84 procent. To plus 3 punkty procentowe od poprzedniego badania, z lata 2024 - wskazuje Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Europa się przebudza". Tylko czy naprawdę Europa widzi rozmiar zagrożenia?

Najczęściej wskazywanym powodem jest dziś nie gospodarka, a bezpieczeństwo. Po trzech latach wojny w Ukrainie to właśnie ochrona pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa stało się pierwszoplanowym atutem Unii, wyprzedzając nawet współpracę między państwami. To może być efekt nowego podejścia amerykańskiej administracji do Europy.

Największe atuty UEEurobarometr

- Wszyscy wiemy, że nie wiadomo, czy można rzeczywiście dzisiaj liczyć na Amerykanów, by bronili Ukrainy i doprowadzili do pokoju, który jest sprawiedliwy według Europejczyków - zauważa prof. Jan Zielonka, politolog w Centrum Europejskim UW i Uniwersytecie w Oksfordzie. 

Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardówJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jednocześnie rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych

Równolegle do rekordowego entuzjazmu w wielu krajach rośnie poparcie dla ugrupowań skrajnie prawicowych, często krytycznych wobec Brukseli. Alternatywa dla Niemiec w niedawnych wyborach do Bundestagu osiągnęła 20 procent głosów. W Holandii sukces ogłosił Gret Wilders. We Francji rosną notowania Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Hasła nacjonalistyczne, antyimigracyjne, a często eurosceptyczne trafiają do coraz większej grupy wyborców. 

- Mamy taką dwoistość sytuacji, że obywatele europejscy zdają sobie sprawę, że w tym zmieniającym się porządku międzynarodowym lepiej występować jako podmiot o nazwie Unia Europejska, bo inaczej toniemy w takich potęgach jak Chiny, Indie czy Stany Zjednoczone, a z drugiej strony mamy te egoizmy narodowe - zauważa dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW. 

ZOBACZ TEŻ: "Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Bruksela podejmuje kroki, by wzmocnić swoją pozycję w oczach obywateli. Mimo, że kwestie obronności pozostają głównie w gestii państw członkowskich, intensyfikuje działania w tym obszarze. Odpowiedzią na rosnące zagrożenia jest przedstawiona 19 marca tzw. Biała Księga Obronności, inicjatywa Komisji Europejskiej, która zakłada wspólne zakupy uzbrojenia, rozwój unijnego przemysłu obronnego i zwiększanie budżetu na bezpieczeństwo. 

- Porządek międzynarodowy przechodzi zmiany. Zmiany, których nie widzieliśmy od 1945 roku. To kluczowy moment dla europejskiego bezpieczeństwa, kluczowy moment na działanie - podkreśla Kaja Kallas, szefowa dyplomacji UE. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Jakie są obawy Europejczyków?

Właśnie na obronności, według respondentów Eurobarometru, powinna przede wszystkim skupiać się wspólnota, poza tym na konkurencyjności europejskich gospodarek, zwłaszcza względem Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród obaw na najbliższe pięć lat ankietowani najczęściej wskazywali inflację i wzrost kosztów życia, a także rosnące ubóstwo. 

Badanie objęło ponad 26 tysięcy osób ze wszystkich 27 państw członkowskich. Wyniki pokazują, że w obliczu globalnych wyzwań Europejczycy coraz mocniej wierzą, że razem znaczy bezpieczniej. 

Największe obawy respondentówEurobarometr

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS