"Historyczne spotkanie" w sprawie związków partnerskich. "Fakt, że zostaliśmy wysłuchani, to jest duża zmiana"

Źródło:
Fakty TVN
"Historyczne spotkanie" w sprawie związków partnerskich. "Fakt, że zostaliśmy wysłuchani, to jest duża zmiana"
"Historyczne spotkanie" w sprawie związków partnerskich. "Fakt, że zostaliśmy wysłuchani, to jest duża zmiana"
Adrianna Otręba
"Historyczne spotkanie" w sprawie związków partnerskich. "Fakt, że zostaliśmy wysłuchani, to jest duża zmiana"Adrianna Otręba

Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, spotkała się w poniedziałek z przedstawicielami organizacji pozarządowych, by zaprezentować założenia projektu ustawy o związkach partnerskich. Ustawy nie będzie na 100 dni rządu, ale ma być ambitna i odpowiadać na realne potrzeby zainteresowanych.

Mateusz Kaczmarek-Brzozowski z grupy Stonewall zasiadł do stołu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów razem z przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji, które zajmują się prawami osób LGBT. - Cieszymy się, że rząd zaprasza nas do siebie i to w takim szerokim gronie. A to wszystko na zaproszenie ministry do spraw równości - przyznał Mateusz. - To było zdecydowanie historyczne spotkanie - komentuje Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii. - Ważne jest to, że rozmawia z nami ktoś tak wysokiej rangi. Nie jesteśmy sprowadzeni znowu do jakiejś grupy interesów, która rozmawia z tą czy inną partią polityczną - dodaje Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość nie wyklucza".

Głównym tematem spotkania były założenia projektu ustawy o związkach partnerskich, tak bardzo wyczekiwanego przez osoby LGBT. Tak by w końcu miały możliwość sformalizować swój związek w kraju, gdzie żyją i gdzie wychowują się ich dzieci. - Ja wychodzę z takim małym niedosytem, bo nie usłyszeliśmy konkretów, nie dowiedzieliśmy się, jak wygląda konkretny projekt, ale sam fakt, że zostaliśmy wysłuchani, to jest dla nas duża zmiana w tej chwili - podkreśla Kaczmarek-Brzozowski.

ZOBACZ TEŻ: Była reprezentantka Polski z partnerką apeluje do Donalda Tuska: chcemy mieć równe prawa

Ministra do spraw równości zapowiada ustawę o związkach partnerskich
Ministra do spraw równości zapowiada ustawę o związkach partnerskich TVN24

To, czy projekt zostanie złożony jako poselski czy rządowy, trzeba jeszcze w koalicji uzgodnić. - Mi bardzo zależy, nie ukrywam, żeby to był projekt rządowy. To byłoby bardzo symboliczne, gdybyśmy mogli się dogadać co do tego, żeby ta ustawa była projektem rządowym - mówi Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości.

Ustawa o związkach partnerskich - co będzie w projekcie?

Ustawa o związkach partnerskich to był jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej. W umowie koalicyjnej ten punkt się nie znalazł, ale pod koniec ubiegłego roku Donald Tusk deklarował: - Jeszcze tej zimy ten projekt, o związkach partnerskich, będziemy procedować.

Teraz ministra Kotula, pytana o to, kiedy projekt zostanie opublikowany, odpowiada: - Nie będziemy udzielać konkretnej odpowiedzi, bo nam bardziej zależy na jakości prawa.

Ministra nazywa uregulowanie związków partnerskich absolutnym minimum, które powinno uwzględniać także kwestię dotyczącą opieki nad dziećmi. - Dobrze, żeby (nowe prawo - przyp. red.) zawierało przysposobienie (dziecka partnera lub partnerki- przyp. red.) - podkreśla Kotula.

Z0BACZ TEŻ: "Szymon, słyszałeś?" Scheuring-Wielgus i głosy publiczności

- Uważamy, że to jest konieczne, żeby w tym projekcie było przysposobienie wewnętrzne, ponieważ w Polsce już istnieją takie rodziny, w których jest dwóch rodziców tej samej płci i dzieci - mówi Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Ale to nie wszystko. Ministra do spraw równości chciałaby także, żeby przepisy umożliwiały posiadanie wspólnego nazwiska, wspólnoty majątkowej czy żeby zawarcie związku było możliwe w urzędzie stanu cywilnego.

To, czy ustawa wejdzie w życie, będzie zależało od tego, czy uzyska poparcie posłów, senatorów i prezydenta.

Homofobiczne i transfobiczne wandalizmy na murze Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ
Homofobiczne i transfobiczne wandalizmy na murze Krakowskiego Centrum Równości DOM EQEmanuela Lewandowskx

Czy jest zgoda w samej koalicji rządowej? - Rozmawiamy na ten temat - odpowiada Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego..

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS