Najnowsze

Najnowsze

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: wyrok NSA jest ostateczny

Potrzeba było podpisów dwóch tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Trzymanie list poparcia dla kandydatów do KRS w tajemnicy sprawia, że nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy jeden z najważniejszych organów w państwie został wybrany prawidłowo. Głos zabiera Helsińska Fundacja Praw Człowieka i mówi jasno o tym, co w praworządnym państwie dziać się nie powinno.

Bieniek: wypowiedzenie układu INF nakręca nowy wyścig zbrojeń

- Źle się stało, że strony dzisiaj wypowiedziały ten układ, gdyż to nakręca tak jakby kolejny wyścig zbrojeń - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Odniósł się w ten sposób do faktu, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF. - To są Stany Zjednoczone, które zaczynają wiązać problem porozumień o ograniczeniu tego rodzaju rakiet i broni jądrowej z Chinami - ocenił Jan Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO i profesor Uczelni Vistula. Jego zdaniem też - z punktu widzenia polskiego to jest jeszcze odległy temat.

Loty marszałka Sejmu. Marek Kuchciński cały czas milczy

Marszałek Sejmu znany był ze swego milczenia, a teraz także z latania. Coraz więcej wiadomo o jego pilnych lotach rządowym samolotem. Okazuje się, że Marek Kuchciński w ostatnich miesiącach co chwilę był w powietrzu. Opozycja próbuje go sprowadzić na ziemię i zadać mu pytania, ale on jest ponad to.

Kontrowersyjne słowa. Arcybiskup Jędraszewski mówił o "tęczowej zarazie"

W rocznicę Powstania Warszawskiego i tuż po niedawnych zamieszkach w Białymstoku. Wiceprzewodniczący Episkopatu mówi w kazaniu o "tęczowej zarazie". Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy w Bazylice Mariackiej przekonywał, że pamięć o powstańczych mogiłach nakazuje Polakom sprzeciw wobec tolerancji, która jest jego zdaniem szczytem nietolerancji.

"Najtrudniej być patriotą, kiedy to kosztuje". W Warszawie stanął pomnik generała Ścibora-Rylskiego

Najpierw walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem walczył o pamięć o tych, którzy polegli. Przez lata przekonywał, że ta pamięć nas zobowiązuje do wychowywania kolejnych pokoleń w miłości do ojczyzny i do naszych bliźnich. Bez hejtu i wrogości. Generał Zbigniew Ścibor-Rylski, zmarły rok temu prezes Związku Powstańców Warszawskich, został w Warszawie uhonorowany pomnikiem.

Patronat prezydenta budzi kontrowersje. Chodzi o Brygadę Świętokrzyską

Po obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szykują się obchody rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych i to pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o formację, która nie chciała się podporządkować podziemnym władzom okupowanej Polski i dla walki z Sowietami gotowa była współdziałać nawet z cofającymi się Niemcami.

Śledczy domagają się aresztu dla Kamila Durczoka

Sprawę jazdy po pijanemu Kamila Durczoka przejęła prokuratura wyższej instancji. Śledczy ponownie domagają się tymczasowego aresztowania. Argumentują, że dziennikarz zagroził bezpieczeństwu wielu osób, bo mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu, jechał po autostradzie, na której był duży ruch.

Prognoza pogody na sobotę 3 sierpnia

Zachmurzenie będzie kłębiaste, umiarkowane i duże. Na krańcach zachodnich i południu kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu Gdańskim i Podlasiu, 23 stopni Celsjusza w centrum kraju do 25 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północny, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Kancelaria Sejmu nie odebrała wyroku, czy "zwrotka" zginęła?

Nieoczekiwany zwrot akcji w Sejmie: pytanie o dokument z podpisem i o czas. Gdzie jest potwierdzenie odbioru i czy w Kancelarii Sejmu jest bałagan? Publikację list poparcia dla kandydatów do KRS nakazał Naczelny Sąd Administracyjny, ale wykonania wyroku wciąż nie ma. Teraz zamiast tego jest szukanie papierka z podpisem.

Morderstwo we Florynce. Przed zbrodnią matka wzywała pogotowie

Nowe informacje w sprawie zabójstwa we Florynce. Jak się okazuje - przed dramatyczną zbrodnią swojego syna, matka wzywała pogotowie. Prosiła, żeby zabrać syna do szpitala, z którego miał niedawno wyjść. Mężczyzna później zabił swoją matkę i koszmarnie okaleczył jej sąsiadkę.

"Woodstock był wyjątkowy", "istniała potrzeba spotykania się ludzi"

Woodstock z 1969 roku był wyjątkowy z bardzo wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że istniała potrzeba wówczas spotykania się ludzi. Nam się to wydaje dzisiaj niemożliwe, ale nie było social mediów, a tymi social mediami były m.in. koncerty i opowiadali sobie, że wojna jest niedobra - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny i historyk muzyki Hirek Wrona, komentując sukces Woodstocku oraz fakt, że 50. edycja amerykańskiego festiwalu nie odbędzie się. - To była oaza wolności - stwierdził i dodał, że "przez cały czas słyszeliśmy hasła: pokój", bo toczyła się wojna w Wietnamie. - W Polsce ludzie nie wiedzieli o tym festiwalu wtedy - dodał.

Ważne słowa niemieckiego ministra. "Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie"

Tak wysokiego rangą niemieckiego polityka nie było w Polsce z okazji obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego od lat. Heiko Maas wykonał szereg gestów - wziął udział w apelu poległych, mszy świętej za powstańców, złożył wieńce pod pomnikiem ofiar rzezi Woli. Ale od gestów ważniejsze były te słowa: "Chciałbym prosić rodziny zabitych i rannych, chciałbym prosić naród polski o przebaczenie. Wstyd mi za to, co Niemcy, działając w imieniu Niemiec, wyrządzili Polsce. Wstyd mi też, że wina ta po wojnie była zbyt długo przemilczana". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Życie rodzinne "Króla Lwa". "Rdzeniem stada są samice"

Film "Król Lew" Walta Disneya, choć został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły, nie jest dokumentalnym filmem przyrodniczym. Gdyby był bliższy rzeczywistości, to Sarabi, mama Simby, miałaby większą rolę, a czarnogrzywy Skaza byłby samcem alfa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.