Podrasowane samochody i zawrotna prędkość. Jest akt oskarżenia dla sprawców wypadku w Jeleniej Górze

19.10 | Podrasowane samochody i zawrotna prędkość. Jest akt oskarżenia dla sprawców wypadku w Jeleniej Górzeportalik24.pl

Uliczny wyścig w Jeleniej Górze miał tragiczny finał. Rozpędzone auto wjechało na pasach w dwoje pieszych. Obie ofiary zginęły na miejscu. Po niemal rocznym śledztwie jest akt oskarżenia przeciwko dwóm drogowym piratom.

Dla prokuratury to nie był tylko wypadek drogowy. I dlatego oskarżyciele wnioskują o surowe ukaranie uczestników wyścigu.

- Jeden nakręcał, napędzał drugiego, każdy z nich dążył do dotarcia do dalszego punktu pierwszy - wyjaśnia Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Na podstawie zeznań świadków i zapisu z monitoringu, prokuratorzy odtworzyli trasę nielegalnego wyścigu. Biegły ustalił, że Łukasz O. i Oskar L. jechali ulicami Jeleniej Góry z prędkością 160 i 180 kilometrów na godzinę. Stwarzając ogromne zagrożenie przejechali przez trzy skrzyżowania i sześć przejść dla pieszych.

- Kierujący seatem znajdował się o kilka metrów przed kierującym volkswagenem. Uderzył on swoim pojazdem oboje pieszych, powodując ich zgon na miejscu - mówi Tomasz Czułowski.

W wypadku zginęła 47-letnia kobieta i o 10 lat starszy mężczyzna. Byli na środku przejścia, gdy uderzył w nich rozpędzony samochód. Nie mieli żadnej szansy na ucieczkę. Kierowca seata nawet nie zaczął hamować. Z wypowiedzi rodziny ofiar wynika, że piesi doznali licznych obrażeń.

Zebrane dowody oceni sąd

Podczas śledztwa odkryto, że w obu autach dokonano przeróbek, które miały zwiększać moc silników. - Pozwalało im to uzyskać lepsze przyspieszenie i wyższą prędkość maksymalną. Jednocześnie w wydanej opinii biegli stwierdzili, że bez odpowiedniego przeprojektowania i zmodyfikowania innych układów pojazdu, układu hamulcowego, samochody te stawały się pojazdami niebezpiecznymi - wyjaśnia Tomasz Czułowski.

Zebrane dowody ma ocenić sąd. W akcie oskarżenia, prokuratorzy zarzucają kierowcom zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Łukasz O. i Oskar L. odpowiedzą także za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Przy takich zarzutach prokurator w mowie końcowej może domagać się nawet kary dożywocia.

Nawet jeśli podczas procesu pojawi się wniosek o najwyższy wymiar kary, to do nielegalnego procederu wszystkich to na pewno nie zniechęci. Jeden z policjantów z grupy "Speed" podkreśla, że często obserwują kierowców którzy jeżdżą na łysych oponach. Z ogumienia nierzadko wystają druty.

Dlatego funkcjonariusze swoje działania prowadzą nie tylko na drogach. - Na bieżąco monitorują całą sieć, w szczególności różne media społecznościowe, gdzie te osoby się umawiają - wyjaśnia sierżant szt. Rafał Gredżuk z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: portalik24.pl

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS