Najnowsze

Najnowsze

Morderstwo we Florynce. Przed zbrodnią matka wzywała pogotowie

Nowe informacje w sprawie zabójstwa we Florynce. Jak się okazuje - przed dramatyczną zbrodnią swojego syna, matka wzywała pogotowie. Prosiła, żeby zabrać syna do szpitala, z którego miał niedawno wyjść. Mężczyzna później zabił swoją matkę i koszmarnie okaleczył jej sąsiadkę.

"Woodstock był wyjątkowy", "istniała potrzeba spotykania się ludzi"

Woodstock z 1969 roku był wyjątkowy z bardzo wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że istniała potrzeba wówczas spotykania się ludzi. Nam się to wydaje dzisiaj niemożliwe, ale nie było social mediów, a tymi social mediami były m.in. koncerty i opowiadali sobie, że wojna jest niedobra - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny i historyk muzyki Hirek Wrona, komentując sukces Woodstocku oraz fakt, że 50. edycja amerykańskiego festiwalu nie odbędzie się. - To była oaza wolności - stwierdził i dodał, że "przez cały czas słyszeliśmy hasła: pokój", bo toczyła się wojna w Wietnamie. - W Polsce ludzie nie wiedzieli o tym festiwalu wtedy - dodał.

Ważne słowa niemieckiego ministra. "Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie"

Tak wysokiego rangą niemieckiego polityka nie było w Polsce z okazji obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego od lat. Heiko Maas wykonał szereg gestów - wziął udział w apelu poległych, mszy świętej za powstańców, złożył wieńce pod pomnikiem ofiar rzezi Woli. Ale od gestów ważniejsze były te słowa: "Chciałbym prosić rodziny zabitych i rannych, chciałbym prosić naród polski o przebaczenie. Wstyd mi za to, co Niemcy, działając w imieniu Niemiec, wyrządzili Polsce. Wstyd mi też, że wina ta po wojnie była zbyt długo przemilczana". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Życie rodzinne "Króla Lwa". "Rdzeniem stada są samice"

Film "Król Lew" Walta Disneya, choć został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły, nie jest dokumentalnym filmem przyrodniczym. Gdyby był bliższy rzeczywistości, to Sarabi, mama Simby, miałaby większą rolę, a czarnogrzywy Skaza byłby samcem alfa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Na flagach, tatuażach i obok falangi. Powstańcy protestują: znak Polski Walczącej jest niemal świętością

Znak Polski Walczącej to symbol Powstania Warszawskiego. W ostatnich latach można go zobaczyć coraz częściej na flagach, chustach i koszulkach podczas manifestacji, które z ideami powstańców nie mają nic wspólnego. Przeciwko zawłaszczaniu symbolu Polski Walczącej protestują przede wszystkim sami powstańcy. - Znak Polski Walczącej jest niemal świętością - powiedziała Anna Teresa Jakubowska, pseudonim "Paulinka".

Szef KRS jest za ujawnieniem list, kancelaria Sejmu tego nie robi

"Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby na listach same ujawniły swoje dane" - mówi przewodniczący KRS Leszek Mazur. Ale popierający kandydatury członków KRS-u z niewiadomych powodów chcą pozostać anonimowi. Pomaga im szefowa kancelarii Sejmu, która nie wykonuje wyroku sądu. Spytaliśmy dlaczego.

GPS prowadził na Gubałówkę. 700 kierowców dostało mandat

Jeden czy dwóch kierowców ignorujących znaki drogowe to standard. Ale siedmiuset to już wydarzenie bez precedensu na obleganej przez turystów Gubałówkę. I marnym wytłumaczeniem jest, że tak prowadziła nawigacja. Jednego dnia policja wystawiła kilkaset mandatów.

Ruszył Pol'and'Rock Festival. "Odjazd!"

Uśmiech, serdeczność, wspólnota - to hasła i symbole rozpoczętego w Kostrzynie nad Odrą Pol'and'Rock Festivalu. Kolejarz Roman Polański ogłosił odjazd, ze sceny popłynęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a wszystkich witał i życzył dobrej zabawy Jurek Owsiak.

Prognoza pogody na piątek 2 sierpnia

Będzie pochmurno, a miejscami pojawi się przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie waha się, w południe barometry wskażą 1000 hPa.

Mali pacjenci czekają. Dyrektor musiał podjąć dramatyczną decyzję

Chorzowski oddział onkologii i hematologii dziecięcej został zamknięty na trzy miesiące. Dyrekcja Szpitala postanowiła zawiesić działanie oddziału ze względu na brak lekarzy. Pacjenci zostali przeniesieni do innych placówek na Śląsku, ale liczą na to, że za kilka miesięcy będą mogli wrócić.

Kierowcy zaufali GPS-owi. A ten wskazał drogę przez Gubałówkę

Bezgraniczne zaufanie do nawigacji satelitarnej może zakończyć się niemiłą niespodzianką. Przekonało się o tym kilkuset kierowców, którzy w ostatnich dniach podróżowali w okolicach Zakopanego. GPS próbował wprowadzić ich na zamknięty odcinek drogi prowadzący przez Gubałówkę.

12-latka śmiertelnie porażona prądem na polu pszenicy w Sobótce

Dramatyczne zdarzenie w Sobótce w województwie świętokrzyskim. Matka z 12-letnią córką w środę wieczorem wracały do domu. Kiedy ich pies wbiegł w pole pszenicy, dziewczynka pobiegła za nim. Na ziemi leżał zerwany przewód elektryczny. 12-latka została porażona prądem. Zmarła mimo reanimacji.

"Niemal co trzeci dzień". Opozycja prześwietla loty Kuchcińskiego

Skoro marszałek Marek Kuchciński nie ujawnia szczegółów swoich lotów, posłowie opozycji chcą je zdobyć sami. Uzyskali dokumenty w Dowództwie Generalnym i Służbie Ochrony Państwa. Jak powiedział poseł PO Marcin Kierwiński, to zdarzały się takie miesiące, kiedy marszałek Sejmu podróżował niemal co trzeci dzień. Posłowie opozycji mówią, że marszałkowi zdarzały się też nagłe wyjazdy, a zdjęcia dowodzą, że podczas nich jeździł na nartach.

Listy KRS wciąż nie zostały ujawnione. "Wstrzymanie o charakterze czasowym"

Jak przekonuje przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sędziowie, którzy poparli kandydatów do KRS, sami się ujawnili. Listy poparcia wciąż nie zostały ujawnione, wbrew prawomocnemu wyrokowi sądu, który ich ujawnienie nakazał Kancelarii Sejmu RP. - To jest tylko wstrzymanie o charakterze czasowym, tutaj nie ma mowy o kwestionowaniu - przekonuje Mazur. Kancelaria list nie ujawnia, powołując się na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Opozycja protestuje. Politycy PiS-u odpowiadają, że opozycja może po raz kolejny zwrócić się do sądu. Opozycja pyta, co jest na tych listach takiego, że PiS tak bardzo gra na czas.

75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Szef MSZ Niemiec prosi o przebaczenie

W czwartek mija 75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Godzina 17.00 to godzina W. To godzina, kiedy w stolicy, i nie tylko, rozbrzmiewają syreny i zatrzymuje się ruch uliczny. W ten sposób Polacy czczą pamięć niemal 200 tysięcy ofiar powstania. Premier Mateusz Morawiecki był w Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum odwiedził także szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Heiko Maas poprosił o przebaczenie.

"Nagła sytuacja" i instrukcja HEAD. A potem zdjęcia marszałka na nartach

W czasie misji oficjalnej, w trybie sytuacji nagłej, na Twitterze marszałka Sejmu pojawiły się zdjęcia z memoriału w narciarstwie wysokogórskim, dzień później, 3 lutego można zobaczyć Marka Kuchcińskiego na narciarskiej wycieczce w Połoninie i dzień przed powrotem do Warszawy, na spotkaniu ze starostą powiatu bieszczadzkiego. Mimo takich przykładów marszałek nadal nie zabiera osobiście głosu w sprawie swoich lotów rządową maszyną z członkami rodziny. Opozycja domaga się dymisji.