Najnowsze

Najnowsze

Śmiertelnie postrzelił kierowcę. Były policjant usłyszał wyrok

Rok i sześć miesięcy więzienia dla byłego policjanta, który na służbie w Gdańsku śmiertelnie postrzelił kierowcę. 22-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Sąd uznał, że oskarżony nie powinien był używać broni. Obrońca Krzysztofa O. zapowiada apelację.

Nauczyciele z Gdańska odchodzą z Solidarności

Związkowcy z regionu gdańskiego odchodzą z oświatowej Solidarności. To ponad 300 osób - jak ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM. Odchodzą w reakcji na to, że tuz przed strajkiem przewodniczący ich sekcji dogadał się z rządem i podpisał porozumienie, które im nie odpowiada.

Protestujący nie dostaną wynagrodzenia? ZNP tworzy specjalny fundusz

ZNP tworzy fundusz strajkowy. Powstał również Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli". Jak podkreślają politycy PiS-u i rząd - protestujący za czas strajku nie dostaną wynagrodzenia, więc im dłuższy strajk, tym bardziej nauczyciele dostaną po kieszeniach. Kolejne samorządy ogłaszają, że funduszu wynagrodzeń zmniejszać nie będą. Od dyrektorów będzie zależało to, jak te premie wykorzystają. Stąd inicjatywy społeczne.

ZNP apeluje o nowe propozycje dla nauczycieli

ZNP jest gotowy na dalsze rozmowy z rządem, o ile pojawi się nowa propozycja płacowa. Takiej na razie nie ma. Minister edukacji Anna Zalewska po raz kolejny chwali ostatnią rządową propozycję, a frustracja nauczycieli rośnie. Związek Nauczycielstwa Polskiego powołał fundusz strajkowy na rekompensaty dla nauczycieli, którzy za czas strajku nie otrzymają wynagrodzeń.

Sondaż: 52 procent badanych popiera strajk nauczycieli

Ponad połowa Polaków popiera strajk i postulaty nauczycieli - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej". Jest też apel do pierwszej damy ze szkoły, w której uczyła Agata Kornhauser-Duda - o rzetelne informowanie o realiach pracy nauczyciela, czyli o czasie poświęcanym na pracę, nie tylko przy tablicy, i o wynagrodzeniach, które wpływają na konto.

"Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w UE"

- Dzisiaj widzieliśmy po raz pierwszy obraz czarnej dziury, jutro zobaczymy po raz pierwszy obraz czarnej rozpaczy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Czajkowski, komentując sytuację polityczną wokół brexitu. 11 kwietnia to ostatni dzień przed brexitem bez umowy, o ile Rada Europejska nie odłoży tej daty w czasie. - Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w Unii Europejskiej - stwierdził drugi gość programu, radca prawny Przemysław Kamil Rosiak

Dziewiąta rocznica Smoleńska. "Bardzo, bardzo nam ich brakuje"

W Smoleńsku, Katyniu, Warszawie, Krakowie - w wielu innych miastach i na wielu cmentarzach odbyły się uroczystości dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Potrwają do późnego wieczora. Dziewięć lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Gang "Braciaków" znów w rękach policji

Bracia B., szefowie gangu "Braciaków", to kryminaliści, którzy nie próżnują. W 2015 roku byli sądzeni za czerpanie korzyści z nierządu. Zostali zwolnieni przez sąd z aresztu, po czym uciekli do Danii i tam na powrót założyli interes. Niedługo potem musieli jednak stamtąd uciekać z powodu podejrzeń o zabójstwo jednej z pracujących w agencji kobiet. Kilka dni temu wpadli w Hiszpanii, gdzie zdążyli założyć plantację marihuany. Dwóch braci B. czeka na ekstradycję do Polski. Trzeci nadal poszukiwany jest europejskim listem gończym.

Kaucja za plastikowe butelki? Samorządy ponaglają rząd

Parlament Europejski uchwalił już tak zwaną dyrektywę plastikową. Zakazuje ona od 2021 roku sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Zobowiązuje także państwa UE do recyklingowania plastikowych butelek. To może spowodować, że będzie wprowadzona kaucja za te butelki.

Prognoza pogody na czwartek 11 kwietnia

W czwartek na ogół pogodnie. W północnej części Polski możliwy słaby deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1008 hPa.

Nie handlowali węglem, składowali odpady. Wpadli w ręce policji

Miał być legalny handel węglem. Było niezgodne z prawem składowanie niebezpiecznych odpadów. W ręce śląskiej policji wpadli dwaj mężczyźni, którzy zdaniem śledczych - byli zamieszani w ten proceder. Szkodliwe substancje były rozlewane i zakopywane w Zabrzu, na terenie dzierżawionym od urzędu miasta. W sumie w tej sprawie zatrzymano już cztery osoby.

"Trzeba było dzwonić, prosić i pytać". Wojna nerwów do ostatnich chwil przed egzaminami

Minister Anna Zalewska dziękuje dyrektorom szkół i samorządom. Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł niemal bez zakłóceń. Niemal, bo w trzech szkołach nie udało się jednak dopełnić wszystkich formalności. W nich nie odbyły się testy z historii i WOS-u, w jednej także z języka polskiego. W skali kraju to promil. Do egzaminu przystąpiło 350 tysięcy uczniów z 7 tysięcy szkół.  

Msze i apele pamięci w dziewiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej

Smoleńsk - dziewiąta rocznica katastrofy. Wieńce, msze i apele pamięci w dowód pamięci o 96 ofiarach tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku. W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem - mówił biskup polowy Wojska Polskiego w modlitwie ekumenicznej na Powązkach. W tle rocznicowych uroczystości pojawia się pytanie o wrak samolotu, który wciąż pozostaje na terenie lotniska Siewiernyj.

Są gminy, w których zajęcia się odbywają

Strajk jest ogólnopolski, ale są w Polsce szkoły, które nie strajkują. Są też całe gminy, w których zajęcia odbywają się normalnie. Bywa i tak, że strajkujący nauczyciele jednak lekcje prowadzą.

Nauczyciele nie przerywają protestu. Premier proponuje kolejne rozmowy

Pierwszy dzień egzaminów był też egzaminem z determinacji protestujących nauczycieli. ZNP deklaruje, że nie przerwie strajku. Wtorkowe rozmowy ze stroną rządową znowu zakończyły się fiaskiem. Znowu na stole znalazło się to samo porozumienie, które w niedzielę podpisała "Solidarność". Opozycja pyta o to, gdzie w tym całym sporze jest premier? A premier proponuje nowe rozmowy. W formule okrągłego stołu.

Egzaminy w cieniu strajku. Ogromne wyzwanie dla dyrektorów

Trzeci dzień strajku nauczycieli. W cieniu protestu ci, którzy powinni być na pierwszym planie. 350 tysięcy uczniów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego. Zanim jednak o 9:00 usiedli w ławkach, egzamin z logistyki musieli zdać dyrektorzy szkół. To było karkołomne zadanie. Kompletowanie komisji egzaminacyjnych z katechetów i emerytowanych pedagogów trwało niemal do ostatniej chwili. Udało się z niewielkimi wyjątkami. W trzech szkołach nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Przesłuchanie, które się nie odbyło. Pełnomocnicy Birgfellnera chcą odsunięcia prokurator

Nie odbyło się w środę przesłuchanie, siódme z kolei, Geralda Birgfellnera. Jego pełnomocnicy Roman Giertych i Jacek Dubois twierdzą, że nie został prawidłowo powiadomiony. Jest za to wniosek o odsunięcie prokurator prowadzącej postępowanie. Austriacki biznesmen zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu oszustwo i brak zapłaty za wykonaną pracę w związku z planowaną budową wieżowców przy Srebrnej.

Rozmowy rządu i nauczycieli mają być wznowione po Wielkanocy

Minister edukacji Anna Zalewska informuje, że za czas strajku wynagrodzenie nauczycielom się nie należy. Dziękuje dyrektorom i kuratorom za to, że egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się pomimo strajku, chociaż w kilku szkołach były problemy. We wtorek premier Morawiecki zaproponował strajkującym nowe rozmowy, w szerszej formule okrągłego stołu, w których poza rządem uczestniczyliby też rodzice. Nowy dialog z nauczycielami miałby się zacząć po Świętach Wielkanocnych.

W środę szczyt w sprawie brexitu. Wyjście z UE zostanie odłożone?

Premier Theresa May chce odroczyć brexit do maksimum 30 czerwca. Europa skłania się raczej ku temu, by odłożyć brexit na znacznie dłużej. Sprawę komplikują wyboru do Parlamentu Europejskiego - jeśli Wielka Brytania będzie w UE 23 maja, to będzie musiała je przeprowadzić. Dlatego przywódcy europejscy pytają, co w zasadzie Theresa May chce osiągnąć, jeśli brexit zostanie odwleczony. Na dzień dzisiejszy data brexitu to 12 kwietnia, ale brytyjski rząd po cichu przygotowuje się do przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kolejne spotkanie bez porozumienia. Strajk nauczycieli trwa

Wtorkowe rozmowy strony rządowej z nauczycielami trwały zaledwie godzinę. Propozycje rządowe były dla związkowców nie do przyjęcia, a postulaty związkowców odrzucili przedstawiciele rządu. Nie ma przełomu, strajk trwa i nie ma już żadnej szansy na jego przerwanie przed środowymi egzaminami gimnazjalistów.