"Powiedziałbym, że mam trochę cięższą grypę". Jeden z senatorów zakażony koronawirusem

02.08 | "Powiedziałbym, że mam trochę cięższą grypę". Jeden z senatorów zakażony koronawirusem
02.08 | "Powiedziałbym, że mam trochę cięższą grypę". Jeden z senatorów zakażony koronawirusem
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.08 | "Powiedziałbym, że mam trochę cięższą grypę". Jeden z senatorów zakażony koronawirusemMarek Nowicki | Fakty TVN

Sytuacja epidemiczna w Polsce nie poprawia się, wręcz przeciwnie. Zakażony koronawirusem jest senator Jan Libicki i z tego powodu wszyscy senatorowie mają zostać przebadani. On sam twierdzi, że czuje się dobrze. Policja kontroluje noszenie maseczek i na upomnieniach często się nie kończy.

Wakacji od koronawirusa nie ma. Ministerstwo Zdrowia podało, że w niedzielę odnotowano 548 nowych zakażeń. Za nami tydzień z wyjątkowo wysoką liczbą nowych zakażeń. Wirus dopadł między innymi senatora Jana Libickiego.

- Jak się czuję? Powiedziałbym, że mam trochę cięższą grypę. Nie lekką, ale trochę cięższą. Ale generalnie czuję się dobrze. Mam 37,6, lekki kaszel. Lekarze tutaj mówią, że to standardowe objawy COVID-19 - twierdzi.

Senator podał sanepidowi listę osób, z którymi stykał się w minionym tygodniu. Lista ta jest bardzo długa. Jan Libicki uczestniczył między innymi w posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także w obchodach rocznicy powstania Ruchu Ludowego. Z tego powodu senatorowie we wtorek, zamiast zebrać się na posiedzeniu, przejdą testy. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przesunął obrady o tydzień.

- Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by w trosce o bezpieczeństwo podobne środki, w granicach rozsądku, zastosowała pani marszałek Sejmu. (...) Lepiej później powiedzieć, że zrobiliśmy za dużo, niż na końcu borykać się z trudnymi do przewidzenia następstwami dla funkcjonowania państwa polskiego, jakim będzie konieczność izolowania całej klasy politycznej za chwilę - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Chodzi o to, żeby nie pojawiały się nowe ogniska zakażeń. Dlatego przeprowadzane są testy w wielu zakładach pracy w całym kraju i ciągle częściowo zamykane są niektóre szpitale. W niedzielę zamknięto kolejny, trzeci już oddział w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Policja coraz częściej nie tylko upomina

Sanepid szuka ludzi, którzy ostatnio bawili się w łódzkim klubie DoSopotu Club & Lounge. Pomimo apeli, niewiele osób się zgłasza, tak jak i wiele nie nosi maseczek.

W tej sytuacji policja jest zmuszona nieustannie wysyłać patrole kontrolujące sytuację, a kurorty pękają w szwach. Polska jak długa i szeroka chce odpocząć - także od pandemii.

- Policjanci w Sopocie wspólnie z sanepidem, a także z funkcjonariuszami z oddziału prewencji policji w Gdańsku, prowadzą wzmożone działania. Ich celem jest to, aby ludzi nauczyć i przypomnieć im, że koronawirus cały czas jest - informuje st. asp. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Podobnie jak nad jeziorami.

- W przypadkach skrajnego lekceważenia tych przepisów są kierowane wobec takich osób wnioski o ukaranie do sądu bądź są karane mandatami. Takich przypadków mieliśmy ponad pięćset - twierdzi mł. asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Senator Jan Libicki z koronawirusem trafił do szpitala w Poznaniu. Powiedziano mu, że zostanie tam co najmniej 14 dni.

W dwutygodniowej izolacji będą też musieli pozostać Polacy wyjeżdżający na Ukrainę i Ukraińcy wracający z naszego kraju. Z powodu zwiększonej liczby zakażeń Polska trafiła na ukraińską "czarną listę" krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS