Ogólnokrajowa solidarność w walce z COVID-19. Pomagają strażacy, tramwajarze, ochotnicy

04.11.2020 | Ogólnokrajowa solidarność w walce z COVID-19. Pomagają strażacy, tramwajarze, ochotnicy
04.11.2020 | Ogólnokrajowa solidarność w walce z COVID-19. Pomagają strażacy, tramwajarze, ochotnicy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
04.11.2020 | Ogólnokrajowa solidarność w walce z COVID-19. Pomagają strażacy, tramwajarze, ochotnicyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Strażacy gotowi do ratowania życia pacjentów, leśnicy gotowi do dystrybucji butli tlenowych w szpitalu, tramwajarze gotowi do dezynfekcji karetek, a gastronomia gotowa do gotowania medykom. Z COVID-19 walczą nie tylko pracownicy ochrony zdrowia i żołnierze WOT, ale też inne służby i ochotnicy.

Wszystkie karetki były zajęte w Tarnowie, więc strażacy zostali wysłani do duszącego się pacjenta. - Z butlą tlenową, na wyposażeniu jest również defibrylator AED, czyli ten podstawowy zakres, żeby udzielić pierwszej pomocy medycznej - wyjaśnił młodszy brygadier Paweł Mazurek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi nie ma sieci rozprowadzającej tlen do łóżek chorych, więc leśnicy krążą od sali do sali i dostarczają tlen w butlach.

- Pod łóżka do pacjentów bezpośrednio. Do tych pacjentów, którzy tego tlenu wymagają i, jeżeli się skończy, to po prostu tę butlę wymienić. To jest odczucie chyba nie do opisania nawet tak słowami. Jest satysfakcja wewnętrzna i to naprawdę jest wiele - opisuje Marcin Staciwa z Nadleśnictwa Opoczno.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Ręce do pracy i dobre pomysły w pandemicznej rzeczywistości są cenniejsze od pieniędzy. Tramwajarze w Warszawie szykują dla pogotowia na Mokotowie punkt dezynfekcji karetek, by przed wyjazdem do kolejnego pacjenta nie musiały czekać w kolejkach na odkażenie.

- Wszystko zostało przygotowane w taki sposób, żeby to zostało odizolowane od pracowników Tramwajów Warszawskich i, oczywiście, też od samych tramwajów, którymi podróżują pasażerowie - podkreśla Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Pomagają firmy i strażacy ochotnicy

Szlakiem wytyczanym przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy angażują się w wojnę z COVID-19, nie tylko w Radomiu, ale na różnych odcinkach frontu, podążają też inni. Polska Żegluga Morska inwestuje w szykowanie posiłków dla medyków w Szczecinie.

- Jest to korzyść podwójna, ponieważ z jednej strony lekarze, służba zdrowia, mają co jeść, a z drugiej strony również pomagamy lokalnej gastronomii, która też znalazła się w bardzo trudnej sytuacji - komentuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Żeby mieć siły do działania, trzeba jeść, żeby pokonać chorobę, trzeba też dużo pić. Hospitalizowana we Wrocławiu z powodu ostrego ataku koronawirusa nauczycielka z podstawówki z Radwanic zauważyła, że od kolacji do śniadania pacjenci, którym nie pomagają bliscy, mogą pomarzyć o wodzie mineralnej czy soku. Tak zaczęła się akcja.

- Dzieciaczki nosiły całe zgrzewki napojów. Chodziło o to, żeby były to napoje z tak zwanym dziubkiem, czyli wygodne do picia dla chorych - mówi Marta Giszko, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radwanicach.

Wodę oraz środki czystości i ochrony osobistej nieprzerwanie już od marca zbierają i rozwożą do szpitali, domów opieki społecznej i izolatoriów strażacy z Rusocic pod Krakowem.

- Na początku ta zbiórka była stricte: był kosz wystawiony i mieszkańcy przekazywali, a teraz generalnie mamy sponsorów - mówi Witold Wasilewski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rusocicach.

W marcu pomoc "detaliczna" była w sam raz, teraz - z każdym dniem bardziej - trzeba przestawiać się na pomoc "hurtową".

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS