"Antyszczepionkowcy to ci, którzy w PiS-ie blokują jakiekolwiek racjonalne działania"

12.01.2022 | "Antyszczepionkowcy to ci, którzy w PiS-ie blokują jakiekolwiek racjonalne działania"
12.01.2022 | "Antyszczepionkowcy to ci, którzy w PiS-ie blokują jakiekolwiek racjonalne działania"
Maciej Knapik | Fakty TVN
12.01.2022 | "Antyszczepionkowcy to ci, którzy w PiS-ie blokują jakiekolwiek racjonalne działania"Maciej Knapik | Fakty TVN

Są znani z imienia i nazwiska. Wciąż są problemem nie do przejścia przy próbach zmiany prawa. Na antyszczepionkowcach z klubu PiS chyba nie robią wrażenia liczby - w środę rząd odnotował 684 zgony Polek i Polaków z powodu COVID-19. Nie robią na antyszczepionkowcach wrażenia głosy władz partii i opinie lekarzy.

W środę resort zdrowia poinformował o 16 173 przypadkach zakażenia koronawirusem i o 684 zgonach z powodu COVID-19. Statystyki są fatalne. Lekarzom opadają ręce.

- Jak ma pani pięć zgonów w ciągu doby, to budzi się w pani takie poczucie braku sensu - mówi Marek Prusakowski, specjalista chorób zakaźnych z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdański.

Liczba zgonów i wizja kolejnej fali zakażeń do części polityków PiS najwyraźniej przemówiła. Ustawa o uprawnieniach pracodawców w zakresie żądania od pracowników wykonania testu covidowego - po niemal miesiącu - przeszła przez pierwsze czytanie. Drugie czytanie miało się odbyć w środę, ale do niego nie doszło.

- Liczymy, że w najbliższym czasie uda się ten projekt ustawy uchwalić - oświadczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia liczyło na ustawę, ale się przeliczyło. Mimo śmierci kolejnych niemal siedmiuset osób, prace nad ustawą, zamiast przyspieszyć, wstrzymano. Drugie czytanie zostało odłożone. PiS wielokrotnie uchwalało ustawy z dnia na dzień, a zatem nie robi tego, co jest możliwe.

- To przecież antyszczepionkowcy. To ci, którzy w PiS-ie blokują jakiekolwiek racjonalne działania. Ci, którzy chodzą bez maseczek po Sejmie - twierdzi Borys Budka.

"Polki i Polacy będą umierać"

Opozycja wskazuje na zdjęcie, na którym widać kilku posłów PiS-u na spotkaniu z prezesem Kaczyńskim, premierem Morawieckim i marszałkiem Terleckim. Są to między innymi poseł Janusz Kowalski czy posłanka Anna Siarkowska, która o paszportach covidowych mówiła, że są "niemoralne" i że są "łajdactwem".

Politolog Anna Siarkowska - jak słyszymy - żyje w innym świecie niż lekarze. Ale najwyższy szczebel polityczny PiS-u wyraźnie jej słucha. Ministerstwo zamówi teraz ekspertyzy, a ustawa, która zdaniem opozycji była i tak bardzo łagodna, ugrzęźnie pewnie na kolejne tygodnie.

- Polki i Polacy będą umierać, i to jest ich wina, że będą umierać, ponieważ oni mają władzę, mają możliwość powstrzymać śmierć, i tego nie robią - alarmuje Marcelina Zawisza, posłanka Razem.

Skąd siła posłanki Siarkowskiej i jej kolegów? W Sejmie istnieje tak zwany zespół do spraw sanitaryzmu. Zasiada w nim głównie niechętna obostrzeniom covidowym Konfederacja, ale też ośmioro posłów PiS - w tym ci ze spotkania u premiera, bez których PiS-owi zabraknie większości sejmowej.

- Rządem nie rządzi premier, tylko osiem osób w klubie PiS-u, którzy są totalnie antyszczepionkowi - mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Konieczne jest zaszczepienie całego personelu szpitali, paszport covidowy. To są rzeczy tak oczywiste, które de facto funkcjonują w całej Europie - mówi Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO. - Pani Siarkowska dzisiaj z panem Kowalskim pokazali, że przejęli zarządzanie pandemią - dodaje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS