Dodatek węglowy będzie niższy? "Wprowadzamy zasadę jeden adres, jeden dodatek"

14.09.2022 | Dodatek węglowy będzie niższy? "Wprowadzamy zasadę jeden adres, jeden dodatek"
14.09.2022 | Dodatek węglowy będzie niższy? "Wprowadzamy zasadę jeden adres, jeden dodatek"
Michał Tracz | Fakty TVN
14.09.2022 | Dodatek węglowy będzie niższy? "Wprowadzamy zasadę jeden adres, jeden dodatek"Michał Tracz | Fakty TVN

Wszyscy, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy, mogą być zawiedzeni. Jest duże ryzyko, że wyniesie mniej niż 3000 złotych. To dlatego, że wniosków jest więcej, niż zakładał rząd. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejrzewa, że wiele wniosków dotyczy tego samego pieca, i przekonuje, że nowelizacja przepisów i załatanie luk załatwi sprawę.

Pani Elżbieta i pan Stanisław szykują się do zimy i już wiedzą, że będą musieli oszczędzać. W ich okolicy węgla albo nie ma jak kupić, albo jest horrendalnie drogi. Emeryci złożyli wniosek o dodatek węglowy i teraz czekają na jego wypłatę.

- Nie wiadomo, co, gdzie i kiedy będzie - zaznacza pan Stanisław. - Nigdy sobie nie wyobrażałam, że dożyję takich czasów - dodaje pani Elżbieta.

Małżeństwo z Częstochowy jest wśród osób, które - jak policzył portal tvn24.pl - złożyły wnioski o dopłatę do węgla na łączną kwotę około 15,7 miliarda złotych. Rząd przeznaczył na dodatek 11,5 miliarda złotych. Chętnych jest dużo więcej, niż zakładał rząd.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że są przypadki, gdy kilka osób składa wnioski o dopłatę do de facto jednego pieca.

- Mieliśmy do czynienia z wieloma nadużyciami i próbami wyłudzenia pieniędzy przez osoby, które były do tego nieuprawnione - wyjaśnił Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Wyłudzeniem resort nazywa sytuację, na którą pozwoliła ustawa naprędce przyjmowana przez PiS. Ustawa jest, jak się okazuje, dziurawa.

- Przepisy w sprawie dopłat były przygotowywane w ogromnym pośpiechu i nie są żadnym dopracowanym systemowym rozwiązaniem - oceniła Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna portalu green-news.pl.

Zmiana przepisów

Resort klimatu zapowiedział nowelizację ustawy. - Wprowadzamy zasadę jeden adres, jeden dodatek węglowy - poinformował Aleksander Brzózka. Zmiana przepisów wydłuży proces wypłacania dodatku.

- Polski rząd przygotował buble prawne i dzisiaj zwala winę na obywateli, że przygotowali wnioski zgodnie z prawem - skomentowała Beata Maciejewska, posłanka Nowej Lewicy.

Gdyby okazało się, że chętnych jest więcej, niż zakłada rządowy limit, to kwotę dodatku będzie trzeba zmniejszyć. Resort klimatu jednak zapewnia, że po zmianie ustawy tego problemu powinno już nie być.

- Ta liczba złożonych wniosków po prostu się zmniejszy - ocenił Aleksander Brzózka.

- Przecież to było od początku wiadomo, że jeśli za coś zabiera się Sasin i spółka, to to będzie zepsute, żeby nie mówić brzydko - zauważył Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

Samorządy bez środków na dodatek

To, czy dana osoba jest uprawniona do dodatku, będzie teraz kontrolować samorząd. Urzędy będą miały na to dwa miesiące, a to oznacza, że w niektórych przypadkach wypłaty pieniędzy mogą się mocno opóźnić. Na razie jednak gminy nie mają z czego wypłacać dodatków.

- Brak środków, żeby te pieniądze wypłacać, bo do dzisiaj nie dostaliśmy ani złotówki na ten cel - poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pierwsze środki na dodatki energetyczne samorządy mają dostać za tydzień. Pozostaje pytanie, co za dodatek kupić. Do Polski płynie węgiel z zagranicy, choć nie wiadomo, ile i jakiej jakości. Drożeją też inne surowce. Coraz więcej trzeba zapłacić za gaz.

Na rosnące ceny prądu PiS też ma receptę. Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, partia chce, żeby prąd dla każdego gospodarstwa domowego "do 2000 kW" był po cenie stałej "i w gruncie rzeczy dotychczasowej". Szczegółów na razie brak, ale dane mówią, że to mniej, niż statystycznie zużywa cztero- czy pięcioosobowa rodzina.

- To, co rząd robi, to doprowadzi do wielkiego kryzysu energetycznego i to w najbliższych tygodniach - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Nowelizacją ustawy o dodatkach energetycznych w czwartek ma zająć się Sejm.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS