O medycznej marihuanie w Sejmie. Minister zdrowia zdecydowanie sprzeciwia się ustawie

Sejmowa komisja zdrowia w czwartek wieczorem zajmie się projektem ustawy o medycznej marihuanie. Ponad pór roku temu projekt złożył Liroy, czyli poseł Piotr Marzec z Ruchu Kukiz'15. Mówi, że to szansa na pomoc dla cierpiących na nowotwory, padaczkę, czy stwardnienie rozsiane. W środę Liroy spotkał się z Konstantym Radziwiłłem. Po spotkaniu poseł Kukiz’15 ocenił, że największym przeciwnikiem ustawy jest minister zdrowia. – Nie widzę jakiejkolwiek możliwości porozumienia się, bo nie ma tak naprawdę wspólnej kanwy, na której moglibyśmy się oprzeć - tłumaczył poseł ruchu Kukiz'15. – Mamy zupełnie odwrotne podejście do sprawy ratowania ludzkiego życia i leczenia ludzi na świecie – dodał.

Złodziej oddał samochód, który ukradł rodzinie ciężko chorego Dominika

Apel do złodzieja okazał się skuteczny. Może trudno w to uwierzyć, ale skradziony samochód wrócił do właściciela. Kilka dni temu dramatyczny apel wystosowała mama niepełnosprawnego 5-letniego Dominika, który tym samochodem był codziennie wożony na konieczną rehabilitację. I udało się. Dominik znowu może ćwiczyć, a to dla niego życiowa szansa.

Prokuratura wycofuje się z zarzutów dla kobiety, której dzieci zginęły w wypadku na przejeździe kolejowym

Tragedia, która wydarzyła się w miejscowości Pniewite, wywoływała wiele kontrowersji. Na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia auta osobowego z pociągiem. Autem, które brało udział w kolizji, jechała kobieta z dziećmi – one zginęły na miejscu, zaś ich matka przeżyła i została oskarżona o spowodowanie wypadku. Teraz prokuratura wycofuje się z zarzutów dla kobiety, pozostaje jednak pytanie, kto odpowie za śmierć jej dzieci.

Te szkoły mogą zyskać na krytykowanej reformie edukacji. Czym mają być szkoły branżowe?

W poniedziałek ma odbyć się nauczycielski protest przeciwko reformie edukacji. Nawet 25 tysięcy pedagogów na ulicach chce powiedzieć „Nie!” zmianom proponowanym w polskim systemie oświaty. Nauczyciele generalnie nie zgadzają się z wizją minister Anny Zalewskiej, choć nie wszystkie założenia budzą kontrowersje. Nowy model szkoły zawodowej, które miałyby się przede wszystkim nazywać szkołami branżowymi, może być nadzieją na poprawę – beznadziejnej w opinii ekspertów – sytuacji zawodówek. Szkoły zawodowe od lat kojarzą się z najgorszym rodzajem wykształcenia. Dzięki zmianom minister Zalewskiej nareszcie odzyskają należny im szacunek? Czym mają być szkoły branżowe?

Złośliwi mówią o niej szaszłyk. Kontrowersyjna rzeźba zniknie z centrum Szczecina?

Słynna „Fryga”, czyli rzeźba stojąca w centrum Szczecina, nie przestaje wywoływać skrajnych emocji wśród mieszkańców miasta. Projekt Maurycego Gomulickiego miał być pierwszym z serii instalacji, wprowadzających mieszkańców w świat sztuki współczesnej. Zamiast tego rzeźba stała się obiektem nieustających kpin i żartów. Złośliwi mówią o niej szaszłyk, kebab lub po prostu kij. „Fryga”, która kosztowała 200 tysięcy złotych, prawdopodobnie zniknie z centrum Szczecina.

Komputerowy złom dla jednych, a dla innych elektroniczne zabytki. Festiwal leciwych komputerów w Krakowie

Jak zmieniały się gusta komputerowych maniaków i jak zmieniały się same komputery na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat? O tym można przekonać się na Festiwalu Danych, Komputerów i Gier. Historyczna wędrówka przez świat elektronicznych gier i gadżetów czeka w Krakowie. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie ekspozycja kilkudziesięciu zabytków informatyki, przeprowadzone zostaną prelekcje oraz konkursy. Impreza ma na celu starszym przypomnieć, a młodszym pokazać, jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu.

Julka pomalowała kredą chodnik, złośliwy sąsiad zwrócił uwagę rodzicom

Zaskakująca sytuacja wydarzyła się na jednym z warszawskich osiedli. Kilkunastoletnia Julka podczas zabawy wykonała kilka rysunków kredą na chodniku. Kilka dni później rodzice dziewczynki dostali od złośliwego sąsiada pismo, aby posprzątali zniszczony chodnik. Po publikacji pisma w internecie setki osób zjawiły się w sobotę na osiedlu i – w odwecie – zamalowały cały chodnik.

W Tatrach zaczyna się prawdziwa zima

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu na Kasprowym Wierchu. Turyści są zachwyceni, w Zakopanem prawdziwe tłumy, a ratownicy TOPR przypominają: jeśli nie jesteś taternikiem, nie wychodź w góry powyżej poziomu schronisk.

Wykorzystywali seksualnie dzieci, teraz twierdzą, że żałują. Pedofile stanęli przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o molestowanie oraz nagrywanie filmów pornograficznych z udziałem nieletnich. Sprawa jest tak, trudna i delikatna, że sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Mężczyźni – według zgromadzonego materiału dowodowego – wykorzystywali seksualnie dzieci, teraz twierdzą, że żałują. Oskarżonym grozi kara do 12 lat więzienia.

Ponad 300 klientów w 25 godzin. Fryzjerski maraton w szczytnym celu

Zakończył się maraton strzyżenia fryzjera z Polic, który chciał ostrzyc jak najwięcej głów i tym samym uzbierać jak najwięcej pieniędzy na pomoc koledze. Akcja była dedykowana Krystianowi Marcinkowskiemu, który od czterech lat walczy z glejakiem i potrzebuje pieniędzy na niekonwencjonalną kurację. Odważny fryzjer w ciągu 25 godzin ostrzygł ponad 300 klientów i zebrał ponad 12 tysięcy złotych.

Kobiety szykują się do strajku, a mężczyźni? Wspierają, towarzyszą i przygotowują… prowiant

Czarny protest to nie tylko sprawa kobiet – zapewniają mężczyźni. Wielu wspiera akcje sprzeciwu w internecie . Wielu – uczestniczy w ulicznych demonstracjach. Jeszcze inni – pomagają na zapleczu protestów. Przed jutrzejszym czarnym strajkiem niektórzy wkraczają do kuchni i szykują prowiant. Tysiące kobiet w całym kraju opuści miejsca pracy i przez cały dzień będą uczestniczyć w happeningach i wiecach.

Tychy: chuligańskie burdy zakłóciły mecz. Wracają kłopoty z kibolami?

To miało być piłkarskie święto na pierwszoligowym poziomie, ale po meczu GKS Tychy z GKS Katowice więcej niż o tym, co miało miejsce na murawie, mówi się o tym, co działo się wokół niej. Już przed spotkaniem policja zapobiegła starciu kibiców obu klubów – zatrzymano 5 osób. Ciąg dalszy zadym rozgrywał się jednak podczas meczu. Czy po krótkim oddechu względnego spokoju wracają kłopoty z kibolami?

Część ekspertów komisji Macierewicza będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych

Z podkomisji smoleńskiej do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Część ekspertów komisji Antoniego Macierewicza, którzy do tej pory forsowali teorię wybuchu, będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych. Kontrowersje budzi nie tylko fakt ich powołania, ale i to, że formalnie minister nie miał do niej prawa. Część ekspertów ministra obrony nie spełnia wymaganych w ustawie kwalifikacji. Eksperci twierdzą, że to obejście obowiązujących przepisów prawa lotniczego, opozycja ostrzega. Ministerstwo głosu w sprawie na razie nie zabiera.

Czeka nas gigantyczna podwyżka rachunków za wodę?

Samorządowcy biją na alarm i apelują o zablokowanie ustawy. Chodzi o zaplanowane zwiększenie opłat za wydobywanie wód podziemnych. Ta podwyżka odbije się także na konsumentów, ponieważ będzie musiała zdrożeć woda dostarczana do domów i mieszkań. Dalszą konsekwencją może być także wzrost cen żywności. Projekt ustawy został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Czy posłowie przyjmą nowe regulacje?

Mateusz Morawiecki będzie kolejnym kandydatem PiS na prezydenta?

Temat relacji między prezydentem a prezesem PiS powraca regularnie. Tym razem dzieje się tak za sprawą propozycji, jaką Jarosław Kaczyński miał złożyć Mateuszowi Morawieckiemu. Wicepremier miał usłyszeć, że jeśli sprawdzi się w rządzie, to będzie następnym kandydatem na prezydenta PiS. To perspektywa na razie odległa, a wręcz – jak uważa Grzego Schetyna – „political fiction”, ale – według lidera PO – ma na celu wywarcie presji na prezydenta Andrzeja Dudę.

Premier spotkała się z paraolimpijczykami. „To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich”

- Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali – tak mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło podczas spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016. Polacy zdobyli tam 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji zajęli 10. miejsce. – Ta rywalizacja jest symbolem rywalizacji sportowej, kiedy ludzie stają po to, by pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich – podkreśliła premier Szydło.

64-latek proponował seks dziewczynce. Na umówionym spotkaniu czekała na niego policja

Skuteczna pułapka na domniemanego pedofila. 64-latek z województwa łódzkiego miał używać zdjęcia młodego chłopaka i w internecie szukał młodych dziewczynek, z którymi mógłby się spotkać. Jedna z nich powiedziała o tym rodzicom, a przyjaciółka rodziny postanowiła podszyć się pod młodą dziewczynkę i zastawić na mężczyznę wirtualną pułapkę. Na spotkaniu – już w realnym świecie – na mężczyznę zamiast młodej dziewczynki czekali policjanci z kajdankami.

Ma na swoim koncie aż 452 zarzuty prokuratorskie, ale nadal uczy w szkole

Barbara R. – była dyrektor policealnej szkoły medycznej – podejrzana jest o branie łapówek od swoich byłych pracowników. Półtora roku temu została zwolniona. Szkołę zamknięto, ale kobieta jednocześnie pracowała w innej placówce, w której nadal jest zatrudniona. W obecnej placówce nikt powodów do jej zwolnienia nie widzi.

Wzrasta liczba przestępstw z nienawiści. Władze bagatelizują problem, eksperci ostrzegają

Profesor pobity w tramwaju za to, że rozmawiał po niemiecku z innym wykładowcą. Azjatki zaatakowane w metrze, zniszczony samochód, bo właścicielka przypominała… cudzoziemkę. To tylko przykłady z ostatnich dni przestępstw popełnianych z nienawiści na tle rasowym, narodowym lub religijnym. Władze problem bagatelizują – twierdzą, że to margines. W ogólnej liczbie przestępstw to rzeczywiście promil, niemniej ekspertów bardzo niepokoi, że w Polsce liczba takich czynów zdecydowanie rośnie. Dlaczego tak się dzieje i jak tej fali przeciwdziałać? Eksperci wyjaśniają i apelują.

Kampania miała łączyć, a dzieli. Biskupi ostro o zachęcaniu do tolerancji osób homoseksualnych

„Znak pokoju” jednak nie ze wszystkimi. Polscy biskupi ostro wypowiedzieli się o najnowszej kampanii wzywającej ludzi wierzących do tolerancji wobec osób homoseksualnych. Akcja nosi wymowny tytuł „Przekażmy sobie znak pokoju”. Stoją za nią środowiska tak zwanych „katolików otwartych”. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwia się takiej integracji. „Katolicy nie powinni brać w niej udziału” – czytamy w komunikacie.