Śląski WOPR w finansowym dołku. „Ten sezon to będzie klapa”

Na co dzień sami pomagają, ale teraz to oni proszą o wsparcie. Ratownicy wodni ze Śląska są w finansowym dołku. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego stracili blisko pół miliona złotych. Samorząd województwa obciął dotację, bo nie ma obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą. A jak nie musi – to nie płaci. Zapłacą ludzie – straszą ratownicy – i to najwyższą cenę.

Dialogu PiS z Komisją Europejską ciąg dalszy. Jak to się skończy?

Opinia Komisji Europejskiej w sprawie Polski może być przyjęta już w najbliższa środę. Wcześniej kolejna rozmowa Szydło-Timmermans – tym razem telefoniczna. Dużo mówi się o konstruktywnym dialogu i politycznym kompromisie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale i o znacznie ostrzejszym planie B – o nim mówi Jarosław Kaczyński. Szef polskiej dyplomacji uważa z kolei, że nie ma podstaw do wszczęcia jakiejkolwiek procedury karania Polski.

Aleksander Doba wyrusza w trzecią wyprawę kajakiem przez Atlantyk

Jeszcze we wtorek jego podróż kajakiem przez Atlantyk stała pod znakiem zapytania. Dzień później już wiadomo, że Aleksander Doba wypłynie. Amerykańscy celnicy oddali mu skonfiskowaną żywność – Polak w samotną podróż zamierza wyruszyć w najbliższą niedzielę, 29 maja dokładnie o godzinie 13:07.

Takiego samochodu jeszcze w Polsce nie było. Ekstrawaganckie auto na wodór i nietypowy układ zasilania

Niepowtarzalny wygląd to nie jedyna cecha wyróżniająca pojazd, który zaprezentowano na krakowskich targach Moto Show. Nowoczesne auto ma także unikatowy układ zasilania. Samochód napędzany jest wodorem, a nowością jest sposób jego przechowywania – nie pod wysokim ciśnieniem, lecz w postaci proszku. Wyjątkowe auto to efekt wspólnych prac polskich naukowców i konstruktorów z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Szczecin: testy inteligentnej sygnalizacji świetlnej

Przez trzy miesiące będzie testowana w Szczecinie przenośna sygnalizacja świetlna, która reaguje na natężenie ruchu drogowego. Zamontowano ją na jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. Ma dać urzędnikom odpowiedź na pytanie, czy takie rozwiązanie wystarczy do zmniejszenia drogowych korków, czy może jednak konieczna będzie budowa ronda.

Gminna awantura o dziury w jezdni i samowolnie wylany asfalt

Ktoś wylał asfalt bez zgody urzędników i umył od sprawy ręce. To był początek drogi do kłopotów z drogą we wsi Świerczyny w województwie łódzkim. Dziura w budżecie gminy nie pozwala na naprawę dziur w jezdni, a mieszkańcy zastanawiają się, kto jest za to wszystko odpowiedzialny. Gmina, która jest właścicielem drogi, zamiast załatać dziury, szuka od kilku miesięcy tajemniczego inwestora, a mieszkańcom każe uzbroić się w cierpliwość i jeździć do swoich domów inną drogą. Pytanie tylko, czy to jest droga do rozwiązania problemu?

Prostowanie bloków w Piekarach Śląskich

Windy się psuły, lodówki się otwierały, zupy z talerzy wylewały się. Pęknięte ściany przykrywały tapety, a po nierównej podłodze jeździły meble. Wszystko przez górnicze szkody. Wydobycie węgla już się skończyło, więc nadszedł czas na powrót do pionu.

Masz działkę w lesie? Po zmianie prawa możesz mieć kłopoty

Miały chronić przed wykupem polskiej ziemi przez obcokrajowców, a niepokoją właścicieli gruntów, na których rośnie choćby skrawek lasu. Nowe przepisy zapewniają prawo pierwokupu takiej ziemi Lasom Państwowym, a jeśli nadleśniczy stwierdzi, że ustalona przez właściciela cena jest za wysoka, nową stawkę narzuci sąd. Im dalej w las, tym więcej pytań, bo w przepisach jest wiele niejasności.

Miał nie dożyć trzech lat, ma trzy i pół i walczy. Potrzeba pieniędzy na leczenie za granicą

To jedyny taki chłopiec w Polsce i jeden ze 100 podobnych dzieci na świecie. Trzyipółletni Nikodem cierpi na zespół Pearsona – chorobę, która zdarza się raz na milion urodzeń. Chłopiec miał nie dożyć trzech lat, ale dzielnie walczy o życie. Walczą o to także jego bliscy. Dzięki darczyńcom udało się kupić drogi analizator krwi, teraz potrzeba kolejnych, ogromnych pieniędzy na leczenie za granicą.

Papież Franciszek odznaczony Nagrodą Karola Wielkiego. „Rezygnacja i zmęczenie nie należą do duszy Europy”

– Jestem przekonany, że rezygnacja i zmęczenie nie należą do duszy Europy – mówił w piątek papież Franciszek, uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego. Ojciec Święty wyraził jednak nadzieję, że „trudności mogą stać się silnymi katalizatorami jedności” dla Starego Kontynentu. Wierzą w to też unijni przywódcy, którzy w Watykanie apelowali o porzucenie radykalizmów. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił również o Polsce i zapewniał, że nasz kraj nie opuści Unii. Nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną przez miasto Akwizgran, papież Franciszek otrzymał za „wybitne orędzia i znaki, które niesie jego pontyfikat na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia”. W uzasadnieniu przyznania tego najbardziej znanego niemieckiego wyróżnienia podkreślono, że „w Europie, w której wielu obywateli poszukuje orientacji, papież śle przesłanie nadziei i zachęty”. Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 roku. W 2004 roku jej nadzwyczajną edycję otrzymał Jan Paweł II.

Kto zarobił na długim weekendzie i ile podczas majówki wydali Polacy?

Polacy są mistrzami w wydłużaniu weekendów. Ten majowy przy sprzyjających okolicznościach może potrwać nawet dziewięć dni. Przedsiębiorcy od lat grzmią, że to przyjemność, na którą tak naprawdę nas nie stać, bo każdy wydłużony weekend generuje miliardy strat. Są jednak branże, które właśnie w tym okresie zarabiają krocie.

Kraków: mieszkanie jak śmietnik, a w nim 11 kotów perskich bez jedzenia i wody

Są małe, ciche i – mimo tego, co je spotkało – wciąż domagają się ludzkiego towarzystwa. 11 wychudzonych, skrajnie zaniedbanych i osiem już nieżywych kotów perskich znalazł komornik w zagraconym, przypominającym wysypisko śmieci mieszkaniu w Krakowie. Nie zastał właścicielki, emerytowanej policjantki. Koty nie miały dostępu ani do jedzenia, ani do wody. Teraz dochodzą do siebie w jednym z krakowskich schronisk.

Z zakopiańskich Krupówek mają zniknąć reklamy i stragany

To już niemal ostatnia szansa, by zrobić sobie zdjęcie ze słynnym białym misiem na Krupówkach. Wkrótce główny deptak Zakopanego ma być wolny od reklam, straganów i pluszowych przebierańców. Protestowali przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości, argumentując, że to przecież tradycja i atrakcje dla turystów – bezskutecznie. Za dwa miesiące wchodzą w życie przepisy o Parku Kulturowym na Krupówkach – głównej ulicy zimowej stolicy Polski.

Przyrodnicy proszą turystów: nie dokarmiajcie niedźwiedzi! To niebezpieczne dla nich i dla ludzi

Od piątku w mediach można śledzić losy pewnego tatrzańskiego niedźwiadka, który najpierw spacerował pod oknami schroniska na Kasprowym Wierchu, potem uciął sobie drzemkę na zaśnieżonym stoku, wreszcie został uśpiony i wypuszczony tam, gdzie nie ma już dostępu do zostawianego przez ludzi jedzenia. Spotkanie małego niedźwiedzia wydaje się turystom atrakcyjne, a podkarmianie go – dobre. Tymczasem, jak mówią przyrodnicy, jest to „niedźwiedzia przysługa”, która wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Jak spędzić zimną majówkę? „Po prostu wypoczywajmy”

W tym roku trzeba się nagłowić, żeby było atrakcyjnie i miło, bo standardowe plany wyjazdowe mocno krzyżuje pogoda. Słońce – owszem, ale bez szaleństw, bo na termometrach nie zobaczymy więcej niż 15 stopni Celsjusza. Co zatem robić? Oto kilka podpowiedzi.

Fałszywy wnuczek przechytrzony przez zaradną babcię. Chciał okraść 78-letnią kobietę, ona wystawiła go policji

Takiego finału nie spodziewał się oszust stosujący metodę „na wnuczka”. Mężczyzna zadzwonił do mieszkanki Krakowa i chciał wyłudzić 30 tysięcy złotych. Dodzwonił się jednak do sprytnej 78-latki, która wcześniej wzięła udział w telewizyjnym programie prewencyjnym, poświęconym właśnie takiej metodzie oszustwa. Kobieta wrobiła oszusta i powiadomiła policję. Mężczyzna był tak zaskoczony, że do wszystkiego się przyznał.

11-letnia Nikola znalazła dużą kwotę pieniędzy i dokumenty. Wszystko oddała, a jej klasa jest z niej dumna

Postawa, którą wykazała się pewna uczennica, jest zdecydowanie godna naśladowania. 11-letnia Nikola znalazła 5 tysięcy złotych i wszystko oddała. Dziewczynka znalazła w szkolnej łazience także worek z dokumentami. Gdy zajrzała do środka, na dokumencie rozpoznała mamę swojego niepełnosprawnego kolegi. Uczennica piątej klasy natychmiast przekazała pieniądze woźnej, a teraz otrzymała od dyrekcji dyplom bohatera szkoły.

Mają po kilkanaście lat, ale w konkursie programistycznym pokonali studentów. O ich aplikację starają się firmy w wielu krajów

Uczniowie z technikum elektronicznego w Dębicy świętują po prestiżowym konkursie dla młodych programistów i wynalazców. Zajęli trzecie miejsce i pokonali ekipy wyższych uczelni. Młodzi programiści są autorami aplikacji, która ma zapobiegać wypadkom drogowym. Pomysł zrodził się...w autobusie. Młodzi naukowcy wracali z innego konkursu dla programistów. Projekt zrobił tak duże wrażenie, że nastolatkowie już mogą przebierać w przyszłych ofertach pracy. A kilka tygodni ciężkiej pracy nad projektem zaowocowało wieloma propozycjami od polskich i międzynarodowych firm.