Wiceszef MSWiA mówi, że mruganie to nic złego. "Chce pokazać, że jest ludzkim paniskiem"

Polityczna niezręczność czy świadomy dwugłos? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dość zaskakująco stwierdza, że mruganie światłami to nic złego. Mówi o tym na konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa na drogach w czasie świąt. W opinii Jarosława Zielińskiego takie wzajemne ostrzeganie się o policyjnych patrolach poziom bezpieczeństwa podnosi. Policja w konsternacji po słowach przełożonego. Bo - zgodnie z kodeksem - takie mruganie to wykroczenie za które grozi mandat i punkty karne.

Ministerstwo zachwala, sędziowie przestrzegają. Jakie będą skutki reformy Ziobry?

Jak będą działały sądy po zmianach proponowanych przez PiS? Środowisko sędziowskie alarmuje, że sędziowie - zależni od ministra sprawiedliwości - nie będą zawsze postępowali zgodnie ze swoim sumieniem. Najnowszy projekt posłów PiS zakłada, że to minister sprawiedliwości będzie mianował prezesów wszystkich sądów powszechnych i w ciągu pół roku będzie mógł odwołać tych dotychczasowych.

Pytania do wiceprezesa TK. Chodzi o pieniądze dla Rzeplińskiego

Sędzia Mariusz Muszyński, jako szef Biura Trybunału Konstytucyjnego, żąda wyjaśnień od urlopowanego wiceprezesa Trybunału Stanisława Biernata. Chodzi o przyznanie byłemu prezesowi Andrzejowi Rzeplińskiemu 150 tysięcy złotych za niewykorzystany urlop. Czy świadczenie należało się i wedle jakich przepisów zostało wypłacone? Rego chce się dowiedzieć sędzia nazywany przez opozycję sędzią dublerem.

Macierewicz do dymisji? "Huczą o tym kuluary"

W kuluarach Sejmu krąży plotka, że 22 kwietnia Antoni Macierewicz ma się pożegnać ze stanowiskiem szefa MON - powiedziała w TVN24 reporterka "Faktów" Katarzyna Kolenda-Zaleska. - To by oznaczało całkowite zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego nad tymi ekstrawagancjami Antoniego Macierewicza - dodała.

Trybunał Konstytucyjny "jest atrapą". "Działa normalnie"

W politycznym sporze o Trybunał Konstytucyjny głos zabierają także sami sędziowie - podzieleni odnośnie oceny pracy wspomnianego nie mniej, niż politycy. Problemu nie widzi Prawo i Sprawiedliwość przekonując, tak jak i Kancelaria Prezydenta zresztą, że Trybunał działa. Co więcej - teraz działa nawet sprawniej, niż za czasów prezesa Rzeplińskiego. Co interesujące - alarmujący list do prezes Przyłębskiej podpisał także sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS.

Czy warto inwestować w geotermię? Minister zachwycony, eksperci sceptyczni

Geotermia - czy to najlepszy sposób na czyste powietrze? Tak uważa minister Szyszko, który chce zainwestować ponad 900 milionów złotych i 150 milionów euro w podziemne źródła. Energia z wnętrza ziemi grzeje i nie przyczynia się do emisji trujących gazów. Minister zachwycony, ale eksperci - sceptyczni. Bo mamy elektrownie wiatrowe, słoneczne, a nowe źródła są po prostu drogie.

W Szczecinie zasadzą pięć tysięcy drzew

5000 drzew dla Szczecina, czyli wielka akcja sadzenia. Miasto otrzymało sadzonki od jednej z firm z branży przetwórstwa drzewnego. Pierwsze 1200 drzew - buków - posadzili sami darczyńcy z rodzinami, w pobliżu Polany Widok. Sadzeniem kolejnych świerków i buków zajmą się już leśnicy Zakładu Usług Komunalnych.

Śląsk zaostrzył przepisy. "Nie" dla paliw niskiej jakości i starych pieców

Nie będzie palenia mokrym drewnem ani powęglowymi odpadami - Śląsk chce być bardziej ekologiczny i walczy o czyste powietrze. Radni województwa przyjęli uchwałę anty-smogową. Zgodnie z nowymi przepisami w całym województwie nie będzie można już paliwami niskiej jakości palić, a wszystkie stare piece mają być wymienione. To kolejne po Małopolsce województwo, które zdecydowało się zaostrzyć przepisy.

Zmiana decyzji po interwencji "Faktów" TVN. Pieniądze na pomoc dzieciom jednak się znajdą?

Dwie placówki z Opolszczyzny miały pozostać w tym roku bez dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON - przyp. red.). Czyli bez szans na lepszą przyszłość dla wielu podopiecznych, w tym dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa. Po tym, jak tematem zajęła się reporterka "Faktów" TVN pojawiło się jednak światełko w tunelu - szansa na zmianę urzędniczych decyzji. Marszałek województwa opolskiego już obiecał wsparcie dla Fundacji Dom, a rzecznik PFRON-u zapewnił, że ośrodek dla głuchych otrzyma dotacje.

Co dalej z "polityką epistolarną"? "Forma tej wymiany wymaga... czego?"

Ministerstwo Obrony Narodowej ma nowego rzecznika. Bartłomieja Misiewicza zastąpiła mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, dotychczasowa pełnomocniczka ministra do spraw wojskowej służby kobiet. Ma odpowiadać za komunikację ministra z mediami. Ale coraz więcej politycznych emocji budzi jego komunikacja z prezydentem. Czyli to, co Jarosław Kaczyński nazywa polityką epistolarną.

Zostawiła dzieci w mieszkaniu, była pod wpływem alkoholu. "Nie potępiajcie mnie"

Do 5 lat więzienia może grozić 44-letniej matce z Pabianic, która zostawiła dzieci w mieszkaniu bez opieki. 3-letni chłopiec wyszedł z domu i błąkał się po ulicy. Jego młodszy brat został zatrzymany przez sąsiadów na klatce schodowej. Dzieci były głodne i brudne. Teraz są w szpitalu. Sąd Rodzinny zdecydował, że do domu już nie wrócą. Trafią do placówki wychowawczej.

Plama niezgody na wojewódzkiej drodze

Plama oleju swoistą "kością niezgody" - między zarządcą drogi a strażakami. Obie strony przerzucają się odpowiedzialnością i żadna z nich nie chce usunąć rozlanego oleju na drodze wojewódzkiej nr 367 w okolicach Kamiennej Góry. Spór trwa - kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Od trzech dni jeden pas ruchu jest nieprzejezdny. Zarządca drogi ogrodził plamę barierkami, postawił znak ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę i nic więcej zrobić nie zamierza. A kierowcy pytają: kto tu daje plamę? Ale na to pytanie odpowiedzieć chyba będzie musiał prokurator.

Komornik w dawnej kwaterze Adolfa Hitlera. Zajął Wilczy Szaniec

Po batalii sądowej nadzór nad zabytkiem przejmują Lasy Państwowe. Mają podnieść walory edukacyjne dawnej kwatery Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca. Komornik wszedł na teren, gdyż dotychczasowy prywatny dzierżawca nie płacił czynszu i w związku z tym urzędnik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w kwaterze Wilczy Szaniec w Gierłoży. Co to w tej chwili oznacza dla turystów?

Umowa wadliwa, ale ważna. Będą samoloty dla polskich VIP-ów

Obarczona wadami i naruszająca zasady uczciwej konkurencji, ale ważna - mówi Krajowa Izba Odwoławcza o umowie z Boeingiem na samoloty dla polskich VIP-ów. Przetarg budzi spore wątpliwości opozycji. Dłużej trwa przetarg na wodę mineralną - mówi były szef MON i zarzuca ekspresowe tempo transakcji wartej 2 miliardy dolarów jest szkodliwe.

Te dzieci nie płaczą, gdy odbiera im się zabawki. Robią je same

Z półek tego przedszkola zniknęły lalki, klocki i samochody - w ich miejsce pojawiły się kartony, butelki i taśma klejąca. Jedno ze szczecińskich przedszkoli już kolejny rok przeprowadza akcję Tydzień Bez Zabawek. Dzieci bez marudzenia odkładają do magazynu to, czym bawią się na co dzień i uruchamiają wyobraźnię, samodzielnie tworząc zabawki. I maluchy, i ich rodzice są tym zachwyceni.

Ostra konkurencja, etapowa rekrutacja. Niełatwo zostać wolontariuszem

Dziesięciu kandydatów na jedno miejsce, które aby zdobyć, trzeba pomyślnie przejść nie tylko rozmowę kwalifikacyjną, ale także egzaminy. To nie opis rekrutacji na prestiżową uczelnię, ale nabór na wolontariuszy do poznańskiego schroniska dla zwierząt. Wolontariusze wyprowadzają na spacer psy i koty, bawią się z nimi i przygotowują zwierzęta do tego, aby kiedyś znalazły własny dom.

Walczył o życie, teraz walczy o zdrowie. Zagrali dla Lewego

Zagrali dla Lewego. Nie Roberta, tylko Szymona Lewandowskiego. 12-latek ze Szczecina jest wielkim fanem piłki nożnej, trenuje od dziecka. Ale w Sylwestra miał poważny wypadek. Walczył o życie, teraz walczy o powrót do zdrowia. I na boisko. Pomagają mu w tym piłkarze ze Szczecina. W sobotę grali, by zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację chłopca.

To oni skutecznie walczyli z piractwem. Wręczono "Złote Blachy"

Policjanci odebrali "Złote Blachy". Nagrody przyznawane są od 17 lat przez koalicję Antypiracką. Nagradzani są ci funkcjonariusze, którzy szczególnie wyróżnili się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. Uroczystość odbyła się w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

"Boże chroń królową, ona nie jest ludzką istotą". Niezwykła książka na 40-lecie punka

Na 40-lecie punka nie lada gratka - wyjątkowa książka lidera zespołu Sex Pistols, Johna Lydona. "Śpiewnik Pana Rottena" to jego teksty, komentarze i rysunki. W maju minie 40 lat od premiery singla z utworem "God Save The Queen", w którym śpiewał: "Boże chroń królową, ona nie jest ludzką istotą". To był jeden z najgłośniejszych przykładów buntu skierowanego przeciwko brytyjskiemu establishmentowi.

Uciekła przed wojną, urzędnicy kazali jej wyjechać. Zmiana decyzji

W ciągu miesiąca miała opuścić Polskę i wrócić na Ukrainę z której uciekła razem z dziećmi. Urząd do spraw Cudzoziemców nie chciał przyznać kobiecie statusu uchodźcy. Ale po licznych interwencjach urzędnicy zmienili zdanie, a pani Ludmiła odetchnęła z ulgą. Będzie mogła zostać w Polsce, a jej dzieci nie będą musiały przypominać sobie o wojnie.