Niepełnosprawność im na murawie nie przeszkadza. Talent będą szlifować we Włoszech

Choć w piłkę grają o kulach, bez problemu trafiają do bramki. To piłkarze, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Mowa o juniorach Akademii Amp-Futbol Varsovia - pierwszej w Polsce szkółki piłkarskiej dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dopiero od niedawna są na boisku, a już zdobyli uznanie - i jadą do Włoch. Czekają ich szkolenia i treningi z rówieśnikami. Bezcenne doświadczenie w codziennej walce z uprzedzeniami.

Ma szesnaście lat i rekord Guinnessa. W 35 sekund rozbił głową 111 cegieł

Rozbił głową 16 stosów cegieł - będąc precyzyjnym, dokładnie aż 111 sztuk. Zajęło mu to nieco ponad pół minuty - dokładnie 35 sekund. Szesnastoletni mistrz taekwondo z Bośni i Hercegowiny ustanowił nowy rekord Guinnessa. Rozbijanie twardych przedmiotów w sztukach walki to test na siłę. Ale to nie siła sama w sobie jest kluczem do sukcesu - chodzi o technikę uderzania.

Niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie. Będzie kontrola w ośrodku

9-letni niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie podczas zabiegów terapeutycznych. Do wypadku doszło w środę w Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Fizjoterapeutka twierdzi, że tylko na chwilę spuściła dziecko z oczu - by zająć się innym pacjentem. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że przyczyną śmierci chłopczyka, było utonięcie.

Nergal i John Porter połączyli siły. "Dostałem telefon, spotkałem się i zakochałem się"

Wybuchowa muzyczna mieszanka i dowód na to, że przeciwieństwa się przyciągają. John Porter i Nergal stworzyli wyjątkowy projekt. Walijczyk z duszą romantycznego rockmana nagrał płytę z liderem deathmetalowego Behemotha. Dziś w Polsce ukaże się ich wspólna płyta, ale muzycy już podbili serca zagranicznej widowni. Ruszyli w europejską trasę koncertową, a bilety na londyński koncert rozeszły się w mgnieniu oka. Przed wyjazdem znaleźli jeszcze czas na wywiad dla "Faktów po południu". Spotkała się z nimi Ewelina Woźnica.

Będą leczyć astmę... ciepłem. Pod warunkiem, że NFZ wesprze projekt

Astmę chcą leczyć... ciepłem. Ta nowatorska w Polsce metoda ma pomóc w walce z dusznościami. Lekarze z Krakowa za pomocą specjalnego urządzenia wypalają przerośniętą warstwę mięśniową, dzięki czemu choremu lepiej i łatwiej jest oddychać. To jednak na razie projekt naukowy, ale pierwsze wyniki obiecujące. Lekarze mają nadzieję, że metoda, która jest już znana na świecie, zostanie sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bo jest komu pomagać - w Polsce na astmę choruje blisko trzy miliony osób.

Po alkoholu strzelił przez drzwi. Sąsiad stracił oko

Alkohol i brak wyobraźni to zawsze złe połączenie. Tak było w Będzinie. 35-letni mężczyzna strzelił z wiatrówki w drzwi mieszkania swojego sąsiada. Ten stał za nimi. Śrut trafił go w oko. Mimo szybko udzielonej pomocy oka nie udało się uratować. Tak zakończyło się zakrapiane alkoholem spotkanie dwóch sąsiadów.

Były zapowiedzi, wniosku nie ma. Tylko PSL chce rozmawiać z Platformą

Konsultacje mają być szerokie i objąć całą opozycję. Tyle, że na razie konsultujących się brak. Platforma Obywatelska chce zabiegać o poparcie dla wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Beaty Szydło. Lista zarzutów pod adresem rządu całkiem spora. I co do zasady - podzielają je wszystkie partie opozycyjne. Nie podzielają za to przekonania, że to Grzegorz Schetyna ma być twarzą zmiany. Póki co kolejne spotkania są odwoływane, a PiS komentuje.

"Dziwnowska masakra piła mechaniczną" wiceburmistrza gminy

To był cenny obszar siedliskowy, ponadto - chroniony literą prawa. Ale najwyraźniej to niewystarczająca ochrona, bo 119 drzew poszło pod topór. Takie porządki zarządził na swojej działce wiceburmistrz gminy Dziwnów. Zlecił wycinkę, choć zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ten ruch nie było. Mieszkańcy mówią o "dziwnowskiej masakrze piłą mechaniczną", a urzędnik? Problemu nie widzi, zasłaniając się "lex Szyszko".

Chcą przebudować Senat. "Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji"

Parlament do przebudowy - są już pomysły, jak miałby wyglądać nowy budynek Senatu. Dotychczasowy, zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego, jest za mały i nie odpowiada potrzebom. Sama idea wybudowania większego nowa nie jest - ma już kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Po raz pierwszy jednak może stać się faktem. - Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji - komentuje Bogdan Klich, senator Platformy Obywatelskiej.

Niezwykła więź matki i córki. Nie poddały się mimo choroby i przeciwności losu

Pomimo trudności, jakie przynosi im życie, nie poddają się. Stanisława Herda od kilku lat choruje na Parkinsona - w walce z chorobą wspiera ją córka. Oraz lek - apomorfina. To jedyny lek, który znacznie poprawił stan zdrowia pani Stanisławy. Jednak nie jest w Polsce refundowany, a miesięczny koszt kuracji to ponad trzy tysiące złotych. Materiał "Faktów po Południu" o ogromnej sile miłości matki i córki, nie poddającej się mimo przeciwności losu.

Polak wśród najlepszych na festiwalu sztuki 3D w Dubaju

Ryszard Paprocki jest czarodziejem obrazu i iluzjonistą malarstwa. Artysta tworzy niesamowite trójwymiarowe obrazy. Niedawno jako jedyny Polak malował je na ulicach Dubaju. Zorganizowano tam Dubai Art Award, będący najważniejszym festiwalem sztuki 3D na świecie. Wśród najlepszych z rodakiem spotkała się Aneta Regulska.

Rząd daje zielone światło dla zakazu handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę. To jeszcze nie przesadzone, ale zielone światło dla obywatelskiego projektu w tej sprawie dał Komitet Stały Rady Ministrów. Teraz zajmie się nim rząd. Pytanie, ile zostanie z propozycji pod którymi podpisało się ponad pół miliona osób?

Ukradł renty i emerytury. List gończy za listonoszem

Zamiast dostarczyć pieniądze ukradł je i uciekł. Jest list gończy za listonoszem z Częstochowy. Cezary Posyłek przywłaszczył sobie emerytury i renty. W sumie ponad 70 tysięcy złotych. Policja szuka go od pół roku. A grozi mu do pięciu lat więzienia. Był nowy w pracy, zastępował urlopowiczów. Doświadczeni listonosze skarżą się, że brakuje szczegółowej weryfikacji zatrudnianych ludzi.

Oskarżony o gwałt na 8-latce. Matka miała to widzieć

Dramat w rodzinnym domu na oczach matki. 8-latka miała zostać zgwałcona przez konkubenta jej mamy. Mężczyzna usłyszał już zarzut gwałtu, a kobieta - pomocnictwa. On nie przyznał się do winy, ona - owszem. Widziała co się stało i nie zareagowała. Dziewczynka wychowywała się w rodzinie zastępczej. Do domu przyjechała w odwiedziny, na weekend. O tym, co ją wtedy spotkało opowiedziała ciotce. A ta zawiadomiła służby. Prokuratura wszczęła śledztwo. Dziecko zostało przesłuchane w obecności psychologa, który kategorycznie wykluczył, by dziewczynka miała skłonności do konfabulacji.

Śledczy chcą ekstradycji obywatela USA. Podejrzewają go o rozkaz wymordowania mieszkańców trzech wsi

Jest już wniosek o areszt, ale będzie też o ekstradycję. Pion śledczy IPN wystąpi do USA o wydanie Polsce podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości Michaela K., vel Mychajło K. Śledczy nie mają wątpliwości, że to właśnie na rozkaz dowódcy kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony mieszkańcy wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin zostali zamordowani. Podejrzewa się go również o branie udziału w tłumieniu powstania warszawskiego.

Szef europarlamentu ukarał polskiego europosła za seksistowskie uwagi

Za swoje wypowiedzi - jakoby kobiety są mniej inteligentne i dlatego powinny zarabiać mniej - Janusz Korwin-Mikke został nie tylko ostro skrytykowany. O tym, że na takie seksistowskie słowa nie ma zgody szefa Parlamentu Europejskiego, prędko się przekonał. Antonio Tajani ukarał Korwin-Mikkego, pozbawiając go między innymi diet poselskich przez 30 dni, zawieszając w działalności poselskiej na 10 dni i zakazując wypowiadania się w imieniu Parlamentu Europejskiego przez rok.

Psie zawody we Wrocławiu. Do rywalizacji stanęło 130 czworonogów

130 zawodników i tor przeszkód do pokonania w jak najkrótszym czasie. We Wrocławiu rywalizowały między sobą... psy. Czworonogi skakały przez przeszkody, biegiem pokonywały slalom i tunele. Zawodnicy byli przedni - w akcji podziwiać można było przedstawicieli takich ras, jak grzywacz chiński czy nagi pies peruwiański. Zwierzaki musiały wykazać się sprytem, sprawnością i dokładnością.

Krótkometrażowy polski film podbił serca jury w Wenecji

Obraz "Mój pierwszy raz" to prosta historia, która podbiła serca jury festiwalu filmowego w hiszpańskiej Walencji. Opowiada ona o panu Henryku z Dąbia, który po raz pierwszy w swoim życiu wybrał się do teatru. Jak tłumaczą twórcy krótkometrażowego obrazu, powstał on po to, aby z zupełnie innej strony pokazać ludzi, których często nie dostrzegamy.

Kierowca wpadł do dziury w drodze. Po wypadku policja zabezpieczyła wyrwę słupkami

Osuwisko na zakręcie - wielka wyrwa kruszy asfalt, niszcząc drogę. Nie ma z nią żartów - o tym, jak bardzo jest niebezpieczna, przekonał się pewien kierowca. Jadąc drogą do małopolskiej wsi nie zauważył zapadniętej jezdni i wpadł w przepaść. Na szczęście nic mu się nie stało. Policja po wypadku ustawiła barierki, ale kierowcy mają wątpliwości, czy to wystarczy i czy za chwilę nie dojdzie tu do prawdziwej tragedii.

"Wielki skok na wodę". Polska niechlubnym rekordzistą

Przemysł węglowy w Polsce pożera ogromne ilości wody. Od kopalni po elektrownie. Polska jest w światowej niechlubnej czołówce, bo jak wynika z raportu Greenpeace, na produkcję energii z węgla idzie aż siedemdziesiąt procent krajowego poboru wody. Na wyobraźnie działają przykłady. W ciągu godziny tylko jeden z kilku bloków elektrowni potrzebuje tyle wody, ile mieści się w 10 basenach olimpijskich.

"Pan Andrzej Wajda nam opowiadał Polskę"

Są filmy mistrza i spotkania z ludźmi, z którymi filmy tworzył. W Gdańsku trwa festiwal "Według Wajdy". O pracy z reżyserem opowiadają aktorzy, scenarzyści, autorzy muzyki czy scenografii. Wśród nich są Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz. Wspominają wybitnego artystę, ale też ciepłego człowieka.

Wystarczy wypełnić i włożyć do lodówki. To może uratować życie

Pomysł genialny w swej prostocie, a może uratować życie. Śląscy urzędnicy promują "kopertę życia" dla seniorów. W kopercie powinny się znaleźć informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Dla ratowników - gdy pacjent jest nieprzytomny - to niezwykle cenne informacje, a dla pacjenta szansa na szybszą pomoc. Wypełnienie formularza to raptem kilka minut. Później kopertę wystarczy włożyć ją do lodówki.