Niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Czarownice do Krakowa przyleciały na… Aerosabat

Kraków chyba jeszcze nigdy tak bardzo nie zbliżył się do nieba. Czarownice z całej Polski zleciały się na Aerosabat i oczarowały mieszkańców. Niecodzienny widok, który mogli zaobserwować mieszkańcy Krakowa, to nic innego jak niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Po raz pierwszy odbyło się ono w Krakowie, a lotniczki udowadniały, że w każdym wieku można latać. Wśród czarownic były takie, które swój pierwszy skok ze spadochronem zaliczyły w wieku 80 lat, ale także takie, które na co dzień pilotują wojskowe samoloty transportowe.

Policjanci szukali narkotyków. W mieszkaniu znaleźli ciało niemowlęcia

Szokującego i makabrycznego odkrycia dokonali policjanci, którzy wykonywali – z pozoru zwyczajnej – akcji. Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Kamiennej Górze kierowcy skutera, przy którym znaleziono narkotyki. Później przeszukano jedno z mieszkań – tam znaleziono ciało 7-miesięcznego niemowlaka. Dziecko prawdopodobnie nie żyło od kilku dni. Mężczyzna, w mieszkaniu którego dokonano tego makabrycznego odkrycia, był dziadkiem dziecka.

Wkrótce premiera płyty z muzyką tylko dla… kotów

Już wkrótce premiera płyty, która nie jest zarezerwowana dla jednego gatunku – i nie chodzi bynajmniej o gatunek muzyczny. Jedna z wytwórni wyda album z muzyką dla… kotów. Ścieżkę skrojoną na potrzeby kocich uszu skomponował wiolonczelista amerykańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który ma na koncie współpracę między innymi z Metalliką.

Koniec dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu za granicą. KE chce wprowadzić nowe zasady

Większości z nas trudno się rozstać z telefonem. Jednocześnie korzystanie z niego za granicą dla wielu Polaków jest mało atrakcyjne. Powód oczywisty – wysokie opłaty. Wkrótce może się to jednak zmienić. Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów, które poza granicami pozwalają dzwonić za tyle samo, ile płacimy w kraju. Co prawda na razie tylko przez 90 dni w roku, ale to i tak dobra wiadomość.

Związkowcy chcą zakazu handlu w niedziele. Minister finansów ma całkiem inny pomysł

W ubiegły piątek w Sejmie złożony został – przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi "Solidarność" oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców – obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Minister finansów po raz pierwszy wypowiedział się w tej sprawie. Paweł Szałamacha powiedział w TVN24, że wolna od handlu mogłaby być pierwsza niedziela w miesiącu i że dobrze byłoby zaobserwować przez 2 lata, jak na to zareaguje rynek. "Solidarność" słucha i radzi ministrowi, żeby porozmawiał z kolegami i koleżankami z rządu.

Polak wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków. 18-letni saksofonista sensacją konkursu

Polskie zwycięstwo na Eurowizji dla Młodych Muzyków. 18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic tak zagrał „Rapsodię na saksofon altowy”, że pokonał wszystkich i zajął pierwsze miejsce. „Jeszcze się nie zdarzyło, żeby saksofon zwyciężył” – mówił w poniedziałek w TVN24 i przyznaje, że konkurs dodał mu pewności siebie. Może świętować nie tylko z powodu wygranej, ale i nagrody – to 10 tysięcy euro.

Przejechał 800 kilometrów na rowerze. Zbierał pieniądze dla dzieci porzuconych przez rodziców

Z Zakopanego na Hel...na rowerze. Bartek Pierzyński z Łodzi pokonał ponad 800 kilometrów, by pomóc finansowo chorym i porzuconym przez swoich rodziców dzieciom. 30-latek nie zsiadał z roweru przez ponad dwie doby i w niedzielę szczęśliwie dojechał do celu. Cel wyprawy osiągnięty nie tylko geograficznie. Pieniądze, które udało mu się zebrać podczas wyprawy, trafią na konto Fundacji "Dom w Łodzi".

Poznań: sukces kiermaszu 8-letniej Asi. Dla jej chorej mamy zebrano ponad 100 tysięcy złotych

Tłumy osób, które przyszły z sobotę na kiermasz na jedno z osiedli, naprawdę otworzyły swoje serca i portfele. Niespodziewane wydarzenie, którego inicjatorką była 8-letnia Asia chcąca pomóc swojej mamie, było sukcesem organizacyjnym i przełożyło się na wielki sukces finansowy. Udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych podczas kiermaszu, a zbiórka w internecie nadal trwa. Zebrana kwota wystarczy na rehabilitację mamy Asi, wystarczy na wizyty u specjalistów. Wystarczy – żeby Asia znowu miała nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji? PO sprzeciwia się „niszczeniu polskiej szkoły”

Platforma Obywatelska stawia się w kontrze do rządowych pomysłów zmian w oświacie. Mówi stanowcze nie” dla niszczenia polskiej szkoły, ale także „nie” dla minister edukacji. Władze partii nie wykluczają wniosku o wotum nieufności wobec Anny Zalewskiej. Główny zarzut to chaos i – co za tym idzie – wielka niepewność i strach: rodziców, uczniów i nauczycieli. Uczestnicy regionalnej konwencji programowej PO podpisali w tej sprawie tzw. Deklarację Wrocławską.

Wyjątkowy hołd dla tragicznie zmarłego żużlowca. Koledzy z toru wystąpili w specjalnym teledysku

Na stadionie żużlowym w Toruniu żużlowcy z kilku klubów wzięli udział w nagraniu teledysku poświęconego Krystianowi Rempale. 18-letni żużlowiec uległ dramatycznemu wypadkowi na torze w Rybniku. Zawodnik zderzył się podczas wyścigu ze swoim rywalem, zgubił kask, a następnie uderzył głową w tor i bandę. Przez cały czas po wypadku zawodnik był w śpiączce, po kilku dniach zmarł. Piosenkę do teledysku zaśpiewała siostra sportowca - Martyna Rempała.

Anna Lewandowska prezesem olimpiad specjalnych

Anna Lewandowska mistrzyni Polski, świata i Europy w karate tradycyjnym, pierwszy raz oficjalnie wystąpiła jako prezes Olimpiad Specjalnych Polska. We wtorek na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF miał także miejsce plan zdjęciowy teledysku wspierającego polskich sportowców przed występem w Rio.

Wrocław: awantura o dyrektora Teatru Polskiego. Aktorzy protestują, dyrektor oficjalnie powołany

Nic nie dały protesty aktorów z Teatru Polskiego. Zarząd województwa Dolnośląskiego podjął decyzję – Cezary Morawski będzie nowym dyrektorem. Ma nadzieje, że uda mu się dojść do porozumienia z aktorami. W poniedziałek na Dworcu Głównym czekała na Morawskiego kilkunastoosobowa grupa aktorów z Teatru Polskiego. Wręczyli aktorowi bilet powrotny do Warszawy, ale nie przyjął go.

Echa pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Przepychanki zwolenników KOD oraz ONR i pytania o interwencję policji

„Mamy prezydenta, który dla retorycznych popisów fałszuje historie” - to ostry głos z Platformy Obywatelskiej po głosie z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Ale polityczna dyskusja po słowach Andrzeja Dudy to jedno, a policyjna interwencja po przepychankach zwolenników KOD z członkami ONR – to drugie. Podczas uroczystości pogrzebowych przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy liderami KOD oraz członkami ONR. Szef KOD na Pomorzu, twierdzi, że został pobity i złożył do prokuratury wniosek o ściganie sprawców. Są pytania i do polityków, i do policji.

Dzięki tej procedurze SOR w Rudzie Śląskiej będzie działać sprawniej?

Lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rudzie Śląskiej postanowili wprowadzić segregację medyczną pacjentów. Zastosowanie tzw. procedury Triage ma sprawić, żeby pacjenci, których stan zdrowia jest najpoważniejszy, byli leczeni w pierwszej kolejności. Takie rozwiązanie jest wprowadzone między innymi w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Czy działa? I co o tym sądzą pacjenci?

W sądzie jest wniosek o ukaranie przedsiębiorcy, który umieścił na kijach bejsbolowych symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca

Symbole powstańcze na kijach bejsbolowych – pomysłodawca tego połączenia może nie pozostać bezkarny. Do sądu trafił wniosek o ukaranie Rafała P., który wydrukował na kijach symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca. Firma twierdzi, że dla nich to przede wszystkim biznes, ale już z takim wykorzystaniem powstańczej kotwicy nie zgadzają się ci, którzy 70 lat temu walczyli o wolność pod sztandarami z takim symbolem.

Czy unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej okażą się lekarstwem na raka lub depresję?

Lasy opanowali grzybiarze, którzy szukają smakowitych borowików, podgrzybków, koźlaków czy kurek. Lekarze ostrzegają przed zbieraniem nieznanych grzybów, ponieważ może to się skończyć silnym zatruciem lub znacznie większą tragedią. Co ciekawe do polskich lasów wybrali się także… amerykańscy naukowcy. W towarzystwie polskich badaczy wcześniej w Puszczy Białowieskiej znaleźli oni unikatowe gatunki grzybów i porostów. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy te unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej mogą okazać się lekarstwem na raka.

Pracownicy służby zdrowia alarmują: jeśli nie będzie gruntownych zmian, Polacy sami będą musieli ratować swoje życie

"Ratuj się, bo kto pomoże" – to hasło akcji pracowników ochrony zdrowia, którzy na ulicach Warszawy i Poznania uczyli przechodniów zasad udzielania pierwszej pomocy. Ale to nie miała być tylko akcja edukacyjna, ale forma protestu i zwrócenia uwagi na dramatyczna sytuacje finansowa i kadrowa w służbie zdrowia. Wydarzenie było organizowane przez Porozumienie Zawodów Medycznych, w skład którego wchodzą wszystkie zawody medyczne. Pracownicy służby zdrowia obawiają się, że jeśli w budżecie nie będzie więcej pieniędzy na leczenie Polaków, pacjenci sami będą musieli ratować swoje życie. – Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym system ochrony zdrowia zawali się – mówił Paweł Osucha, ratownik medyczny. Wkrótce podobne akcje odbędą się w innych miastach – m.in. w Łodzi, Katowicach, we Wrocławiu czy Częstochowie.

Psy, które ratują życie ludziom, mają swoje… mistrzostwa

W tych zawodach główną role odgrywają psy. Czworonogi konkurują ze sobą jednak nie dla zabawy, ale po to, by dodatkowo szkolić swoje umiejętności. Psy potrafią uratować nawet kilku tonących naraz czy holować łódź. W Dąbrowie Górniczej mają miejsce Mistrzostwa Polski psów ratowniczych i pracujących w wodzie.

Coraz więcej więźniów idzie do pracy

Do schronisk, przy produkcji okien czy sprzątaniu – więźniowie coraz częściej pracują w trakcie odbywania kar. Pracodawcy chcą przekonać, że można im zaufać i mogą się przydać. W zakładach karnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku pracuje już około 40 procent osadzonych, a ta liczba ciągle rośnie. Co im daje praca?

Poseł, który walczy z rakiem, zapowiada złożenie „ustawy Kality”

Były rzecznik SLD Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu walczy o dostęp do medycznej marihuany. Polityk wystąpił na konferencji prasowej swojej partii. Sojusz zapowiedział, że złoży u marszałka Sejmu w formie petycji projekt "ustawy Kality". Miałaby ona dopuścić leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny.

Rewelacyjny efekt nowej kuracji. Udało się wybudzić będącego w śpiączce 35–latka

W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u czworga pacjentów w śpiączce. Dwa tygodnie później można mówić o ogromnym sukcesie. Pacjent, 35-letni Tomek, wybudził się: porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Wszystko dzięki lekarzom z Olsztyna, którzy wcześniej zoperowali także między innymi córkę Ewy Błaszczyk. Rodziny pacjentów mają nadzieję, że to nie jedyne, a pierwsze z wielu przebudzenie.