Poznań: sukces kiermaszu 8-letniej Asi. Dla jej chorej mamy zebrano ponad 100 tysięcy złotych

Tłumy osób, które przyszły z sobotę na kiermasz na jedno z osiedli, naprawdę otworzyły swoje serca i portfele. Niespodziewane wydarzenie, którego inicjatorką była 8-letnia Asia chcąca pomóc swojej mamie, było sukcesem organizacyjnym i przełożyło się na wielki sukces finansowy. Udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych podczas kiermaszu, a zbiórka w internecie nadal trwa. Zebrana kwota wystarczy na rehabilitację mamy Asi, wystarczy na wizyty u specjalistów. Wystarczy – żeby Asia znowu miała nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji? PO sprzeciwia się „niszczeniu polskiej szkoły”

Platforma Obywatelska stawia się w kontrze do rządowych pomysłów zmian w oświacie. Mówi stanowcze nie” dla niszczenia polskiej szkoły, ale także „nie” dla minister edukacji. Władze partii nie wykluczają wniosku o wotum nieufności wobec Anny Zalewskiej. Główny zarzut to chaos i – co za tym idzie – wielka niepewność i strach: rodziców, uczniów i nauczycieli. Uczestnicy regionalnej konwencji programowej PO podpisali w tej sprawie tzw. Deklarację Wrocławską.

Wyjątkowy hołd dla tragicznie zmarłego żużlowca. Koledzy z toru wystąpili w specjalnym teledysku

Na stadionie żużlowym w Toruniu żużlowcy z kilku klubów wzięli udział w nagraniu teledysku poświęconego Krystianowi Rempale. 18-letni żużlowiec uległ dramatycznemu wypadkowi na torze w Rybniku. Zawodnik zderzył się podczas wyścigu ze swoim rywalem, zgubił kask, a następnie uderzył głową w tor i bandę. Przez cały czas po wypadku zawodnik był w śpiączce, po kilku dniach zmarł. Piosenkę do teledysku zaśpiewała siostra sportowca - Martyna Rempała.

Anna Lewandowska prezesem olimpiad specjalnych

Anna Lewandowska mistrzyni Polski, świata i Europy w karate tradycyjnym, pierwszy raz oficjalnie wystąpiła jako prezes Olimpiad Specjalnych Polska. We wtorek na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF miał także miejsce plan zdjęciowy teledysku wspierającego polskich sportowców przed występem w Rio.

Wrocław: awantura o dyrektora Teatru Polskiego. Aktorzy protestują, dyrektor oficjalnie powołany

Nic nie dały protesty aktorów z Teatru Polskiego. Zarząd województwa Dolnośląskiego podjął decyzję – Cezary Morawski będzie nowym dyrektorem. Ma nadzieje, że uda mu się dojść do porozumienia z aktorami. W poniedziałek na Dworcu Głównym czekała na Morawskiego kilkunastoosobowa grupa aktorów z Teatru Polskiego. Wręczyli aktorowi bilet powrotny do Warszawy, ale nie przyjął go.

Echa pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Przepychanki zwolenników KOD oraz ONR i pytania o interwencję policji

„Mamy prezydenta, który dla retorycznych popisów fałszuje historie” - to ostry głos z Platformy Obywatelskiej po głosie z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Ale polityczna dyskusja po słowach Andrzeja Dudy to jedno, a policyjna interwencja po przepychankach zwolenników KOD z członkami ONR – to drugie. Podczas uroczystości pogrzebowych przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy liderami KOD oraz członkami ONR. Szef KOD na Pomorzu, twierdzi, że został pobity i złożył do prokuratury wniosek o ściganie sprawców. Są pytania i do polityków, i do policji.

Dzięki tej procedurze SOR w Rudzie Śląskiej będzie działać sprawniej?

Lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rudzie Śląskiej postanowili wprowadzić segregację medyczną pacjentów. Zastosowanie tzw. procedury Triage ma sprawić, żeby pacjenci, których stan zdrowia jest najpoważniejszy, byli leczeni w pierwszej kolejności. Takie rozwiązanie jest wprowadzone między innymi w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Czy działa? I co o tym sądzą pacjenci?

W sądzie jest wniosek o ukaranie przedsiębiorcy, który umieścił na kijach bejsbolowych symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca

Symbole powstańcze na kijach bejsbolowych – pomysłodawca tego połączenia może nie pozostać bezkarny. Do sądu trafił wniosek o ukaranie Rafała P., który wydrukował na kijach symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca. Firma twierdzi, że dla nich to przede wszystkim biznes, ale już z takim wykorzystaniem powstańczej kotwicy nie zgadzają się ci, którzy 70 lat temu walczyli o wolność pod sztandarami z takim symbolem.

Czy unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej okażą się lekarstwem na raka lub depresję?

Lasy opanowali grzybiarze, którzy szukają smakowitych borowików, podgrzybków, koźlaków czy kurek. Lekarze ostrzegają przed zbieraniem nieznanych grzybów, ponieważ może to się skończyć silnym zatruciem lub znacznie większą tragedią. Co ciekawe do polskich lasów wybrali się także… amerykańscy naukowcy. W towarzystwie polskich badaczy wcześniej w Puszczy Białowieskiej znaleźli oni unikatowe gatunki grzybów i porostów. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy te unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej mogą okazać się lekarstwem na raka.

Pracownicy służby zdrowia alarmują: jeśli nie będzie gruntownych zmian, Polacy sami będą musieli ratować swoje życie

"Ratuj się, bo kto pomoże" – to hasło akcji pracowników ochrony zdrowia, którzy na ulicach Warszawy i Poznania uczyli przechodniów zasad udzielania pierwszej pomocy. Ale to nie miała być tylko akcja edukacyjna, ale forma protestu i zwrócenia uwagi na dramatyczna sytuacje finansowa i kadrowa w służbie zdrowia. Wydarzenie było organizowane przez Porozumienie Zawodów Medycznych, w skład którego wchodzą wszystkie zawody medyczne. Pracownicy służby zdrowia obawiają się, że jeśli w budżecie nie będzie więcej pieniędzy na leczenie Polaków, pacjenci sami będą musieli ratować swoje życie. – Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym system ochrony zdrowia zawali się – mówił Paweł Osucha, ratownik medyczny. Wkrótce podobne akcje odbędą się w innych miastach – m.in. w Łodzi, Katowicach, we Wrocławiu czy Częstochowie.

Psy, które ratują życie ludziom, mają swoje… mistrzostwa

W tych zawodach główną role odgrywają psy. Czworonogi konkurują ze sobą jednak nie dla zabawy, ale po to, by dodatkowo szkolić swoje umiejętności. Psy potrafią uratować nawet kilku tonących naraz czy holować łódź. W Dąbrowie Górniczej mają miejsce Mistrzostwa Polski psów ratowniczych i pracujących w wodzie.

Coraz więcej więźniów idzie do pracy

Do schronisk, przy produkcji okien czy sprzątaniu – więźniowie coraz częściej pracują w trakcie odbywania kar. Pracodawcy chcą przekonać, że można im zaufać i mogą się przydać. W zakładach karnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku pracuje już około 40 procent osadzonych, a ta liczba ciągle rośnie. Co im daje praca?

Poseł, który walczy z rakiem, zapowiada złożenie „ustawy Kality”

Były rzecznik SLD Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu walczy o dostęp do medycznej marihuany. Polityk wystąpił na konferencji prasowej swojej partii. Sojusz zapowiedział, że złoży u marszałka Sejmu w formie petycji projekt "ustawy Kality". Miałaby ona dopuścić leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny.

Rewelacyjny efekt nowej kuracji. Udało się wybudzić będącego w śpiączce 35–latka

W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u czworga pacjentów w śpiączce. Dwa tygodnie później można mówić o ogromnym sukcesie. Pacjent, 35-letni Tomek, wybudził się: porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Wszystko dzięki lekarzom z Olsztyna, którzy wcześniej zoperowali także między innymi córkę Ewy Błaszczyk. Rodziny pacjentów mają nadzieję, że to nie jedyne, a pierwsze z wielu przebudzenie.

Bitwa o Bartosza Kapustkę. Polskie kluby walczą o… pieniądze z transferu

Rewelacyjny polski kadrowicz wciąż wzbudza zainteresowanie w kraju. Bartosz Kapustka gra już w angielskim Leicester, a w tym samym czasie kluby polskie, w których grał, wkroczyły na wojenną ścieżkę. Poszło oczywiście o pieniądze. Tarnovia obawia się, że Cracovia nie zapłaci jej za to przejście. Klub z Tarnowa – gdzie pomocnik naszej reprezentacji stawiał pierwsze kroki – przekonuje, że należy mu się 10 proc. z kolejnego definitywnego transferu. Jest o co walczyć, ponieważ może chodzić o bagatela 2,5 miliona złotych.

Wrocław: nielegalne wysypisko na jednym z osiedli. „Śmieci biorą się w czarodziejski sposób znikąd”

Mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli mają ogromny problem – ludzie z pobliskich miejscowości od kilku miesięcy wyrzucają odpady w niedozwolonym miejscu. Choć służby porządkowe regularnie je sprzątają, problem ciągle powraca. – Jesteśmy śmietnikiem dla podwrocławskich miejscowości – oburzają się mieszkańcy osiedla. Tam, gdzie władze miasta i straż miejska pozostają bezradne, wkraczają mieszkańcy i ich telefony komórkowe. Publiczne napiętnowanie może okazać się jedynym sposobem na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk.

Tysiące ładunków, lasery i muzyka. Największy pokaz fajerwerków w Polsce

Ponad siedem tysięcy ładunków i lasery, a to wszystko „doprawione” doskonale zsynchronizowaną muzyką. Widowisko można było podziwiać przez kilka godzin nad gdańskim stadionem. To największy taki pokaz w Polsce i jeden z największych w Europie. Przez ostatni rok nad jego przygotowaniem pracowało około pół tysiąca specjalistów.

Sezon grzybowy w pełni. To niestety także sezon za zatrucia grzybami

Kurki są już od kilku tygodni, coraz łatwiej o borowiki i kozaki, pojawiają się także podgrzybki. Grzybiarze ruszyli na łowy – sezon w lasach trwa. Niestety także sezon na zatrucia grzybami. Bywa, że śmiertelne. Czteroosobowa rodzina ze świętokrzyskiego uraczyła się ostatnio muchomorami sromotnikowymi. Mimo apeli i ostrzeżeń – ludzie wciąż ryzykują. Choć nie trzeba wiele, by ryzyka uniknąć.

Groźne burze znów zaatakowały. Zerwane dachy i zniszczone domy

Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i niszczył domy. Ulice zamieniły się w rzeki. Taki scenariusz wielokrotnie już powtarzał się tego lata. Tym razem burzowy front najmocniej dał się we znaki na Warmii, Mazurach, na Mazowszu i w woj. kujawsko-pomorskim . Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Rio 2016: kto z Polaków może zdobyć medal na igrzyskach?

W piątek startują letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Pierwszy raz odbywają się one w Ameryce Południowej. O medale będzie walczyć 11 tysięcy sportowców z ponad 200 krajów, w tym 242 Polaków. Mamy ogromne nadzieje, bo mamy mistrzów, a mistrzowie są w formie, więc czas trzymać kciuki za lekkoatletów, kolarzy, wioślarzy, siatkarzy i piłkarzy ręcznych.