Rewelacyjny efekt nowej kuracji. Udało się wybudzić będącego w śpiączce 35–latka

W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u czworga pacjentów w śpiączce. Dwa tygodnie później można mówić o ogromnym sukcesie. Pacjent, 35-letni Tomek, wybudził się: porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Wszystko dzięki lekarzom z Olsztyna, którzy wcześniej zoperowali także między innymi córkę Ewy Błaszczyk. Rodziny pacjentów mają nadzieję, że to nie jedyne, a pierwsze z wielu przebudzenie.

Bitwa o Bartosza Kapustkę. Polskie kluby walczą o… pieniądze z transferu

Rewelacyjny polski kadrowicz wciąż wzbudza zainteresowanie w kraju. Bartosz Kapustka gra już w angielskim Leicester, a w tym samym czasie kluby polskie, w których grał, wkroczyły na wojenną ścieżkę. Poszło oczywiście o pieniądze. Tarnovia obawia się, że Cracovia nie zapłaci jej za to przejście. Klub z Tarnowa – gdzie pomocnik naszej reprezentacji stawiał pierwsze kroki – przekonuje, że należy mu się 10 proc. z kolejnego definitywnego transferu. Jest o co walczyć, ponieważ może chodzić o bagatela 2,5 miliona złotych.

Wrocław: nielegalne wysypisko na jednym z osiedli. „Śmieci biorą się w czarodziejski sposób znikąd”

Mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli mają ogromny problem – ludzie z pobliskich miejscowości od kilku miesięcy wyrzucają odpady w niedozwolonym miejscu. Choć służby porządkowe regularnie je sprzątają, problem ciągle powraca. – Jesteśmy śmietnikiem dla podwrocławskich miejscowości – oburzają się mieszkańcy osiedla. Tam, gdzie władze miasta i straż miejska pozostają bezradne, wkraczają mieszkańcy i ich telefony komórkowe. Publiczne napiętnowanie może okazać się jedynym sposobem na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk.

Tysiące ładunków, lasery i muzyka. Największy pokaz fajerwerków w Polsce

Ponad siedem tysięcy ładunków i lasery, a to wszystko „doprawione” doskonale zsynchronizowaną muzyką. Widowisko można było podziwiać przez kilka godzin nad gdańskim stadionem. To największy taki pokaz w Polsce i jeden z największych w Europie. Przez ostatni rok nad jego przygotowaniem pracowało około pół tysiąca specjalistów.

Sezon grzybowy w pełni. To niestety także sezon za zatrucia grzybami

Kurki są już od kilku tygodni, coraz łatwiej o borowiki i kozaki, pojawiają się także podgrzybki. Grzybiarze ruszyli na łowy – sezon w lasach trwa. Niestety także sezon na zatrucia grzybami. Bywa, że śmiertelne. Czteroosobowa rodzina ze świętokrzyskiego uraczyła się ostatnio muchomorami sromotnikowymi. Mimo apeli i ostrzeżeń – ludzie wciąż ryzykują. Choć nie trzeba wiele, by ryzyka uniknąć.

Groźne burze znów zaatakowały. Zerwane dachy i zniszczone domy

Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i niszczył domy. Ulice zamieniły się w rzeki. Taki scenariusz wielokrotnie już powtarzał się tego lata. Tym razem burzowy front najmocniej dał się we znaki na Warmii, Mazurach, na Mazowszu i w woj. kujawsko-pomorskim . Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Rio 2016: kto z Polaków może zdobyć medal na igrzyskach?

W piątek startują letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Pierwszy raz odbywają się one w Ameryce Południowej. O medale będzie walczyć 11 tysięcy sportowców z ponad 200 krajów, w tym 242 Polaków. Mamy ogromne nadzieje, bo mamy mistrzów, a mistrzowie są w formie, więc czas trzymać kciuki za lekkoatletów, kolarzy, wioślarzy, siatkarzy i piłkarzy ręcznych.

Jesienna ramówka TVN pełna nowości

Wszystko, co najważniejsze i najlepsze w TVN od wielu sezonów oraz wiele nowości – tak prezentuje się jesienna ramówka TVN. Pojawi się między innymi program „Na noże”, „Azja Express”, „Ślub od pierwszego wejrzenia” czy „Dziewiętnastolatkowie plus”. Nowości nie będzie za to w „Faktach” TVN, które w lipcu były liderem oglądalności wśród programów informacyjnych. Średnio oglądało nas blisko 2 miliony 400 tysięcy widzów. Drugie miejsce zajęły „Wiadomości” TVP a na trzecie spadł z pierwszego „Teleexpress”. Na czwartym miejscu były „Wydarzenia” Polsatu.

Jego historia to opowieść o walce o niepodległość. Kim jest generał Zbigniew Ścibor-Rylski?

Warszawa tradycyjnie już 1 sierpnia uczciła pamięć ofiar Powstania Warszawskiego i upamiętniła tych, którzy przeżyli, a dzisiaj są świadectwem męstwa. Tegoroczne obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania odbywają się jednak w cieniu sporu o proces lustracyjny gen. Ścibora-Rylskiego. Historią 99-letniego powstańca zainteresował się IPN, który zarzuca generałowi kłamstwo lustracyjne. Kim jest człowiek, którego powstańcy darzą wyjątkowym szacunkiem?

Towarzyszyli papieżowi w locie do Rzymu. „Zafundowaliśmy mu dłuższy lot nad Krakowem”

W niedzielę papież Franciszek opuścił Polskę – do Rzymu odleciał na pokładzie specjalnie wyekspediowanego dreamlinera. Jak wyglądała podróż? Kapitan i stewardessy troszczyli się o bezpieczny i spokojny lot papieża, a także zafundowali mu nieco dłuższy przelot nad Krakowem. Franciszek nie miał specjalnych wymagań, poprosił jedynie, aby wszyscy na pokładzie dostali taki sam posiłek.

Zamknęli psa na balkonie i pojechali na urlop. „Szukała cienia pod rowerami i wody w doniczkach”

Wycieńczona i odwodniona suczka trafiła do miejskiego schroniska w Suwałkach. Właściciel – lub właściciele – na urlop wyjechali bez psa. Zostawili go na 3 dni zamkniętego na balkonie, bez wody i jedzenia w czasie upałów. – Szukała cienia pod rowerami, wody w doniczkach – opowiadała mieszkanka bloku. Policji w Suwałkach wciąż nie udało się z nimi skontaktować. Gdy „opiekun” zwierzaka już się znajdzie to za swoje nieodpowiedzialne i okrutne zachowanie odpowie przed sądem.

Nie samą modlitwą żyją pielgrzymi. Na ŚDM świetna zabawa trwa nawet mimo barier językowych

Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim spotkanie o charakterze religijnym. Setki tysięcy pielgrzymów przyjechały do Polski, żeby spotkać się z papieżem oraz aby przeżywać tajemnice wiary. Czas, który spędzają głównie na Błoniach i w centrum Krakowa, upływa im także na zabawie. Energiczne kręcenie biodrami w takt gorących rytmów, wspólne śpiewanie, a także międzykulturowa wspólnota muzyczna, która rozumie się mimo barier językowych – tak potrafią bawić się tylko pielgrzymi.

W tle ŚDM wciąż trwa spór o Trybunał Konstytucyjny. Komisja Europejska czeka na odpowiedź polskiego rządu

Uwagę polskich władz, obecnie skupioną na wizycie Franciszka, wkrótce „przejmie” 22-stronicowy dokument. Tyle właśnie stron ma wystosowane do polskiego rządu pismo Komisji Europejskiej, która wszczęła drugi etap procedury ochrony praworządności. W dokumencie Komisja Europejska zwraca uwagę m.in. na przyjętą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która w ocenie Brukseli nie tylko nie rozwiązuje kluczowych problemów, a wręcz je pogłębia i stanowi "systemowe zagrożenie dla państwa prawa". Na zastosowanie się do zaleceń Komisji Polska ma trzy miesiące. Co w sytuacji, gdyby się Komisja nie doczekała?

Na razie pielgrzymi opanowali Kraków. Kiedy uczestnicy ŚDM wyjadą, mieszkańcy miasta za nimi zatęsknią?

Czas spędzają głównie na Błoniach i w centrum, ale kolorowe peleryny i plecaki – ich znak rozpoznawczy – można zobaczyć w całym mieście. Pielgrzymi przybyli na Światowe Dni Młodzieży opanowali Kraków. Śpiewają, tańczą , zwiedzają i chwalą: polską gościnność, polską kuchnię i organizację Światowych Dni Młodzieży. Mieszkańcy już mówią, że – mimo całego zamieszkania – kiedy wyjadą, będzie ich bardzo brakowało.

ŚDM: na spotkanie z papieżem Franciszkiem pielgrzymi przybywają z najdalszych krańców świata

Papież Franciszek w czwartek po raz pierwszy oficjalnie spotka się z pielgrzymami, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W kolorowym wielotysięcznym tłumie na Błoniach jest grupa z Kiribati, niewielkiego państwa na Oceanie Spokojnym. Swoją wyspę znają jak własną kieszeń. I tylko ją. Bo nigdy nie wypuszczali się poza jej granice. A Polska to dla nich kraina odległa nie tylko geograficznie.

Papież Franciszek: świat jest w stanie wojny

Już w drodze do Polski, na pokładzie samolotu, padły mocne słowa papieża Franciszka. „Świat jest w stanie wojny”. Papież nawiązał min. do ostatnich krwawych zamachów w Europie. Kilka godzin później, na Wawelu, kolejny wyraźny akcent – apel o pomoc uchodźcom. I apel o jedność i zgodę. Także o solidarność z biednymi. Jasne przekazy, wyraźne wskazówki.

MON chce negocjować z powstańcami? W poniedziałek spotkanie ws. apelu smoleńskiego

Negocjacje czy próba szantażu? I jedno, i drugie dla wielu jest niedopuszczalne. W poniedziałek w Ministerstwie Obrony Narodowej odbędzie się spotkanie z powstańcami. W centrum sporu – apel smoleński. Dla Antoniego Macierewicza niezbędny, by rocznica wybuchu powstania miała asystę wojskową. Dla powstańców – nie na miejscu i niepotrzebny. Nie w tym czasie, nie przy tej okazji. I stanowiska nie zmienią bez względu na argumenty, jakie padną. A skoro tak – po co rozmowy i po co cały polityczny zgiełk?

Polsko-czeska sztafeta przepłynęła Bałtyk wpław. Dokonali tego pierwszy raz w historii

Ośmiu pływaków, 170 km i prawie trzy doby na morzu – tak można podsumować pionierską wyprawę, która zakończyła się nad Bałtykiem. Grupa śmiałków – tylko w strojach kąpielowych – wpław przepłynęła Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji. Trzy kobiety i czterech mężczyzn co godzinę zmieniało się w wodzie. Najtrudniej było w nocy – zawodnicy zamiast pałeczki przekazywali sobie świecącą bojkę. Żadna sztafeta nigdy wcześniej nie przepłynęła Bałtyku. To wielki sukces polsko-czeskiej sztafety.

Lublin: 14-latek wśród zatrzymanych w związku z próbą zabójstwa taksówkarza

Chcieli poderżnąć gardło taksówkarzowi, by ukraść mu tablet i nawigację. Do brutalnego napadu doszło w Lublinie. Zaatakowany nożem kierowca zdołał uciec z samochodu. Z poważnymi ranami ciętymi przebywa w szpitalu. Policja zatrzymała trzy osoby – 25-letniego mężczyznę, 14-letniego chłopca i jego matkę. Nastolatek w trakcie napadu miał za zadanie odwrócić uwagę mężczyzny.

Zakończył się 22. Przystanek Woodstock. Czy to była ostatnia edycja festiwalu?

W Kostrzynie nad Odrą przez ostatnie dni odbywał się 22. Przystanek Woodstock. Festiwal już na starcie został uznany za imprezę podwyższonego ryzyka. Wbrew obawom niektórych – przebiegł spokojnie. Było bezpiecznie – co podkreślali i organizatorzy, i służby. Incydentów i przestępstw było mniej niż w latach ubiegłych. Czy te statystyki będą miały jakiekolwiek znaczenie dla przyszłości imprezy?

Pod Grunwaldem Polacy znów pokonali Krzyżaków. Za co Polacy kochają inscenizacje bitewne?

Kilkadziesiąt tysięcy osób przyglądało się w sobotę inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. W tym roku na Polach Grunwaldzkich niespodzianki nie było: wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi – tak jak w 1410 roku – triumfowały nad Zakonem Krzyżackim. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest największa i najbardziej widowiskowa. Inscenizacje organizowane z mniejszym rozmachem spotykają się wśród Polaków z równie wielkim entuzjazmem. Grupy rekonstrukcyjne skupiają i starszych, i całkiem młodych miłośników historii, którzy swoja pasją potrafią zarazić tysiące widzów. Jaka jest tajemnica historycznych widowisk i za co tak je kochamy?

Część mieszkańców Jedwabnego chce ekshumacji ofiar zbrodni sprzed 75 lat

Kolejne wątpliwości wokół zbrodni w Jedwabnem, do której doszło 75 lat temu. Tym razem ma je część mieszkańców Jedwabnego, która podpisała się pod petycją o przeprowadzenie ekshumacji ofiar masowego morderstwa. Inicjatorzy petycji chcą – jak piszą – poznać historyczną prawdę. Akcja budzi kontrowersje, bo pogrom, podczas którego żywcem spalono ponad 300 Żydów, badał już i szczegółowo opisał Instytut Pamięci Narodowej.

Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy

Trudno policzyć kilometry, które przejechał po płycie wrocławskiego lotniska. Jako strażak Marek Łodygowski czuwał nad bezpieczeństwem pasażerów i było to jego życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy usłyszał dramatyczną diagnozę. W walce ze stwardnieniem bocznym zanikowym pomaga mu nie tylko rodzina i oddani przyjaciele, ale również nadzieja na zatrzymanie śmiertelnej choroby. W tym może pomóc eksperymentalny lek.

Warszawa: jeden ze skwerów otrzymał imię Martina Luthera Kinga. Na wniosek KOD

Komitet Obrony Demokracji w sobotę protestował w Warszawie przeciwko „dobrej zmianie”. Manifestację zorganizowano pod hasłem „I have a dream – Mam marzenie” – w nawiązaniu do słynnego przemówienia, jakie Martin Luther King wygłosił w 1963 roku, w 100. rocznicę zniesienia niewolnictwa. Mówił wtedy „mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”. Na wniosek KOD-u warszawska Rada Miasta nadała skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Twardej imię Martina Luthera Kinga.