Wójt znalazł sposób na zmniejszenie liczby ofiar wypadków na nieoświetlonych drogach

Lokalne drogi rzadko kiedy mają oświetlenie, przez co często dochodzi na nich do wypadków. Nader często kierowcy potrącają zwierzęta, które potem umierają w męczarniach. Na takich drogach nietrudno również o potrącenie niewidocznego pieszego, który idzie poboczem. To się może jednak wkrótce zmienić – a wszystko za sprawą innowacyjnego wójta Tarnowa Opolskiego, który znalazł sposób na ostrzeganie kierowców przed niespodziewanym intruzem. Dzięki współpracy z naukowcami wójt przygotował specjalne słupki, którymi już teraz zainteresowane są GDDKiA oraz PZU. Materiał Katarzyny Sosulskiej z programu Fakty po Południu.

Poznań: supersamochody i wielkie pieniądze, czyli Gran Turismo Polonia

Ryk silników, superszybkie auta i wielkie pieniądze – tak można opisać imprezę Gran Turismo Polonia 2015, która rozpoczęła się na Torze Poznań w stolicy Wielkopolski. Na razie trwa impreza dla bogatych kierowców. Publiczność będzie mogła podziwiać drogie auta w sobotę – podczas dnia otwartego.

Emeryt buduje samolot. Jest samoukiem

Pasjonat lotnictwa na emeryturze. Jest samoukiem i we własnym domu w Ślesinie buduje samolot. Aby jednak dotknąć chmur swoją własnoręcznie zrobioną maszyną, pan Jerzy musi jeszcze uzyskać akceptację Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

USA: drugi zbieg z więzienia ujęty. Postrzelony, jest w krytycznym stanie

Po miesiącu intensywnych poszukiwań w ręce policji wpadł drugi zbieg, który razem ze swoim kolegą uciekł z jednego z najbardziej strzeżonych zakładów karnych w stanie Nowy Jork. Został zatrzymany w pobliżu kanadyjskiej granicy. Mężczyzna był uzbrojony. Policjant oddał do niego kilka strzałów i poważnie go ranił. Jego stan jest krytyczny.

NBP odświeża banknot o nominale 200 zł. Po 2017 roku będzie też banknot 500 złotych

W portfelach przybędzie nam nowy banknot. Będzie to 500 złotych – tak ogłosił we wtorek Narodowy Bank Polski. Na ten nominał przyjdzie nam jednak poczekać co najmniej do 2017 roku. Na razie – na początku przyszłego roku – do obiegu wejdzie zmodernizowany banknot 200 złotowy. Banknot będzie miał nowe zabezpieczenia, dzięki którym – jak twierdzą jego twórcy – trudniej będzie go podrobić.

Legnica: zdawał egzamin na prawo jazdy i cudem uniknął śmierci

Zdający motocyklem egzamin na prawo jazdy o mało nie zginął pod kołami ciężarówki. W idealnym momencie i skutecznie zareagował – dzięki temu w ostatniej chwili się zatrzymał przed autem. Wszystko przez to, że kierowca ciężarówki nie zatrzymał się na skrzyżowaniu, chociaż miał znak „STOP”. Taką sytuację zarejestrowała kamera w samochodzie instruktora jadącego za zdającym egzamin motocyklistą.

Nowy Sącz: młody mężczyzna udawał ginekologa i badał pacjentki

27-latek wszedł na oddział ginekologiczny w szpitalu w Nowym Sączu, założył białą poszwę i przystąpił do „badania” pacjentek. Jedna z kobiet zauważyła, że w wyglądzie mężczyzny „coś jest nie tak” i wszczęła alarm. Ten, widząc jej reakcję, uciekł ze szpitala, ale na szczęście już udało się go zatrzymać. Mężczyzna został aresztowany i usłyszał już zarzut dwukrotnego dopuszczenia się innej czynności seksualnej. Grozi mu od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Materiał Mateusza Kudły.

TK: maturzyści, którym unieważniono maturę za ściąganie, nie mają prawa zaskarżyć tej decyzji

Zawód maturzystów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego przegrali. Trybunał uznał, że brak możliwości zaskarżenia unieważnienia matury do sądu administracyjnego jest zgodny z konstytucją. Licealistom z Ostrowca Świętokrzyskiego cztery lata temu unieważniono pisemny egzamin maturalny z chemii na poziomie rozszerzonym, bo ich prace uznane zostały za napisane niesamodzielnie. Maturzyści wystąpili m.in. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi i następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Warszawa: ponad 70 lat w podłodze kamienicy przetrwała konspiracyjna skrytka

Zwykły remont jednej z warszawskich kamienic przyniósł zaskakujące – i niezwykle ważne historycznie – znalezisko. W podłodze lokalu ponad 70 lat tkwiła konspiracyjna skrytka z czasów drugiej wojny światowej. Ujawniono ją przy okazji wymiany podłogi. Mechanizm otwierający skrytkę trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ustalono, że korzystał z niej słynny płk Jan Rzepecki.

Minister zdrowia chce reaktywować tzw. podatek Religi. Wzrosną składki na OC?

Czy część składki OC powinna iść na pokrycie leczenie ofiar wypadków? Taki pomysł zaproponował we wtorek rzucił wczoraj nowy minister zdrowia. Prof. Marian Zembala nie powiedział, o jak duży procent mu chodzi. Kiedyś było to 12 proc. – był to tzw. podatek Religi, szybko przez Platformę Obywatelską zniesiony. Czy tak duży fragment składki OC będzie konieczny? Według wyliczeń wynika, że poprzednio zebrane sumy wielokrotnie przekroczyły potrzeby.

Zabytkowym traktorem przejedzie 700 kilometrów z Podbeskidzia nad Bałtyk

Pozytywnie zakręcony człowiek na traktorze jedzie nad morze. Trasa wyjątkowo długa – aż 700 kilometrów z Podbeskidzia nad Bałtyk. Maszyna zaś wielce zabytkowa – 60-letni „Ursus” rozwijający maksymalną prędkość 40 km/h. Podróż na zlot starych ciągników w Łazach potrwa około trzech dni, a nieco szalonej ekspedycji podjął się miłośnik i kolekcjoner traktorów z Bielska-Białej.

Nowy Batmobil oficjalnie zaprezentowany

Bardziej przypomina czołg niż samochód i wszyscy chłopcy – mali i duzi – marzą o tym, by go poprowadzić. Chodzi oczywiście o Batmobil, czyli pojazd, którym porusza się w filmach Batman. Najnowsza wersja tego auta, która wystąpi w kolejnej części filmu o Człowieku-Nietoperzu – „Batman versus Superman: Świt Sprawiedliwości”, została właśnie zaprezentowana w Las Vegas.

Faith No More w Krakowie. Dlaczego fani musieli czekać 18 lat na nowy album?

Charyzmatyczny Mike Patton i jego koledzy z zespołu Faith No More zaczarowali fanów, którzy przybyli do Areny Kraków. To był już szósty występ amerykańskiej grupy w Polsce. Tym razem kalifornijski zespół przyjechał promować swój najnowszy, wydany w maju, album, na który fani musieli czekać aż 18 lat. Dlaczego tak długo? Odpowiedzi udzielił basista zespołu Billy Gould.

Szczecin idzie na wojnę z piratami drogowymi

Szczecińska drogówka rozpoczyna obławę na kierowców, którzy przekraczają prędkość. Funkcjonariuszom mają w tym pomóc wideorejestratory i policyjny monitoring. Kierowcy powinni jednak zdjąć nogę z gazu w całym kraju, bo po wejściu w życie nowych przepisów, policjanci na prędkość są szczególnie wyczuleni.

Po śmierci 25-latka, który utonął w Krakowie. Jak udzielać pomocy nad wodą?

Ludzie chodzili, przepływali koło niego, ale nikt nie zareagował. 25-latek utonął na krakowskich Bagrach. Jak tylko plażę opuścili policjanci i prokurator, do wody znów zaczęli wchodzić pierwsi plażowicze. Kąpiel tam nie jest zakazana, ale w razie kłopotów nie ma co liczyć na ratowników, bo to miejsce nie jest strzeżone. Warto zatem wiedzieć, jak reagować w podobnych sytuacjach i na co zwracać uwagę.

Kraków: badacze odkryli zapomniane katakumby pod… „oknem papieskim”

Zaskakujące odkrycie w centrum Krakowa. Badacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” przewiercili się do nieznanych wcześniej krypt pod kościołem oo. Franciszkanów w Krakowie. Wszystko wskazuje na to, że sieć podziemnych grobowców może mieć drugą, jeszcze niższą kondygnację. Na nagraniach z endoskopu widać około dwudziestu, dobrze zachowanych trumien. Część z nich może należeć do Arcybractwa Męki Pańskiej, zwanego również Arcybractwem Dobrej Śmierci, czyli świeckiego zrzeszenia religijnego, które działa przy kościele oo. Franciszkanów. Przy serii odkryć był reporter Faktów – Mateusz Kudła.

Robert Biedroń kontra Andrzej Duda. Mocna riposta prezydenta Słupska

– Jeżeli Andrzej Duda ma taki stereotyp geja, to proszę sobie wyobrazić, co on myśli o Żydach, Romach, Niemcach czy Rosjanach – powiedział Robert Biedroń w TVN24, punktując prasowy wywiad Andrzeja Dudy. Prezydent elekt w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiedział, że usiądzie z gejami przy jednym stole i zapewnił, że nie ma nic przeciwko pracy homoseksualistów w jego kancelarii. Jest jednak jedno „ale” – szczegóły w materiale Mateusza Kudły.

Sejm Dzieci i Młodzieży. Wyjątkowa sesja z okazji Dnia Dziecka

„Polityka może być dobra, może być rozmową o przyszłości. To nie tylko kłótnie” - mówiła w poniedziałek w czasie obrad Sejmu Dzieci premier Ewa Kopacz. Wyraziła nadzieję, że ich obecność w Sejmie będzie "szczepionką", dzięki której w dorosłym życiu będą uczestniczyć w polityce. Premier wzięła udział w XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Dziecka. Na sali nie brakowało gorącej atmosfery: z mównicy padały zarzuty w stronę rządu, a w ławach słychać było buczenie.

Lubin: policjanci radzili jak unikać gwałtów. „Baba pijana to cnota sprzedana”

Policjanci z Lubina radzą, jak uniknąć gwałtu. Robią to jednak w sposób, który wywołuje co najmniej konsternację. Na stronie internetowej komendy można było przeczytać, że krótkie spódnice i wydekoltowane bluzki należy zostawić raczej na spotkania w gronie zaufanych znajomych. Nie należy pić alkoholu, albo spożywać go do momentu, kiedy kobieta „wszystko wokół widzi i postrzega wyraźnie”. Swój „policyjny poradnik dla kobiet” okrasili również cytatem” istnieje takie chamskie przysłowie baba pijana to cnota sprzedana” – piszą funkcjonariusze w specjalnym poradniku. Śmiałych cytatów znajdowało się tam więcej, jednak po zainteresowaniu mediów – szybko zniknęły z policyjnej witryny. Funkcjonariusze zaś muszą się poważnie tłumaczyć. Materiał Mateusza Kudły.