Niemal 400 zawodników zmierzyło się w zawodach triathlonowych, czyli w pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze, zorganizowanych w Starogardzie Gdańskim. Wśród nich pojawił się wyjątkowy duet: chora na porażenie mózgowe 10-letnia Paulina oraz jej wujek. Dziewczynka jest pierwszą w Polsce niepełnosprawną osobą, która wzięła udział w takich zawodach. Gdy jej wujek płynął, znajdowała się w pontonie, w czasie jazdy na rowerze była w specjalnej przyczepce, a podczas biegu - w wózku.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta obniża koncentrację i utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Niby to jasne, a jednak policjanci muszą o tym przypominać. "Łapki na kierownicę" nazywa się nowa akcja policji, która ma zwrócić uwagę na to, jak niebezpieczne jest korzystanie z komórki w czasie jazdy.

Zjazd klubów "Gazety Polskiej" i goście z pierwszych ław rządowych. Do Spały przyjechał m.in. prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu. Nie zabrakło ministra obrony Antoniego Macierewicza, który przez ponad godzinę mówił o ustaleniach podkomisji smoleńskiej. - Ta katastrofa dokonała się w powietrzu - mówił szef MON. Zapowiedział, że komisja popracuje jeszcze co najmniej rok i ogłosił, że chce zaangażować do współpracy "najlepsze instytuty świata". Na Zjeździe nie było prezesa Jarosława Kaczyńskiego ani Premier Beaty Szydło, którzy wystosowali listy do uczestników wydarzenia.

Były negocjacje, spotkania i rozmowy, ale nic z nich na razie nie wynika. Przyszłość szkoły sportowej dla dzieci niepełnosprawnych w Bytomiu ciągle stoi pod dużym znakiem zapytania. To jedyna tego typu placówka w kraju. - Nie ujmując szkołom masowym, tu nie ma podziałów na dzieci zdrowe i na dzieci chore. Tu wszystkie dzieci są równe - mówi Ewa Kulik-Fojd, matka jednego z uczniów tej szkoły. Właściciel budynku chce go sprzedać. - Negocjujemy w tym kierunku, aby dzieci nie musiały opuszczać naszych nieruchomości - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego. Rodzice zapowiadają, że będą walczyć o szkołę do końca.

Wystarczyło przynieść flakon drogich perfum, żeby obronić prace magisterską. Takie metody stosowała doktor habilitowana z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Sąd Rejonowy skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 6 tysięcy złotych grzywny i 3 letni zakaz zajmowania stanowiska nauczyciela akademickiego. Wyrok nie jest prawomocny, dlatego Teresa B. nadal jest na liście pracowników uczelni. Jej przełożeni zapewniają, że nie ma już żadnych zajęć ze studentami.

Pan Kazimierz ma 96 lat i w piątek popłynął w mistrzostwach "Masters". Wystartował tam także jego kolega, pan Jan - 86-latek, który w ciągu pięciu ostatnich lat zdobył 34 medale. Przed nimi trzy dni zmagań podczas Letnich Otwartych Mistrzostw w pływaniu "Masters", w których udział weźmie 506 osób z 11 państw.

Zatrzymano 21-latka który ranił policjanta w Tarnowie. Do zdarzenia doszło około 1 w nocy. Młody mężczyzna jadący rowerem zaczepiał kobietę wracającą z nocnej zmiany w pracy. Kobieta wezwała policję. Kiedy jeden z funkcjonariuszy próbował złapać mężczyznę, ten wyciągnął nóż i dwukrotnie ugodził nim policjanta. Później wsiadł na rower i uciekł. Policjant przeszedł operacje w tarnowskim szpitalu. Przebywa obecnie na oddziale chirurgii ogólnej. Po kilkunastu godzinach zatrzymano napastnika, który był już wcześniej znany policji. Odpowie za czynną napaść na funkcjonariusza.

Historia o nadziei i determinacji silniejszych, niż lekarskie diagnozy. Rodzice 13 lat temu usłyszeli wyrok. Nell urodziła się z porażeniem mózgowym. Nikt nie dawał szans, że będzie chodzić, ani że kiedykolwiek się usamodzielni. Mimo to, nie poddali się. Na własną rękę zaczęli szukać nowych metod terapii. Dziś dziewczynka chodzi, uczy się w klasie integracyjnej, wykonuje coraz więcej czynności, a małżeństwo Hawryluków dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami. Prowadzą w Warszawie centrum terapeutyczne, do którego przyjeżdżają pacjenci z całej Europy.

Poznań frontem do seniorów. Urzędnicy proponują szereg ułatwień dla osób starszych, tak, by żyło im się lepiej i wygodniej. Specjalnie dostosowane mieszkania, komunikacyjne ułatwienia, w tym między innymi darmowe przejazdy taksówkami do lekarza i w sprawach urzędowych. To tylko niektóre z elementów całego pakietu wsparcia dla starszych osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia, Poznań jest drugim po Gdyni najbardziej przyjaznym seniorom miastem w Polsce.

"Jeśli spróbujesz, możesz umrzeć". Trudno o bardziej prosty przekaz. W ustach popularnych raperów brzmi nie jak wskazówka, a wręcz jak nakaz. "Dopal Dopalaczom" to teledysk, który ma być najnowszą bronią przeciwko tego typu środkom odurzającym. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, by nie pojawiały się doniesienia o kolejnych zatruciach i coraz młodszych poszukiwaczach zabójczego odlotu. - Uzależniają się ci, którzy mają szczęście, ponieważ ci, co mają pecha, po pierwszym razie lądują w piachu - mówi Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Co najmniej 30 osób zostało rannych, kiedy zawalił się most wiszący w Ekwadorze. Moment zdarzenia został nagrany przez świadka wypadku. Na moście w prowincji Manabi na zachodzie Ekwadoru stało 150 osób. Oglądali występy na lokalnym festynie. W pewnym momencie most się zerwał i kilkadziesiąt osób wpadło do wody. Niektórzy z nich zostali ciężko ranni. Według władz, główny powód katastrofy to przeciążenie konstrukcji. Lokalne media poinformowały, że most nie był konserwowany w odpowiedni sposób.

Szansa na rewolucyjne leczenie wzroku za pomocą komórek macierzystych z rogówki zdrowego oka. Pionierską operację właśnie wykonali polscy lekarze - specjaliści z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza na świecie taka terapia komórkami macierzystymi. W kolejce są następni pacjenci, między innymi 9-letni Kuba.

Sygnał ostrzegawczy w policji. Na alarm biją sami policjanci, bo mówią, że służba potrzebuje gruntownej naprawy. Jest coraz gorzej: funkcjonariusze zwalniają się ze służby, żeby pracować w supermarketach, a system szkoleń jest najkrótszy w Europie. Policyjni związkowcy przygotowali program naprawczy, przekażą go ministrowi spraw wewnętrznych. Jeśli nie wprowadzi go w życie, to ma odbyć się ogólnopolski strajk.

Tydzień wyjątkowych wydarzeń zakończony koncertem w sopockiej Operze Leśnej i pokazem kulinarnym - to wszystko z okazji festiwalu "Memphis in Poland" w Sopocie. W poniedziałek wydarzenie zainaugurowała wystawa "Freedom Award" w Europejskim Centrum Solidarności poświęcona laureatom Nagrody Wolności.

Obywatel Niemiec próbował zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie. Najpierw bez problemu zaliczył łuk, ale kiedy egzaminator wszedł do samochodu, natychmiast wyczuł alkohol. I chociaż kursant jeszcze w samochodzie zapewniał, że nic nie pił, to w trakcie badania alkomatem przyznał, że już jedno prawo jazdy w Niemczech stracił. Właśnie za jazdę pod wpływem. Sąd ukarał go ekspresowo.

Ruszyły prace komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Na razie komisja kierowana przez Patryka Jakiego ustaliła harmonogram prac i już wiadomo, że pierwsze rozprawy odbędą się w sprawie ulicy Twardej. Na świadka zostanie wezwana prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że stawić się nie zamierza.

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Być jak Lionel Messi czy Robert Lewandowski to marzenie wielu początkujących piłkarzy. Aby stać się naprawdę dobrym zawodnikiem, trzeba dużo pracować i to od najmłodszych lat. Do Warszawy przyjechało w ten weekend wiele dzieci z całej Polski. Jedni, żeby trenować i uczyć się gry od najlepszych z Ekstraklasy, a inni po to, żeby dostać się do szkoły piłkarskiej FC Barcelony - Escola Varsovia.

Niezwykłe urządzenie, które pozwala chorym mówić. Cyber-oko to niepozornie wyglądający monitor, który śledzi ruch gałek ocznych. Pacjent wzrokiem wskazuje właściwą odpowiedź i dzięki temu nareszcie może wyrazić, co go boli, co chce zjeść, a nawet nauczyć się mówić i pisać. To wielki krok w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i po udarach. Urządzenie stworzyli polscy naukowcy.

Patryk Wnorowski z Białegostoku, mimo amputacji nogi i braku pracy, nie poddał się i nauczył nowego zawodu. Pasją do fryzjerstwa zaraziła go żona, która jednocześnie jest jego nauczycielką. Praca okazała się terapią dla niego i niepełnosprawnych klientów. Otrzymują oni dwudziestoprocentowe zniżki na usługi w salonie.

Ubiegłotygodniowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski ma być wnikliwie zbadana przez Trybunał Konstytucyjny. Są aż trzy wnioski w tej sprawie - złożyli je marszałek Sejmu, Prokurator Generalny i grupa posłów PiS. Według opozycji to nic innego jak próba osłabienia pozycji Sądu Najwyższego i podważenie jego wiarygodności. Wioski krytycznie ocenia też środowisko prawnicze.