Sejm zajmie się zamianami w ordynacji wyborczej. Propozycje krytykuje PKW

Dwie komisje, nowe okręgi wyborcze i ordynacja proporcjonalna zamiast większościowej - tak PiS chce zmienić ordynację wyborczą. I to w ekspresowym tempie. Niecałe dwa tygodnie po zaprezentowaniu projektu jest decyzja o jego pierwszym czytaniu. Sejm zajmie się nim w czwartek. Przy okazji krytyki nie szczędzi opozycja i część ekspertów.

Kaczyński premierem, Szydło kandydatką na prezydenta Warszawy?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma zastąpić w fotelu szefa rządu Beatę Szydło. W najbliższym czasie, szczegóły zmiany premiera mają być omawiane na na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z liderem partii rządzącej. Wraz z nowym szefem rządu, głowa państwa ma zyskać większy wpływ na politykę zagraniczną. A co z Beatą Szydło? Ma być kandydatem PiS na prezydenta Warszawy.

Zima jest dla nich bardzo ciężka. Szczecin pomaga osobom bezdomnym

Zima i nadchodzące ochłodzenie to szczególnie trudny czas dla osób, które żyją na ulicy. Dlatego w Szczecinie uruchomiono pogotowie zimowe, które pomaga bezdomnym. Gromadzone są zimowe zapasy, ale pomóc mogą wszyscy. Przyda się każda para rękawiczek, tak jak każda złotówka wpłacona na pomoc potrzebującym.

Listopadowy atak zimy w Warszawie

Warszawskich kierowców nad ranem w poniedziałek przywitały silne opady śniegu. Nie obyło się bez korków i pługosolarek na drogach. Ponadto nie wszyscy zdążyli z wymianą opon na zimowe. Synoptycy radzą odwiedzić warsztat wulkanizacyjny jak najszybciej. Choć to tylko pierwsza runda zmagań jesieni i zimy, to ta druga zmierza do nas nieuchronnie.

Historia Karola poruszyła serca. Ruszyła akcja rejestracji dawców

Aby żyć Karol potrzebuje pomocy, potrzebuje dawcy szpiku. 9-latek cierpi na białaczkę szpikową i ma bardzo rzadki genotyp. W światowej bazie, spośród ponad trzydziestu milionów dawców, nie udało się znaleźć genetycznego bliźniaka. Ale poszukiwania trwają. Teraz rusza akcja rejestrowania nowych dawców. Rodzice Karola liczą, że uda się znaleźć szpik, który uratuje życie ich dziecku.

Macierewicz na straconej pozycji? "Prezydenta się nie da odwołać"

Mocne słowa prezydenta o "ubeckich metodach" ministra Macierewicza. Andrzej Duda chce załatwienia sprawy gen. Kraszewskiego - jak mówi prezydencki minister - ''bez zbędnej zwłoki''. Na linii pałac MON jest klincz, a w powietrzu wisi rekonstrukcja rządu. Opozycja twierdzi, że ukróceniem sporu byłaby dymisja ministra obrony.

Komisja Wenecka ma wydać cztery opinie o zmianach w polskim prawie

Komisja Wenecka szykuje nowe rekomendacje dla polskiego rządu. Tym razem będą one dotyczyły między innymi zmian w prokuraturze, w sądach oraz prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Co najmniej 4 opinie mają być gotowe i przyjęte w grudniu. Już teraz rządzący mówią, że eksperckie rady są zbędne, bo nic nadzwyczajnego w Polsce się nie dzieje. Innego zdania jest opozycja.

"Wszyscy do wioseł". Akcja Fundacji Legii oraz kibiców klubu

W tym przypadku sport to nie tylko zdrowie, ale też realna pomoc. W Warszawie trwa akcja "wszyscy do wioseł". To pomysł fundacji Legii i grupy kibiców. Akcja polega na tym, by na siłowni pokonać dystans ponad 1000 kilometrów, czyli całą długość Wisły. Wszystko po to, żeby zebrać pieniądze na karetkę pogotowia dla Centrum Zdrowia Dziecka.

Prezydent Łodzi oskarżona o poświadczenie nieprawdy. "Nie czuję się winna"

Ruszył proces Hanny Zdanowskiej. Prokuratura oskarża ją o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, które były niezbędne do zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania przez jej partnera. Włodzimierz G. też musi się tłumaczyć przed sądem. Usłyszał zarzut posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami. Zdarzyło się to w 2008 roku, kiedy Zdanowska nie była jeszcze prezydentem Łodzi, tylko posłanką Platformy Obywatelskiej.

Zmarł 3,5-letni chłopczyk, który miał być pobity przez ojca

Zmarł 3,5-letni chłopiec, który trafił do szpitala w Grudziądzu po ciężkim pobiciu przez partnera matki. To nie był jedyny taki przypadek w ostatnich dniach - w Białymstoku o życie walczy 2-miesięczne dziecko, pobite przez swojego ojca. Na Śląsku policja wyjaśnia, dlaczego doszło do tego, że matka wyrzuciła przez okno dwuletniego syna.

Siedem dni, milion widzów. "Listy do M. 3" z nowym rekordem

Ponad milion widzów w siedem dni - "Listy do M.3" świętują nowy rekord. Film z plejadą polskich gwiazd nie tylko bawi i wzrusza publiczność, ale też wprowadza w świąteczną atmosferę. "Listy do M." to cykl komedii świąteczno-romantycznych produkcji TVN. Trzeciej części wystarczył tylko tydzień, żeby ponownie podbić serca widzów. Tak dobrej passy nie miał jeszcze żaden film z tej serii. Drugie "Listy do M." zgromadziły milionową publiczność po dwóch tygodniach kinowych seansów, a pierwsza część do takiego wyniku potrzebowała jeszcze dodatkowych siedmiu dni. "Listy do M. 3" wyreżyserował Tomasz Konecki - twórca takich hitów jak "Testosteron" czy "Lejdis". W obsadzie oczywiście nie zabrakło Agnieszki Dygant, Piotra Adamczyka i Tomasza Karolaka. Na planie pojawili się też nowi aktorzy w tej serii - między innymi Borys Szyc, Stanisława Celińska czy Andrzej Grabowski.

Jest wina, kary nie będzie. Sąd oddalił kasację w sprawie śmierci córki Bartłomieja Bonka

Jest wina, ale za śmierć 15 miesięcznej Julii, córki polskiego sztangisty Bartłomieja Bonka, kary nie ma. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku dla lekarki, która odbierała poród. W ubiegłym roku Sad Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył sprawę na okres dwóch lat. Uzasadniając, że lekarka ma wzorowa opinie. Dziewczynka podczas naturalnego porodu zaczęła się dusić. Nie przeprowadzono cesarskiego cięcia. Zmarła z powodu obustronnego zapalenia płuc. Biegli stwierdzili, że to skutek powikłań po źle przeprowadzonym porodzie.

Symbol Rzeszowa do likwidacji? IPN za, mieszkańcy przeciw

Dla jednych - niechlubny relikt przeszłości, dla pozostałych to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego od lat budzi kontrowersje, a teraz grozi mu wyburzenie. Instytut Pamięci Narodowej jest za. Zupełnie innego zdania są mieszkańcy i lokalne władze. Prezydent miasta Tadeusz Ferenc chce nawet wpisania monument na listę zabytków.

Jeden na 30 milionów. 9-latek pilnie potrzebuje genetycznego bliźniaka

9-letni Karol ze Środy Sląskiej walczy z białaczką. I w tej walce potrzebuje wsparcia. Ma bardzo rzadki genotyp. Wśród ponad 30 milionów zarejestrowanych na całym świecie dawców szpiku nie znalazł się nikt, kto pasowałby idealnie. Być może jego genetyczny bliźniak kryje się wśród osób, którzy dopiero myślą o zgłoszeniu się do bazy potencjalnych dawców. Ta procedura jest prosta, a może uratować życie nie tylko Karolowi.

Nowi komisarze, nowe okręgi, nowa ordynacja. PiS chce zmian przed wyborami

Zmiany w ordynacji wyborczej i w samej Państwowej Komisji Wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość bierze się za zasady wyboru burmistrzów, rad gmin, powiatów i sejmików. Projekt jest poselski, dlatego nie wymaga konsultacji. Po błyskawicznym procedowaniu może wejść w życie jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami. A opozycja trybowi i charakterowi zmian mówi wyraźne "nie".

Incydenty na marszu narodowców we Wrocławiu. Na czele szli Piotr Rybak i Jacek Międlar

99. rocznica odzyskania niepodległości w cieniu nacjonalistycznych incydentów również w stolicy Dolnego Śląska. We Wrocławskim "Wielkim Marszu Polski Niepodległej" wzięło udział około 2 tysięcy osób. Miało być rodzinnie i patriotycznie, a momentami było bardzo niebezpiecznie. W stronę kontrmanifestantów poleciały race, petardy i cała masa wulgaryzmów. Jedna osoba została ranna.

12 kobiet przeciw marszowi narodowców. Minister Błaszczak: próbowały ograniczyć prawa innych

Aktywistki z Obywateli RP stanęły na trasie sobotniego marszu środowisk narodowych z transparentem przeciwko faszyzmowi. Były szarpane, kopane, oplute. Minister Spaw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uważa, że próbowały zablokować pokojowy marsz, a policja, że wiedziały co robią i czym to grozi. Obywatele RP mają żal, że marsz narodowców nie został rozwiązany i chcą donieść do prokuratury na władze Warszawy za to, że tego nie zrobiły.

Poznań walczy z samotnością seniorów. "Mali Bracia Ubogich" pomagają

Darmowe taksówki, usługi złotej rączki, kurs pierwszej pomocy i pomoc wolontariusza. Poznań walczy z poczuciem samotności wśród seniorów. Wiele osób na emeryturze nie może liczyć na pomoc rodziny, ale wnuczka bądź wnuczkę można znaleźć w Stowarzyszeniu "Mali Bracia Ubogich". Z taką osobą można jechać do lekarza i porozmawiać, bo właśnie drugiego człowieka emerytom brakuje najbardziej.