Rewolucja w profilaktyce raka. Polacy stworzyli innowacyjne testy

Polscy specjaliści jako pierwsi na świcie opracowali tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Wystarczy rejestracja na stronie i pobranie krwi. Specjaliści ocenią 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania i jeśli znajdą mutację - zaczną profilaktykę. Nowej generacji testy genetyczne w onkologii są wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki były w piątek, informacja w poniedziałek. Śledczy badają sprawę zatrucia wody

Prokuratura w Siemiatyczach wyjaśnia dlaczego doszło do zatrucia wody. W miejskim wodociągu wykryto bakterie z grupy coli. 15 tysięcy mieszkańców ma spory kłopot, bo woda z kranu nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Śledczy sprawdzają również, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników, którzy zbyt późno poinformowali mieszkańców o zagrożeniu. Sanepid wstępne wyniki miał w piątek, ale oficjalny komunikat pojawił się dopiero w poniedziałek, bo w weekend laboratorium nie pracuje. I wtedy okazało się, że woda nie tylko nie nadaje się picia czy gotowania, ale też do kąpieli i mycia naczyń. Na ulicach stanęły beczkowozy, a do przedszkoli, szkół, szpitali dowożona jest woda w butelkach.

Niemcy wydali instrukcję w sprawie żubrów. Odstrzelenie "w absolutnie wyjątkowych sytuacjach"

Co powinien zrobić Niemiec, jeśli na swojej drodze spotka żubra z Polski? Na pytanie odpowiada Ministerstwo Środowiska Brandenburgii. Opublikowano specjalną instrukcję, zgodnie z którą w przypadku pojawienia się zwierzęcia należy zachować spokój i zawiadomić właściwe urzędy, a żeby zyskać czas, zwierzę można osaczyć lub zamknąć. Instrukcję wydano po tym, jak dwa miesiące temu myśliwy zastrzelił żubra z Polski.

Wieszaki pod gołym niebem. "Wymiana Ciepła" także w Kaliszu

Ciepłe ubrania na zimne tygodnie potrzebne są wszystkim, ale nie wszystkich na nie stać. Na szczęście wielu stać na dobry gest - stąd powodzenie akcji "Wymiana Ciepła". Na ulicach Kalisza stanęły wieszaki. Kto może, ten zostawia na nich kurtki, płaszcze i szaliki. Bierze ten, kto potrzebuje. Bez opłat, bez formalności i bez wstydu. Podobne wieszaki mają Warszawa, Wrocław, Szczecin czy Łódź.

Radny o Kenijczykach w półmaratonach: podobne do cyrku wędrownego

Kontrowersyjne słowa radnego ze Świdnicy. Miał zażądać zakazu startu Kenijczyków w miejskim półmaratonie, a ich występy porównał do "cyrku wędrownego ze zwierzętami". Radny uznał, że Kenijczycy startują w maratonie tylko po to, aby zarobić. Część świdnickich urzędników nie kryje oburzenia, obrońcy praw człowieka mówią, że to rasizm.

Premiera "Ludzi z klisz" w Walimiu

Wyjątkowa premiera - wyjątkowego filmu. W Walimiu, bo tam się wszystko zaczęło. Historie mieszkańców tej miejscowości zamknięte w czarno-białych kadrach. Odnalezione przypadkowo na strychu ocalone i odtworzone na nowo. W filmową całość zebrał je nasz redakcyjny kolega - Mateusz Kudła. Jego praca była wielokrotnie nagradzana na zagranicznych festiwalach. Teraz "Ludzi z klisz" obejrzeli ludzie z Walimia.

Są zarzuty za dla matki i jej partnera, którzy katowali dzieci

Koszmar kilkuletnich chłopców - w marcu ubiegłego roku zostali odebrani matce, która się nad nimi znęcała. Kobieta została pozbawiona praw rodzicielskich i czeka na rozprawę sądową. Chłopcy leczą rany, nadal nie tylko psychiczne. Matka i jej partner usłyszeli zarzuty usiłowania zabójstwa Marcela, znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad obojgiem starszych chłopców, a Marek K. dodatkowo - ich gwałcenia.

Antoni Macierewicz nie skomentował słów prezydenta

Szef MON Antoni Macierewicz był aktywny publicznie w niedzielę, ale z szansy na skomentowanie wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy z rozmowy w programie "Kawa na Ławę" nie skorzystał. Pytany o kulisy decyzji o wycofaniu wniosków o awanse generalskie, minister obrony narodowej opowiadał o powołaniu kolejnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ta uroczystość odbyła się w Rzeszowie.

Powstaje pierwszy na Pomorzu bank mleka kobiecego

Już wkrótce w Szpitalu Morskim w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. Ma umożliwiać karmienie naturalnym pokarmem noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. To mleko ma dobroczynne właściwości: wspomaga układ nerwowy, pokarmowy i odpornościowy. Dlatego tym mamom, które nie mogą karmić, pomogą inne mamy.

Kładka dla pieszych runęła na samochody. Uszkodziła ją ciężarówka

Kładka dla pieszych runęła na ulicę i przygniotła przechodnia. Do tragicznego wypadku doszło na zachodzie Ekwadoru. O kładkę zahaczyła przejeżdżająca ciężarówka. Wszystko zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Na nagraniu widać, jak samochód ciężarowy z podniesioną naczepą próbował przejechać pod kładką dla pieszych i uderzył w nią. Chwilę później cała kładka z pieszymi runęła na jezdnię prosto na nadjeżdżające samochody. Kilku osobom udało się w ostatniej chwili uciec. Jedna zginęła. Droga była zablokowana przez wiele godzin. Teraz miejscowa policja sprawdza, jak doszło do wypadku i dlaczego kierowca nie opuścił naczepy.

Rozpędzone auto wjechało do Wary. "Można założyć różne wersje wydarzeń"

Prokuratura bada przyczyny tragicznego wypadku w Kostrzynie nad Odra. Samochód zjechał z drogi i wpadł do Warty. W środku były dwie kobiety. Nie miały szans na przeżycie, choć niemal natychmiast na miejscu pojawili się strażacy i płetwonurkowie. Zabezpieczono monitoring z chwili, kiedy samochód wpadł do rzeki. Akcja wydobywania auta trwała ponad 8 godzin.