Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary

Z powodu zanieczyszczenia powietrza chorujemy i umieramy, a z roku na rok jest coraz gorzej. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zbadali, jak smog wpływa na liczbę pacjentów z zawałami serca i udarami. Liczby mówią same za siebie. Z powodu zanieczyszczeń rocznie umiera około 47-50 tysięcy ludzi, czyli jedno miasteczko.

W Chorzowie ruszył Memoriał Dariusza i Brygidy Kmiecików. "To jest specjalny dzień"

Reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik uwielbiał piłkę nożną i sam wielokrotnie reprezentował dziennikarzy w różnych charytatywnych meczach. Dlatego w sobotę najbliżsi wyszli na boisko, żeby właśnie w ten sposób uczcić Dariusza, jego żonę i syna Remigiusza. Cała rodzina zginęła 3 lata temu pod gruzami kamienicy w centrum Katowic, która zawaliła się po wybuchu gazu.

Bobot - robot pomagający chorym dzieciom

Jest pomocnikiem chorych dzieci i personelu medycznego. Bobot, bo tak nazywa się robot z Politechniki Białostockiej zmierzy temperaturę, sprawdzi puls i nawet opowie bajkę. Sympatycznie wyglądająca maszyna ma pomagać na oddziałach dziecięcych i rozweselać pacjentów. Jak się okazuje roboty są coraz częściej wykorzystywane w pracy dziećmi.

Nieformalny początek kampanii samorządowej

Tak gorącej politycznej soboty nie było od dawna. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi o jedności prawicy, wspólnej drodze do sukcesu i o małym sporze w rodzinie Zapewnia, że w jedności uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Opozycja również nie milczy - tu też słychać o zjednoczeniu i "totalnej propozycji" dla Polaków. Lider PO Grzegorz Schetyna ani razu nie mówił o partii rządzącej - za to bardzo dużo obiecywał swoim wyborcom. Natomiast szef Nowoczesnej Ryszard Petru dodaje, że siłą jest tworzenie wspólnych list wyborczych.

Poznał kobietę na portalu randkowym, potem nakłonił do prostytucji

35-letni obywatel Bułgarii odpowie za handel ludźmi i sutenerstwo. Mężczyznę udało się namierzyć, kiedy jego ofiara przerwała milczenie. Kobietę poznał na portalu randkowym, obiecał wspólne życie i pomoc w trudnej sytuacji finansowej. Później nakłonił ją do prostytucji, z której sam czerpał zyski.

Miał zabić rodziców, usłyszał zarzuty. 25-latek z Falenicy nie okazuje skruchy

Nie chce składać wyjaśnień, nie przyznaje się do winy. Nie pokazuje też żadnych emocji, ani skruchy. 25-latek z Falenicy jest podejrzany o zamordowanie swoich rodziców. Usłyszał zarzut podwójnego zabójstwa. Miał zadać obojgu po kilka ciosów nożem. Oboje zmarli z powodu wykrwawienia. Wciąż nie wiadomo, dlaczego zaatakował. Śledczy mówią o rodzinnych nieporozumieniach.

Ryzykują życie dla fajnej foty na "fejsa"

Otwierają włazy, wchodzą do kanałów i robią zdjęcia. Po co? Żeby pochwalić się w mediach społecznościowych. Przedstawiciele łódzkich wodociągów mówią o nowej, bezmyślnej modzie, która może skończyć tragedią.

Sfałszowane dane i zlepek kilkunastu tożsamości. Małżeństwo oszukiwało "na aktora"

Ukradli wizerunek amerykańskich i polskich aktorów, żeby w internecie sprzedawać podrobione zegarki, biżuterię czy żarówki do samochodów. Taki scenariusz na biznes wymyśliło sobie małżeństwo 30-latków z Łodzi. Oszukali klientów na ponad 250 tysięcy złotych. Teraz usłyszeli zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami i wprowadzenia na rynek podróbek.

"Decyzja spontaniczna". Polscy fani wspierają Kubicę

Czy Robert Kubica wróci do Formuły 1? Duży wpływ na to mogą mieć testy na torze Hungaroring. Polski kierowca testuje bolid Formuły 1 zespołu Williams. Brytyjczycy kompletują obsadę na przyszły sezon. Na Węgry udali się też polscy kibice, którzy chcą wesprzeć Kubicę.

"Braki kadrowe są dramatyczne". Lekarze wolą pracować za granicą

Przybywa ich na proteście, ubywa w szpitalach. Jednak nie z powodu obecnej głodówki. To problem kadrowy alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Co roku setkom osób z wykształceniem medycznym wydawane są zaświadczenia, dzięki którym mogą wyjeżdżać pracować za granicą. Ci, którzy decydują się na wyjazd, robią to ze względów finansowych.

Prezes PWPW odwołany. "Mamy do czynienia z wojną gangów wewnątrz PiS"

Oficjalnym powodem odwołania prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest "nasilający się konflikt z pracownikami i związkami zawodowymi" - informuje MSWiA. Mówi się też o wizerunkowym fiasku kampanii paszportowej. Opozycja z kolei zwraca uwagę na związki Piotra Woyciechowskiego z Antonim Macierewiczem, a szef "Solidarności" oburza się na podsłuchiwanie pracowników.

Sąd umarza, policja składa zażalenia. "Osobista decyzja Błaszczaka"

Doszło do wykroczenia, uczestnicy powinni ponieść konsekwencje - tak policja tłumaczy decyzję o złożeniu zażalenia na postanowienie sądu w sprawie osób, które blokowały wjazd na Wawel politykom PiS. Sąd wcześniej wobec kilku osób umorzył takie postępowania. Opozycja sugeruje, że wniesienie zażalenia było inspirowane z góry.

Ma 69 lat i wciąż wygrywa. Niezwykłe wyczyny najstarszej uczestniczki zawodów BMX

Ma 69 lat i jest najstarszą w Stanach Zjednoczonych uczestniczką wyścigów na rowerach BMX. Co więcej, nadal wygrywa. Swój wiek podsumowuje krótko - to tylko liczba. Podobno wszystko zaczęło się 30 lat temu, kiedy trenowała swojego syna. Zdenerwowany powiedział jej kiedyś, że jeśli uważa, że to takie proste, to niech spróbuje sama. I tak zrobiła. Swoje umiejętności zaprezentowała w Fort Wayne w Indianie.

Są ekspertyzy, ale winnych brak. Niebawem rusza remont katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Ponad trzy miesiące od wybuchu pożaru w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim nadal nie wiadomo, czy ktoś w tej sprawie zawinił. Prokuratura przedstawiła wprawdzie wyniki ekspertyzy biegłych mówiące o zwarciu instalacji elektrycznej, ale czy ktoś miał na nią wpływ - być może - wyjaśnią kolejne badania. Wkrótce rozpocznie się remont świątyni. Pierwsze rusztowania stanąć mają już za kilka dni.

Za darmo tworzą projekty protez. Absolwenci pomagają niepełnosprawnym

Niezwykli ludzie robią niezwykłe rzeczy. Pomagają chorym i robią to za darmo. Absolwenci Politechniki Śląskiej tworzą projekty protez do druku w technologii 3D. Dzięki temu koszt takiej protezy jest nawet ośmiokrotnie niższy, bo płaci się tylko za jej wydrukowanie. W Bytomiu młodzi inżynierowie prowadzą warsztat z własnej kieszeni, ale można wesprzeć ich finansowo, wpłacając pieniądze na Fundację Rzeczy Niezwykłych.

Łódź ma nowe boisko dla dzieci, które jest nieczynne w weekendy

Sportowe boisko jak urząd - otwarte od poniedziałku do piątku. W weekendy wstępu brak. Kosztowało milion złotych. O jego budowie zdecydowali mieszkańcy Łodzi, w ramach budżetu obywatelskiego. Dzieci i młodzież nie mogą z niego w pełni korzystać, podobnie jak z placu zabaw, który stoi obok.

Ma 17 miesięcy, przeszedł 10 chemioterapii. Nadzieja dla Filipka kosztuje 2 miliony złotych

Neuroblastoma to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów dziecięcych. Pierwszą operację Filip przeszedł, gdy miał nieco ponad 2 miesiące. Ma za sobą 10 chemioterapii. Rak cały czas wygrywa. Ale pojawiła się szansa, by go pokonać. Daje ją klinika w Niemczech. Za nadzieję trzeba jednak zapłacić. Prawie 2 miliony złotych. Do zakończenia zbiórki i rozpoczęcia terapii zostało 5 dni. Więcej szans nie będzie.

Macierewicz: moment eksplozji na pokładzie tupolewa został zidentyfikowany

Szef MON przedstawia nowe informacje w sprawie katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz twierdzi, że w zapisie jednego z rejestratorów znaleziono moment eksplozji. Raport podkomisji smoleńskiej mamy poznać w 2018 roku. W rocznicę katastrofy - także ostatnia - 96 miesięcznica na Krakowskim Przedmieściu.

Marsz Nadziei w Białymstoku. Ma zachęcać do badań profilaktycznych

"Rak to nie wyrok" - pod tym hasłem ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei, by zachęcić mieszkańców do regularnych badań i przekonać do zdrowego trybu życia. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi - najczęstszą chorobą nowotworową wśród Polek. Co roku, z powodu zbyt późno wykrytych zmian, walkę o życie przegrywa 6 tysięcy kobiet.