75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Szef MSZ Niemiec prosi o przebaczenie

W czwartek mija 75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Godzina 17.00 to godzina W. To godzina, kiedy w stolicy, i nie tylko, rozbrzmiewają syreny i zatrzymuje się ruch uliczny. W ten sposób Polacy czczą pamięć niemal 200 tysięcy ofiar powstania. Premier Mateusz Morawiecki był w Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum odwiedził także szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Heiko Maas poprosił o przebaczenie.

Senat o 500 plus dla niepełnosprawnych. Zmieniono poprawkę opozycji

Senat zajmował się w środę ustawą wprowadzającą świadczenie 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości usunęli poprawkę PO, którą przez przypadek posłowie PiS przyjęli w Sejmie. Poprawka poszerzała grupę osób, która mogłaby się ubiegać o świadczenie. Sami niepełnosprawni w środę pojawili się przed budynkiem Sejmu, domagając się całkowitego zniesienia kryterium dochodowego.

Zmieniały się miejsca, jest nowa nazwa. Festiwal Owsiaka gra od 24 lat

Miał być podziękowaniem dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z czasem stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Do Kostrzyna nad Odrą przyciąga co roku tysiące osób. To Pol'and'Rock Festival – święto przyjaźni, miłości i muzyki. Choć w ciągu 24 lat zmieniło się wiele - w tym sama nazwa festiwalu, który przez długi czas był znany jako Przystanek Woodstock - to idea pozostała taka sama,

Wyrok ostateczny, ale wciąż nie wykonany. Co dalej z publikacją list?

Mija 14 dni od dostarczenia do Kancelarii Sejmu RP pisemnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazuje ujawnienie list poparcia kandydatów na członków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak listy nie zostały ujawnione, ponieważ Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zobowiązał Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od publikacji. Do sprawy włączył się też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kontrowersyjne "jedynki" Platformy. Hanna Zdanowska zrezygnowała

Nie wszystkim w Koalicji Obywatelskiej podobają się liderzy list w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Tomasz Zimoch to niespodzianka, Grzegorz Napieralski to ciekawy ruch. Czarnych koni Schetyny w wyścigu do Sejmu jest więcej, ale część z nich oznacza, że nad partią zawisły czarne chmury. Skład łódzkiej listy wyborczej doprowadził do rezygnacji z pracy w sztabie wyborczym popularnej prezydent miasta Hanny Zdanowskiej.

Loty marszałka Kuchcińskiego. Posłowie PO zwrócili się do KPRM po dokumenty

We wtorek posłowie PO-KO Sławomir Nitras i Jan Grabiec zwrócili się do szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka o udostępnienie w ramach kontroli poselskiej wszystkich dokumentów dotyczących przelotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowymi samolotami. W środę udali się z kontrolą do Kancelarii Premiera i spotkali się z szefem KPRM.

Rewolucyjna metoda i drugi taki przeszczep

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach idą za ciosem. Była pionierska operacja, teraz jest drugi niezwykły i skomplikowany przeszczep. Dzięki niemu, 65-letni pacjent, bez krtani, będzie mógł normalnie mówić, oddychać i jeść. Tak jak sześcioletni Tymek, który taką szansę dostał wcześniej. Pierwszy na świecie.

Wyprzedzał samochody chodnikiem. Pirat zatrzymany

Pirat drogowy na chodniku i sposób na korek. W Środzie Wielkopolskiej kierowcy przecierali oczy ze zdumienia, kiedy widzieli jak białe audi wyprzedza ich jadąc chodnikiem. A ponieważ wszystko widać też na filmie, to policja już pirata zatrzymała.

Kopnął nastolatka w szyję. Napastnik z Białegostoku zatrzymany

Kolejne zatrzymanie po Marszu Równości w Białymstoku. Mężczyzna, który miał kopnąć nastolatka, co dokładnie widać na filmie, jest już w rękach policji. Nastolatek ma złamany obojczyk, napastnik będzie miał zarzuty. Monitoring z poprzedniej soboty wciąż przegląda specjalna grupa policjantów.

Platforma układa listy. "Będą mocni liderzy"

Grzegorz Schetyna kontra Jarosław Kaczyński - taki pojedynek liderów szykuje się w Warszawie. Na szczytach list Koalicji Obywatelskiej we wtorek już wszystko będzie jasne. W wyścigu do Sejmu do gry wracają znane nazwiska lewicy.

Będą nowe przepisy w sprawie państwowych lotów

Prezes zabiera głos, szef MON już działa - będą nowe przepisy, nowa instrukcja HEAD, będą też nowe zasady dotyczące wojskowych lotów i przewozu najważniejszych osób w państwie. Nie po to, żeby skończyć z rodzinnym lataniem na rządowym pokładzie.

Marek F. nie opowie o swoich listach do prezydenta

Marek F. jednak nie opowie o swoich listach do prezydenta. Prokuratura nie poprosi go o przedstawienie dowodów na to, co opisał, bo podobno miał już taką okazję i tego nie zrobił. "Rzeczpospolita" pisze o fortelu prokuratorów.

Rodzinne loty rządowym samolotem. Kuchciński przelał 15 tysięcy złotych na cele dobroczynne

23 rządowe loty Marka Kuchcińskiego z rodziną. Kancelaria Sejmu podaje dane, a marszałek płaci 15 tysięcy złotych. Przelewy dostają Caritas i fundacja Ewy Błaszczyk. To podobno zamyka sprawę, bo - jak mówi dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu - nikt nie złamał przepisów. Opozycja pyta dalej. - Żądamy bardzo twardej, precyzyjnej informacji na temat wszystkich lotów, które się odbywały - mówi Mariusz Witczak z Platformy Obywatelskiej.

"Polska przeciw przemocy". Kto był, kogo zabrakło?

Ponad tydzień po Marszu Równości w Białymstoku i towarzyszącym mu aktom przemocy w tym samym mieście odbył się w tę niedzielę marsz SLD, Wiosny i Razem pod hasłem "Polska przeciw przemocy". W marszu nie wzięła udziału PO, Nowoczesna, PSL i Kukiz'15. Nie było też polityków obozu rządzącego.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie festiwalu Orle gniazdo

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim umorzyła postępowanie w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa na festiwalu Orle gniazdo. Decyzję tę może jeszcze zmienić prokuratura wyższego szczebla. Zdaniem śledczych z Piotrkowa Trybunalskiego materiały filmowe dostarczone prokuraturze miały nie być wystarczające do identyfikacji sprawców. Festiwal został zorganizowany w lipcu 2017 roku i pokazany w reportażu "Superwizjera" TVN w styczniu 2018 roku. W tym samym miesiącu prokuratura wszczęła śledztwo.

Ojciec i syn utonęli w morzu w Rewalu. Ratownicy znaleźli ciało 13-latka

Tragiczny finał poszukiwań w Rewalu. W sobotę ratownicy odnaleźli ciało trzynastolatka. Chłopiec utonął w Bałtyku. Wcześniej z morza wyłowiono ciało 42-letniego mężczyzny. Nastolatek prawdopodobnie był pod jego opieką. Do wody weszli po godzinach pracy ratowników i pomimo tego, że na plaży w tym rejonie powiewała czerwona flaga.