Francja zmaga się z pandemią

Rekordowy tydzień wzrostu zakażeń we Francji. Średnia nowych infekcji w ostatnich siedmiu dniach wynosi 5.167. Od początku pandemii zmarło we Francji ponad 30 tysięcy osób, zakażonych jest prawie 300 tysięcy.

Spór premiera z ministrem Ziobrą? "Premier stał się stroną"

W rządzie trwa spór premiera z ministrem sprawiedliwości. Premier był w nim najpierw arbitrem, ale teraz jest stroną - przyznaje były już minister Jacek Czaputowicz. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zwraca też uwagę, że w kierownictwie naszej dyplomacji nie ma w tej chwili żadnego dyplomaty. Szef kancelarii premiera zapewnia, że koalicja jest zgodna, a opinie byłego ministra są już tylko prywatne.

Albania, Hiszpania, Malta i nie tylko. "Oni nam kazali się spakować i wylecieć z Majorki"

Jeśli ktoś właśnie teraz, po zakończeniu szkolnych wakacji, chce zrobić sobie wakacje i polecieć zagranicę, to nie może być niczego pewny. Obowiązująca w Polsce lista krajów, do których nie polecimy, 2 września się wydłuży. Na przykład o Hiszpanię, Maltę, Albanię i Rumunię. W przyszłości też może się jeszcze zmieniać, bo aktualizowana jest co dwa tygodnie.

Termometry, maseczki i izolatoria. We wtorek rusza nowy rok szkolny

Ponad 4 i pół miliona uczniów wróci 1 września do szkół. Poza swoimi przyjaciółmi z klasy i nauczycielami zobaczą tam też maseczki, płyny do dezynfekcji, termometry i izolatoria. Są też jednak szkoły, gdzie rozpoczęcia roku nie będzie, bo wszyscy nauczyciele są na kwarantannie.

"To jest największe zwycięstwo w dziejach Polski"

31 sierpnia 1980 roku to szczególna data w najnowszej historii Polski. To właśnie wtedy strajkujący w Stoczni Gdańskiej podpisali z komunistycznym rządem porozumienie, które pozwalało działać niezależnym związkom zawodowym, dawało prawo do strajku i wymuszało na władzy uwolnienie więźniów politycznych. Tak zaczął się wielki przełom, który dekadę później doprowadził do upadku komunizmu i odzyskaniu przez Polskę wolności i demokracji.

Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Skutki gwałtownych nawałnic

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach Polski wystąpiły silne burze. Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Najwięcej pracy mieli w województwach mazowiecki i łódzkim. W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znowu wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami.

Podziały w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Uroczystości 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się w poniedziałek rano. Obecny szef NSZZ "Solidarność" świętuje z rządem, a dawni liderzy związku, ci którzy dokonali historycznego przełomu - świętują z władzami Gdańska i opozycją. Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, później odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Wielu nauczycieli objętych kwarantanną. Cztery szkoły wnioskują do sanepidu

Rok szkolny się jeszcze nie rozpoczął, a uczniowie czterech szkół w Małopolsce już wiedzą, że od pierwszego września rozpoczną naukę w formie zdalnej. W gminie Łukowica okazało się, że jedna z nauczycielek - zakażona koronawirusem - brała udział w czterech konferencjach w czterech różnych szkołach. Placówki są zamknięte do trzeciego września i 30 nauczycieli z kilku szkół jest na kwarantannie.

Ścieki znów awaryjnie zrzucane do Wisły. "Mamy do czynienia z wadą systemową"

Awaria rurociągu, który pod dnem Wisły przesyła ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", wydaje się poważna. Może potrwać długo. Poprzednia awaria wydarzyła się niemal dokładnie rok temu. Władze stolicy zastanawiają się, jaką wybrać możliwość awaryjnego przesyłu, by mieć jak najwięcej czasu na gruntowną przebudowę rury, bo znowu jest problem w jej starej części, a nie tej z zeszłego roku. Poza wyjściem tymczasowym - według władz miasta - od miesięcy trwają przygotowania do budowy nowego systemu przesyłowego. Zdaniem prezydenta Trzaskowskiego - decyzje podjęte w 2005 roku, albo ich wykonanie, okazały się błędne.

Przygotowania do powrotu do szkół. Jak chronić dzieci?

Wielu Polaków wraca z dziećmi z wakacji. We wtorek ma rozpocząć się rok szkolny. Wśród nauczycieli, rodziców i we władzach trwają gorące dyskusje, jak zabezpieczyć dzieci, zwłaszcza te z grupy podwyższonego ryzyka. W przygotowania włączył się Rzecznik Praw Dziecka.

Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianami w zasadach segregacji śmieci

Nie pięć, a trzy kubły na śmieci - Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianą przepisów, które od początku 2020 roku wprowadziły obowiązek segregowania śmieci na pięć frakcji. Po ewentualnym uchwaleniu nowelizacji - w uzasadnionych przypadkach - gminy mogłyby zawnioskować o uproszczenie zasad sortowania śmieci.

Zbliża się sezon grypowy. Medycy zachęcają do szczepień

Do bezpłatnych szczepień przeciw grypie zachęcają seniorów władze Białegostoku. W Warszawie będą szczepieni pracownicy oświaty. O szczepienie się apelują lekarze w związku z pandemią. W razie pojawienia się objawów, łatwiej będzie pacjentom i lekarzom nie mylić COVID-19 i grypy.

Aktywistka LGBT+ Margot opuściła areszt

Aktywistka LGBT+ Margot wyszła z aresztu. Sąd ją wypuścił za poręczeniem. Będzie odpowiadać przed sądem, ale już z wolnej stopy. Prokuratura zarzuca jej fizyczny atak na kierowcę furgonetki, z której emitowane są hasła oskarżające osoby LGBT o seksualizację dzieci i pedofilię.

Szymon Hołownia przedstawił założenia programowe

Szymon Hołownia organizuje struktury swojego ruchu politycznego. Tydzień po rejestracji Stowarzyszenia Polska 2050 odbył się jego zjazd. Były kandydat na prezydenta zapowiada nominacje personalne, prace nad statutem i kolejne propozycje programowe. Oddaje tez hołd tym, którzy 40 lat temu doprowadzili do wynegocjowania słynnych porozumień sierpniowych.

759 nowych przypadków SARS-CoV-2 ostatniej doby

29 sierpnia potwierdzono w Polsce 759 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 14 osób. Do żółtej strefy trafił Kraków. Polacy wracają z wakacji i część z nich jest zakażona, a już we wtorek zacznie się rok szkolny. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że dzieci mogą bezpiecznie wracać do szkół, choć jednocześnie przyznaje, że wirus wcale nie jest w odwrocie.  

Motolotniarz zauważył tajemnicze kształty na polu. Zagadkę rozwiązali archeolodzy

Gdy trzy lata temu paralotniarz zobaczył na polu pod Cedynią tajemnicze kręgi, zapewne nie przypuszczał, że właśnie dokonał historycznego odkrycia. Gdy miejsce zaczęli badać naukowcy, okazało się, że są one pozostałościami po rondelu, sakralnym miejscu sprzed 7000 lat. Badań nie przerwano i w tym roku znaleziono tam osadę. To pierwsze takie miejsce odkryte na Pomorzu Zachodnim.