"Robię swoją inhalację, jem śniadanie". Jak Bruno ma wrócić do szkoły?

Powrót do szkół może doprowadzić do radykalnego wzrostu liczby chorych na COVID-19. Nawet do kilku tysięcy dziennie. Takie są wyliczenia ekspertów Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego pracujących na rzecz rządu i prognozujących przebieg epidemii w Polsce. Rekomendują oni opóźnienie powrotu dzieci do szkół.

Zabił żonę i wysadził kamienicę. Sąd wydał wyrok w sprawie Tomasza J.

Dożywocie za zabójstwo pięciu osób i usiłowanie zabójstwa 34 innych. Sąd w Poznaniu wydał wyrok w głośnej sprawie wybuchu kamienicy na poznańskim Dębcu. Oskarżony Tomasz J. najpierw zabił żonę i zbezcześcił jej zwłoki. Potem wysadził kamienicę w powietrze, żeby zatrzeć ślady morderstwa. Do zdarzenia doszło 1 stycznia 2018 roku. Motywem zbrodni była chorobliwa zazdrość.

"Przyszedł koronawirus, nie mogłem odejść". Wątpliwości opozycji

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odchodzi, a posłowie opozycji nie przestają zadawać pytań. Chodzi przede wszystkim o niejasne procedury przy zakupie bezużytecznych maseczek po zawyżonych cenach od instruktora narciarskiego czy respiratorów od byłego handlarza bronią. W obu sprawach toczy się śledztwo w warszawskiej prokuraturze.

"Do pierwszego zakażenia". Pytania od powrót uczniów do szkół

Padają pytania o powrót dzieci do szkół. Dyrektorzy są pewni, że będzie trudny. W czasie pandemii, reżimu sanitarnego i obaw o bezpieczeństwo. Zarówno tych, którzy nauczają i tych, którzy uczyć się będą. Czy szkoła w czasie pandemii nie zamieni się w szkołę przetrwania?

"Strefa wolna od ideologii LGBT" z nagrodą od Zbigniewa Ziobry. "Tekturowe czeki"

Gmina Tuchów dostała 250 tysięcy złotych z funduszu sprawiedliwości. To fundusz, z którego pomoc ma być przeznaczona dla ofiar przemocy. Wcześniej Tuchów nie dostał środków z Komisji Europejskiej, bo przyjął uchwałę, że jest strefą "wolną od ideologii LGBT". Co więcej - z Unii miał dostać 80 tysięcy złotych, a od ministra dostał ponad 3 razy więcej. I wcale nie przeznaczy tych pieniędzy na pomoc ofiarom przemocy, ale na straż pożarną.

"Ja już przepraszałem za to. Wiedziałem, że odchodzę"

Minister zdrowia twierdzi, że odejść miał już w lutym. Został, bo wybuchła pandemia. Zapewnia jednak, że kwestię swojej dymisji już dwa tygodnie temu uzgodnił z premierem Mateuszem Morawieckim. Dlaczego zatem we wtorek nie poznaliśmy nazwiska jego następcy i dlaczego minister nie mógł pozostać na stanowisku do czasu planowanej na wrzesień rekonstrukcji rządu?

"Pozostało zbyt wiele pytań bez odpowiedzi" po dymisji ministra zdrowia

Do końca tygodnia mamy poznać nazwisko nowego ministra zdrowia - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. We wtorek do dymisji podał się minister Łukasz Szumowski. Dzień wcześniej z pracy zrezygnował jego zastępca - wiceminister Janusz Cieszyński. Minister zdrowia zapewnia, że resort jest przygotowany do walki z ewentualną drugą falą pandemii. On sam nie znika z przestrzeni publicznej - pozostaje posłem i wraca do wyuczonego zawodu kardiologa.

Zbigniew Ziobro zapowiada wsparcie dla gmin "skrzywdzonych" przez Komisję Europejską

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wsparcie dla gmin, którym Komisja Europejska nie przekazała środków unijnych. Gminy te przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od ideologii LGBT". Minister zapewnia, że polskie władze nie prześladują osób LGBT. Jego zdaniem osoby LGBT są w naszym kraju bezpieczne i mają zagwarantowane wszelkie swobody obywatelskie.

Senat odrzucił projekt podwyżek dla polityków

Nie będzie podwyżek dla polityków. Senat w całości odrzucił projekt ustawy. Za odrzuceniem głosowało 48 senatorów, za przyjęciem ustawy o podwyżkach było 45 senatorów. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził, że w ten sposób projekt w sprawie podwyżek dla polityków kończy swoją historię. Dodał przy tym, że to opozycja forsowała ten projekt i chciała głosować nad nim jak najszybciej.

"Startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19"

597 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Polsce 18 sierpnia. 11 osób zmarło. Najwięcej zakażeń tym razem potwierdzono w Małopolsce. Na kolejnych miejscach plasują się Śląsk i Mazowsze. Jest też dobra wiadomość - ruszyła produkcja pierwszej serii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców. Lek musi jeszcze przejść badania kliniczne, które mają rozpocząć się za dwa miesiące.

Łukasz Szumowski rezygnuje. "Uznałem, że to jest ten czas"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Wraca do wyuczonego zawodu kardiologa i pozostaje posłem. W poniedziałek do dymisji podał się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W specjalnym oświadczeniu napisał, że była to decyzja kilkakrotnie odkładana i dlatego jest dobrze przemyślana. Zdaniem opozycji dymisja ministra może mieć związek z kontrowersyjnymi umowami na zakup sprzętu medycznego w czasie pandemii. Chodzi między innymi o maseczki kupione po zawyżonych cenach od instruktora narciarskiego czy respiratory od byłego handlarza bronią, za które zapłacono, a których tylko niewielka część do Polski dotarła.

Areszt dla rodziców półrocznej Kingi

Półroczna Kinga ze złamaniem czaszki w szpitalu, a rodzice w areszcie. Zarzuty usłyszeli oboje, bo już wcześniej mieli znęcać się na trójką starszego rodzeństwa. Maria i Marcin L. mówią, że dzieciom nie działa się krzywda. Do winy się nie przyznają.

Zaatakował ratowników i uszkodził karetkę. Napastnik stawił się na komendzie

Mężczyzna, który miał zaatakować ratowników w Świdwinie w Zachodniopomorskiem, stawił się na komendzie policji razem ze swoim prawnikiem. W niedzielę nad ranem pogotowie zostało wezwane do kobiety, która straciła przytomność na weselu. Na miejscu ratownicy spotkali się z ogromną agresją gości. Jeden z nich rzucił się na ratowników. Zaczął ich szarpać i bić. Uszkodził też karetkę, po czym uciekł. Musiała interweniować policja. To nie jedyne takie zdarzenie w ciągu ostatnich kilku dni.  

Potwierdzono 595 nowych przypadków SARS-COV-2 w Polsce

595 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w poniedziałek w Polsce. Osiem osób zmarło. Tym razem najwięcej zachorowań potwierdzono na Mazowszu. Dalej plasują się Małopolska i Śląsk. Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem wciąż potwierdza się po weselach. Na razie jednak nie ma mowy o tym, by ich zakazać.

Opozycja przyznaje się do pomyłki w sprawie podwyżek

Za błędy trzeba przepraszać, za głupotę też trzeba przepraszać. Przez weekend wiele zrozumieliśmy - tak opozycja tłumaczy się z piątkowego głosowania w sejmie za podwyżkami dla polityków. A jeden z posłów z rozbrajającą szczerością dodaje, że Senat ratuje sytuację.

Będzie pensja dla pierwszej damy?

Razem z podwyżkami dla polityków pojawiła się kwestia pensji dla pierwszej damy. Pierwszy raz sprawę wynagrodzenia małżonki prezydenta rządząca partia próbowała uregulować cztery lata temu przy okazji podobnego projektu podwyżek dla polityków. Wtedy jednak ze wszystkich pomysłów się wycofano.

Wypadek niewielkiego samolotu. Zginęły dwie osoby

Zniknął z radarów około 21:30. Dwie godziny później znaleziono wrak maszyny. Na Mazurach rozbił się niewielki samolot. Zginęły dwie osoby. Dwie inne zostały ciężko ranne po tym, jak wcześniej do Wisły runął śmigłowiec. W powietrzu ruch jest coraz większy, więcej jest także lotów, które kończą się dramatycznie.

Ataki na osoby LGBT. "Będziemy się bać cienia własnego"

To ideologia, a nie ludzie - przekonywał w czasie kampanii Andrzej Duda. Ten festiwal niechęci wobec osób LGBT - rozkręcony z politycznej potrzeby - ma już swoje konsekwencje. W Warszawie i Poznaniu pobito młodych mężczyzn, w Gdańsku ofiarą przemocy padła młoda kobieta.