Nawałnice wyrządziły szkody w wielu miejscach w Polsce. Jedna osoba zginęła

Ponad 2700 interwencji straży pożarnej, kilkaset połamanych drzew, kilkadziesiąt zerwanych dachów. To bilans nawałnic, które przeszły w środę i w nocy ze środy na czwartek nad Polską. Najwięcej interwencji było w województwie łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Jedna osoba zginęła. To mężczyzna, którego przygniotło powalone przez wichurę drzewo.

Nowy minister zdrowia, nowe regulacje. Kwarantanny mają być krótsze

Krótsza kwarantanna i mniej testów - to pierwsze decyzje nowego ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Ministerstwo Zdrowia podało, że koronawirusa w czwartek wykryto u kolejnych 887 osób, a kolejne 16 zakażonych osób zmarło. Od początku pandemii w Polsce wirusem zakaziło się ponad 64 tysiące osób. Ponad dwa tysiące z nich zmarło.

"To, co proponuje nam Ministerstwo Edukacji Narodowej, to jest chaos"

Dyrektorzy szkół, rodzice i samorządowcy mają wątpliwości, czy powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny z epidemicznego punktu widzenia. Część dyrektorów chciałaby przynajmniej na dwa tygodnie wprowadzić mieszany system nauczania. Na to nie zgadza się resort edukacji. Dariusz Piontkowski uważa, że wytyczne są jasne i klarowne. Jego zdaniem nie ma też powodu, by powrót dzieci do szkół opóźniać.

We Włoszech odnalazła się ścieżka dźwiękowa do polskiego filmu z 1930 roku

To jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących kina przedwojennej Polski. W prywatnej kolekcji we Włoszech odnalazły się oryginalne płyty z muzyką do filmu "Janko Muzykant" z 1930 roku. Film Ryszarda Ordyńskiego był jednym z pierwszych pełnometrażowych filmów dźwiękowych wyprodukowanych w Polsce. Teraz przed ekspertami z Filmoteki Narodowej wyzwanie - na nowo połączyć ze sobą dźwięk i obraz.

12-latka poparzona w wyniku wybuchu gazu. Dwaj monterzy zatrzymani

Po wybuchu gazu w bloku w Kamiennej Górze zatrzymano dwóch monterów, którzy - zdaniem prokuratury - nie sprawdzili szczelności instalacji. Jeden z nich już usłyszał zarzuty, drugi będzie przesłuchany w czwartek. Grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Do wybuchu doszło w poniedziałek. Ciężko poparzona została 12-letnia dziewczynka, która walczy o życie w wielkopolskim Centrum Leczenia Oparzeń.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rządowych kierowców

Śledczy nie sprawdzą, czy do wypadku limuzyny Beaty Szydło przyczyniły się inne osoby poza skazanym już nieprawomocnie Sebastianem Kościelnikiem. O śledztwo w tej sprawie wnioskował sąd, bo jego zdaniem kolumna, z którą trzy lata temu zderzył się młody mężczyzna, nie była uprzywilejowana. Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła jednak wszczęcia postępowania w sprawie rządowych kierowców.

Jak ma wyglądać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku?

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizuje wojsko, co oznacza, że pierwszy raz od ponad dwudziestu lat nie zrobi tego miasto Gdańsk. Władze Gdańska dzień wcześniej złożą kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. 25 sierpnia poznaliśmy harmonogram prac budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. O kształcie planowanego muzeum wiadomo niewiele poza tym, że ma mieć charakter plenerowy.

763 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Lekarze apelują o przestrzeganie obostrzeń

25 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o odnotowaniu 763 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Aż 17 osób zmarło. Najwięcej zakażonych przybyło w województwach: Małopolskim, Mazowieckim i Pomorskim. Lekarze ostrzegają, by nie lekceważyć obowiązujących obostrzeń. W Poznaniu pobito mężczyznę, który zwrócił uwagę klientowi bez maseczki. W Łodzi oburzony klient wezwał policje, kiedy pracownik sklepu odmówił mu sprzedaży towaru.

Atak za kolor włosów. 28-latek pobił nastolatków

28-latek dotkliwie pobił nastolatków w Wałczu, bo nie podobał mu się kolor włosów jednego z nich. I to nie pierwszy atak 28-latka. Do podobnego zdarzenia doszło na początku sierpnia. Pobici chłopcy mieli odpowiednio 15 i 17 lat. Mężczyzna w chwili zatrzymania był pod wpływem marihuany. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wiele pytań, mało odpowiedzi. Jak będzie wyglądała nauka po 1 września?

Pierwszego września rozpocznie się nowy rok szkolny. Tymczasem ani dyrektorzy szkół, ani rodzice wciąż nie wiedzą, jak dokładnie ma wyglądać nauka. Minister edukacji zapewnia, że resort przygotował zalecenia dla placówek, ale nie są to sztywne reguły, których należy przestrzegać. Jak tłumaczył Dariusz Piontkowski - to dlatego, że to dyrektorzy szkół powinni sami odpowiednio organizować naukę.  

"To przechodzi ludzkie pojęcie". Rodzina ze Śląska od 47 dni na kwarantannie

W Polsce są osoby, które z powodu koronawirusa przebywają na kwarantannie nawet 50 dni. Są też osoby, które tygodniami czekają na decyzję sanepidu. Pani Klaudia i jej syn na kwarantannie są od 8 lipca 2020 roku. To właśnie tego dnia mąż kobiety dostał informację, że w pracy w kopalni miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Spalone samochody, zniszczone sklepy. Zamieszki po finale Ligi Mistrzów

Po niedzielnym finale Ligi Mistrzów niezadowolenie fanów Paris Saint-Germain było tak wielkie, że musiała interweniować policja. W Paryżu doszło do zamieszek. posypały się też mandaty za brak maseczek. Mer Paryża apeluje, by kibice, którzy w niedzielę byli obecni w centrum miasta poddali się testom na obecność koronawirusa.

Nowy rok szkolny w czasie pandemii. "To będzie bardzo trudne wyzwanie"

Na tydzień przed początkiem roku szkolnego dyrekcje szkół martwią się, że wskazówki przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej są zbyt ogólnikowe, a odpowiedzialność w czasie pandemii wielka. MEN odpowiada, że zalecenia muszą być ogólne, a odpowiedzialności nikt z dyrektorów nie zdejmie.

Burza w koalicji rządzącej po odwołaniu łódzkiego kuratora oświaty

Po odwołaniu łódzkiego kuratora oświaty doszło do pęknięć w rządzącej koalicji. Rzad zapewnia, że Grzegorz Wierzchowski nie został odwołany za słowa o "wirusie LGBT", powodem miał być tak zwany "całokształt". Tymczasem zwolnienie kuratora ostro skrytykowali politycy Solidarnej Polski, którzy zażądali dokładnych wyjaśnień.

Pożegnanie Henryka Wujca. "Symbol społeczeństwa obywatelskiego"

Pożegnanie Henryka Wujca. Były sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, jeden z najbardziej aktywnych działaczy opozycji w czasach PRL zmarł 15 sierpnia. Msza święta żałobna odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Po mszy uroczystości przeniosły się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Henryk Wujec pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Druga połowa sierpnia to wytężony czas pracy dyrektorów, bo placówki przygotowują się na bezpieczne przyjęcie uczniów w czasie pandemii. Dyrektorzy i samorządowcy podkreślają, że wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej nie są wystarczające .