W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador

W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador
W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador
Paula Przetakowska | Fakty po południu
W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasadorPaula Przetakowska | Fakty po południu

Dwanaście finalistek konkursu "Zostań Panią Ambasador" spędzi jeden dzień w zagranicznych ambasadach w Polsce i z bliska przyjrzy się pracy ambasadorów. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającego na 11 października Międzynarodowego Dnia Dziewcząt.

Chociaż ma dopiero szesnaście lat, to na jeden dzień zostanie ambasadorem Australii w Polsce.

- Mam możliwość kontaktu z ambasadorem, który ma podobne właściwie poglądy do mnie, bo czytałam jego wypowiedzi - mówi Olga Kurczak, finalistka konkursu "Zostań Panią Ambasador".

Jako jedna z dwunastu finalistek konkursu "Zostań Panią Ambasador" nastoletnia Olga spędzi dzień w jednej z ambasad. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającego na 11 października Międzynarodowego Dnia Dziewcząt. Doskonałym przykładem wyzwań stojących przed młodymi dziewczynami jest Iga Świątek. Pierwsza polska zwyciężczyni French Open.

- Zwycięstwo Igi jest niesamowite. Pokazuje, że każdy jest ważny, każdy głos się liczy i każda dziewczyna się liczy. I w tym kontekście hasło tegorocznego święta, czyli "mój głos i nasza równa przyszłość" jest wspaniały - uważa Aleksandra Gren, prezes Fundacji Leopoldy Wild.

W ten sposób ONZ od 2011 roku propaguje rolę dziewczyn w społeczeństwie. A rolą rodziców i nauczycieli jest stworzenie dziewczętom możliwości do rozwoju.

- Jeżeli dzisiaj minister edukacji narodowej jest znany przede wszystkim z tego, że mówi, że rolą kobiety jest tylko i wyłącznie rodzenie dzieci, to z całą pewnością nie buduje to w nich poczucia własnej wartości - wskazuje Tomasz Kozłowski, psycholog.

By zmieniać świat

Olga Kurczak ma polskie i białoruskie korzenie. Jej mama pochodzi ze wsi Jezieryszcze, godzinę drogi od Witebska. Olga w swojej pracy konkursowej pisała o Białorusi i twarzy białoruskiej opozycji, którą jest Swiatłana Cichanouska.

- To jest moja druga ojczyzna. Bardzo dużo tam mam przyjaciół, mam rodzinę. No i to wywiera na mnie bardzo duży wpływ też psychiczny - tłumaczy Olga Kurczak.

- To jest bardzo bolesny temat dla niej i ona by chciała, żeby to wszystko wyglądało o wiele lepiej niż wygląda w danej sytuacji - dodaje Tatiana Kurczak, mama Olgi.

W przyszłości Olga chce zmieniać świat. Jej marzeniem jest praca w ONZ i pomaganie ludziom. - Chciałabym właśnie dawać głos tym, którzy nie są słyszani, którzy nie są słyszani nie tylko przez media, ale właściwie przez taką świadomość społeczną, którzy są na takim marginesie - mówi Olga Kurczak.

Oprócz Olgi w finale konkursu znalazło się jeszcze jedenaście innych dziewcząt. Wszystkie wcielą się w rolę ambasadorów w Polsce.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS