PIMS "może powodować uszkodzenie różnych narządów". Lekarze apelują do rodziców

Z dnia na dzień było gorzej, gorączka nie ustępowała, pojawiały się kolejne objawy. Zuzia nie mogła samodzielnie oddychać. Dziewczynka trafiła na OIOM w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tam okazało się, że cierpi na zespół pocovidowy. Diagnoza nie była łatwa, bo to, że dziecko przeszło COVID-19, pokazał dopiero test na przeciwciała. Lekarze apelują, by nie lekceważyć niepokojących objawów u dzieci.

Branża turystyczna obawia się fali bankructw. "Rząd zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie"

Stoki narciarskie od 28 grudnia zostaną zamknięte. Ma to związek z ogłoszonymi przez rząd nowymi obostrzeniami. Zmiany również obejmą działalność hoteli. Do tej pory można było zarezerwować nocleg w ramach podróży służbowej, jednak od 28 grudnia będzie to zabronione, ale od tej zasady będą pewne wyjątki. Przedstawiciele branży narciarskiej i górskich samorządów mówią, że bez odpowiedniej pomocy będą bankructwa.

Kto jest "szefem"? Burza po nocnej reasumpcji głosowania

To było głosowanie, które zapisze się w historii polskiej polityki. Chodzi o reasumpcje głosowania, czyli jego powtórzenie. W czwartek za pierwszym razem Sejm przegłosował senacką uchwałę. I tu wkroczył wicepremier Piotr Gliński z prośbą od "szefa" do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Elżbieta, jest prośba od szefa, żeby zrobić przerwę, bo chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić - powiedział Gliński, co zarejestrowały mikrofony. Po tych słowach marszałek Sejmu zarządziła 10 minut przerwy.

"My tego nie przetrwamy". Przedsiębiorcy załamani decyzją o zamknięciu hoteli i stoków

Przedsiębiorcy z branży turystycznej liczyli na to, że po 27 grudnia rząd zluzuje obostrzenia. Tymczasem w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 28 grudnia na terenie Polski zostanie wprowadzona "narodowa kwarantanna". Co oznacza, że na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele i stoki narciarskie. Przedsiębiorcy są załamani i mówią wprost - to ostateczny cios dla ich biznesu. Rząd zapowiada pomoc, ale czy jednak wystarczającą?

Rzecznik rządu o "narodowej kwarantannie": to określenie jest nieco na wyrost

Czy to "narodowa kwarantanna", czy może rozszerzony etap odpowiedzialności? Politycy partii rządzącej nie są zgodni co do definicji, ale wiadomo co się kryje za zapowiedziami. Od 28 grudnia na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele, wyciągi narciarskie i większość sklepów w galeriach handlowych. Do tego zakaz poruszania się w noc sylwestrową.

Wyrok po 4 latach. Maciej Maleńczuk miał naruszyć nietykalność osobistą działacza pro-life

Znany piosenkarz Maciej Maleńczuk jest winny naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - tak dziś orzekł sąd w Krakowie. Chodzi o wydarzenia z grudnia 2016 roku, kiedy to Partia Razem na Rynku Głównym protestowała przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Było tam też kilka osób z Fundacji Pro-Prawo do Życia, w charakterze kontrdemonstrantów. Jedna z tych osób miała zostać uderzona przez Macieja Maleńczuka. Sąd wymierzył karę 6 tysięcy złotych grzywny i tysiąca złotych zadośćuczynienia. Muzyk nie przyznaje się do winy.

PiS ma kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Kim jest Piotr Wawrzyk?

Jest nowy kandydat na rzecznika praw obywatelskich. To Piotr Wawrzyk, poseł i wiceszef MSZ, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jedyna dotychczas kandydatka opozycji i organizacji pozarządowych, mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, dwukrotnie nie uzyskała poparcia większości sejmowej. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk odpowiada między innymi za sprawy prawno-traktatowe oraz konsularne i parlamentarne. Brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem polskiego prawa do regulacji unijnych.

Bp Wiesław Szlachetka na obchodach rocznicy Grudnia'70 zaczął krytykować Strajk Kobiet

Na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70 biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka ofiarom zbrodni poświęcił kilka pierwszych zdań. Potem mówił o "ideologii bezwstydu" - o czymś, co ma być nowym kształtem ideologii komunistycznej i jest cechą protestów pod egidą Strajku Kobiet i parad równości. Zaskoczenia takim porównaniem i modlitwą biskupa nie kryje profesor Andrzej Paczkowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków.

Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. W tym okresie będą też zamknięte stoki narciarskie i sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem tych, które zaspokajają podstawowe potrzeby. W noc sylwestrową będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się.

Wiceminister tłumaczył w Sejmie czynności policji

19-latka, której policjant złamał rękę, posłanka, którą funkcjonariusz potraktował gazem łzawiącym, zatrzymania, legitymowania - to tylko niektóre incydenty z ostatnich dni podczas protestów Strajku Kobiet. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział posłom z mównicy sejmowej, że 19-latka, które została złamana ręką, musi złożyć zeznania.

50. rocznica wydarzeń Grudnia '70. "Użyto wojska przeciwko własnemu społeczeństwu"

Bez niego nie powstałby NSZZ "Solidarność", bez niego nie byłoby wolnej Polski. Mija 50 lat od wydarzeń Grudnia 1970 roku. Stoczniowcy z Gdańska protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Robotnicy wyszli też wtedy między innymi na ulice Szczecina, Elbląga i Gdyni. Demonstracje rozpoczęły się 14 grudnia i były brutalnie tłumione, trwały nieco ponad tydzień. Około 40 robotników zostało zabitych, a ponad 1000 rannych.

Nowa tarcza antykryzysowa już jest. "Chaos i wielka niewiadoma"

Zanim ruszą masowe szczepienia, to dyscyplina wciąż jest podstawową bronią w walce z pandemią. Zamrożone branże nie mają co liczyć na odwilż. Wręcz przeciwnie. Nieoficjalnie mówi się, że restrykcje mogą być zaostrzone. W czwartek rząd ma ogłosić informację o obostrzeniach. Kolejna tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Koalicja Obywatelska składa własny projekt ustawy i mówi o pilnej potrzebie pomocy dla branży turystycznej.

Zagadka zabójstwa sprzed 26 lat rozwiązana. Podejrzany w rękach policji

Policjanci z poznańskiego archiwum X twierdzą, że wyjaśnili zagadkę zabójstwa sprzed 26 lat. W poniedziałek 14 grudnia zatrzymali podejrzanego o zabójstwo 20-letniej Zyty Michalskiej z Mikuszewa koło Wrześni. Podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna dziś ma 52 lata. Początkowo nie był brany pod uwagę jako możliwy sprawca. Został już przesłuchany i usłyszał zarzuty.

Szpital tymczasowy w Kielcach otworzył podwoje dla mediów, ale nie dla pacjentów

Miał być szpital tymczasowy, na razie jest szpital na pokaz. W Kielcach uroczyście ogłoszono zakończenie pierwszego etapu budowy placówki tymczasowej. Byli dziennikarze, były kamery, były rozstawione łóżka i sprzęt medyczny. Skończyła się prezentacja, wyposażenie wyniesiono. Jak się okazało, szpital wcale nie był gotowy na przyjęcie pacjentów.

Mural w walce ze smogiem? Ten z Bielska-Białej pochłania zanieczyszczenia

Jest zielony, wysoki i zdobi okolicę, ale nie to jest jego największą zaletą. Mural antysmogowy w Bielsku-Białej przede wszystkim oczyszcza powietrze. Specjalna farba pochłania zanieczyszczenia, a z każdym dniem sezonu grzewczego jest ich coraz więcej. Farba - jak zapewnia producent - będzie działać przez co najmniej 10 lat. Na pewno jest więcej miejsc, w których podobny mural by się sprawdził.

Zdalne lekcje w budynku szkoły. "Musieliśmy zająć się tymi dziećmi"

W szkole podstawowej w Danówku na Podlasiu lekcje zdalne odbywają się w szkole. Rodzice muszą iść do pracy, nie mają z kim zostawić swoich dzieci i boją się, że dzieci nie zrealizują obowiązku szkolnego. Są też inne przyczyny takiej sytuacji - część uczniów nie ma dostępu do szybkiego łącza internetowego lub komputera. Takie "nauczanie zdalne" w szkole odbywa się tylko w przypadku uczniów z klas 1-3. W praktyce do szkoły przychodzi na zajęcia kilkunastu uczniów, są też dni, kiedy nie ma ich wcale.