23975 nowych zakażeń SARS-CoV-2

Miało być lepiej, ale w tej chwili jest gorzej. Liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 23975. Tylko jednego dnia koronawirus doprowadził do śmierci 637 osób.

"Oczywiście, nie uznaję decyzji Izby Dyscyplinarnej"

Sędzia Igor Tuleya, jeden z najbardziej znanych i krytykowanych przez PiS sędziów, przyszedł do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie i dowiedział się, że prowadzone przez niego sprawy zostały zdjęte z wokandy przez sędziego Piotra Schaba, nowego szefa tego sądu, wyznaczonego wcześniej przez ministra na rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Powodem ma być właśnie sprawa dyscyplinarna i odebranie Tulei immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną SN, nieuznawaną przez większość izb Sądu Najwyższego za sąd w rozumieniu prawa unijnego.

Lawina komentarzy po niespodziewanym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego

Z sejmowej mównicy niespodziewanie w środę przemówił Jarosław Kaczyński. Już po tym, jak marszałek Sejmu zarządziła przerwę. W odpowiedzi na oskarżenia, że sprawa aborcji podpala Polskę, wicepremier - odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa - powiedział, że wielu z posłów opozycji nie powinno być w Sejmie i zagroził im, że będą siedzieć. Pożegnały go okrzyki, że siedzieć będzie on.

"Bandyteria policyjna w przebraniu". Interwencje podczas demonstracji w Warszawie

Podczas Strajku Kobiet policja użyła siły. Interweniowali tajniacy. Kobiety sądziły początkowo, że to może neofaszyści, a okazało się, że to antyterroryści. W środę wieczorem na użycie siły wobec niego skarżył się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W czwartek rano usłyszał oskarżenia, że to on miał użyć siły wobec policjanta.

Rząd nie publikuje ustawy antycovidowej. Czeka na poprawkę

PiS chce znowelizować najnowszą ustawę antycovidową, chociaż nie została jeszcze opublikowana. Przedstawiciele rządu mówią, że budżet nie wytrzymałby najnowszej ustawy, która przewiduje dodatki dla lekarzy. Parlament miał dać je szerszej grupie lekarzy, niż rząd planował. Teraz politycy obozu rządzącego twierdzą, że ustawa zostanie opublikowana wraz z nowelizacją.

Posłowie PiS, którzy grozili odejściem, zmieniają ton

Poseł klubu PiS Lech Kołakowski głośno rozważał opuszczenie klubu i stworzenie własnego koła poselskiego, ale po rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim jego ton złagodniał. Niedługo po tym spotkaniu poinformowano, że decyzja o jego zawieszeniu w prawach członka PiS została wycofana. Tak samo stało się wobec byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który również sygnalizował możliwość odejścia z partii i stworzenie nowego ugrupowania.

Lekarze wykonali cesarskie cięcie u kobiety podłączonej do ECMO

Lekarze z Wrocławia wykonali cesarskie cięcie u ciężarnej zakażonej koronawirusem i podłączonej do ECMO, czyli płucoserca. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie. Stan pacjentki był skrajnie ciężki i od lekarzy zależało nie tylko życie matki, ale i dziecka. U dziecka nie wykryto koronawirusa, dziewczynka ciągle jeszcze przebywa w szpitalu, ale przybiera na wadze. I mama, i dziecko czują się dobrze.

Węgry zapowiedziały weto. Co się stanie, jeśli budżet UE nie zostanie przyjęty?

Premier Węgier Viktor Orban oficjalnie zapowiedział, że nie poprze wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027, jeśli zostanie ustanowiony mechanizm powiązania wypłat z funduszy unijnych od oceny praworządności państwa członkowskiego. To weto dla budżetu UE i dla osobnego funduszu na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19. Jeśli nowe ramy finansowe nie zostaną uchwalone, a wymaga to jednomyślności, to UE będzie wydawać pieniądze na podstawie ram finansowych dla 2020 roku. W w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić stanowisko rządu wobec unijnego budżetu i możliwego weta.

Studenci medycyny z Wrocławia wspomagają szpitale

Studenci medycyny z Wrocławia nie próżnują. Nauka na zdalnych zajęciach to nie ich jedyne zajęcie. Ponad 120 osób zgłosiło się do wolontariatu aby pomóc w tamtejszych szpitalach. Dla nich to doświadczenie, którego nigdy nie zdobędą na zajęciach teoretycznych. Dla szpitala to pomoc, której potrzebuje teraz jak nigdy.

Roman Giertych wraca do pracy adwokata

Mecenas Roman Giertych wraca do pracy adwokata. Sąd wstrzymuje nałożone przez prokuraturę środki zapobiegawcze. Giertych nie musi płacić 5 milionów złotych poręczenia majątkowego i może wrócić do pracy. Miesiąc temu został zatrzymany przez CBA w sprawie sprzed kilku lat, na dzień przed posiedzeniem w sprawie Leszka Czarneckiego. Po publikacji nagrań rozmów biznesmena z byłym posłem PiS Adamem Hofmanem, Roman Giertych oczekuje powołania sejmowej komisji śledczej.

Mniej testów, mniej nowych zakażeń. Minister mówi o "stabilizacji"

Powoli możemy się uśmiechnąć, że najgorsze mamy już za nami - ogłasza minister zdrowia. Rząd publikuje kolejne dane i - jak mówi - patrzy na nie z optymizmem, bo liczba zakażeń ostatniej doby spadła poniżej 20 tysięcy wykrytych przypadków. Nic dziwnego, skoro spada liczba testów. Dlaczego dobowo robimy 40 tysięcy testów, choć możemy 80 tysięcy? Dlaczego w Szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie mamy 30 pacjentów, choć miejsc jest 500, a warszawskie szpitale są przepełnione?

Poseł PiS Lech Kołakowski zapowiedział swoje odejście

Granica 231 posłów do tej pory nie była jeszcze tak blisko. Tylu posłów trzeba mieć, by tworzyć stabilną parlamentarną większość. Klub PiS miał ich 235, ale po deklaracji, że z partii odchodzi poseł Lech Kołakowski, większość się zmniejsza. Jeśli do tego słychać zapowiedź, że takich jak poseł jest więcej i w kilku chcą założyć koło, to perspektywa utraty większości jest bardzo realna.

Potrącił 25-latka i uciekł z miejsca wypadku. Policja zatrzymała kierowcę

Potrącił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Dzięki monitoringowi znamy więcej szczegółów wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem w Kaletach na Śląsku. Doszło do niego na łuku drogi. Samochód wypadł z zakrętu i z impetem uderzył w przechodni. Stan 25-latka jest ciężki, ale stabilny. Policja zatrzymała wszystkie cztery osoby, które podróżowały samochodem. Za nieudzielenie pomocy kara grozi nie tylko kierowcy, ale i pasażerom.

Rozpoczęły się badania przesiewowe na COVID-19 w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim ruszyły badania przesiewowe mieszkańców na obecność przeciwciał specyficznych dla SARS-CoV-2. Dzięki badaniom możliwe będzie sprawdzenie tego, jak COVID-19 spenetrował populację, gdyż test wykrywa także tych, którzy infekcję mają za sobą. Do programu można się zgłosić w pięciu punktach w województwie, między innymi w Szczecinie, Koszalinie i Gryficach. Przebadanych w sumie zostanie 50 tysięcy osób. To pierwsze takie badanie w Polsce, a udział w nim jest bezpłatny.

GIS wprowadza nowe procedury. Zmiany mają odciążyć sanepidy

Główny Inspektor Sanitarny wprowadza nowe procedury w sprawie kwarantanny i izolacji, które mają usprawnić pracę sanepidów. Informację o nałożonej kwarantannie czy izolacji przekaże nam telefonicznie automat, a osoby z bliskiego kontaktu zakażony może teraz zgłosić przez internet. Nie trzeba też już dostarczać pracodawcy papierowego poświadczenia o nałożonej kwarantannie. Liczba nowych zakażeń odnotowywanych każdego dnia wciąż jest wysoka, ale nie rośnie. Opozycja zwraca jednak uwagę na stosunkowo małą liczbę wykonywanych testów i wysoki odsetek testów pozytywnych.

Nowa ustawa antycovidowa wciąż nie została opublikowana. Opozycja zawiadomiła prokuraturę

Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury zawiadomienie na Mateusza Morawieckiego, gdyż jako premier wciąż nie opublikował najnowszej ustawy antycovidowej, która miała między innymi zapewnić dodatki dla lekarzy. - Niepublikowanie tej ustawy jest wyrazem naszej odpowiedzialności za Polskę - tłumaczył w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Wszystko dlatego, że podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje więcej dodatków dla lekarzy, niż rząd planował.

Zbigniew Ziobro wzywa do zawetowania unijnego budżetu

Politycy Solidarnej Polski oczekują, że Polska zawetuje unijną perspektywą budżetową na najbliższe siedem lat, jeśli zostanie wprowadzony mechanizm powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością. Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, twierdzi, że chodzi o "polityczne zniewolenie" i "radykalne ograniczenie suwerenności".

Sąd ponownie przełożył posiedzenie w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Warszawski sąd znowu przełożył posiedzenie w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego. Kolejny termin to 21 grudnia. Zarzuty stawiane biznesmenowi mają związek z aferą GetBack. Poprzednie posiedzenie w sprawie wniosku o areszt też odroczono, dzień po tym, jak zatrzymany został pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych. Mecenas Roman Giertych w ten weekend opublikował nagrania, na których jego klient miał być nakłaniany do układu z "władzą". W oświadczeniu Roman Giertych zarzuca PiS szantaż i składanie ofert korupcyjnych jego klientowi.

Szlachetna Paczka w tym roku też działa. Szuka darczyńców

Dwa miliony osób, w tym prawie pół miliona dzieci, żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie. Do niektórych z tych ludzi docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Tegoroczna akcja właśnie wystartowała. Potrzeby są różne: najczęściej to jedzenie, ubrania, buty, nieraz sprzęt taki jak pralka, piec, albo po prostu węgiel do ogrzania domu. Darczyńcy mogą się zgłaszać na oficjalnej stronie internetowej Szlachetnej Paczki.