Barbara Nowacka potraktowana gazem. Bilans sobotniego strajku kobiet w Warszawie

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka została w sobotę potraktowana przez policjanta gazem na strajku kobiet w Warszawie, i to pomimo tego, że okazała legitymację poselską. Jej klubowi koledzy chcą, by wyjaśnienia incydentu podjęła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Swoje postępowanie zapowiada stołeczna policja, zarzucając jednocześnie agresję liderce Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marcie Lempart. Bilans sobotniej demonstracji w Warszawie to 900 osób wylegitymowanych, 11 zatrzymanych oraz blisko 400 wniosków o ukaranie.

Pomoc medyczna dla osób bezdomnych. W Białymstoku ruszyła wyjątkowa akcja

Na co dzień pracują w policji, laboratorium i poradni położniczej. Dwa razy w tygodniu poświęcają swój wolny czas bezdomnym. Sprawdzają ich stan zdrowia, czyszczą rany i zakładają opatrunki. Potrzebujących przyjmują w karetce, która stanęła na rynku w centrum Białegostoku. To wspólna akcja Fundacji Spe Salvi i Grupy Ratowniczej Nadzieja.

17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 17060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również informację o śmierci 579 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci twierdzą, że osób zakażonych koronawirusem może być więcej. Martwi ich to, że chorzy za późno albo w ogóle się do nich nie zgłaszają i że wielu chorych po prostu się nie testuje. Tymczasem kolejne szpitale tymczasowe szykują się do otwarcia.

Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

We wtorek posłowie Kukiz'15 opuścili klub Koalicji Polskiej. Gdy w ubiegłym roku przedwyborczo łączyli siły, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że mają naczelne zadanie - budować mosty porozumienia, a Paweł Kukiz miał nadzieję na trwałe małżeństwo. Ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze względu na różnice - jak mówi lider PSL - dotyczące racji stanu.

"Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

W Senacie odbyła się dyskusja na temat działań policji wobec uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Swoje stanowisko przedstawił ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Sprawy zaszły za daleko - mówił Bodnar dodając, że z niepokojem patrzy na to, co policja robi na demonstracjach. Senatorowie z zaproszonymi gośćmi oglądali nagrania z ostatnich protestów. Mieli również wysłuchać informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale Mariusz Kamiński pisemnie powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na "liczne obowiązki" i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach izby wyższej.

"Naskrobałam szybciutko posta". Po nim ustawiła się "kolejka na ulicy" po kapelusze od pani Marii

Pani Maria od 60 lat sprzedaje kapelusze. Ma swoich stałych klientów. Kiedyś jej sklep gościł najlepszych aktorów, śpiewaków operowych czy wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas drugiej fali pandemii pani Maria nie radzi sobie zbyt dobrze. Pomóc postanowiła jej wnuczka i rozreklamowała jej sklep w mediach społecznościowych. Efekt? Kolejka po kapelusze już następnego dnia.

Mieli znęcać się nad zatrzymanymi. Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna

Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna oskarżonych o znęcanie się nad zatrzymanymi. Według prokuratury - część oskarżonych miała wymuszać zeznania bijąc, kopiąc, używając gazu czy paralizatora i stosując groźby wobec przesłuchiwanych. Pozostali nie reagowali, choć mieli wszystko widzieć i słyszeć. Akt oskarżenia w sumie zawiera 72 zarzuty. Wśród oskarżonych są były naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu a także jego zastępca. Większość policjantów z Olsztyna w śledztwie nie przyznała się do winy. Afera w olsztyńskiej komendzie wybuchła w 2015 roku.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

Parlament Europejski za rezolucją w sprawie aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze. Twierdząc, że orzeczenie TK to atak na prawa kobiet. Konserwatywni europosłowie mówili o fundamentalnym prawie do życia. O lewicowej agendzie i strajkach okupionych tysiącami zachorowań i zgonów opowiadała europosłanka PiS-u, choć minister zdrowia jasno deklaruje, że strajki nie odbiły się na epidemicznych liczbach. Na jaw wyszło, że Strajki Kobiet doczekały się prokuratorskiego śledztwa.

Co z ustawą covidovą? "Są bohaterami, a dostaną figę"

580 ofiar, ponad 16600 nowych wykrytych zakażeń. Środowiska medyczne apelują do premiera o publikację ustawy gwarantującej wszystkim medykom dodatki za walkę z COVID-19 i mówią, że wszystkie kadry równo walczą z koronawirusem. Brak publikacji tej ustawy to niepotrzebne emocje i podział środowiska.

Premier ogłasza tarczę finansową 2.0. Pomoc nie obejmuje wszystkich poszkodowanych

40 miliardów złotych dla 40 branż. Ogłoszona przez premiera finansowa pomoc była w biznesie bardzo oczekiwana. Pytanie - czy będzie wystarczająca? Od stycznia mają być bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek ZUS-u. Premier, chwaląc się jednym z najniższym w Unii spadków PKB, nie wspomniał o najwyższej w Unii inflacji w Polsce.

Problemy z dostawami tlenu medycznego

Zaczyna brakować tlenu i to nie tylko w szpitalach, ale też w sklepach medycznych. Okazuje się, że pojemniki z tlenem ludzie zakupują na własną rękę. Lekarze przestrzegają jednak, by nie nie używać profesjonalnego sprzętu samodzielnie, a w razie pojawienia się poważnych duszności wezwać pogotowie.

Zakażanej kobiecie odmówiono przyjęcia do szpitala. Sprawę wyjaśnia NFZ

Zakażona koronawirusem kobieta z trudem łapała oddech, jej stan się pogarszał. Na karetkę czekała osiem godzin. Personel medyczny jednak nie przyjechał do pacjentki, więc do szpitala trafiła własnym samochodem. 39-latka przed placówką wraz z partnerem czekała kolejne trzy godziny, ale lekarka z Wołowa nie chciała jej przyjąć - tak wynika z relacji partnera kobiety. Teraz sprawę wyjaśnia dolnośląski NFZ i dyrekcja szpitala.

Przybywa dzieci z pocovidowym zespołem zapalnym. Lekarze biją na alarm

Niebezpieczny zespół pocovidowy - lekarze chorobę określają skrótem PIMS: pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2. Choroba coraz częściej pojawia się u dzieci. Tylko do jednego krakowskiego szpitala w ostatnim czasie z tym powikłaniem trafiło dziesięcioro dzieci. Czym ta choroba się objawia i co powinno zwrócić uwagę rodziców?

Najwięcej zgonów od początku epidemii. W ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby

Hamulec awaryjny zadziałał, ale daleko nam do strefy komfortu - mówił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Trudno mówić o poprawie sytuacji, gdy resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby zmarły 674 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia w środę poinformowało także o 15362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przeprowadzono ponad 48 tysięcy testów.

Szczepionki najpierw dla wybranych grup. Minister ujawnia plany

Najpierw seniorzy, pracownicy medyczni i służby mundurowe, potem, w miarę dostępności, wszyscy Polacy, ale tylko dobrowolnie. Taki harmonogram szczepień na COVID-19 przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Pierwsze szczepionki mają do Polski trafić w grudniu, a pierwsze szczepienia mają się rozpocząć w styczniu. Tymczasem na świecie przybywa podmiotów, które ogłaszają, że zakończyły prace nad szczepionką na COVID-19. Firmy konkurują nie tylko w kwestii skuteczności, ale także w łatwości przechowywania i transportu szczepionki.

Różne formy strajków kobiet. Większość Polaków je popiera i chodzi już nie tylko o aborcję

W Warszawie w formie demonstracji przed gmachem MEN, w Gliwicach w formie spontanicznego spaceru, we Wrocławiu na rowerach, w Bolesławcu w samochodach - tak właśnie wyglądają strajki kobiet. Polki i Polacy wciąż są oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje aborcji. Ostatnio protesty dotyczą także brutalności policji. Popiera je niemal 60 procent Polaków ankietowanych przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Polska grozi UE wetem dla budżetu. "Polexit absolutnym absurdem"

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jednoznacznie stwierdził, że polexit jest "absolutnym absurdem". Najwyraźniej zgadzają się z tym Polacy, bo w najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24 blisko 90 procent ankietowanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie prawie połowa badanych uważa, że polityka rządu może doprowadzić od wyjścia Polski z UE. Rząd, zwłaszcza minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat z funduszy unijnych do oceny praworządności państwa członkowskiego. Polska i Węgry grożą wetem dla wieloletnich rama finansowych UE na lata 2021-2027.