Rok temu wprowadzono blokadę Wuhanu. Życie w mieście niemal wróciło do normy


Dokładnie rok temu - 23 stycznia 2020 roku - chiński Wuhan został odizolowany od reszty świata. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na nagrania z opustoszałego miasta widma. Dziś mieszkańcy Wuhanu mogą swobodnie wychodzić z domów. Chińskie władze twierdzą, że epidemię COVID-19 w ich kraju udało się pokonać. Wirus, który zabił na świecie ponad dwa miliony ludzi, wciąż szaleje i wciąż nieznane jest jego dokładne pochodzenie.

Zakaz wychodzenia z domów, wstrzymana komunikacja publiczna i zamknięte drogi dojazdowe do miasta. Dokładnie rok temu, 23 stycznia 2020 roku Wuhan na prawie trzy miesiące został odcięty od świata. Chińskie władze potwierdziły wówczas, że nowy koronawirus może przenosić się z człowieka na człowieka.

W mieście zapanowała panika. Wtedy jeszcze nikt nie mówił o pandemii, a tajemnicza choroba z Chin wydawała się wszystkim odległa. Wprowadzając lockdown, chińskie władze chciały uniknąć rozprzestrzenienia się wirusa po kraju.

Życie w Wuhanie wróciło niemal do normy

Przed zamknięciem Wuhanu miasto zdążyło opuścić kilka milionów ludzi. Blokadę stopniowo rozszerzano na kolejne miasta w prowincji Hubei. Według oficjalnych statystyk w Wuhanie potwierdzono ponad 50 tysięcy zakażeń.

- Bogaci w czasie pandemii zarobili po prostu mniej pieniędzy, ale zwykli ludzie są zdecydowanie pod większą presją we wszystkich aspektach życia. Wielu z nas miesiącami siedziało w domach bez żadnych dochodów. Musieliśmy spłacać kredyty, musieliśmy płacić rachunki. Bez przychodów trudno było to robić na czas - wspomina Xiao Liang, mieszkaniec Wuhanu.

Dziś w Wuhanie nie obowiązują surowe restrykcje, ale nikt nie rezygnuje z noszenia maseczek. Życie w 11-milionowym mieście niemal wróciło do normy. Mieszkańcy swobodnie spacerują, robią zakupy, odwiedzają restauracje i kluby nocne.

Oficjalnie od kilku miesięcy w Wuhanie nie potwierdzono ani jednego nowego zakażenia SARS-CoV-2.

Chińskie władze utrzymują, że udało im się opanować sytuację, ale z związku ze zbliżającym się chińskim nowym rokiem odradzają podróżowanie po kraju.

- Oczywiście, martwię się. Ludzie powinni unikać wychodzenia na zewnątrz, nie powinny przyjeżdżać do nas osoby z zagranicy, bo zakażenia, które pojawiały się w kraju, często przywożone są właśnie w ten sposób. Mniejszy przepływ ludzi ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Kwarantanna po przyjeździe jest dobrym środkiem zapobiegawczym - twierdzi Mei Wenlong, mieszkaniec Wuhanu.

To w Wuhanie zmarła większość osób zakażonych koronawirusem w Chinach. Według oficjalnych informacji to blisko cztery tysiące zgonów w tym mieście. Chińskie władze nie mówią jednak o tragedii, ale o zwycięstwie nad chorobą.

Propaganda sukcesu

Władze w Pekinie spotkały się z międzynarodową krytyką i oskarżeniami o tuszowanie skali problemu, ale uparcie bronią swojej strategii i utrzymują, że choć pierwsze przypadki potwierdzono w Wuhanie, to wirus wcale nie musi stamtąd pochodzić.

Państwowe media we współpracy z departamentem propagandy prowincji Hubei stworzyły patriotyczny film dokumentalny pokazujący obywatelom, jak Chiny walczyły z koronawirusem. Film wyświetlany jest w kinach w całym kraju.

- Pandemia w Chinach jest ściśle kontrolowana, lekarze na pierwszej linii frontu są chronieni. Poza Chinami zasady są luźniejsze. Chiny przywiązują taką samą wagę do życia każdego człowieka. Inne kraje mają własne zasady i pomysły, których nie rozumiem - przekonuje Ying, mieszkanka Pekinu.

Na filmie propaganda zwycięstwa się jednak nie kończy. W Wuhanie centrum konferencyjne, które rok temu przed ponad dwa miesiące pełniło funkcję prowizorycznego szpitala, zostało przekształcone w halę wystawową. Można tam zobaczyć zdjęcia lekarzy, kombinezony ochronne, odręczne notatki i gigantyczne portrety prezydenta Xi Jinpinga, który odwiedził miasto pod koniec lockdownu. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

- Chcieliśmy zobaczyć kulisy walki z pandemią. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak mieszkańcy Wuhanu pokonali trudności i jak cały kraj wspierał to miasto. Dzięki tej wystawie możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, co naprawdę się wydarzyło - uważa Chen Dazi, mieszkanka Wuhanu.

Dziś nadal nie wiadomo, skąd dokładnie wziął się wirus. Po wielu miesiącach negocjacji w połowie stycznia do Chin przylecieli przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Na razie międzynarodowy zespół ekspertów odbywa kwarantannę. Po jej zakończeniu spotka się z lekarzami i mieszkańcami Wuhanu i spróbuje odkryć pochodzenie wirusa. Wirusa, który na całym świecie zabił już ponad dwa miliony ludzi.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN