Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkę

Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkę
Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkę
Stefania Kulik | Fakty po południu
Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkęStefania Kulik | Fakty po południu

Pierwsi seniorzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki. Rząd ustalił kolejność szczepień, ale gdyby istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, to dopuszczalne jest szczepienie poza kolejnością. Tak było w śląskiej gminie Godów. Wśród zaszczepionych w Godowie jest najstarsza mieszkanka - 101-letnia pani Anna Popiołek.

Pani Anna Popiołek w tym roku kończy 101 lat. Jest najstarszą mieszkanką gminy Godów. Jak tylko pojawiła się szansa na zaszczepienie przeciw COVID-19, od razu się zgodziła. - Po szczepieniu bardzo dobrze. To ani nie poczułam. Bólu nic - podkreśla.

- Zadzwonili trzy dni przed tym, że o tej i o tej godzinie, pani doktor przyjdzie szczepić. Pani doktor przyjechała, zaszczepiła i wszystko w porządku - tłumaczy Janina Tekieli, córka pani Anny.

Zgodnie z programem rządu pierwsze szczepienia seniorów ruszają 25 stycznia. W gminie Godów możliwość, by zaszczepić się wcześniej, pojawiła się w momencie ryzyka zmarnowania szczepionek. Gmina dostała 90 szczepionek dla domu pomocy społecznej, w którym potrzebnych było 36 dawek. Dlatego podjęto decyzję o rozpoczęciu szczepień seniorów powyżej 80 roku życia, żeby nie zmarnować żadnej dawki.

- Uznaliśmy, że najlepiej będzie zaszczepić już właśnie seniorów, tych 80 plus. Myśmy je chętnie wykorzystali do zaszczepienia tych najstarszych naszych podopiecznych - tłumaczy dr Eugeniusz Brzemia, specjalista medycyny rodzinnej z Godowa.

Taką możliwość daje rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 roku. W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od obowiązku stosowania wskazanej kolejności szczepień i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

- Nieszczęściem jest wyrzucenie, zmarnowanie niewykorzystanej dawki szczepionki. Powinniśmy w takich sytuacjach sięgać właśnie do list rezerwowych. Jeśli mamy problem z dojazdem kogoś z listy rezerwowej, to powinniśmy zaszczepić osobę kolejną, z grupy na przykład 1b czy 1c - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19. - Każda szczepionka jest na wagę życia i zdrowia, i dlatego nie wolno jej zmarnować - podkreśla.

Pani Anna poleca szczepienie się

Do niedzieli w Polsce wykonano ponad 700 tysięcy szczepień przeciw COVID-19. Liczba zutylizowanych dawek szczepionki wyniosła dokładnie 1905. Jak podkreślają lekarze, teraz liczy się każda dawka. Tym bardziej, że zainteresowanie wśród seniorów jest ogromne.

- Chętnych jest dużo więcej, niż my w tej chwili możemy zaszczepić. Z biegiem czasu, jak tych szczepionek będzie więcej, to my tę ilość szczepień jeszcze na pewno zwiększymy. Tak, żeby to zrobić jak najszybciej - twierdzi dr Eugeniusz Brzemia.

Dzięki decyzji o wcześniejszym szczepieniu udało się zaszczepić 56 seniorów. Pani Anna Popiołek teraz czeka na drugą dawkę szczepionki i poleca szczepienie się wszystkim seniorom. - Ja myślę, że się mają szczepić - mówi.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS