Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"

Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Brazylijska, południowoafrykańska, brytyjska - mutacje koronawirusa to kolejne wyzwanie rzucone przez pandemię. Wirus z Wysp Brytyjskich jest bardziej zaraźliwy, szybciej się rozprzestrzenia. Naukowcy z Krakowa będą sprawdzać ile takich przypadków jest w Polsce. W oficjalnych statystkach - jak na razie - tylko jeden.

W Małopolskim Centrum Biotechnologii zespół naukowców przeanalizuje około 400 próbek przysłanych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych z całej Polski, szukając wśród nich nie tylko znanych już mutacji koronawirusa, ale też zupełnie nowych.

- Będziemy badać, czy wśród tych próbek znajdują się te warianty VOC, czyli variant of concern, które potencjalnie mogą być bardziej niebezpieczne, na różne sposoby, od tego oryginalnego wariantu - wyjaśnia profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Uniwersytetu Jagielońskiego.

- Mamy sporo ozdrowieńców, którzy tracą już odporność, którzy będą ponownie chorowali, co znaczy, że wirus będzie starał się dopasować do tego niepełnego systemu obronnego naszego organizmu i prawdopodobnie będzie się zmieniał - dodaje Pyrć.

Na razie znane są co najmniej trzy nowe mutacje koronawirusa - brytyjska, brazylijska i afrykańska. Naukowcy są pewni, że to dopiero początek.

- Na pewno jest ich znacznie więcej niż o tym wiemy, ale większość zmian genetycznych nie prowadzi do żadnych konsekwencji w funkcjonowaniu wirusa. Jest także mnóstwo zmian, które wirusowi po prostu szkodzą i wtedy my tych zmian po prostu nie zauważamy - tłumaczy profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

Badania naukowców z całego świata

Badania nad zmiennością genetyczną wirusa są prowadzone na całym świecie. Mają one pomóc w ustaleniu, czy pojawią się kolejne niebezpieczne mutacje wirusa zagranicą oraz czy i jak wirus mutuje w kraju.

Naukowcy starają się także ustalić, czy nie trzeba będzie zmienić procedur laboratoryjnych - na przykład testów, które w obliczu nowej mutacji mogą już nie być skuteczne.

- To są bardzo ważne informacje dla naukowców, dla epidemiologów, natomiast absolutnie nie powinny wzbudzać paniki w normalnych ludziach. Raczej podejdźmy do tego ze spokojem i stosujmy się do tego, do czego się już stosujemy. Widać, że w momencie, kiedy ograniczyliśmy kontakty po tej wielkiej fali, która do nas przyszła jesienią, to ta liczba przypadków na razie stabilnie, bardzo powoli spada - ocenia prof. Krzysztof Pyrć.

Eksperci ostrzegają, że brytyjska mutacja koronawirusa jest dużo bardziej zaraźliwa

- Będzie nim zarażona większa liczba osób, na pewno wśród nich będą ci, którzy są najbardziej do tych zakażeń predysponowani i efektem tak naprawdę będzie zdecydowanie większa liczba zgonów - ocenia Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Naukowcy są pewni, że szczepionka działa na wszystkie znane mutacje wirusa, ale nawet jeżeli okazałoby się, że wynalezione już szczepionki nie działają na kolejną, nową mutację, to jest też dobra wiadomość.

- Te szczepionki oparte na kwasie rybonukleinowym bardzo łatwo można zmienić. To jest ich największa zaleta, ponieważ zarówno sama produkcja jest dość prosta, jak i adaptacja do jakiejś nowej zmiany genetycznej w cząsteczce wirusa byłaby stosunkowo prosta - wyjaśnia profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Badania zespołu z Małopolskiego Centrum Biotechnologii mogą potrwać od 12 do nawet 18 miesięcy.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS