Wiceminister tłumaczył w Sejmie czynności policji

19-latka, której policjant złamał rękę, posłanka, którą funkcjonariusz potraktował gazem łzawiącym, zatrzymania, legitymowania - to tylko niektóre incydenty z ostatnich dni podczas protestów Strajku Kobiet. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział posłom z mównicy sejmowej, że 19-latka, które została złamana ręką, musi złożyć zeznania.

50. rocznica wydarzeń Grudnia '70. "Użyto wojska przeciwko własnemu społeczeństwu"

Bez niego nie powstałby NSZZ "Solidarność", bez niego nie byłoby wolnej Polski. Mija 50 lat od wydarzeń Grudnia 1970 roku. Stoczniowcy z Gdańska protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Robotnicy wyszli też wtedy między innymi na ulice Szczecina, Elbląga i Gdyni. Demonstracje rozpoczęły się 14 grudnia i były brutalnie tłumione, trwały nieco ponad tydzień. Około 40 robotników zostało zabitych, a ponad 1000 rannych.

Nowa tarcza antykryzysowa już jest. "Chaos i wielka niewiadoma"

Zanim ruszą masowe szczepienia, to dyscyplina wciąż jest podstawową bronią w walce z pandemią. Zamrożone branże nie mają co liczyć na odwilż. Wręcz przeciwnie. Nieoficjalnie mówi się, że restrykcje mogą być zaostrzone. W czwartek rząd ma ogłosić informację o obostrzeniach. Kolejna tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Koalicja Obywatelska składa własny projekt ustawy i mówi o pilnej potrzebie pomocy dla branży turystycznej.

Zagadka zabójstwa sprzed 26 lat rozwiązana. Podejrzany w rękach policji

Policjanci z poznańskiego archiwum X twierdzą, że wyjaśnili zagadkę zabójstwa sprzed 26 lat. W poniedziałek 14 grudnia zatrzymali podejrzanego o zabójstwo 20-letniej Zyty Michalskiej z Mikuszewa koło Wrześni. Podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna dziś ma 52 lata. Początkowo nie był brany pod uwagę jako możliwy sprawca. Został już przesłuchany i usłyszał zarzuty.

Szpital tymczasowy w Kielcach otworzył podwoje dla mediów, ale nie dla pacjentów

Miał być szpital tymczasowy, na razie jest szpital na pokaz. W Kielcach uroczyście ogłoszono zakończenie pierwszego etapu budowy placówki tymczasowej. Byli dziennikarze, były kamery, były rozstawione łóżka i sprzęt medyczny. Skończyła się prezentacja, wyposażenie wyniesiono. Jak się okazało, szpital wcale nie był gotowy na przyjęcie pacjentów.

Mural w walce ze smogiem? Ten z Bielska-Białej pochłania zanieczyszczenia

Jest zielony, wysoki i zdobi okolicę, ale nie to jest jego największą zaletą. Mural antysmogowy w Bielsku-Białej przede wszystkim oczyszcza powietrze. Specjalna farba pochłania zanieczyszczenia, a z każdym dniem sezonu grzewczego jest ich coraz więcej. Farba - jak zapewnia producent - będzie działać przez co najmniej 10 lat. Na pewno jest więcej miejsc, w których podobny mural by się sprawdził.

Zdalne lekcje w budynku szkoły. "Musieliśmy zająć się tymi dziećmi"

W szkole podstawowej w Danówku na Podlasiu lekcje zdalne odbywają się w szkole. Rodzice muszą iść do pracy, nie mają z kim zostawić swoich dzieci i boją się, że dzieci nie zrealizują obowiązku szkolnego. Są też inne przyczyny takiej sytuacji - część uczniów nie ma dostępu do szybkiego łącza internetowego lub komputera. Takie "nauczanie zdalne" w szkole odbywa się tylko w przypadku uczniów z klas 1-3. W praktyce do szkoły przychodzi na zajęcia kilkunastu uczniów, są też dni, kiedy nie ma ich wcale.

"Bulwersuje mnie forma tego, co się stało". Policja bez nakazu zarekwirowała flagę

Na balkonie prywatnego mieszkania w Warszawie od miesiąca wisiała flaga Polski z błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet. W sobotę bez uprzedzenia i bez nakazu policjanci weszli do mieszkania i flagę zarekwirowali. Przekonują, że mieli do tego prawo i skierowali sprawę do prokuratury, a prokuratura wszczęła śledztwo. Chodzi o rzekome znieważenie flagi. Zdaniem RPO policja naruszyła mir domowy.

Janusz Kowalski straci stanowisko w rządzie? Ziobro: traktuję to jako plotkę

Czy Zjednoczona Prawica nadal jest zjednoczona? W bilansie zysków i strat po batalii o mechanizm praworządności Solidarna Polska znalazła się na minusie. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że partia może stracić jedną z rządowych posad. Podobno dymisja wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego ma być przesądzona. Zbigniew Ziobro zapewnia, że to tylko plotka.

"Oczekiwaliśmy na ten most długie lata"

Mieszkańcy dwóch nadwiślańskich gmin - Gręboszów w Małopolsce i Nowy Korczyn w województw świętokrzyskim - nareszcie mają nowy most, który ich łączy. Poprzedni został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej.

Pomoc dla ubogich i restauratorów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę

Nie będzie, jak co roku, Wigilii dla ubogich, ale będą za to posiłki na wynos. Restauracje otrzymują pomoc i jednocześnie pomagają. W Warszawie wolontariusze już dostarczają paczki z żywnością dla osób bezdomnych i zbierają środki, by w ten szczególny dzień Bożego Narodzenia każdy mógł poczuć namiastkę rodzinnych świąt.

Doświadczają "mgły pocovidowej" lub męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńców

Przeszli COVID-19, ale do pełni sił i zdrowia droga jeszcze daleka - takim pacjentom mają pomóc oddziały rehabilitacyjne. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu powstał pierwszy taki oddział w województwie łódzkim. Trafią tam osoby, które chorowały na COVID-19, ale które wciąż odczuwają skutki zakażenia koronawirusem, takie jak osłabienie czy "mgła pocovidowa".

Polska himalaistka chce zdobyć K2 zimą

Himalaistka Magdalena Gorzowska z Chorzowa chce zdobyć K2, i to zimą. Jeszcze nikomu to się nie udało. Magdalena Gorzowska na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Everest, Makalu i Manaslu. Ma nadzieję, że czwarty to będzie K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik świata.

Mobilizacja policji w trakcie niedzielnych demonstracji

60 wniosków o ukaranie do sądu, 6 protestujących ukaranych mandatami, 3 osoby zatrzymane - to bilans policyjny niedzielnego Strajku Kobiet w Warszawie. Ogromne wrażenie robiły siły policyjne w stolicy - gigantyczna policyjna blokada w pobliżu domu prezesa PiS i otoczony policyjnym kordonem pomnik ofiar smoleńskich.

"Był arystokratą na scenie". Przyjaciele żegnają Piotra Machalicę

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych, Piotr Machalica, zmarł w wieku 65 lat. Jego bliscy i znajomi są bardzo poruszeni, bo tak nagłego odejścia się nie spodziewali. Piotr Machalica od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Ci, którzy go znali, wspominają jego zjawiskowy głos, wielki talent i niezwykłą wrażliwość.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" z nagrodą na 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Animacja na miarę Złotych Lwów. Film Mariusz Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" został najlepszym filmem konkursu głównego 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Powstawał kilkanaście lat, teraz wzrusza i inspiruje. Na kartach polskiej kinematografii film zapisuje się tez z innego powodu. Nagrody rozdano też w kilkunastu innych kategoriach. Ze względu na epidemię i obostrzenia laureatów w Gdyni nie było.

"Te pokłady miłości, które w sobie mają, mogą jeszcze komuś przekazać"

Seniorki z Poznania znów pozytywnie zaskakują. Pomysłodawczynie akcji "Senior maluszka tuli" wychodzą z kolejną inicjatywą. Teraz własnoręcznie przygotowują szydełkowe prezenty dla dzieci, które Boże Narodzenie spędzą w szpitalu. Przed pandemią przychodziły na oddział noworodków i pomagały w opiece nad dziećmi. Teraz jest zakaz wchodzenia do szpitala, dlatego znalazły inny sposób na sprawienie radości dzieciom.