Zmiany m.in. w galeriach handlowych. Wejdą w życie 1 lutego

Od 1 lutego wprowadzone zostaną trzy zmiany w obostrzeniach - otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea, zniesione zostaną godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia będą obowiązywać co najmniej do 14 lutego mimo apeli hotelarzy, restauratorów czy właścicieli siłowni.

Pytania o miliony z budżetu dla ojca Rydzyka. "Nikt niczego nie ukrywa"

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu dopiero powstaje, ale o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie musi się martwić. Muzeum buduje Fundacja Lux Veritatis powiązana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem przy współpracy z resortem kultury. Jak pokazał Łukasz Karusta - reporter redakcji "Czarno na białym" - Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w ostatnich latach z Ministerstwa Kultury dostało 120 milionów złotych, ale na tym nie koniec. W listopadzie muzeum otrzymało na jedną ze swoich wystaw 60 milionów złotych z publicznego budżetu.

"Ostatnia prosta" przed 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 31 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 29. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wesprzeć orkiestrę można także internetowo - kto, z powodu pandemii, do tradycyjnej puszki pieniędzy nie wrzuci, może zasilić tę wirtualną.

Drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19

To już drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19. Są miejsca, w których dostawy były opóźnione, są seniorzy, którzy na szczepienie musieli sporo dojechać. Do tej pory łącznie w Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób, z czego 435 odczuło niepożądane skutki i zutylizowano 2335 dawek.

Rząd spotkał się z liderami opozycji. Terlecki: pojawiło się parę ciekawych propozycji

We wtorek w sprawie szczepień i epidemii, zdalnie, debatował premier z opozycją. Wszyscy poza Konfederacją - jak mówi Michał Dworczyk - mają wspólny cel, którym jest zaszczepienie jak największej części populacji. Koalicja Obywatelska ma pięć propozycji, by program szczepień przebiegał sprawniej i pytanie: czy w Polsce jest za dużo szczepionek, że rząd zrezygnował z dodatkowych zamówień?

Przedsiębiorcy oczekują jasnej deklaracji od rządu w sprawie obostrzeń

Jeśli tylko będzie taka możliwość, to podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki - tak o ewentualnym luzowaniu obostrzeń mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja w sprawie restrykcji ma zostać ogłoszona w ciągu kilku dni, ale niektórzy już nie czekają - część przedsiębiorców swoje biznesy otworzyło, inni zapowiadają otwarcie do 1 lutego.

Duża operacja logistyczna w Poznaniu. Na MTP ruszyły szczepienia seniorów

W Poznaniu szczepienia seniorów ruszyły z rozmachem. Tylko jeden punkt, tylko jednego dnia ma zaszczepić ponad 300 osób. Tygodniowo to ponad 1600 zaszczepionych osób. To absolutny rekord, ale i duża operacja logistyczna. Od świtu do nocy na Międzynarodowych Targach Poznańskich pracują nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale przede wszystkim wolontariusze.

Opozycja zaproszona na rozmowę w sprawie programu szczepień

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaprasza przedstawicieli opozycji na spotkanie w sprawie programu szczepień, które ma odbyć się we wtorek. Wszystkie kluby opozycyjne zaproszenie przyjęły. Jak mówią politycy - nie ma dziś ważniejszej sprawy. Są pytania o tempo szczepień, o szczepionki i dostawy.

"Dostaliśmy ogromne 2080 złotych przez 10 miesięcy". Kluby nocne wznawiają działalność

Klub nocny w Rybniku wznowił działalność pomimo obostrzeń. Jego właściciel tłumaczy, że przez 10 miesięcy dostał nieco ponad 2 tysiące złotych wsparcia. Przedsiębiorców decydujących się otworzyć swoje lokale jest dużo więcej. Właściciele otwartych klubów nocnych i dyskotek zapewniają, że dbają o przestrzeganie reżimu sanitarnego, limitu osób, maseczki i dezynfekcję, ale eksperci są zdania, że ryzyko zachorowania w takich miejscach i tak jest duże.

Rok temu wprowadzono blokadę Wuhanu. Życie w mieście niemal wróciło do normy

Dokładnie rok temu - 23 stycznia 2020 roku - chiński Wuhan został odizolowany od reszty świata. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na nagrania z opustoszałego miasta widma. Dziś mieszkańcy Wuhanu mogą swobodnie wychodzić z domów. Chińskie władze twierdzą, że epidemię COVID-19 w ich kraju udało się pokonać. Wirus, który zabił na świecie ponad dwa miliony ludzi, wciąż szaleje i wciąż nieznane jest jego dokładne pochodzenie.

Gastronomia ma dość obostrzeń. "Rząd o nas zapomniał"

To jeszcze nie jest decyzja, ale jest jej zapowiedź. Wicepremier Jarosław Gowin daje nadzieję na odmrożenie handlu od 1 lutego. Z zachowaniem wymogów sanitarnych mogłyby się otworzyć galerie handlowe i tylko one. W pozostałych branżach nadal obowiązywałyby obostrzenia. Przedsiębiorcy alarmują, że doszli do ściany. Według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej - mimo rządowych zakazów - działalność wznowiło nawet 20 tysięcy lokali.