Europejska Agencja Leków daje zielone światło pierwszej szczepionce na COVID-19

Europejska Agencja Leków zarekomendowała w poniedziałek wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Pierwsze dawki mają trafić do Polski drugiego dnia świąt. Rząd liczy na to, że dzień później zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy Polaków. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o epidemii COVID-19 w Polsce, ale nawet przedstawiciele rządu przyznają, że te liczby mogą być zaniżone, bo wiele osób nie zgłasza się z objawami do lekarza.

Garnek pełen srebrnych przedmotów znaleziony w polu w Słuszkowie

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na polu kukurydzy w Słuszkowie koło Kalisza. Średniowieczny skarb intryguje badaczy, bo jego historia może sięgać nawet pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Znalezisko to 6,5 tysiąca srebrnych monet, placki srebra, fragmenty ołowiu oraz dwie złote obrączki i pierścionki. Archeolodzy wiążą skarb z księciem Zbigniewem, bratem Bolesława Krzywoustego, który żył na przełomie XI i XII wieku.

Ograniczenia w sylwestra. Wątpliwości mają również niektórzy politycy PiS

Nie tylko ze strony opozycji lub Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, ale także z koalicji rządzącej słychać głosy wątpliwości wobec sylwestrowych obostrzeń, a dokładniej wobec tego, czy rząd rozporządzeniem może obywatelom zakazać wychodzenia z domu. Konstytucja przewiduje, że wolność przemieszczania się może być ograniczona tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.

Zamiast wigilii rozwożenie posiłków. Tak wygląda pomoc w czasie pandemii

Miejskie wigilie dla potrzebujących z powodu pandemii w tym roku musiały odbyć się w innej formie niż dotychczas. Nie było dzielenia się opłatkiem i wspólnego jedzenia posiłków. To nie oznacza, że najbardziej potrzebujący i bezdomni zostali bez wsparcia. W Krakowie, w Białymstoku, czy we Wrocławiu wolontariusze rozwozili paczki z żywnością dla ubogich, samotnych i bezdomnych.

Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa 49-latki

Miał zabić swoją byłą partnerkę, bo był zazdrosny. 67-latek podejrzany o zabójstwo wpadł w ręce policji, bo był pogryziony przez psa ofiary. Do zabójstwa doszło tydzień temu w parku w Rydułtowach na Śląsku, gdy pani Danuta ze swoim psem wyszła na spacer.

PIMS "może powodować uszkodzenie różnych narządów". Lekarze apelują do rodziców

Z dnia na dzień było gorzej, gorączka nie ustępowała, pojawiały się kolejne objawy. Zuzia nie mogła samodzielnie oddychać. Dziewczynka trafiła na OIOM w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tam okazało się, że cierpi na zespół pocovidowy. Diagnoza nie była łatwa, bo to, że dziecko przeszło COVID-19, pokazał dopiero test na przeciwciała. Lekarze apelują, by nie lekceważyć niepokojących objawów u dzieci.

Branża turystyczna obawia się fali bankructw. "Rząd zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie"

Stoki narciarskie od 28 grudnia zostaną zamknięte. Ma to związek z ogłoszonymi przez rząd nowymi obostrzeniami. Zmiany również obejmą działalność hoteli. Do tej pory można było zarezerwować nocleg w ramach podróży służbowej, jednak od 28 grudnia będzie to zabronione, ale od tej zasady będą pewne wyjątki. Przedstawiciele branży narciarskiej i górskich samorządów mówią, że bez odpowiedniej pomocy będą bankructwa.

Kto jest "szefem"? Burza po nocnej reasumpcji głosowania

To było głosowanie, które zapisze się w historii polskiej polityki. Chodzi o reasumpcje głosowania, czyli jego powtórzenie. W czwartek za pierwszym razem Sejm przegłosował senacką uchwałę. I tu wkroczył wicepremier Piotr Gliński z prośbą od "szefa" do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Elżbieta, jest prośba od szefa, żeby zrobić przerwę, bo chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić - powiedział Gliński, co zarejestrowały mikrofony. Po tych słowach marszałek Sejmu zarządziła 10 minut przerwy.

"My tego nie przetrwamy". Przedsiębiorcy załamani decyzją o zamknięciu hoteli i stoków

Przedsiębiorcy z branży turystycznej liczyli na to, że po 27 grudnia rząd zluzuje obostrzenia. Tymczasem w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 28 grudnia na terenie Polski zostanie wprowadzona "narodowa kwarantanna". Co oznacza, że na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele i stoki narciarskie. Przedsiębiorcy są załamani i mówią wprost - to ostateczny cios dla ich biznesu. Rząd zapowiada pomoc, ale czy jednak wystarczającą?

Rzecznik rządu o "narodowej kwarantannie": to określenie jest nieco na wyrost

Czy to "narodowa kwarantanna", czy może rozszerzony etap odpowiedzialności? Politycy partii rządzącej nie są zgodni co do definicji, ale wiadomo co się kryje za zapowiedziami. Od 28 grudnia na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele, wyciągi narciarskie i większość sklepów w galeriach handlowych. Do tego zakaz poruszania się w noc sylwestrową.

Wyrok po 4 latach. Maciej Maleńczuk miał naruszyć nietykalność osobistą działacza pro-life

Znany piosenkarz Maciej Maleńczuk jest winny naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - tak dziś orzekł sąd w Krakowie. Chodzi o wydarzenia z grudnia 2016 roku, kiedy to Partia Razem na Rynku Głównym protestowała przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Było tam też kilka osób z Fundacji Pro-Prawo do Życia, w charakterze kontrdemonstrantów. Jedna z tych osób miała zostać uderzona przez Macieja Maleńczuka. Sąd wymierzył karę 6 tysięcy złotych grzywny i tysiąca złotych zadośćuczynienia. Muzyk nie przyznaje się do winy.

PiS ma kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Kim jest Piotr Wawrzyk?

Jest nowy kandydat na rzecznika praw obywatelskich. To Piotr Wawrzyk, poseł i wiceszef MSZ, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jedyna dotychczas kandydatka opozycji i organizacji pozarządowych, mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, dwukrotnie nie uzyskała poparcia większości sejmowej. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk odpowiada między innymi za sprawy prawno-traktatowe oraz konsularne i parlamentarne. Brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem polskiego prawa do regulacji unijnych.

Bp Wiesław Szlachetka na obchodach rocznicy Grudnia'70 zaczął krytykować Strajk Kobiet

Na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70 biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka ofiarom zbrodni poświęcił kilka pierwszych zdań. Potem mówił o "ideologii bezwstydu" - o czymś, co ma być nowym kształtem ideologii komunistycznej i jest cechą protestów pod egidą Strajku Kobiet i parad równości. Zaskoczenia takim porównaniem i modlitwą biskupa nie kryje profesor Andrzej Paczkowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków.

Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. W tym okresie będą też zamknięte stoki narciarskie i sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem tych, które zaspokajają podstawowe potrzeby. W noc sylwestrową będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się.