"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty

"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty
"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artystyTomasz Pupiec | Fakty po południu

Ceniony artysta Hamlet Lavastida od ponad tygodnia przebywa w kubańskim więzieniu. To represje za pomysł wykorzystania przez kubańską opozycję form oporu stosowanych przez polską "Solidarność" w czasach PRL-u.

Hamlet Lavastida jest jednym z najbardziej cenionych kubańskich artystów - twórców sztuki współczesnej. W wakacje miał przylecieć do Polski - do pani Agnieszki i swojego ośmioletniego syna Leo - po kilkudniowej, wymuszonej wizycie na Kubie. Został jednak zatrzymany.

- Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali i przewieźli do kwatery służb bezpieczeństwa w Villa Marista - opowiada Agnieszka Grątkiewicz, bliska Hamleta i matka Leo.

Więzienie w Villa Marista to miejsce, w którym są przetrzymywani i przesłuchiwani więźniowie polityczni, przeciwnicy komunistycznego reżimu. - Wczoraj spotkała się z nim matka. Niestety już Hamlet jest w bardzo złym stanie - mówi pani Agnieszka.

Po raz pierwszy w Polsce Hamlet Lavastida pojawił się dziewięć lat temu. Był rezydentem artystycznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

- Jest artystą, który sięga po wiele środków wyrazu. Począwszy od performance'u, akcji, też jakieś rzeczy wytwarza. Więc jest to taki typowy współczesny artysta - wyjaśnia Ika Sienkiewicz-Nowacka, kierowniczka działu rezydencji artystycznych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Metody Solidarności

W Polsce Hamleta zaintrygowała historia metod działań polskiej opozycji w czasach PRL-u. Na przykład znakowania banknotów antykomunistycznymi hasłami, czy emitowanych przez opozycjonistów swoich własnych, które często pełniły funkcję "cegiełek" na dalszą działalność.

Na początku 2021 roku, za pośrednictwem jednego z komunikatorów, w prywatnej wiadomości Hamlet Lavastida wysłał do grupy opozycyjnych artystów propozycję akcji zainspirowanej banknotami polskiej antykomunistycznej opozycji. Korespondencję przejęła kubańska bezpieka.

Fragmenty korespondencji zostały opublikowane w kontrolowanej przez reżim telewizji, w której artysta został oskarżony o "działalność wywrotową". Przypomniano też, że wcześniej tworzył już inne, antykomunistyczne prace. W tym czasie Hamlet Lavastida przebywał na rocznym stypendium w Berlinie, po którym miał przylecieć do Polski. Jednak kończyła mu się wiza.

- Ambasada polska w Berlinie odmówiła przyjęcia wniosku tłumacząc to w ten sposób, że Hamlet już ma wizę Schengen i w tym samym czasie, kiedy ma tę wizę, nie może ubiegać się o kolejną i zasugerowała, by Hamlet wrócił do kraju swojej rezydencji, czyli na Kubę - mówi pani Agnieszka Grątkiewicz.

Apele o uwolnienie

Pani Agnieszka przekonuje, że Hamlet spodziewał się problemów, ale nie podejrzewał, że kubański reżim posunie się do aresztowania. Dzięki szyfrowanemu połączeniu ekipie TVN24 udało się porozmawiać z Camilą Lobón - jedną z kubańskich artystek zaangażowanych w akcję mającą na celu uwolnienie Hamleta.

- U nas nie ma niezależnych prawników i nie ma niezależnych sądów, więc sprawa jest trudna. Prawnicy czasami odmawiają pomocy i boją się udziału w sprawach związanych ze służbą bezpieczeństwa - wyjaśnia Camila Lobón.

Mimo represji pod żądaniem uwolnienia Hamleta w ciągu doby podpisało się 120 kubańskich dysydentów. Swój apel przygotowało też Centrum Sztuki Współczesnej.

- Liczymy na to, że, jeśli nasz apel trafi do jak najszerszego grona odbiorców i po porostu udowodnimy, że Hamlet jest jednak osobą publiczną i ważną, to być może wpłynie to na decyzję prokuratora - przekonuje Ika Sienkiewicz-Nowacka.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE.COM/KUNSTLERHAUS BETHANIEN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS