Co Polacy sądzą na temat wolności mediów?

Zdaniem większości Polaków wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji, a media powinny patrzeć politykom na ręce - tak wynika z sondażu Kantar dla TVN i TVN24. O tym, jak wygląda codzienność bez wolności słowa wiedzą doskonale opozycjoniści z czasów PRL. Dlatego teraz alarmują w sprawie ustawy anty-TVN.

Wiele miejsc, tysiące uczestników i wspólny cel. TVN24 od lat wspiera Wings for Life

Oryginalna formuła, wyjątkowy cel i największa na świecie skala. Wings For Life to charytatywny bieg, z którego dochód przeznaczony jest na badania mające na celu znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. Od lat częścią rodziny Wings for Life jest TVN24. To na antenie naszej stacji można było śledzić zarówno przygotowania do tego wydarzenia, jak i samą rywalizację, której przyświeca tak szczytny cel.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartek przeprowadziła dwa głosowania w sprawie koncesji dla TVN24 - pierwsze dotyczyło wyrażenia zgody na przyznanie koncesji, drugie - odmowie. Obydwa wnioski nie uzyskały wymaganej większości 4 głosów. Również w czwartek w siedzibie KRRiT zjawił się poseł PiS Marek Suski - wnioskodawca ustawy anty-TVN. Jak przekazała rzeczniczka Rady, poseł spotkał się z Elżbietą Więcławską-Sauk, z którą miał rozmawiać na temat przygotowanej nowelizacji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Izba Dyscyplinarna SN naruszyła prawo do sprawiedliwego procesu

Polska przegrała sprawę przed Europejskiej Trybunałem Praw Człowieka. Orzekł on, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego naruszyła europejską konwencję o ochronie praw człowieka, a dokładniej jej przepis o prawie do sprawiedliwego procesu i bezstronnego sądu. Orzeczenie ma związek ze sprawą adwokatki Joanny Reczkowicz, która złożyła skargę na decyzję Izby Dyscyplinarnej. Reczkowicz ma otrzymać odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy euro. Po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej jest ultimatum Komisji Europejskiej, ale także dylemat pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

Spada tempo szczepień. "To jest kompletnie niezrozumiałe"

W pełni zaszczepionych osób w Polsce jest ponad 16 milionów. Eksperci alarmują, że to za mało, by mówić o zbiorowej odporności i uniknąć czwartej fali pandemii. Stąd nieustające apele lekarzy, ale też ostrzeżenia. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 124 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci trzech osób z powodu COVID-19. Resort zdrowia podkreśla, że blisko 60 procent zakażonych wariantem Delta to osoby do 39. roku życia.

Fabian zaginął pięć lat temu. Policja oferuje nagrodę za informacje

Wielkopolska policja oferuje 10 tysięcy złotych za informacje o losie 17-letniego Fabiana Zydory spod Wrześni. Chłopak zaginął pięć lat temu. Poszedł spotkać się ze kolegami i już nigdy nie wrócił do domu. Policja jest zdeterminowana, by zagadkę zniknięcia nastolatka wyjaśnić. Śledczy podejrzewają, że Fabian został zamordowany, a jego ciało ukryte.

Wieczorem głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra Czarnka

W środę wieczorem Sejm ma zająć się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Odrzucenie wniosku zarekomendowała we wtorek sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży. Wniosek o odwołanie ministra Czarnka złożyli w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej. Lista zarzutów opozycji pod adresem ministra jest bardzo długa.

Ustawa anty-TVN trafi do komisji. "Trwa poszukiwanie brakujących głosów"

We wtorek politycy PiS wskazywali, iż plan zakłada, że Sejm zajmie się projektem ustawy anty-TVN jeszcze w tym tygodniu. Jednak w środę rano wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że projekt ustawy będzie rozpatrywany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia. Obóz władzy walczy o poparcie dla projektu, ale nie wszyscy kolacyjni są na tak. Porozumienie Jarosława Gowina głośno sprzeciwia się propozycjom i zapowiada, że nie poprze projektu w zaproponowanej formie.

Długa lista krytyków ustawy anty-TVN

Organizacje pozarządowe, ludzie biznesu, sędziowie czy działacze opozycji w PRL - przeciwko projektowi ustawy anty-TVN jest wiele osób oraz instytucji, które przypominają, jak ważna jest wolność słowa i jak wiele osób o nią walczyło.

Igor Tuleya domaga się przywrócenia do orzekania

Sędzia Igor Tuleya we wtorek rano stawił się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Złożył wniosek o przywrócenie do orzekania w sekretariacie wiceprezesa sądu Przemysława Radzika, który zastępuje prezesa Piotra Schaba będącego na urlopie. Zdaniem Tulei jego powrót na salę sądową jest możliwy po zeszłotygodniowych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Tłuste koty" z państwowych spółek. PSL pokazało listę 357 nazwisk

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowali we wtorek w Sejmie listę "tłustych kotów". To lista osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, które w spółkach Skarbu Państwa lub spółkach córkach Skarbu Państwa zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. Na liście znalazło się 357 nazwisk. PiS z kolei zapewnia, że po decyzji prezesa Kaczyńskiego tropi partyjne "tłuste koty" i pozbawia je stanowisk. Jednak -j ak do tej pory - mówi się o odejściu 13 osób.

Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty. "Stań ze mną twarzą w twarz"

Donald Tusk w poniedziałek wezwał Jarosława Kaczyńskiego, by zamiast - jak powiedział - dzielić Polaków, stanął z nim do debaty na argumenty "na ubitej ziemi". Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel odpowiada, że prezes Kaczyński nie zrobi byłemu premierowi tej uprzejmości, a poseł Marek Suski z PiS-u proponuje dyskusję z premierem Mateuszem Morawieckim.

Sejm ma się zająć ustawą anty-TVN jeszcze w tym tygodniu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje projekt ustawy anty-TVN i podkreśla wagę dla demokracji wolnych mediów. O zagrożeniach dla praworządności i wolnych mediów mówiła też we wtorek Komisja Europejska. Głos w sprawie ustawy anty-TVN zabrał również były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Andrzej Zoll. Podkreślił, że niezależność mediów umożliwia kontrolę władzy. Najbliższe dni mogą być decydujące dla projektu PiS-u, którym niedługo ma zająć się Sejm. Poseł Marek Suski - przedstawiciel wnioskodawców projektu - zapewnia, że ustawa przejdzie.

Mateusz H. został skazany za wysadzenie apartamentowca i podpalenie koparek

W lipcu 2018 roku na placu budowy osiedla w Bielsku-Białej Mateusz H. miał podłożyć pod jeden z apartamentowców butle z gazem i spowodować wybuch. Wcześniej miał podpalić koparki podwykonawcy. Na szczęście nikt nie zginął, ani nie został ranny, ale deweloper oszacował straty na ponad milion złotych. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nie miał wątpliwości co winy Mateusza H. Skazał go na 6 i pół roku więzienia.

25-letni kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Został zatrzymany w Niemczech

Policja zatrzymała domniemanego sprawcę wypadku, w którym zginęło 3-letnie dziecko. 25-letni Dominik H., kierując Audi A6, najpierw zderzył się z samochodem, którym jechali chłopczyk i jego matka w siódmym miesiącu ciąży, a potem uciekł z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło koło Zgorzelca 6 czerwca. Dominik H. został w końcu zatrzymany na terenie Niemiec. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W środę Sejm ma zająć się projektem ustawy anty-TVN

Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a zaczyna się ono w środę, PiS chce, by posłowie zajęli się projektem ustawy anty-TVN. Projekt przewiduje między innymi, że spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby otrzymać żadnych koncesji. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiada przedstawienie poprawek do projektu, które umożliwiłyby jednak TVN S.A. ubieganie się o koncesje. Marek Suski, przedstawiciel wnioskodawców, wcześniej powiedział, że chodzi właśnie o zdobycie wpływu na TVN.

Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Kolegium Sądu Najwyższego nie zbierze się

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zaprzestała swojej działalności. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ją całkowicie "odmroziła". Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wykonywanie postanowień o środkach tymczasowych TSUE, które ingerują w ustrój i funkcjonowanie polskich sądów, jest niezgodne z konstytucją. Grupa sędziów Sądu Najwyższego zażądała zwołania kolegium, ale Małgorzata Manowska nie zgodziła się na to.

Skreśleni pływacy wrócili do Polski. "Potworne rozgoryczenie, żal"

Czas na zmiany - mówią rozgoryczeni polscy pływacy, którzy musieli wrócić do kraju bez walki o medale. W Polskim Związku Pływackim panuje taki bałagan, że związek nie potrafił nawet poprawnie zgłosić polskich olimpijczyków zgodnie z zasadami międzynarodowej federacji. Pływacy domagają się natychmiastowej dymisji prezesa Pawła Słomińskiego oraz zarządu PZP. Rozważają też pozwanie związku.

Liczne podtopienia po sobotnich burzach, które przeszły nad Polską

W ciągu ostatniej doby z powodu skutków nawałnic strażacy interweniowali ponad półtora tysiąca razy - najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Duże szkody, w tym uszkodzenia budynków, burze wyrządziły na południu Polski, w powiecie myślenickim. W miejscowości Głogoczów mieszkańcy musieli uciekać przed wodą z własnych domów. Na zakopiance powstało zastoisko wodne. Synoptycy wciąż ostrzegają przed burzami z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Narasta bunt w Nowej Lewicy. "Włodku, nie idź drogą Jarosława Kaczyńskiego"

Nowa Lewica ma się składać z dwóch równoważnych frakcji: SLD i Wiosny. Taka forma połączenia budzi jednak sprzeciw części działaczy. W sobotę przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro posłów w prawach członków partii. Później, w czasie posiedzenia Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, kolejnych dwóch.