Witek do protestujących: tu jest Polska, a nie Unia

Sobotnie wystąpienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Otyniu odbija się szerokim echem. W trakcie prezentacji założeń Polskiego Ładu grupa osób zakłócała jej przemówienie, skandując między innymi hasła "konstytucja" i "wolne sądy". - Tu jest Polska, a nie Unia - odpowiedziała marszałek Sejmu. Ponadto zwróciła się do protestujących z pretensjami, zarzucając im, że biorą pieniądze od rządu. - Bierzecie i narzekacie - stwierdziła.

W pierwszej połowie lipca utonęło w Polsce 38 osób

Ponad 140 osób utonęło w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach lipca życie pod wodą straciło już 38 osób. Do najczęstszych przyczyn tragedii nad wodą służby zaliczają: zbytnią pewność siebie, brak odpowiednich umiejętności, wybieranie plaż bez ratowników oraz wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Dlatego ratownicy wciąż apelują o ostrożność.

Izba Dyscyplinarna będzie działać dalej. Część sędziów SN chce zwołać kolegium

TSUE w ramach postanowienia o środkach tymczasowych zobowiązał Polskę do zamrożenia działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących immunitetów sędziów. W innej sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej już zapadł ostateczny wyrok - TSUE stwierdził, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE, a obowiązujące przepisy stwarzają możliwość politycznej kontroli orzeczeń lub nacisków na sędziów. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska oświadczyła, że środki tymczasowe nałożone przez TSUE na Izbę Dyscyplinarną nie zostaną wykonane. Część sędziów Sądu Najwyższego chce jak najszybszego zwołania kolegium w tej sprawie.

Rzecznik Praw Dziecka uznał, że szczepienie dzieci to eksperymentowanie. Ekspert rządu go poprawił

Na czwartkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Sanitaryzmu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapytał, czy szczepienia dzieci na COVID-19 to "prawnie dopuszczalne eksperymentowanie". Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, poprawił Mikołaja Pawlaka, tłumacząc, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

"Izba dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana". Komentarze polityków po wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w środę postanowieniu zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek swoje stanowisko w tej sprawie zabrała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która poinformowała, że Izba będzie dalej pracować. Wywołało to falę komentarzy polityków.

W czasie wakacji spada liczba dawców. Apel o oddawanie krwi

Lekarze alarmują, że w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa brakuje krwi. W związku z okresem wakacyjnym do punktów pobrań zgłasza się mniej dawców, a potrzeby rosną. Bez zapasów krwi szpitale zmuszone są odwoływać planowe zabiegi, stąd apele o poświęcenie chwili i podzielenie się tym, co ratuje zdrowie i życie.

Porozumienie ma propozycję poprawki do ustawy anty-TVN: wyjątek dla państw OECD

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki ostrzega przed międzynarodowym skandalem i przypomina, że Polska to wciąż demokratyczne państwo prawne, a nie dyktatura. To kolejny krytyczny komentarz pod adresem proponowanej przez PiS ustawy anty-TVN. Porozumienie proponuje poprawkę do projektu ustawy: żeby koncesję mogły uzyskać także podmioty kontrolowane przez podmioty mające siedzibę w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To objęłoby także między innymi USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Nową Zelandię i Australię.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego "odmraża" Izbę Dyscyplinarną

W piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska stwierdziła, że sędziowie Sądu Najwyższego, w tym Izby Dyscyplinarnej, są niezawiśli. Jednocześnie poinformowała o uchyleniu swojego zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 roku. Postanowienie to wygasło, gdyż w czwartek zapadł ostateczny wyrok TSUE w tej sprawie. Wciąż jednak w mocy jest postanowienie TSUE o środkach tymczasowych z 14 lipca, które zostało wydane w związku z inną sprawą dotyczącą zmian w sądownictwie, która jest w TSUE.

Zalany szpital, zniszczone domy, powalone drzewa. Strażacy walczą ze skutkami burz

W wielu regionach Polski mieszkańcy odczuli skutki gwałtownych zjawisk pogodowych. Intensywne ulewy, które przeszły nad Podlasiem, zalały między innymi szpital w Wysokiem Mazowieckiem. W Brzostowie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Mieszkańcy mówią o przejściu trąby powietrznej. Z kolei w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku wykoleił się pociąg relacji Wiedeń-Warszawa. W Łodzi nawałnica wyrządziła poważne szkody między innymi na cmentarzach. W całej Polsce strażacy interweniowali w sumie ponad siedem tysięcy razy.

Służby ewakuowały polskie dzieci z zalanego ośrodka w Belgii

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. W piątek ponad 60 dzieci i ich opiekunów zostało ewakuowanych z odciętego od świata przez powódź ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Akcję przeprowadziło na specjalnych łodziach pontonowych belgijskie wojsko.

Lekarze i eksperci zachęcają do szczepień. Wciąż możliwa jest czwarta fala

Preparaty szczepionek przeciw COVID-19 czekają na chętnych, a tych brakuje. Odczuwają to niemal wszystkie punkty szczepień w kraju. Tymczasem w Europie Zachodniej rządy wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych, które okazują się skuteczne w zachęcaniu do szczepień. Eksperci szacują, że jesienią może wystąpić w Polsce czwarta fala zachorowań na COVID-19, gdyż duża część populacji nie jest zaszczepiona.

Adam Bodnar opuszcza urząd RPO. "Drodzy państwo, proszę się szczepić"

Adam Bodnar kończy swoją misję na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie swojej przedłużonej kadencji podjął niemal 3000 różnego rodzaju interwencji. Stwierdził, że w ciągu ostatnich 5 lat zaszły w Polsce dramatyczne zmiany. Opozycja podziękowała Adamowi Bodnarowi za jego służbę obywatelom. Politycy obozu rządzącego uważają z kolei, że Adam Bodnar był zbyt upolityczniony. Sejm wybrał profesora Marcina Wiącka na jego następcę.

"Polska dąży do przejęcia mediów w stylu węgierskim". Komentarze do ustawy anty-TVN

To atak na pluralizm mediów i próba przejęcia ich w węgierskim stylu - tak o propozycji nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy Scott Griffen. Politycy PiS reprezentowani przez Marka Suskiego przedstawili projekt ustawy, zgodnie z którym spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby uzyskać żadnych koncesji.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę w sprawie "stref wolnych od LGBT" w Polsce

Polsce grozi kolejna skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja Europejska uważa, że ​​polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej pytania dotyczące charakteru i wpływu uchwał o tak zwanych "strefach wolnych od ideologii LGBT", przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin. Są to samorządy, które przyjęły uchwały w jakiś sposób wykluczające lub dyskryminujące mniejszości seksualne. Chociaż nie są aktami prawa, to stygmatyzują osoby LGBT+. Procedura dotyczy naruszenia praw podstawowych.

Od sporu prawnego z UE do polexitu? "To jest bolszewizm prawny"

Nie tylko politycy opozycji, ale też autorytety prawne i instytucje międzynarodowe od kilku lat ostrzegają Prawo i Sprawiedliwość i całą Zjednoczoną Prawicę, że kosztem zmian w polskim sądownictwie może być zaprzepaszczenie dorobku kolejnych polskich rządów w budowaniu polskiej demokracji i pozycji w Unii Europejskiej.

Najpierw wyrok TK, teraz wyrok TSUE. Co z tego wynika dla Izby Dyscyplinarnej?

Jeśli Polska nie zmieni swoich ustaw i nie dostosuje systemu dyscyplinarnego sędziów do unijnych standardów, to Komisja Europejska będzie mogła wnioskować o kary finansowe. Izba Dyscyplinarna na razie działa. W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, z którego wynika, że środki tymczasowe odnoszące się do kształtu i funkcjonowania sądów nie mogą być stosowane, gdyż jest to niezgodne z konstytucją.

TSUE wydał ostateczny wyrok: system dyscyplinarny sędziów niezgodny z traktatami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce. Orzekł, że przepisy ustanawiające system dyscyplinarny sędziów w Polsce są niezgodne z prawem Unii. Zdaniem TSUE w szczególności Izba Dyscyplinarna SN jest ukształtowana w ten sposób, że nie daje rękojmi niezależności. Narusza to w ocenie TSUE artykuł 19 ustęp 1 TUE, to znaczy zobowiązanie, aby Państwa Członkowskie ustanawiały środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.

Ostra wymiana zdań w TK. Sędzia Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO

W środę Trybunał Konstytucyjny zajął się pytaniami Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o kwestię zgodności z konstytucją przepisów unijnych, których stosowanie mogłoby ingerować w ustrój sądownictwa w Polsce. W trakcie posiedzenia sędzia Stanisław Piotrowicz, dawniej poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz prokurator w stanie wojennym, przerwał wypowiedź przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich Pawła Filipka, a potem przerwał rozprawę.

Wjechała rowerem na przejście dla pieszych, została potrącona przez samochód

W Gowarzewie pod Poznaniem rowerzystka wjechała wprost pod koła jadącego samochodu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na przejściu dla pieszych. Kobieta, zamiast zsiąść z roweru i przejść na drugą stronę, próbowała przejechać przez przejście. Kierowca nie miał czasu na reakcję. Policja zamierza ukarać rowerzystkę, bo złamała przepisy.

Premier Morawiecki spotka się z szefową KE. W tle temat ustawy anty-TVN

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z tematów ma być ustawa anty-TVN, czyli projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą nadawca taki jak TVN nie uzyskałby żadnych koncesji. Ponadto, jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków jest przeciwna ustawie anty-TVN. 70 procent respondentów stwierdziło, że nie powinna wejść w życie.

Michał Dworczyk oddał się do dyspozycji premiera. Dymisji jednak nie otrzymał

Minister Michał Dworczyk po ponad miesiącu odniósł się do afery mailowej i wycieku służbowej korespondencji z jego prywatnej skrzynki. Na poniedziałkowej konferencji minister przyznał, że w dniu ujawnienia ataku przekazał premierowi swoją gotowość do rezygnacji z funkcji w rządzie. Do dymisji jednak nie doszło, bo - jak twierdzi Dworczyk - premier nie stracił do niego zaufania. Tymczasem większość ankietowanych Polaków uważa, że wobec osób, których dotyczy afera mailowa w rządzie, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. Tak stwierdziło 80 procent respondentów w sondażu przeprowadzonym przez Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.