W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli

W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli
W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli
Marta Kolbus | Fakty po południu
W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieliMarta Kolbus | Fakty po południu

Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce postanowiło sprawdzić, jak nauka zdalna podczas pandemii wpłynęła na psychikę uczniów. W badaniach psychologicznych wzięło udział ponad 2000 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-2 liceów oraz ponad pięciuset nauczycieli.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania dla wszystkich - uczniów, nauczycieli i rodziców. Jak trudny był wcześniejszy rok i jak bardzo negatywnie pandemia wpłynęła na uczniów, sprawdzono w Szczecinie. W badaniach psychologicznych wzięło udział ponad 2000 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-2 liceów oraz ponad pięciuset nauczycieli. - Jako jedno z pierwszych miast w Polsce dokonaliśmy stosownych badań - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Wnioski są takie, że im starszy uczeń, tym trudniej radził sobie z emocjami podczas nauki zdalnej. - Bardzo i to wyraźnie widać w naszych badaniach, tęsknią za relacjami w szkole, za szkołą i atmosferą, za relacjami w szkole nie tylko z rówieśnikami, ale również nauczycielami - opowiada doktor Barbara Chojnacka z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Na pytanie o to, jak COVID i nauka zdalna wpłynęły na ich samopoczucie, prawie połowa licealistów odpowiedziała, że źle. Na pytanie, jak nauka zdalna wpłynęła na poziom wiedzy, prawie 70 procent uczniów udzieliło negatywnej odpowiedzi.

- Uczeń jak w lustrze przegląda się w swoich rówieśnikach. Jeżeli będzie pracował w grupie, będzie dobrze oceniany, wzmocni się jego samoocena, a co za tym idzie, wzmocnią się jego emocje i wróci do stanu sprzed pandemii - tłumaczy Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin.

Uczniom towarzyszyły też negatywne emocje: niepokój, obniżony nastrój, bezradność oraz wrogie zachowanie. - Te wrogie zachowania nie są na zewnątrz, bo przeanalizowaliśmy je bardzo mocno, tylko to są wrogie zachowania, które uderzają w nich samych - przekonuje Sylwia Majewska, prezes Profi Competence Europe.

Wyzwanie dla nauczycieli

Testy i ankiety potwierdziły to, o czym uczniowie mówili od dawna. - Nauka zdalna była, jak by to powiedzieć, monotonna i też był brak chęci do nauki, ponieważ niektóre osoby potrzebują tej ręki nad sobą i ja jej właśnie potrzebuję - przekonuje Kacper, uczeń IV LO w Szczecinie.

W szkołach podstawowych nauka zdalna była większym wyzwaniem dla nauczycieli. - Uczniowie funkcjonują na granicy pomiędzy komfortem a napięciem. Wśród nauczycieli natomiast pojawia się sytuacja pomiędzy napięciem a paniką - wyjaśnia doktor Barbara Chojnacka.

Raport z badań to cenna wskazówka nie tylko dla dyrektorów szkół, ale również wydziału oświaty i władz miasta. - Coś, co kiedyś było normalne, okazuje się już dzisiaj, że wcale takie normalne nie jest. Zatem te badania pozwoliły nam przygotować cały pakiet instrumentów, profesjonalnych instrumentów, z których będą mogli skorzystać nauczyciele - mówi Piotr Krystek, prezydent Szczecina.

Najważniejszy z nich to bank szkoleń dla nauczycieli. O tym, nad czym będą pracować, zdecyduje rada pedagogiczna szkoły. - Trzeba dużej empatii, dużego zrozumienia, żeby popatrzeć na tego ucznia jak na człowieka. Nie zastanawiać się, czy na każdej lekcji ściąga, czy ma tysiąc pomocy na około i być takim szpiegiem edukacji, tylko być po prostu jego przyjacielem - zapewnia Izabela Bębenek-Kloc, nauczycielka muzyki.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS