Papież umożliwił kapłanom rozgrzeszanie aborcji. Ks. Sowa: to sygnał, że jeżeli popełniłeś taki grzech, to nie jesteś na straconej pozycji

Ks. Sowa o decyzji papieża w sprawie rozgrzeszania aborcji
Ks. Sowa o decyzji papieża w sprawie rozgrzeszania aborcji
TVN24 BiS
Ks. Sowa o decyzji papieża w sprawie rozgrzeszania aborcjiTVN24 BiS

Kończąc Rok Miłosierdzia Papież Franciszek przedłużył swoją decyzję o tym, żeby kapłani okazywali miłosierdzie swoim wiernym, nawet w kwestii aborcji. Oznacza to, że kapłani mogą rozgrzeszać ludzi, którzy żałują swoich win, ponieważ to duchowni powinni być blisko ludzi, zwłaszcza tych, którzy zbłądzili. W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 decyzję papieża komentowali Anna Kiljan z „Fundacji Pro – Prawo do życia” oraz ks. Kazimierz Sowa, autor programu „Piąta strona świata”.

Papież udzielił wszystkim kapłanom władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji, przedłużając tym samym swą decyzję, która obowiązywała w Roku Świętym. Poinformował o tym w ogłoszonym w poniedziałek liście apostolskim „Misericordia et misera” wydanym z okazji zakończenia Roku. Papież podkreślił, że spowiedź musi ponownie odnaleźć swoje centralne miejsce w życiu chrześcijańskim.

– To, jakie ma obecnie wytyczne Kościół, czy to jest grzech ciężki i w jaki sposób to rozgrzeszać, nie powinno mieć znaczenia dla stanowienia prawa i dla ogólnego podejścia do tematu. Kościół nie jest jedynym wyznacznikiem tego, co powinno się w sferze publicznej dziać i kwestia aborcji jest rozstrzygnięta przez świat nauki i uniwersalną moralność. To jest zabicie człowieka i to zawsze będzie to coś złego. Niezależnie od tego, czy Kościół spojrzy na o troszkę bardziej liberalnie i trochę bardziej miłosiernie – powiedziała na antenie TVN24 BiS Anna Kiljan z „Fundacji Pro – Prawo do życia”. Zaznaczyła, że ocenia decyzję papieża wyłącznie z ludzkiej perspektywy.

Drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej ks. Kazimierz Sowa, autor programu „Piąta strona świata”, odpowiedział, że z jego perspektywy zmienia się bardzo wiele, ponieważ nie będzie musiał osoby z grzechem aborcji odsyłać „do sanktuarium, do czekania do czasu rekolekcji w Wielkim Poście albo np. do jakiegoś upoważnionego przez biskupa kapłana tylko będę mógł z tym człowiekiem rozmawiać”. – Decyzja papieża to sygnał, że jeżeli popełniłeś taki grzech, to nie jesteś na straconej pozycji. (…) Wieżę w mądrość papieża, jego mądrość duszpasterską. On ma te sprawy doskonale przemyślane – powiedział ks. Sowa.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS