Miller o ponownej kadencji Merkel: pogwałciła prawo Schengen, na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne

21.11 | Miller o ponownej kadencji Merkel
21.11 | Miller o ponownej kadencji Merkel
TVN24 BiS
21.11 | Miller o ponownej kadencji MerkelTVN24 BiS

Dotychczasowa kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała na konferencji prasowej, że chce wystartować w wyborach do Bundestagu i po raz czwarty zostać kanclerzem. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej były premier Leszek Miller, który określił niegdyś niemiecką kanclerz „największym szkodnikiem Europy”, negatywnie odniósł się do ewentualnej kolejnej kadencji Merkel. – Pani kanclerz podjęła decyzję, która będzie miała i ma dla jedności europejskiej szkodliwe konsekwencje – stwierdził Miller.

– Powiedziałam dzisiaj prezydium i zarządowi mojej partii, CDU, że jestem gotowa na zjeździe w Essen 6 grudnia kandydować na stanowisko przewodniczącej partii i – co w moim rozumieniu jest ściśle z tym związane – podczas wyborów do Bundestagu 2017 na stanowisko kanclerza RFN – zapowiadała Angela Merkel. Kanclerz powtarzała również, że robi to, ponieważ „chce oddać krajowi i partii część z tego, co od nich otrzymała”.

Schulz alternatywą dla Merkel?

W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Polski argumentował, dlaczego – według niego – kolejna kadencja Merkel będzie niekorzystna. „Pogwałciła prawo Schengen”, „na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne” – wyliczał Leszek Miller i stwierdził, że „pani Merkel wolno więcej niż innym”. Na antenie TVN24 BiS przyznał jednak, że Niemcy jako polski sojusznik są kluczowe. - Teraz Wielka Brytania nie będzie naszym partnerem strategicznym, następuje zwrot ku Niemcom, ale słusznie – stwierdził i dodał, że osobiście wolałby jednak, żeby na ich czele stał „ktoś z SPD”. Zdaniem byłego premiera szansę na realną walkę z długoletnią przywódczynią RFN ma przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, ponieważ „ma ogromne doświadczenie i ambicje”.

Zdaniem Millera o urząd kanclerza Niemiec powalczą jedynie politycy prawej strony sceny politycznej. Jest to w dużym stopniu podobne do tego, co obserwuje się w polityce we Francji. – Wygląda na to, że żaden kandydat lewicy francuskiej nawet nie wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich (…) druga tura rozgrywa się między kandydatem prawicy i skrajnej prawicy – stwierdził. Komentując wyborcze sondaże i prawybory we Francji Leszek Miller powiedział, że w rozgrywce Marine Le Pen kontra Francois Fillon to „Fillon ma większe szanse”.

Były premier dodał, że zamieszanie w Europie i propozycje zaniechania pogłębiania współpracy w ramach UE może oznaczać, że gospodarcza rywalizacja z innymi krajami, zwłaszcza z USA i Azją, będzie mało realna. - Europa musie się na coś zdecydować, czy iść w kierunku pogłębionej integracji, czy dać sobie spokój. Wtedy oznacza to, że UE będzie przegrywać współzawodnictwo gospodarcze nie tylko z naszym tradycyjnym konkurentem, ale z innymi mocarstwami z Azji. Co więcej, zwycięstwo Trumpa uzasadnia konieczność takiego wyboru – skwitował.

PiS naprawdę nie poprze Tuska?

Dodał również, że brak poparcia obecnego rządu Polski dla kandydatury byłego premiera Donalda Tuska ws. jego reelekcji na szefa Rady Europejskiej „to błąd”. - To jest w tej chwili jedyny Polak, który jest w Europie tak znany i tak identyfikowany – mówił Miller.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS