Miller o ponownej kadencji Merkel: pogwałciła prawo Schengen, na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne

21.11 | Miller o ponownej kadencji Merkel
21.11 | Miller o ponownej kadencji Merkel
TVN24 BiS
21.11 | Miller o ponownej kadencji MerkelTVN24 BiS

Dotychczasowa kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała na konferencji prasowej, że chce wystartować w wyborach do Bundestagu i po raz czwarty zostać kanclerzem. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej były premier Leszek Miller, który określił niegdyś niemiecką kanclerz „największym szkodnikiem Europy”, negatywnie odniósł się do ewentualnej kolejnej kadencji Merkel. – Pani kanclerz podjęła decyzję, która będzie miała i ma dla jedności europejskiej szkodliwe konsekwencje – stwierdził Miller.

– Powiedziałam dzisiaj prezydium i zarządowi mojej partii, CDU, że jestem gotowa na zjeździe w Essen 6 grudnia kandydować na stanowisko przewodniczącej partii i – co w moim rozumieniu jest ściśle z tym związane – podczas wyborów do Bundestagu 2017 na stanowisko kanclerza RFN – zapowiadała Angela Merkel. Kanclerz powtarzała również, że robi to, ponieważ „chce oddać krajowi i partii część z tego, co od nich otrzymała”.

Schulz alternatywą dla Merkel?

W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Polski argumentował, dlaczego – według niego – kolejna kadencja Merkel będzie niekorzystna. „Pogwałciła prawo Schengen”, „na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne” – wyliczał Leszek Miller i stwierdził, że „pani Merkel wolno więcej niż innym”. Na antenie TVN24 BiS przyznał jednak, że Niemcy jako polski sojusznik są kluczowe. - Teraz Wielka Brytania nie będzie naszym partnerem strategicznym, następuje zwrot ku Niemcom, ale słusznie – stwierdził i dodał, że osobiście wolałby jednak, żeby na ich czele stał „ktoś z SPD”. Zdaniem byłego premiera szansę na realną walkę z długoletnią przywódczynią RFN ma przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, ponieważ „ma ogromne doświadczenie i ambicje”.

Zdaniem Millera o urząd kanclerza Niemiec powalczą jedynie politycy prawej strony sceny politycznej. Jest to w dużym stopniu podobne do tego, co obserwuje się w polityce we Francji. – Wygląda na to, że żaden kandydat lewicy francuskiej nawet nie wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich (…) druga tura rozgrywa się między kandydatem prawicy i skrajnej prawicy – stwierdził. Komentując wyborcze sondaże i prawybory we Francji Leszek Miller powiedział, że w rozgrywce Marine Le Pen kontra Francois Fillon to „Fillon ma większe szanse”.

Były premier dodał, że zamieszanie w Europie i propozycje zaniechania pogłębiania współpracy w ramach UE może oznaczać, że gospodarcza rywalizacja z innymi krajami, zwłaszcza z USA i Azją, będzie mało realna. - Europa musie się na coś zdecydować, czy iść w kierunku pogłębionej integracji, czy dać sobie spokój. Wtedy oznacza to, że UE będzie przegrywać współzawodnictwo gospodarcze nie tylko z naszym tradycyjnym konkurentem, ale z innymi mocarstwami z Azji. Co więcej, zwycięstwo Trumpa uzasadnia konieczność takiego wyboru – skwitował.

PiS naprawdę nie poprze Tuska?

Dodał również, że brak poparcia obecnego rządu Polski dla kandydatury byłego premiera Donalda Tuska ws. jego reelekcji na szefa Rady Europejskiej „to błąd”. - To jest w tej chwili jedyny Polak, który jest w Europie tak znany i tak identyfikowany – mówił Miller.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS