Władze Los Angeles chcą wydać na organizację igrzysk olimpijskich stosunkowo małą kwotę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejne letnie igrzyska olimpijskie - w 2028 roku - mają odbyć się w Los Angeles. Miasto już teraz inwestuje w transport publiczny. Stawia też na istniejącą infrastrukturę - zamiast budować wioskę olimpijską wykorzysta akademiki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Organizatorzy zakładają też ambitnie niski budżet.

Flaga olimpijska jest już w Los Angeles. Przywiozła ją burmistrz miasta, prosto z Paryża. Karen Bass nie ukrywa, że ogromne wrażenie zrobiło na niej to, jak stolica Francji poradziła sobie z organizacją igrzysk. - Między naszymi miastami rozwinęła się przyjaźń. Wiele musimy się nauczyć od Paryża. Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy było to, że igrzyska w Paryżu były dla wszystkich. Teraz, kiedy wylądowałam i zobaczyłam tych wszystkich witających nas mieszkańców Los Angeles, doszło od mnie, że to wszystko już się zaczęło - mówiła burmistrz Bass.

Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w Los Angeles na przełomie lipca i sierpnia 2028 roku. Organizatorzy mówią, że LA to jedno z najważniejszych miejsc dla światowej kultury i igrzyska mają to odzwierciedlać.

Projekt LA 2028 promują znane postacie i to nie tylko ze świata sportu - między innymi piosenkarka Billie Eilish czy wokalista Red Hot Chilli Peppers Anthony Kiedis. - Tak jak wielu ludzi myśli, że Los Angeles jest nieprzyjazne, tak ja myślę, że jest całkiem przyjazne. Potrafi ci pomóc - mówi Billie Eilish. - W Los Angeles najbardziej kocham ocean, góry, palmy. Kocham to, że ludzie przyjeżdżają tu i próbują zmienić swoje życie. Los Angeles ciągle ma swojego ducha - przyznaje Anthony Kiedis.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los Angeles
Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los AngelesAnna Czerwińska/Fakty TVN

Los Angeles planuje igrzyska bez samochodów

Ambicją władz Los Angeles jest zorganizowanie igrzysk bez samochodów - sportowcy i kibice mają w zamyśle poruszać się tylko transportem publicznym. Dla jednego z najbardziej zakorkowanych miast świata to ogromne wyzwanie.

- Pracujemy nad stworzeniem nowych miejsc pracy poprzez rozbudowę naszego systemu transportu publicznego. Chcemy igrzysk bez samochodów. W przypadku Los Angeles to prawdziwy wyczyn, bo zawsze kochaliśmy nasze auta, ale chcemy stworzyć bardziej zielone Los Angeles - zapewnia Karen Bass.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Władze miasta planują między innymi pożyczyć na czas igrzysk 3 tysiące autobusów z innych amerykańskich miast. Los Angeles liczy niespełna 4 miliony mieszkańców, ale aglomerację, tak zwane wielkie Los Angeles, zamieszkuje 18 milionów osób. Podobnie jak w Paryżu - wielkim problemem dla organizatorów igrzysk i władz miasta jest kryzys bezdomności. - Muszą popracować nad bezpieczeństwem w metrze. Musimy czuć się w nim komfortowo. Muszą poprawić czystość miasta i sytuację bezdomnych - trzeba zapewnić im dach nad głową, tak by można było bezpiecznie chodzić po mieście - wylicza Charity Manley, mieszkanka Los Angeles.

W 2028 roku na igrzyskach pojawią się nowe dyscypliny: squash, lacrosse i krykiet. Zniknie breakdance, który w Paryżu debiutował.

Kibice nie zawiedli na igrzyskach w Paryżu
Kibice nie zawiedli na igrzyskach w ParyżuPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Budżet igrzysk w Los Angeles ma być stosunkowo mały

Budżet imprezy ma wynieść niespełna 7 miliardów dolarów. Przy skali przedsięwzięcia to dość optymistyczna kwota - wskazuje na to choćby doświadczenie Paryża, który pierwotny budżet igrzysk przekroczył o ponad 100 procent. - Wiemy na pewno, ile igrzyska kosztowały. To jest kwota mniej więcej 10 miliardów euro. Tak żeby nadać temu jakieś porównanie - są to podobno najtańsze igrzyska od czasu igrzysk w Atlancie - zwraca uwagę Tadeusz Kolasiński z Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?

Podobnie jak w Paryżu, w Los Angeles większość infrastruktury już istnieje, potrzebna będzie jedynie jej renowacja. Na słynnym stadionie Memorial odbędzie się już trzecia w jego historii ceremonia otwarcia igrzysk. Los Angeles organizowało je już w 1932 roku i w 1984. 40 lat temu imprezę zepsuł bojkot państw ówczesnego bloku komunistycznego, przez który na igrzyska nie poleciała między innymi reprezentacja Polski.

Wśród zagrożeń dla igrzysk w 2028 roku wymieniane są między innymi często nawiedzające Kalifornię trzęsienia ziemi. Ostatnie nadeszło w poniedziałek. Osiągnęło magnitudę 4,4.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS