"Zwykły człowiek" znany z celnych ripost. Kim jest Tim Walz?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tim Walz został przedstawiony jako kandydat na wiceprezydenta demokratów. To gubernator Minnesoty, były nauczyciel, weteran Gwardii Narodowej o korzeniach wprost z amerykańskiej prowincji. To liberał, który dał się poznać jako wyjątkowo błyskotliwy krytyk Trumpa. A jego sformułowanie o tym, że republikanie są "dziwni", stało się wiralem. Czy przeciągnie niezdecydowanych wyborców na stronę demokratów?

Rówieśnik Kamali Harris, 60-letni Tim Walz został kandydatem na jej wiceprezydenta. To demokrata z 20-letnim doświadczeniem politycznym. Od pięciu lat jest gubernatorem Minnesoty. Wcześniej 12 lat zasiadał w Izbie Reprezentantów.

- Nie staram się niczego udowodnić. Po prostu jestem tym, kim jestem i to pokazuję - mówił Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Określany jest jako zwykły człowiek, potrafi dotrzeć do wyborców

Walz znany jest z celnych ripost. To on nie tak dawno nazwał Trumpa po prostu dziwnym, co podchwycił sztab Kamali Harris.

- Gdzie ten człowiek ma plan. On go nie ma. Tylko dziwne pomysły. Będę się tego trzymał. Ludzie mogą to poczuć. Dlaczego ten człowiek nie potrafi śmiać się z ludźmi tylko się śmieje z innych ludzi? - pytał Tim Walz.

Przez swoich zwolenników określany jest jako "zwykły człowiek", bo potrafi dotrzeć do wyborców. Na pewno pomaga mu w tym jego 20-letnie doświadczenie jako nauczyciela geografii.

- Jeśli chcemy wygrać w listopadzie to musimy kontynuować wdrażanie rozwiązań, które widzieliśmy w tej administracji, czyli inwestowanie w dzieci, poważne traktowanie zmian klimatycznych czy partnerska współpraca z poszczególnymi stanami - wymienia Tim Walz.

Za wyborem Walza było lewe skrzydło Partii Demokratycznej. W Minnesocie polityk uchwalał ustawy ograniczające posiadanie broni, chroniące prawa aborcyjne, ale też wprowadził darmowe posiłki dla uczniów w szkołach.

Walz jest także zwolennikiem praw reprodukcyjnych. Za sobą ma wieloletnie starania o dziecko. W zeszłym miesiącu Walz opowiedział o problemach z płodnością, z jakimi mierzyła się jego żona Gwen, z którą jest od trzech dekad.

"Moja najstarsza córka ma na imię Nadzieja. To dlatego, że moja żona i ja przez 7 lat staraliśmy się o dziecko. Potrzebowaliśmy metody in vitro, czyli tego, czego republikanie chcą zakazać. Ci ludzie są przeciwnikami wolności" - czytamy fragment wypowiedzi Tima Walza w portalu CNN.

CZYTAJ TAKŻE: "Swój chłop" kandydatem na wiceprezydenta. "Kampania Kamali Harris wystrzeli jak z procy"

To, że Walz pochodzi z małego miasteczka ze Środkowego Zachodu i że przez 24 lata służył w Gwardii Narodowej mogą przypaść do gustu niezależnym oraz konserwatywnym wyborcom.

- Bardzo dużo mówi o takich kwestiach, które są bliskie sercu właśnie wyborców młodych, ale też ich rodziców - ocenia profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sztab Donalda Trumpa już odniósł się do wyboru Kamali Harris. Zdaniem republikanów Walz to niebezpieczny i niekompetentny liberał.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: X.COM/GOVTIMWALZ

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS