Czy "szklany sufit" uda się przebić? To, co nie udało się Hillary Clinton, może w końcu zrobić Kamala Harris

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy po raz pierwszy w historii Amerykanie wybiorą kobietę na prezydenta? Chyba nikt nie rozumie tego wyzwania tak dobrze jak Hillary Clinton. W 2016 roku zdobyła więcej głosów niż Donald Trump, ale przegrała w Kolegium Elektorów.

Osiem lat temu podczas konwencji demokratów Hillary Clinton została pierwszą kobietą nominowaną na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To niezwykły moment, nie tylko dla mnie jako kobiety, ale dla całego naszego narodu i dziedzictwa, które pozostawiamy przyszłym pokoleniom - mówiła wtedy Felma Sias, delegatka z Wisconsin.

Hilary Clinton nie udało się zostać pierwszą kobietą na urzędzie prezydenta USA, ale została zagorzałą sojuszniczką drugiej kobiety, która dziś, także dzięki niej, ma na to szanse. - Razem stworzyliśmy wiele pęknięć w tym najwyższym i najtwardszym szklanym suficie, a dziś wieczorem jesteśmy tak blisko przebicia go raz na zawsze - powiedziała na konwencji Hillary Clinton.

Niektórzy demokraci i ich wyborcy wciąż obwiniają Hillary Clinton za druzgocącą porażkę z Donaldem Trumpem sprzed 8 lat, ale wśród innych frustracja już opadła, co było widać podczas pierwszego dnia partyjnej konwencji w Chicago, gdzie przyjęto ją jak bohaterkę. Wielu zagranicznych ekspertów i komentatorów przypomina, że to była sekretarz stanu przetarła szlak, po którym kroczy dziś Kamala Harris.

- Przebiła szklany sufit, a tego właśnie potrzebowaliśmy. Nie ma wątpliwości, że bez pracy Hillary Clinton i jej uporu w tej walce nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy - uważa Tammy Murphy, żona gubernatora stanu New Jersey. Czyli w miejscu, gdzie Ameryka potrafi już sobie wyobrazić kobietę piastującą urząd prezydenta. - Pomogło to otworzyć wiele drzwi i zmienić postrzeganie. Za każdym razem, gdy udaje się to jakiejś kobiecie, ułatwia to następnej z nas możliwość bycia ocenianą na podstawie własnych zasług - zaznacza senator Debbie Stabenow, demokratka z Michigan.

Kamala Harris niespodziewanie pojawiła się podczas pierwszego dnia konwencji Partii Demokratycznej
Kamala Harris niespodziewanie pojawiła się podczas pierwszego dnia konwencji Partii Demokratycznej Reuters

Poparcie dla Kamali Harris rośnie

Według sondażu YouGov, przeprowadzonego pod koniec lipca po tym, jak Joe Biden wycofał się z prezydenckiego wyścigu, od 2015 roku liczba amerykańskich wyborców, którzy są gotowi wybrać kobietę na stanowisko prezydenta, spadła o 9 punktów procentowych.

W ostatnich tygodniach kampania Kamali Harris nabrała jednak tempa, a kolejne sondaże pokazują, że jej poparcie konsekwentnie rośnie, podobnie jak entuzjazm niezdecydowanych dotąd Amerykanów. - Każdą czarnoskórą kobietę, która kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych, popieram na 100 tysięcy procent - mówi nauczycielka Tori Durrett. - Gdyby została pierwszą kobietą-prezydentem i w dodatku Afroamerykanką, byłoby to coś legendarnego. Stałaby się bohaterką bajek dla małych dziewczynek - dodaje studentka Amaryn Smith.

Takie słowa kobiet dla Kamali Harris są szczególnie istotne, bo - według ekspertów - to właśnie one mogą zdecydować, kto wygra listopadowe wybory.

Według najnowszego sondażu dla CBS News, poparcie dla Kamali Harris wśród kobiet sięga dziś 56 procent, a dla Donalda Trumpa - 44 procent. Dla porównania, podczas starcia z Hillary Clinton w 2016 roku zdobył on 42 procent głosów kobiet, a była sekretarz stanu - 54 procent. Trump osiągnął jednak lepsze wyniki niż Clinton wśród białych wyborczyń w trzech stanach: Wisconsin, Pensylwanii i Michigan, które 8 lat temu de facto zadecydowały o wynikach wyborów. Ten margines wystarczył, by to Trump zasiadł w Białym Domu.

- Liczę, że tym razem ludzie zagłosują na kobietę. W przypadku Clinton to nie do końca się zrealizowało, ale mam nadzieję, że teraz będzie inaczej - mówi Harvey Butler, emeryt.

Hillary Clinton podczas konwencji wyborczej Partii Demokratycznej w Chicago (2024)PAP/EPA/ANNABELLE GORDON / CNP / POOL

Co łączy Hillary Clinton z Kamalą Harris?

Hillary i Bill Clintonowie szybko poparli kandydaturę Kamali Harris po tym, jak Joe Biden zrezygnował z kandydowania. Zagraniczne media podkreślają, że choć kobiety w 2008 roku podczas prawyborów, w których Hilary Clinton rywalizowała z Barackiem Obamą, stały po przeciwnych stronach, w ciągu ostatnich lat bardzo się do siebie zbliżyły. Połączył je między innymi wciąż obecny problem niedoceniania kobiet na wysokich stanowiskach.

- Hillary Clinton była jedną z najlepiej wykwalifikowanych osób ubiegających się o urząd prezydenta i chociaż nie wygrała wyborów, to z pewnością stała się wzorem dla innych kobiet. Myślę, że dzięki ścieżce, którą wytyczyła, Kamala ma większe szanse - uważa Nancy Pelosi, była spikerka Izby Reprezentantów.

Do sztabu Kamali Harris dołączyła autorka przemówień Hillary Clinton. Demokraci mają nadzieję, że napisze ona przemówienie na okazję zwycięstwa Kamali Harris w wyborach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS