Czy "szklany sufit" uda się przebić? To, co nie udało się Hillary Clinton, może w końcu zrobić Kamala Harris

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy po raz pierwszy w historii Amerykanie wybiorą kobietę na prezydenta? Chyba nikt nie rozumie tego wyzwania tak dobrze jak Hillary Clinton. W 2016 roku zdobyła więcej głosów niż Donald Trump, ale przegrała w Kolegium Elektorów.

Osiem lat temu podczas konwencji demokratów Hillary Clinton została pierwszą kobietą nominowaną na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To niezwykły moment, nie tylko dla mnie jako kobiety, ale dla całego naszego narodu i dziedzictwa, które pozostawiamy przyszłym pokoleniom - mówiła wtedy Felma Sias, delegatka z Wisconsin.

Hilary Clinton nie udało się zostać pierwszą kobietą na urzędzie prezydenta USA, ale została zagorzałą sojuszniczką drugiej kobiety, która dziś, także dzięki niej, ma na to szanse. - Razem stworzyliśmy wiele pęknięć w tym najwyższym i najtwardszym szklanym suficie, a dziś wieczorem jesteśmy tak blisko przebicia go raz na zawsze - powiedziała na konwencji Hillary Clinton.

Niektórzy demokraci i ich wyborcy wciąż obwiniają Hillary Clinton za druzgocącą porażkę z Donaldem Trumpem sprzed 8 lat, ale wśród innych frustracja już opadła, co było widać podczas pierwszego dnia partyjnej konwencji w Chicago, gdzie przyjęto ją jak bohaterkę. Wielu zagranicznych ekspertów i komentatorów przypomina, że to była sekretarz stanu przetarła szlak, po którym kroczy dziś Kamala Harris.

- Przebiła szklany sufit, a tego właśnie potrzebowaliśmy. Nie ma wątpliwości, że bez pracy Hillary Clinton i jej uporu w tej walce nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy - uważa Tammy Murphy, żona gubernatora stanu New Jersey. Czyli w miejscu, gdzie Ameryka potrafi już sobie wyobrazić kobietę piastującą urząd prezydenta. - Pomogło to otworzyć wiele drzwi i zmienić postrzeganie. Za każdym razem, gdy udaje się to jakiejś kobiecie, ułatwia to następnej z nas możliwość bycia ocenianą na podstawie własnych zasług - zaznacza senator Debbie Stabenow, demokratka z Michigan.

Kamala Harris niespodziewanie pojawiła się podczas pierwszego dnia konwencji Partii Demokratycznej
Kamala Harris niespodziewanie pojawiła się podczas pierwszego dnia konwencji Partii Demokratycznej Reuters

Poparcie dla Kamali Harris rośnie

Według sondażu YouGov, przeprowadzonego pod koniec lipca po tym, jak Joe Biden wycofał się z prezydenckiego wyścigu, od 2015 roku liczba amerykańskich wyborców, którzy są gotowi wybrać kobietę na stanowisko prezydenta, spadła o 9 punktów procentowych.

W ostatnich tygodniach kampania Kamali Harris nabrała jednak tempa, a kolejne sondaże pokazują, że jej poparcie konsekwentnie rośnie, podobnie jak entuzjazm niezdecydowanych dotąd Amerykanów. - Każdą czarnoskórą kobietę, która kandyduje na prezydenta Stanów Zjednoczonych, popieram na 100 tysięcy procent - mówi nauczycielka Tori Durrett. - Gdyby została pierwszą kobietą-prezydentem i w dodatku Afroamerykanką, byłoby to coś legendarnego. Stałaby się bohaterką bajek dla małych dziewczynek - dodaje studentka Amaryn Smith.

Takie słowa kobiet dla Kamali Harris są szczególnie istotne, bo - według ekspertów - to właśnie one mogą zdecydować, kto wygra listopadowe wybory.

Według najnowszego sondażu dla CBS News, poparcie dla Kamali Harris wśród kobiet sięga dziś 56 procent, a dla Donalda Trumpa - 44 procent. Dla porównania, podczas starcia z Hillary Clinton w 2016 roku zdobył on 42 procent głosów kobiet, a była sekretarz stanu - 54 procent. Trump osiągnął jednak lepsze wyniki niż Clinton wśród białych wyborczyń w trzech stanach: Wisconsin, Pensylwanii i Michigan, które 8 lat temu de facto zadecydowały o wynikach wyborów. Ten margines wystarczył, by to Trump zasiadł w Białym Domu.

- Liczę, że tym razem ludzie zagłosują na kobietę. W przypadku Clinton to nie do końca się zrealizowało, ale mam nadzieję, że teraz będzie inaczej - mówi Harvey Butler, emeryt.

Hillary Clinton podczas konwencji wyborczej Partii Demokratycznej w Chicago (2024)PAP/EPA/ANNABELLE GORDON / CNP / POOL

Co łączy Hillary Clinton z Kamalą Harris?

Hillary i Bill Clintonowie szybko poparli kandydaturę Kamali Harris po tym, jak Joe Biden zrezygnował z kandydowania. Zagraniczne media podkreślają, że choć kobiety w 2008 roku podczas prawyborów, w których Hilary Clinton rywalizowała z Barackiem Obamą, stały po przeciwnych stronach, w ciągu ostatnich lat bardzo się do siebie zbliżyły. Połączył je między innymi wciąż obecny problem niedoceniania kobiet na wysokich stanowiskach.

- Hillary Clinton była jedną z najlepiej wykwalifikowanych osób ubiegających się o urząd prezydenta i chociaż nie wygrała wyborów, to z pewnością stała się wzorem dla innych kobiet. Myślę, że dzięki ścieżce, którą wytyczyła, Kamala ma większe szanse - uważa Nancy Pelosi, była spikerka Izby Reprezentantów.

Do sztabu Kamali Harris dołączyła autorka przemówień Hillary Clinton. Demokraci mają nadzieję, że napisze ona przemówienie na okazję zwycięstwa Kamali Harris w wyborach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Pozostałe wiadomości

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Członkowie Komisji Weneckiej mają rozmawiać o projekcie ustawy, która zakłada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Niewykluczone jednak, że będą chcieli dowiedzieć się, jak wygląda przywracanie praworządności w Polsce w obliczu chaosu w naszych sądach. Chęć spotkania z przedstawicielami Komisji deklarują też politycy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż w czasach swoich rządów rozmawiać z Komisją nawet nie chcieli.

12 września członkowie Komisji Weneckiej rozpoczynają wizytę w Polsce - na zaproszenie Adama Bodnara

12 września członkowie Komisji Weneckiej rozpoczynają wizytę w Polsce - na zaproszenie Adama Bodnara

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezydent nie podpisuje żadnych dokumentów związanych z ambasadorami. To jest tak, jakby odmówił wykonywania urzędu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Źródło:
TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

Z jednej strony Serbia podpisuje z Putinem umowy, a z drugiej kupuje od Francji myśliwce i jest państwem kandydującym do Unii Europejskiej. To celowo niejednoznaczna polityka, natomiast serbskie społeczeństwo czuje większą sympatię do Rosji i Chin niż do zachodnich demokracji.

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS