Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami


II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na Marszu Niepodległości w Warszawie obecni byli nie tylko Polacy. Przyjechali też Brytyjczycy, Słowacy, Węgrzy, Hiszpanie i Włosi. Wśród nich było wielu przedstawicieli organizacji głoszących rasistowskich i szowinistycznych hasła. W całej Europie coraz częściej i coraz głośniej słychać skandaliczne hasła o "wyższości białej rasy, o "białej Europie" i "czystej krwi". - Powraca świadomość społeczna do rozwiązań, które się wydają najskuteczniejsze i najprostsze. Na przykład deportacja albo ewentualne internowania. Przecież obozy dla uchodźców są właściwie obozami dla internowanych - ocenia Stefan Chwin, pisarz.

"Totalna homogeniczność kulturowa"

W wielu europejskich krajach legalnie działają ugrupowania, które wprost nawiązują do ideologii nazistowskiej i do rasizmu. W Polsce takie organizacje wciąż nie mają szans na obecność w parlamencie. Ale już w Grecji neonazistowski Złoty Świt w ostatnich latach może liczyć na blisko 10-procentowe poparcie.

Na Węgrzech skrajnie nacjonalistyczny Jobbik jest trzecią siłą polityczną. Zmiany widać też w Niemczech, gdzie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu dostała się partia skrajnie prawicowa i ksenofobiczna - AfD. W Austrii do współrządzenia szykuje się nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii. - Tym, co łączy te różne ruchy, jest totalna homogeniczność kulturowa. Totalna jednolitość kulturowa wyrażająca się w takich hasłach jak "Polska dla Polaków" - wskazuje Rafał Pankowski z Collegium Civitas i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Wiele osób zaczyna zadawać pytania o to dlaczego tak trudno walczyć z taką ideologią? Czy Europa zapomniała już o dramatycznej lekcji z czasów II wojny światowej? Dlaczego patriotyzm może przerodzić się w nacjonalizm, a nacjonalizm w szowinizm? - Powód jest taki, że nie konfrontujemy się na poważnie z rasizmem. Dyskusja w Niemczech wciąż jest powierzchowna, trywialna - uważa Aiman Mazyek, szef Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech. - W tej chwili doświadczenie wojny jest wyłącznie medialne. Młodzi ludzie nie wiedzą, co to jest wojna, bo albo oglądają ją w telewizji albo w amerykańskich filmach - dodaje Stefan Chwin.

"Ważne, żeby pytać ich czego chcą"

Młodzi przestają także bać się wojny. Powojenna obietnica "nigdy więcej" straciła swoją moc. A przecież, jak zauważają eksperci, u wielu zwolenników ideologii neonazistowskiej poglądy wcale nie są głęboko zakorzenione i nie wynikają z autentycznej refleksji. Często są wewnętrznie sprzeczne, nielogiczne. - Ważne, żeby pytać ich czego chcą: jaki jest według nich idealny obywatel, idealne społeczeństwo i państwo. Wydaje im się, że wypełniają misję, ale gdy się temu bliżej przyjrzeć, to brakuje konkretów i często nie ma w tym sensu - wskazuje Bernd Wagner, założyciel antyfaszystowskiej organizacji EXIT-Deutschland. Organizacja Wagnera pomaga narodowcom uwolnić się od szkodliwej ideologii. W ciągu ostatnich 17 lat udało im się skutecznie pomóc 500 osobom. To sukces, ale jeszcze ważniejsza jest prewencja, czyli edukacja, która sprawi, że młodzi ludzie w ogóle nie będą chcieli się zbliżać do neonazistowskiej i rasistowskiej ideologii.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN