Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami


II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na Marszu Niepodległości w Warszawie obecni byli nie tylko Polacy. Przyjechali też Brytyjczycy, Słowacy, Węgrzy, Hiszpanie i Włosi. Wśród nich było wielu przedstawicieli organizacji głoszących rasistowskich i szowinistycznych hasła. W całej Europie coraz częściej i coraz głośniej słychać skandaliczne hasła o "wyższości białej rasy, o "białej Europie" i "czystej krwi". - Powraca świadomość społeczna do rozwiązań, które się wydają najskuteczniejsze i najprostsze. Na przykład deportacja albo ewentualne internowania. Przecież obozy dla uchodźców są właściwie obozami dla internowanych - ocenia Stefan Chwin, pisarz.

"Totalna homogeniczność kulturowa"

W wielu europejskich krajach legalnie działają ugrupowania, które wprost nawiązują do ideologii nazistowskiej i do rasizmu. W Polsce takie organizacje wciąż nie mają szans na obecność w parlamencie. Ale już w Grecji neonazistowski Złoty Świt w ostatnich latach może liczyć na blisko 10-procentowe poparcie.

Na Węgrzech skrajnie nacjonalistyczny Jobbik jest trzecią siłą polityczną. Zmiany widać też w Niemczech, gdzie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu dostała się partia skrajnie prawicowa i ksenofobiczna - AfD. W Austrii do współrządzenia szykuje się nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii. - Tym, co łączy te różne ruchy, jest totalna homogeniczność kulturowa. Totalna jednolitość kulturowa wyrażająca się w takich hasłach jak "Polska dla Polaków" - wskazuje Rafał Pankowski z Collegium Civitas i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Wiele osób zaczyna zadawać pytania o to dlaczego tak trudno walczyć z taką ideologią? Czy Europa zapomniała już o dramatycznej lekcji z czasów II wojny światowej? Dlaczego patriotyzm może przerodzić się w nacjonalizm, a nacjonalizm w szowinizm? - Powód jest taki, że nie konfrontujemy się na poważnie z rasizmem. Dyskusja w Niemczech wciąż jest powierzchowna, trywialna - uważa Aiman Mazyek, szef Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech. - W tej chwili doświadczenie wojny jest wyłącznie medialne. Młodzi ludzie nie wiedzą, co to jest wojna, bo albo oglądają ją w telewizji albo w amerykańskich filmach - dodaje Stefan Chwin.

"Ważne, żeby pytać ich czego chcą"

Młodzi przestają także bać się wojny. Powojenna obietnica "nigdy więcej" straciła swoją moc. A przecież, jak zauważają eksperci, u wielu zwolenników ideologii neonazistowskiej poglądy wcale nie są głęboko zakorzenione i nie wynikają z autentycznej refleksji. Często są wewnętrznie sprzeczne, nielogiczne. - Ważne, żeby pytać ich czego chcą: jaki jest według nich idealny obywatel, idealne społeczeństwo i państwo. Wydaje im się, że wypełniają misję, ale gdy się temu bliżej przyjrzeć, to brakuje konkretów i często nie ma w tym sensu - wskazuje Bernd Wagner, założyciel antyfaszystowskiej organizacji EXIT-Deutschland. Organizacja Wagnera pomaga narodowcom uwolnić się od szkodliwej ideologii. W ciągu ostatnich 17 lat udało im się skutecznie pomóc 500 osobom. To sukces, ale jeszcze ważniejsza jest prewencja, czyli edukacja, która sprawi, że młodzi ludzie w ogóle nie będą chcieli się zbliżać do neonazistowskiej i rasistowskiej ideologii.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS