Zakończenie sporów i negocjacje budżetowe. Wyzwania polskiej dyplomacji w 2018 roku


Kwestia praworządności, wycinka w Puszczy Białowieskiej oraz odmowa udziału w relokacji uchodźców - to trzy główne kwestie sporne w relacjach na linii Warszawa-Bruksela. W 2018 polska dyplomacja ma dążyć do załagodzenia konfliktu z Unią Europejskiej. Ale to nie jedyne wyzwania, jakie czekają Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Nowy Rok w prowadzonej przez Polskę polityce zagranicznej rozpocznie się 9 stycznia. Tego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Temat: polska praworządności.

- Chcemy wyjaśniać naszym partnerom na czym polega konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. I na czym polegały głębokie nieprawidłowości, a w wielu sytuacjach po prostu patologie tego systemu sprawiedliwości - zapowiedział w środę premier Morawiecki.

Wtóruje mu Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich. - Z jednej strony musimy bronić swojego suwerennego prawa do reformy wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony chcemy traktować naszych partnerów w Brukseli maksymalnie poważnie - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Minister Szymański zapewnia, że Warszawa chce rzeczowo odpowiadać na każdą wątpliwość. Ale unika odpowiedzi na pytanie, czy rząd wycofa się choć z części kontrowersyjnych zmian. - Jedna sprawa, nawet taka szkodliwa w gruncie rzeczy politycznie, nie może przyćmić, zdominować percepcji naszych relacji - podkreśla Szymański.

Uchodźcy i pieniądze

Zatargów na linii Bruksela-Warszawa jest jednak więcej. 2018 rok ma przynieść pomyślne ich zakończenie.

Jeszcze w swoim expose 12 grudnia premier Morawiecki zapowiedział, że Polska dostosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej.

Poza tym poszerza się grono państw unijnych, które są przeciwne obowiązkowi obowiązkowej relokacji uchodźców. Zdecydowane "nie" mówi nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz, a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenia, że "obowiązkowe kwoty nie stanowią rozwiązania na wyzwania migracji".

Prezydent Czech, które obok Polski i Węgier będą odpowiadać przed unijnym Trybunałem za odmowę przyjęcia uchodźców, wyraził w orędziu bożonarodzeniowym nadzieję, że 2018 rok zamknie kontrowersyjny temat. - Wierzę, że koncepcja kwot migracyjnych skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił - podkreślił Zeman.

Tematem numer jeden na forum Unii w przyszłym roku będą zapewne pieniądze. Za kilka miesięcy rozpoczną się żmudne negocjacje o nowych ramach budżetu wspólnoty, które mają obowiązywać od 2020 roku.

Niepewna dyplomacja

Wciąż nie wiadomo, kto będzie pomagał premierowi Morawickiemu szukać sojuszników w tej sprawie. Bo ciągnący się serial pod tytułem "czy Witold Waszczykowski straci stanowisko" nadal trwa. - Co do rekonstrukcję rządu, to po Święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów. Proszę poczekać jeszcze chwilę - zapowiedział Morawiecki. Na decyzję czeka przede wszystkim resort dyplomacji. - Myślę, że byłoby lepiej gdyby była jasność w tej sprawie, ponieważ z całą pewnością nie pomaga taka sytuacja ciągłego zawieszenia, znaków zapytania, przynajmniej medialnego. Nie pomaga w normalnym egzekwowaniu obowiązków - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zapewnia, że sojusznikiem Polski w Unii Europejskiej są nie tylko Węgry. Jego zdaniem dystans do tego, w jaki sposób Komisja Europejska postępuje wobec Warszawy, ma więcej państw. Jakie to państwa? Tego jednak nie zdradził.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS