Zakończenie sporów i negocjacje budżetowe. Wyzwania polskiej dyplomacji w 2018 roku


Kwestia praworządności, wycinka w Puszczy Białowieskiej oraz odmowa udziału w relokacji uchodźców - to trzy główne kwestie sporne w relacjach na linii Warszawa-Bruksela. W 2018 polska dyplomacja ma dążyć do załagodzenia konfliktu z Unią Europejskiej. Ale to nie jedyne wyzwania, jakie czekają Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Nowy Rok w prowadzonej przez Polskę polityce zagranicznej rozpocznie się 9 stycznia. Tego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Temat: polska praworządności.

- Chcemy wyjaśniać naszym partnerom na czym polega konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. I na czym polegały głębokie nieprawidłowości, a w wielu sytuacjach po prostu patologie tego systemu sprawiedliwości - zapowiedział w środę premier Morawiecki.

Wtóruje mu Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich. - Z jednej strony musimy bronić swojego suwerennego prawa do reformy wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony chcemy traktować naszych partnerów w Brukseli maksymalnie poważnie - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Minister Szymański zapewnia, że Warszawa chce rzeczowo odpowiadać na każdą wątpliwość. Ale unika odpowiedzi na pytanie, czy rząd wycofa się choć z części kontrowersyjnych zmian. - Jedna sprawa, nawet taka szkodliwa w gruncie rzeczy politycznie, nie może przyćmić, zdominować percepcji naszych relacji - podkreśla Szymański.

Uchodźcy i pieniądze

Zatargów na linii Bruksela-Warszawa jest jednak więcej. 2018 rok ma przynieść pomyślne ich zakończenie.

Jeszcze w swoim expose 12 grudnia premier Morawiecki zapowiedział, że Polska dostosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej.

Poza tym poszerza się grono państw unijnych, które są przeciwne obowiązkowi obowiązkowej relokacji uchodźców. Zdecydowane "nie" mówi nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz, a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenia, że "obowiązkowe kwoty nie stanowią rozwiązania na wyzwania migracji".

Prezydent Czech, które obok Polski i Węgier będą odpowiadać przed unijnym Trybunałem za odmowę przyjęcia uchodźców, wyraził w orędziu bożonarodzeniowym nadzieję, że 2018 rok zamknie kontrowersyjny temat. - Wierzę, że koncepcja kwot migracyjnych skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił - podkreślił Zeman.

Tematem numer jeden na forum Unii w przyszłym roku będą zapewne pieniądze. Za kilka miesięcy rozpoczną się żmudne negocjacje o nowych ramach budżetu wspólnoty, które mają obowiązywać od 2020 roku.

Niepewna dyplomacja

Wciąż nie wiadomo, kto będzie pomagał premierowi Morawickiemu szukać sojuszników w tej sprawie. Bo ciągnący się serial pod tytułem "czy Witold Waszczykowski straci stanowisko" nadal trwa. - Co do rekonstrukcję rządu, to po Święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów. Proszę poczekać jeszcze chwilę - zapowiedział Morawiecki. Na decyzję czeka przede wszystkim resort dyplomacji. - Myślę, że byłoby lepiej gdyby była jasność w tej sprawie, ponieważ z całą pewnością nie pomaga taka sytuacja ciągłego zawieszenia, znaków zapytania, przynajmniej medialnego. Nie pomaga w normalnym egzekwowaniu obowiązków - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zapewnia, że sojusznikiem Polski w Unii Europejskiej są nie tylko Węgry. Jego zdaniem dystans do tego, w jaki sposób Komisja Europejska postępuje wobec Warszawy, ma więcej państw. Jakie to państwa? Tego jednak nie zdradził.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS