Zakończenie sporów i negocjacje budżetowe. Wyzwania polskiej dyplomacji w 2018 roku


Kwestia praworządności, wycinka w Puszczy Białowieskiej oraz odmowa udziału w relokacji uchodźców - to trzy główne kwestie sporne w relacjach na linii Warszawa-Bruksela. W 2018 polska dyplomacja ma dążyć do załagodzenia konfliktu z Unią Europejskiej. Ale to nie jedyne wyzwania, jakie czekają Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Nowy Rok w prowadzonej przez Polskę polityce zagranicznej rozpocznie się 9 stycznia. Tego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Temat: polska praworządności.

- Chcemy wyjaśniać naszym partnerom na czym polega konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. I na czym polegały głębokie nieprawidłowości, a w wielu sytuacjach po prostu patologie tego systemu sprawiedliwości - zapowiedział w środę premier Morawiecki.

Wtóruje mu Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich. - Z jednej strony musimy bronić swojego suwerennego prawa do reformy wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony chcemy traktować naszych partnerów w Brukseli maksymalnie poważnie - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Minister Szymański zapewnia, że Warszawa chce rzeczowo odpowiadać na każdą wątpliwość. Ale unika odpowiedzi na pytanie, czy rząd wycofa się choć z części kontrowersyjnych zmian. - Jedna sprawa, nawet taka szkodliwa w gruncie rzeczy politycznie, nie może przyćmić, zdominować percepcji naszych relacji - podkreśla Szymański.

Uchodźcy i pieniądze

Zatargów na linii Bruksela-Warszawa jest jednak więcej. 2018 rok ma przynieść pomyślne ich zakończenie.

Jeszcze w swoim expose 12 grudnia premier Morawiecki zapowiedział, że Polska dostosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej.

Poza tym poszerza się grono państw unijnych, które są przeciwne obowiązkowi obowiązkowej relokacji uchodźców. Zdecydowane "nie" mówi nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz, a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenia, że "obowiązkowe kwoty nie stanowią rozwiązania na wyzwania migracji".

Prezydent Czech, które obok Polski i Węgier będą odpowiadać przed unijnym Trybunałem za odmowę przyjęcia uchodźców, wyraził w orędziu bożonarodzeniowym nadzieję, że 2018 rok zamknie kontrowersyjny temat. - Wierzę, że koncepcja kwot migracyjnych skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił - podkreślił Zeman.

Tematem numer jeden na forum Unii w przyszłym roku będą zapewne pieniądze. Za kilka miesięcy rozpoczną się żmudne negocjacje o nowych ramach budżetu wspólnoty, które mają obowiązywać od 2020 roku.

Niepewna dyplomacja

Wciąż nie wiadomo, kto będzie pomagał premierowi Morawickiemu szukać sojuszników w tej sprawie. Bo ciągnący się serial pod tytułem "czy Witold Waszczykowski straci stanowisko" nadal trwa. - Co do rekonstrukcję rządu, to po Święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów. Proszę poczekać jeszcze chwilę - zapowiedział Morawiecki. Na decyzję czeka przede wszystkim resort dyplomacji. - Myślę, że byłoby lepiej gdyby była jasność w tej sprawie, ponieważ z całą pewnością nie pomaga taka sytuacja ciągłego zawieszenia, znaków zapytania, przynajmniej medialnego. Nie pomaga w normalnym egzekwowaniu obowiązków - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zapewnia, że sojusznikiem Polski w Unii Europejskiej są nie tylko Węgry. Jego zdaniem dystans do tego, w jaki sposób Komisja Europejska postępuje wobec Warszawy, ma więcej państw. Jakie to państwa? Tego jednak nie zdradził.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS