Zakończenie sporów i negocjacje budżetowe. Wyzwania polskiej dyplomacji w 2018 roku


Kwestia praworządności, wycinka w Puszczy Białowieskiej oraz odmowa udziału w relokacji uchodźców - to trzy główne kwestie sporne w relacjach na linii Warszawa-Bruksela. W 2018 polska dyplomacja ma dążyć do załagodzenia konfliktu z Unią Europejskiej. Ale to nie jedyne wyzwania, jakie czekają Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Nowy Rok w prowadzonej przez Polskę polityce zagranicznej rozpocznie się 9 stycznia. Tego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Temat: polska praworządności.

- Chcemy wyjaśniać naszym partnerom na czym polega konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. I na czym polegały głębokie nieprawidłowości, a w wielu sytuacjach po prostu patologie tego systemu sprawiedliwości - zapowiedział w środę premier Morawiecki.

Wtóruje mu Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich. - Z jednej strony musimy bronić swojego suwerennego prawa do reformy wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony chcemy traktować naszych partnerów w Brukseli maksymalnie poważnie - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Minister Szymański zapewnia, że Warszawa chce rzeczowo odpowiadać na każdą wątpliwość. Ale unika odpowiedzi na pytanie, czy rząd wycofa się choć z części kontrowersyjnych zmian. - Jedna sprawa, nawet taka szkodliwa w gruncie rzeczy politycznie, nie może przyćmić, zdominować percepcji naszych relacji - podkreśla Szymański.

Uchodźcy i pieniądze

Zatargów na linii Bruksela-Warszawa jest jednak więcej. 2018 rok ma przynieść pomyślne ich zakończenie.

Jeszcze w swoim expose 12 grudnia premier Morawiecki zapowiedział, że Polska dostosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej.

Poza tym poszerza się grono państw unijnych, które są przeciwne obowiązkowi obowiązkowej relokacji uchodźców. Zdecydowane "nie" mówi nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz, a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenia, że "obowiązkowe kwoty nie stanowią rozwiązania na wyzwania migracji".

Prezydent Czech, które obok Polski i Węgier będą odpowiadać przed unijnym Trybunałem za odmowę przyjęcia uchodźców, wyraził w orędziu bożonarodzeniowym nadzieję, że 2018 rok zamknie kontrowersyjny temat. - Wierzę, że koncepcja kwot migracyjnych skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił - podkreślił Zeman.

Tematem numer jeden na forum Unii w przyszłym roku będą zapewne pieniądze. Za kilka miesięcy rozpoczną się żmudne negocjacje o nowych ramach budżetu wspólnoty, które mają obowiązywać od 2020 roku.

Niepewna dyplomacja

Wciąż nie wiadomo, kto będzie pomagał premierowi Morawickiemu szukać sojuszników w tej sprawie. Bo ciągnący się serial pod tytułem "czy Witold Waszczykowski straci stanowisko" nadal trwa. - Co do rekonstrukcję rządu, to po Święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów. Proszę poczekać jeszcze chwilę - zapowiedział Morawiecki. Na decyzję czeka przede wszystkim resort dyplomacji. - Myślę, że byłoby lepiej gdyby była jasność w tej sprawie, ponieważ z całą pewnością nie pomaga taka sytuacja ciągłego zawieszenia, znaków zapytania, przynajmniej medialnego. Nie pomaga w normalnym egzekwowaniu obowiązków - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zapewnia, że sojusznikiem Polski w Unii Europejskiej są nie tylko Węgry. Jego zdaniem dystans do tego, w jaki sposób Komisja Europejska postępuje wobec Warszawy, ma więcej państw. Jakie to państwa? Tego jednak nie zdradził.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS