Nie tylko Polska ma problem z przepracowaniem lekarzy

04.01.2018 | Nie tylko Polska ma problem z przepracowaniem lekarzy
04.01.2018 | Nie tylko Polska ma problem z przepracowaniem lekarzy
Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
04.01.2018 | Nie tylko Polska ma problem z przepracowaniem lekarzyJoanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Według unijnych norm żaden z lekarzy w Europie nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Wszędzie w przepisach jest znana nam już doskonale klauzula opt-out. Nie tylko Polska z niej korzysta. I tak na przykład połowa młodych niemieckich lekarzy pracuje 59 godzin tygodniowo. Ale już we Francji tylko 46 godzin, czyli nawet mniej od unijnej normy. W całej UE zatrudnionych jest blisko 2 miliony lekarzy.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Niewyspani, zestresowani, przemęczeni i często z nadciśnieniem. Gdyby spotkali takiego pacjenta, zaleciliby mu odpoczynek, a najlepiej urlop. Jednak sami do takich porad raczej się nie stosują. W wielu europejskich krajach młodzi lekarze często pracują dużo więcej, niż powinni.

Regulacje to tylko teoria

Dopuszczalny czas pracy w Unii Europejskiej reguluje wydana w 2003 roku dyrektywa 2003 / 88 / EC. Można pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo, z zastrzeżeniem, że na każdą dobę przypada 11 godzin ciągłego odpoczynku. Co najmniej jeden dzień w tygodniu powinien być wolny. Co 6 godzin należy nam się 20 minut nieprzerwanego odpoczynku. Tak wyglądają unijne regulacje, czyli teoria. Życie ją weryfikuje.

W Niemczech reguła 48 godzin pracy w tygodniu to pusty przepis. Teoretycznie zwykły dzień pracy lekarza nie powinien przekraczać tu 8 godzin a w systemie dyżurowym w szpitalu - 24. Nadgodziny nie powinny przekraczać 30 proc. całego czasu pracy. Jednak dane zebrane przez niemiecki związek lekarzy pokazuje, że praca w takim idealnym wymiarze godziny pracy to rzadkość.

Z przeprowadzonych dwa lata temu badań wynika, że połowa młodych niemieckich lekarzy pracuje około 59 godzin tygodniowo, ale aż jedna czwarta jeszcze więcej - do 80 godzin. Lekarze w całej Unii Europejskiej mogą pracować dłużej, bo podpisują tak zwaną klauzulę opt-out, czyli dobrowolnie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy. W Polsce nie może to być więcej niż 78 godzin tygodniowo. Na tym tle, komfortowe wydają się warunki pracy lekarzy we Francji.

"Pustynie medyczne"

Pracują oni średnio 46 godzin tygodniowo - to w skali kraju, bo w niektórych regionach jest dużo gorzej. Francja zmaga się bowiem z problemem tak zwanych "pustyń medycznych", czyli terenów, gdzie lekarzy po prostu nie ma. W tych rejonach żyje co dziesiąty Francuz, a praktykujący tam specjaliści - na przykład ginekolodzy - pracują nawet 90 godzin w tygodniu. Żeby temu zapobiec, Francja, jako pierwsza, wprowadziła właśnie publiczny system "wideowizyt"'​ - czyli konsultacji lekarskich przez internet.

Prezydent Emmanuel Macron chce też zmian w kształceniu lekarzy, bo liczba osób kończących studia medyczne systematycznie spada. Obecnie, na 10 tysięcy mieszkańców Francji przypada tylko dziewięciu absolwentów medycyny. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Polska jest tuż za Francją - na 10 tysięcy mieszkańców przypada niewiele ponad dziesięciu absolwentów. W Irlandii, która jest europejskim liderem, blisko 24.

W przypadku Polski, niewielka liczba absolwentów medycyny przekłada się na niewielką liczbę lekarzy. Statystycznie mamy do nich najgorszy dostęp. Na tysiąc mieszkańców przypada jedynie dwóch lekarzy. W Niemczech czterech, a w Grecji - sześciu.

Lekarskie migracje

Oprócz tego, że niewielu młodych lekarzy szkolimy, to jeszcze część z nich decyduje się wyjechać za granicę. Bardzo często do Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach młodzi lekarze strajkowali tylko raz w 70-letniej historii tutejszej ochrony zdrowia. W 2016 roku poszło o zmiany w kontraktach. Rząd zaproponował lekarzom podwyżkę podstawy pensji, obcinając dodatki za nadgodziny i pracę w soboty. Rezydenci i początkujący lekarze stwierdzili, że na takiej zmianie będą stratni, ale ich marsze i odejście od łóżek pacjentów na nic się zdały - rząd nowe umowy przeforsował.

Coraz częściej więc brytyjscy lekarze decydują się na wyjazd do Australii, gdzie mogą zarobić więcej, a pacjentów mają mniej. W polskich szpitalach, w miejsce tych, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, coraz częściej można spotkać Ukraińców.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z Zagranicy TVN24

Pozostałe wiadomości

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS