Był oskarżony o gwałt, został uniewinniony. W sądzie pokazano majtki ofiary


Szokujący proces o gwałt i jeszcze bardziej szokujący argument użyty w obronie. 27-latek zaprezentował bieliznę, którą miała na sobie jego ofiara. Jego zdaniem koronkowa bielizna sprowokowała go i nie można mieć do niego pretensji o to, co zrobił nieletniej dziewczynie. Choć początkowo wydawało się to niewyobrażalne, to okazało się, że ta linia obrony była skuteczna. Został uniewinniony.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Irlandki wyszły na ulice, ich cierpliwość się wyczerpała. - Kobiety, zwłaszcza młode kobiety, ale te starsze, takie jak ja, też, mają już dość podobnych nonsensów. Mam dziewiętnastoletnią córkę i do głowy mi nie przyszło, żeby ją pytać, jaką nosi bieliznę. Naprawdę, te czasy już minęły - mówi jedna z nich. - Zgoda nie pochodzi od ubrań, od kawałka materiału. Zgoda może pochodzić tylko od człowieka - mówi druga.

Skąd takie protesty? Bo kolejny już raz podczas procesu ofiara gwałtu została upokorzona. To była sprawa słowo przeciwko słowu. Oskarżony i ofiara nie znali się wcześniej, tego wieczora trochę wypili, razem wyszli z pubu. Do domniemanego gwałtu doszło w Cork, w ciemnym, ulicznym zaułku. Zdaniem kobiety doszło do gwałtu, zdaniem oskarżonego, to był zwykły seks. - Ona ani przez chwilę nie płakała - zeznawał mężczyzna.

Gdy obronie zaczęło brakować argumentów, sięgnięto po ostateczny dowód na to, że dziewczyna wyraziła zgodę na seks, że sama tego chciała.

- Czy wykluczacie taką możliwość, że oskarżony po prostu się jej podobał, że ona była otwarta na poznanie nowej osoby i na spędzenie z nią czasu? Spójrzcie, jak była ubrana. Miała na sobie koronkowe stringi! - argumentowała w sądzie Elizabeth O'Connell, pełnomocniczka oskarżonego o gwałt.

#ThisISNotConsent

Sąd przyznał obronie rację i uniewinnił mężczyznę. Ale dla Irlandek czara goryczy się przelała. Irlandzki internet zalały fotografie damskiej bielizny - kolorowej, koronkowej i z dopiskiem #ThisIsNotConsent, czyli "to nie jest zgoda".

Do ruchu #ThisIsNotConsent dołączają kobiety z całego świata.

"To, że moje majteczki są śliczne, nie oznacza, że się zgadzam", "Jestem wściekła z powodu tego, co się wydarzyło podczas procesu. To, co nosisz nie sprawia, że chcesz być ofiarą gwałtu. Nosimy ładną bieliznę dla siebie lub dla naszych partnerów. Nie dla takich szumowin" - piszą kobiety na Twitterze.

Irlandzcy internauci wykazali się też sarkazmem - jak na rysunku satyrycznym Nialla O'Loughlina. Kobieta stoi w sklepie, w którym może wybrać różowe stringi i wtedy to będzie "jej wina", lub wybrać zwykłe majtki i wtedy to będzie "jego wina".

Pytania do ofiar

W ostatnich dniach w wielu miastach Irlandii odbyły się demonstracje. Emocje są tak duże, że sprawa okazania bielizny podczas procesów o gwałt trafiła nawet do irlandzkiego parlamentu. - Pokazywanie tutaj stringów może się wydawać żenujące. Ale jak myślicie, jak się czuje kobieta, ofiara gwałtu, gdy bezczelnie jej bieliznę pokazuje się i ocenia się w sądzie? - mówiła posłanka Ruth Coppinger.

Nadal od policji, prokuratora i sądu ofiary gwałtów słyszą pytania takie jak "co na sobie miały," "czy były pijane", "dlaczego nie uciekły", "dlaczego nie prosiły o pomoc", "dlaczego nie krzyczały wystarczająco głośno"? Wciąż zbyt często podczas procesu bronić musi się ofiara, a nie gwałciciel.

- To naprawdę nie jest tak, że spódnica zachęca do gwałtu. To gwałciciel gwałci, to nie spódnica jest tu odpowiedzialna za cokolwiek. To nie stringi są odpowiedzialne za cokolwiek - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej".

W Irlandii coraz więcej mężczyzn zaczyna okazywać zrozumienie i swoje wsparcie. - Gdybym pojawił się w sądzie jako ofiara molestowania seksualnego, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mnie zapytał o to, czy miałem wtedy na sobie bokserki czy slipy - mówi Peter Tanham, irlandzki przedsiębiorca i polityk.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS