Międzynarodowa współpraca skrajnej prawicy. "Ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras"


Prawicowi ekstremiści z różnych europejskich krajów współpracują ze sobą - tak wynika z raportu środka badawczego Counter Extremism Project. Miejsca ich spotkań i rekrutacji to najczęściej festiwale, imprezy sztuk walki, marsze i pokazy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Skrajna prawica zmienia swoje oblicze. Zamiast na nacjonalistyczne hasła walki między narodami stawia na międzynarodową współpracę.

- Jest to środowisko, które w dużym stopniu jest już postnacjonalistyczne. To znaczy, że ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras, w kategoriach walki ideologicznej z liberałami, feministkami - wyjaśnia dr Kacper Rękawek, współautor raportu ośrodka Counter Extremism Project na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy.

Doktor Kacper Rękawek jest jednym z autorów raportu na temat międzynarodowej współpracy prawicowych ekstremistów. Raport ośrodka badawczego Counter Extremism Project stwierdza, że od kilku lat mamy do czynienia z "pozbawionym przywódcy, transnarodowym, apokaliptycznym, zorientowanym na przemoc prawicowym ruchem ekstremistycznym" skupionym pod hasłami takimi jak "wielka wymiana", czy "białe ludobójstwo".

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ponadnarodowy prawicowy terroryzm nie jest wystarczająco zwalczany przez władze poszczególnych krajów, a przemoc, której dopuszczają się ekstremiści, nie jest klasyfikowana jako terroryzm, choć wpisuje się w jego definicję.

- My pisząc ten raport natknęliśmy się na takie sytuacje, gdzie znajdowaliśmy ataki, właściwie terrorystyczne, ze Szwecji czy z Niemiec, których tamtejsze służby bezpieczeństwa nie klasyfikowały jako akty terroru - zdradza doktor Rękawek.

"Planują przemoc"

Raport przygotowany przez Counter Extremism Project wskazuje, że współpraca międzynarodowa ekstremistów najczęściej odbywa się na festiwalach, imprezach sztuk walki czy marszach. Zachodnie bojówki coraz częściej nawiązują kontakty z ugrupowaniami ze wschodniej Europy i Rosji.

- Planują przemoc: przemoc polityczną, terroryzm, ale robią to głownie na poziomie lokalnym, regionalnym. Natomiast współpraca międzynarodowa ma głównie charakter związany z rekrutacją nowych członków, jak również z pozyskiwaniem funduszy - twierdzi współautor.

Autorzy raportu alarmują, ze skrajna prawica poszerza swoje szeregi dzięki pandemii, bo ekstremiści próbują wchodzić w sojusze z tak zwanymi antyszczepionkowcami i aktywnie rekrutują ich do swoich szeregów.

Zobacz także dyskusję w "Faktach o Świecie" TVN BiS na temat raportu organizacji Counter Extremism Project:

Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"
Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS