Prawicowi ekstremiści z różnych europejskich krajów współpracują ze sobą - tak wynika z raportu środka badawczego Counter Extremism Project. Miejsca ich spotkań i rekrutacji to najczęściej festiwale, imprezy sztuk walki, marsze i pokazy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
Skrajna prawica zmienia swoje oblicze. Zamiast na nacjonalistyczne hasła walki między narodami stawia na międzynarodową współpracę.
- Jest to środowisko, które w dużym stopniu jest już postnacjonalistyczne. To znaczy, że ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras, w kategoriach walki ideologicznej z liberałami, feministkami - wyjaśnia dr Kacper Rękawek, współautor raportu ośrodka Counter Extremism Project na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy.
Doktor Kacper Rękawek jest jednym z autorów raportu na temat międzynarodowej współpracy prawicowych ekstremistów. Raport ośrodka badawczego Counter Extremism Project stwierdza, że od kilku lat mamy do czynienia z "pozbawionym przywódcy, transnarodowym, apokaliptycznym, zorientowanym na przemoc prawicowym ruchem ekstremistycznym" skupionym pod hasłami takimi jak "wielka wymiana", czy "białe ludobójstwo".
Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ponadnarodowy prawicowy terroryzm nie jest wystarczająco zwalczany przez władze poszczególnych krajów, a przemoc, której dopuszczają się ekstremiści, nie jest klasyfikowana jako terroryzm, choć wpisuje się w jego definicję.
- My pisząc ten raport natknęliśmy się na takie sytuacje, gdzie znajdowaliśmy ataki, właściwie terrorystyczne, ze Szwecji czy z Niemiec, których tamtejsze służby bezpieczeństwa nie klasyfikowały jako akty terroru - zdradza doktor Rękawek.
"Planują przemoc"
Raport przygotowany przez Counter Extremism Project wskazuje, że współpraca międzynarodowa ekstremistów najczęściej odbywa się na festiwalach, imprezach sztuk walki czy marszach. Zachodnie bojówki coraz częściej nawiązują kontakty z ugrupowaniami ze wschodniej Europy i Rosji.
- Planują przemoc: przemoc polityczną, terroryzm, ale robią to głownie na poziomie lokalnym, regionalnym. Natomiast współpraca międzynarodowa ma głównie charakter związany z rekrutacją nowych członków, jak również z pozyskiwaniem funduszy - twierdzi współautor.
Autorzy raportu alarmują, ze skrajna prawica poszerza swoje szeregi dzięki pandemii, bo ekstremiści próbują wchodzić w sojusze z tak zwanymi antyszczepionkowcami i aktywnie rekrutują ich do swoich szeregów.
Zobacz także dyskusję w "Faktach o Świecie" TVN BiS na temat raportu organizacji Counter Extremism Project:
Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS